vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

120 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 12:04 »
Πολλοί ατμίζουμε στο χώρο εργασία μας ή στο σπίτι μας μπροστά στον υπολογιστή και φυσάμε τον ατμό πάνω στον υπολογιστή. Τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό στον υπολογιστή; Υποψιάζομαι ότι δεν έχει κάποια επίπτωση, αλλά καλού κακού ας πάρω και αλλες απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 12:19 »
Καμια απολύτως τιποτα δεν παθαίνει ο υπολογιστής.
Μονο τα iMac ειχαμε ενα προβληματάκι με το κανονικό τσιγάρο αλλα κατα τα αλλα κανενα προβλημα με το ηλεκτρονικό

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 12:21 »
Μη κάνουμε τα ευκολα, δύσκολα,μη φύσατε τον ατμό στην οθόνη κ όλα καλά :)

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 12:23 »
Το δωματιο μου ειναι σχετικα μικρο..Ντουμανιαζω και δεν εχει παθει απολυτως τιποτα ο δικος μου..Μαλιστα του εχω και υδροψυξη στο πανω μερος και τραβαει αερα (ΑΤΜΟ :laugh1: ) ) απο τον χωρο του δωματιου προς το εσωτερικο του..Κανενα απολυτως προβλημα :)

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 12:26 »
Είχα δει σε ξένο φόρουμ την ίδια απορία. Έτυχε σε κάποιον να βγει off ένα apple laptop που δεχόταν τους ατμούς. Μόνο "νεκροψία" θα έδινε κάποια απάντηση

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 12:33 »
Καμια απολύτως τιποτα δεν παθαίνει ο υπολογιστής.
Μονο τα iMac ειχαμε ενα προβληματάκι με το κανονικό τσιγάρο αλλα κατα τα αλλα κανενα προβλημα με το ηλεκτρονικό


Για τα iMac μάλλον εννοείς ότι στην οθόνη πάνω αριστερά και πάνω δεξιά ότι θόλωνε το τζάμι από τον καπνό του ΚΤ. Ανά διαστήματα το αφαιρούσα με βεντούζα για να το καθαρίσω από μέσα. Με το ΗΤ δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 12:36 »
αναλογος ποσο ατμιζεις και απο που μπορει να περασει υγρασια μεσα στο pc ... θεμα σιγουρα θα υπαρχει γιατι ο ατμος ειναι υγρασια που καθετε οπουδιποτε...


εγω ειχα τις κιθαρες μου μεσα στο δωματιο που ατμιζω και οταν τις πηγα για σεταρισμα εκανε 3 μερες να βγαλει τη γλιτσα απο πανω τους ..ακομη και μεσα στα ηλεκτρονικα τους βρικε υγρασια

Αποσυνδεδεμένος billsal

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 12:45 »
Το λοιπόν...
Περί υγρασίας και τα σχετικά.
Αν τοποθετήσετε ένα υγρόμετρο στο χώρο που ζείτε θα δείτε ότι τα ποσοστά υγρασίας είναι πολύ πιο υψηλά απ'ότι φανταζόμαστε.Αν επίσης τοποθετήσετε έναν αφυγραντήρα από τους απλούς τους φτηνούς και τον ανοίξετε στο τέλος της εβδομάδας,ούτε καν μήνα, θα δείτε το νερό που έχει συγκεντρωθεί και δεν θα το πιστεύετε.Το να λέμε τώρα ότι ο ατμός δημιουργεί τα προβλήματα υγρασίας σε υπολογιστές και σε κιθάρες είναι τουλάχιστον αφελές.Μιλάω πάντα για νορμάλ πλαίσια ατμίσματος

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 12:48 »
πιο εναι αφελες φιλε ? μιλαμε για γλιτσα απο τη γλυκερινη, ολος ο ατμος αυτος καθετε επανω σε επιπλα η οτιδηποτε εχεις εκει που ατμιζεις ...


τα ηλεκτρονικα απο τις κιθαρες μεσα ειχαν πιασει μια γυαλαδα απο τη γλυκερινη σα να τα ειχες περασει με σιλικονη ...


αγοραζω κιθαρες 15 χρονια και καθε 3 μηνες τις παω για σεταρισμα, αυτο το πραγμα το ειδα μονο τωρα που ατμιζω ..
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2015, 15:40 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 12:50 »
Εσυ κανεις και 15-20 μλ την μερα ομως  ;D

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 12:50 »
γιαυτο στο πρωτο ποστ ειπα αναλογος ποσο ατμιζει ο καθενας  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 12:55 »
Αφελές δεν είναι καθόλου. Θέμα υγρασίας υπάρχει και παραυπάρχει. Εγώ αναγκάστηκα και κατάργησα το άτμισμα με passthrough εν ώρα χρήσης υπολογιστή, γιατί οι ατμοί συμπηκνώνονταν σε άλλο πιο κρύο χώρο, ο οποίος "μούλιασε". Από ταβάνι, τοίχο, κρεμασμένα ρούχα κλπ. Βέβαια αυτό δεν γίνεται σε μια μέρα, αλλά γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος billsal

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 13:02 »
πιο εναι αφελες φιλε ? μιλαμε για γλιτσα απο τη γλυκερινη, ολος ο ατμος αυτος καθετε επανω σε επιπλα η οτιδηποτε εχεις εκει που ατμιζεις ...


τα ηλεκτρονικα απο τις κιθαρες μεσα ειχαν πιασει μια γυαλαδα απο τη γλυκερινη σα να να ειχες περασει με σιλικονη ...


αγοραζω κιθαρες 15 χρονια και καθε 3 μηνες τις παω για σεταρισμα, αυτο το πραγμα το ειδα μονο τωρα που ατμιζω ..


Το είδες μόνο τώρα που ατμίζεις ε?Και είσαι σίγουρος για αυτό?Εκτός λοιπόν και αν φυσάς τον παραγόμενο ατμό πάνω στις κιθάρες σου κάθε μέρα συνέχεια αυτό που λες περί γλυκερίνης και πως επικάθεται δεν ισχύει .Τόσο απλά τόσο ξεκάθαρα.Σου μιλάω λόγω δουλειάς μου και εμπειρίας μου.Ο παραγόμενος ατμός έχει ,για να το πω όσο πιο απλά μπορώ,ελάχιστο ειδικό βάρος και διαλύεται άμεσα στα εξ ων συνετέθη.Εν αντιθέσει με τον καπνό που όντας προιόν καύσης επικάθεται παντού.Αν οδηγάς για παράδειγμα ενώ με το τσιγάρο έβλεπες κιτρινισμένο του ουρανό του αυτοκινήτου σου κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει με τον ατμό.
Τώρα εάν ο χώρος που ατμίζεις είναι ένα επί δύο και οι κιθάρες σου τρώνε ουσιαστικά όλο τον παραγόμενο ατμό ένα έχω να σου πω.Βάλε αλλού τις κιθάρες σου  ;D
Αλλά το να γενικεύουμε με αφορμή την ερώτηση του φίλου που άνοιξε το νήμα ε όχι

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Φίλε doubt θα το ξαναπώ.Η σχετική υγρασία που υπάρχει στα σπίτια μας είναι απείρως μεγαλύτερη από τον ατμό μας.Ακόμα και τα ρούχα και το ταβάνι και ότι προανέφερες μουλιάζουν από την υγρασία που όλοι έχουμε στους χώρους που διαβιούμε

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 14:30 »
ο χωρος που εγω εχω το γραφειο μου ειναι 65 τμ μετρα, το μισο υπογειο του σπιτιου μου ...


αλλα οκ αφου εσυ ξερεις καλυτερα δε το συνεχιζω.. εγω ομως ξερω τη πληρωσα για να τις καθαρισω απο τη γλιτσα που ειχαν πανω ... εσενα μπορει να ειναι δουλεια σου αλλα εγω ειμαι παθον :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος billsal

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 14:50 »
Αφού είσαι παθών ρε Αποστόλη κόψτο το άτιμο γιατί αν μου λες 65 τ.μ γραφείο πρέπει να το ντουμανιάζεις απίστευτα.Αιθαλομίχλη και τα σχετικά.Και νόμιζα πως εγώ είμαι ντουμανιάρης  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias