vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

186 επισκέπτες, 1 χρήστης
th3ofilos

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1200 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 00:57 »
Με πρόλαβες στη γωνία  :))
Αυτό θα ρωτούσα.
Τελικά , τι είναι αυτό που πόνεσε περισσότερο το άτμισμα με αυτό το νόμο ;
Ίσως ένα νήμα-ψηφοφορία να είχε ενδιαφέρον .

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1201 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 01:04 »
Οι διασυνοριακες πωλησεις και η φορολογια νομιζω πως ειναι αποτελεσμα της εξισωσης του ατμου με τον καπνο,


μιας και απαγορευει ο ''νομος'' τις διασυνοριακες πωλησεις(ξεκαθαρη εφαρμογη για τονωση της εκαστοτε κρατικης οικονομιας)


και η φορολογια για τον ιδιο λογο.


Και τα δυο με αφορμη την εξισωση του ατμου με τον καπνο και την προφαση της ''τοξικης νικοτινης'' 
αλλα και την πυλη εισοδου για αναπτυξη καπνιστικης συμπεριφορας ενος ατμιστη.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1202 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 01:06 »
Αντιγραφω απο Cruiser: ''Δεν πιστεύω τίποτα αν δεν το δω. Και για να το δω θα πρέπει να δραστηριοποιηθούμε σε τέτοιο βαθμό ώστε να θεωρηθούμε υπολογίσιμη δύναμη. Προφανώς, δεν θεωρούμαστε ακόμα. Στο χέρι μας είναι.''

Διαβαζω οτι ειμαστε περιπου 200.000 και καποιοι λενε οτι ισως ο αριθμος να ειναι πολυ παραπανω (ισως και διπλασιος).Μια συγκεντρωση υπογραφων ως διαμαρτυρια θα μπορουσε να φανει χρησιμη; (οι κυνηγοι με περιπου 200.000 και αυτοι,εχουν εστω και μικρη επιρροη,νομιζω.)


EDIT:Ωχ, Diver sorry,με προλαβες!

EDIT 2: Οχι τελικα.Μιλαμε για διαφορετικο πραγμα.

Σ..α τα εκανα! :D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 01:21 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1203 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 01:08 »
Θεωρώ λάθος να βάζουμε διλήμματα που δεν υπάρχουν. Τι να το κάνω εαν δεν εξισωθεί το ατμισμα με το κάπνισμα, όταν δε θα μπορώ να αγοράσω υγρα; Ας αφήσουμε τις προτεραιότητες να παλέψουμε για ολα. Όσα θεωρούμε λογικά τουλάχιστον.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1204 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 01:14 »
Όπως και να έχει θα συμφωνήσω 100% με τον Cruiser79.

Ακόμα και αν χρειάζεται να ψωνίζουμε αποκλειστικά από την εγχώρια αγορά και σε πολύ υψηλότερες τιμές θεωρώ κατ΄αρχήν απολύτως απαραίτητο να υπάρχει σαφής νομοθετικός διαχωρισμός στην αντιμετώπιση του κ.τ. από το ηλεκτρονικό για λόγους υγείας.

Αυτό είναι το πρώτιστο και ύψιστο αίτημα που πρέπει να διεκδικήσουμε... Όλα τα άλλα έπονται...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αλλιώς είναι σα να λέμε ότι προτιμώ να αγοράζω φτηνά ρούχα κι ας παράγονται από παιδιά - σκλάβους... 

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1205 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 01:25 »
Μα βρε παιδια παιδες ειναι ατοπο εξ ορισμου ο φορος στο ατμισμα οπως
και η απαγορευση να αγορασεις οτι ατμο αγαθο θελεις απο οπου θελεις(εκτος και αν το επιθυμει αυτο ο εκαστοτε κατασκευαστης).

Γι'αυτο σαν προφαση εχει προστεθει η καραμελα της εξισωσης του ατμου με τον καπνο.

Μιας και το τριτο εμπεριεχει τα αλλα δυο,
γι αυτο πιστευω οτι και τα τρια ειναι ισαξια και κανενα δεν θα πρεπει να ψηφιστει.

Ακομα και ενα απο τα τρια αν ψηφιστει πιστευω  οτι αμεσως εμπιπτει  στις απαγορευσεις που αφορουν τον καπνο .

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1206 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 01:30 »
Σε μια χώρα με ενάμιση εκατομμύριο ανέργους, θέλετε να μας πείσετε οτι το ύψιστο αγαθό σε εμάς που είμαστε εξαρτημένοι από τη νικοτίνη, είναι η υγεία.
 Για την υγεία μας φροντίζει το νομοσχέδιο. 
Μέχρι σήμερα με DIY μου στοίχιζε 15€ το μήνα η εξάρτηση μου, αύριο θα  στοιχίζει 150€.
Με αναγκάζει να το κόψω, άρα φροντίζει να μην έχω καμία εξάρτηση, 100% πιο υγειηνο από το κ.τ. Όχι 95%.
Λίγο παρατραβηγμένο το παραπανω, αλλα μήπως είναι και λίγο υποκριτικό όλο αυτό με το τι είναι πιο σημαντικό;

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1207 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 01:41 »
Φίλε Teo77 όσον αφορά τους φόρους πόσοι από αυτούς που μας βαραίνουν δεν είναι εξ΄ορισμού άτοποι; Δυστυχώς πλέον δε μας εκπλήσει να επιβαρύνουν όσο μπορούν οποιαδήποτε προϊόντα δε θεωρούνται είδη "πρώτης ανάγκης" (εδώ αυτά και έχουν γίνει απλησίαστα...)

Οι απαγορεύσεις στις εισαγωγές και τις εξαγωγές πάλι είναι άτοπες, καθώς αν δεν απατώμαι μπορείς να αγοράσεις ακόμα και προϊόντα αμιγώς καπνικά απ΄το εξωτερικό.

Ωστόσο όταν βλέπουμε την ασχετοσύνη που επικρατεί θα έλεγα να το πάμε one step at the time.

Να γίνει κατ΄αρχήν ευρύτερα κατανοητό τι είναι το η.τ. και σε τι διαφέρει από τα καπνικά προϊόντα.

Και για να μην παρεξηγηθώ δε μιλάω καθόλου από θέση οικονομικής ισχύος...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 02:07 από Fany Xou »

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1208 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 18:57 »
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=828021&h1=true#commentForm
διαβαστε τα σχολια κατω. 
Πρεπει να βγουν γιατροι μπροστα αλλοιως ......  κολλημενα μυαλα

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1209 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 19:21 »
Πλήρης απογοήτευση τα σχόλια...

Και δυστυχώς τα συγκεκριμένα σχόλια είναι επίσης πλήρως ενδεικτικά του δικαιώματος που έχουν αποκτήσει  πλέον (και σίγουρα πρόκειται να διεκδικούν σε κάθε ευκαιρία) όλοι αυτοί οι άσχετοι να μας επιβάλλουν τη λανθασμένη τους άποψη δια νόμου...

Χρειάζεται ασφαλώς συσπείρωση και ανάληψη δράσεων από τους γιατρούς που ασχολούνται και γνωρίζουν το αντικείμενο ώστε να τους δοθεί επειγόντως βήμα στα ΜΜΕ.

Δυστυχώς όμως οι απαγορεύσεις ουδέποτε προήγαγαν τις έρευνες (και δη τη δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων τους...) επί του εκάστοτε αντικειμένου της απαγόρευσης...

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 19:33 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος stergis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1210 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 20:02 »

εγω το ξερω θα με φάτε αλλά εν μέρη είμαι υπερ της απαγόρευσης σε δημόσιους χώρους  πχ λεωφορεία, τράπεζες εφορίες καταστήματα κτλ
Οπως και να χει είναι μια ουσία εξαρτησιογόνα ,ενδεχομένως ασφαλέστερη από το Κ.Τ , αλλα και πάλι είναι κάτι που θα πρέπει να αποτρέπετε να αγοράσει και να χρησιμοποιήσει  κάποιος που δεν έχει σχέση εξάρτησης με την νικοτίνη. Θεωρώ ανήκουστο ολη την ωρα να ναι , με το mod στο χερι και όταν δεν εχει τι να κανει να πιπιλάει .Δεν είναι λογικό να μπαίνεις σε ένα κατάστημα και να πιπιλάς καθώς είσαι στην ουρά , ούτε να πηγαίνεις στην καφετερία με τον ντιπερ να χεις θολώσει τα πάντα και να εκνευρίζεσαι όταν σου κάνουν παρατήρηση , Δεν γίνεται να μιλάς με τον πωλητή στα public και καθώς σου δείχνει το σούπερ ουάου κινητό εσυ να ρουφας ,,, ε μα ρε φίλε τόση εξάρτηση ποια ;  Και πάντα αυτή η ατάκα είναι ατμός φιλαράκι
 

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1211 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 20:12 »
Ασφαλώς και διαφωνώ αλλά γι αυτό υπάρχουν τα κόμματα και τα χρώματα...

Οι υπερβολές από την πλευρά κάποιων ατμιστών και η εν γένει παιδεία τους δεν είναι το κριτήριο που θα έπρεπε να καθορίζει το νομικό status του η.τ. αλλά αντίθετα αυτό θα πρέπει να εξαρτάται αποκλειστικά από την πρόκληση ή μη βλάβης στην υγεία τρίτων.

Δε έχει κανένα νόημα να κρίνεται η διαγωγή ή η αισθητική κάποιων αλλά το κατά πόσον υπάρχει παθητικό άτμισμα ή όχι.

Κατά τα άλλα δεν ανήκω καθόλου στην κατηγορία των προκλητικών πίστεψέ με, δεν έχω καν mod και είμαι πάρα πολύ διακριτική... Και πάλι όμως μου απαγορεύεται να ατμίσω όταν πίνω τον καφέ μου ή το κρασάκι μου έξω από το σπίτι...

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1212 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 21:15 »
Σήμερα μου την είπαν στο σχολείο 2 φορές,έτσι από την χαρά τους που απαγορεύτηκε νομίζω,περνάει ο λυκειάρχης μου την λέει -έξω στην αυλή πάντα- και συνεχίζει προσπερνώντας 16χρονα με τα μαρλμπορο στο χέρι χωρίς να πει τίποτα.
Ντάξει,πόσο καιρό θέλανε να μου την πούνε κ δεν μπορούσανε,ε τώρα μπορούνε.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1213 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 21:22 »
Τραγικο! 

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1214 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 21:34 »
Χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω τα μέλη της παρέας μας που είναι μαθητές (άρα κατά πάσα πιθανότητα δεν έχουν κλείσει το 18ο έτος της ηλικίας τους) νομίζω πως το άτμισμα απαγορεύεται σε "ανηλίκους" και δη στα σχολεία ακόμα και στις χώρες που κατά τα άλλα επιτρέπεται σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Το ίδιο φυσικά ισχύει για το κ.τ. όπως και για την κατανάλωση αλκοόλ. Τώρα το τι πρακτικά ισχύει στην ελληνική πραγματικότητα είναι άλλο καπέλο...

Βέβαια και οι κανόνες του παρόντος φόρουμ αναφέρουν πως:


Το φόρουμ μας απευθύνεται μόνο σε άτομα άνω των 18 ετών


Επομένως όταν αναφέρεται κάποιος στο άτμισμα σε σχολικό περιβάλλον φαντάζομαι πως μάλλον αναφέρεται στο γραφείο των καθηγητών... Διαφορετικά μπορεί να είναι ενήλικος μαθητής - μέλος του παρόντος φόρουμ. Σε κάθε περίπτωση λογικά το άτμισμα απαγορεύεται στα σχολεία παγκοσμίως.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 22:06 από Fany Xou »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix