vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

123 επισκέπτες, 9 χρήστες
Buliwyf, ΨΗΛΟΣ, maprix, gstamatos, tony1976, tibolaso, Jorge, dvelev, manoslykos

Twitter

Mg Κ.Τ. και Η.Τ.

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« στις: Μαΐου 04, 2011, 16:32 »
Αν και υποθέτω ότι δεν ήταν δύσκολο να υπολογιστεί, νομίζω ότι κατλάβα τι παίζει. Πείτε μου σας παρακαλω αν τα λέω σωστά. Με νούμερα λοιπόν:
Κάπνιζα PRINCE με 0,9mg νικοτίνη (ανά τσιγάρο σωστά;) Χ 20 τσιγάρα τη μέρα, άρα δεχόμουν καθημερινά 18mg νικοτίνης.
Τώρα με το Η.Τ. κι αφού ατμίζω 24αρι, σημαίνει ότι δέχομαι 24mg ανά ml!!! (??)

Ελπίζω να είμαι ΠΟΛΥ λάθος!!  :eyesplash:

Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 04, 2011, 16:36 »
Δε νομίζω ότι ξέρει κανείς ποια είναι η αντιστοιχία. Δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνεται. Αλλιώς απορροφάτε η νικοτίνη του ΚΤ κι αλλιώς του ΗΤ και πολλά άλλα όμορφα ακόμα. Η άποψή μου πάντως είναι ότι ναι δεν απέχει πολύ από αυτό που έγραψες.
Βέβαια αυτό είναι απλά μια άποψη καθόλου τεκμηριωμένη.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 04, 2011, 16:47 »
Εγώ νομίζω οτι οι αντιστοιχίσεις είναι τελείως λανθασμένοι, άσχετα με το πόσο απορροφάται από τον ένα τρόπο ή τον άλλον
Πρώτα απ΄όλα, γιατί τα μεγέθη δεν είναι αυτά αλλά διαφορετικά.
Πολύ σωστά λες οτι τα 20 κ.τ. έχουν 18mg νικοτίνης. Σκέψου όμως οτι έκανες μόνο το 1/5 του κ.τ. ενώ το υπόλοιπο καιγόνταν στο τασάκι ή έμενε στη γόπα. Δεν έπαιρνες δηλαδή 18mg, αλλά λιγότερο από το μισό του μισού που υπολογίζεις ..
Στο η.τ. όμως, τα 24mg τα ρουφάς όλα μέχρι τελευταία σταγόνα  :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2011, 18:31 από ArXoS »

Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 04, 2011, 16:53 »
Δε νομίζω ότι παίρναμε το μισό του μισού, αλλά κι έτσι να ήταν οι υπολογισμοί δεν είναι τελείως λανθασμένοι. Είπαμε ξανά, ότι υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψιν, κι ένας από αυτούς είναι και το πόσο πραγματικά νικοτίνη παίρναμε με ΚΤ.

Αποσυνδεδεμένος steven_creta2

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 04, 2011, 17:12 »
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά εγώ ενώ παλαιότερα με το κτ δεν την πάλευα να μείνω ουτε στιγμή χωρίς τσιγάρο τώρα εχω περάσει και ολόκληρο 8ωρο χωρίς να ατμίσω (αφού το ξέχασα σπίτι  :idiot1:) χωρίς να νοιώθω καμία στέρηση.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 04, 2011, 17:41 »
Eγω θα ήθελα  να ξερω αν υπαρχει εστω και ενας που να το επαιξε ερευνητης και γνωστης για το σκατοτσιγαρο που τοσα χρονια μας πασαραν και  δεν με ενδιαφέρει προσωπικά το τι θα πει ο καθένας για το ΗΤ και ειδικά όταν δεν μπορεί να αποδείξει οτιδηποτε αναφέρει.
Και αναφέρομαι  σε κάτι περαστικές φωτοβολίδες του φόρουμ για να μην παρεξηγηθούν οι συνατμιστες.
Και θα συμφωνήσω με τον steven creta2 και θα προσθέσω και κάτι άλλο.
Όσο θα βλέπω την παιδίατρο του παιδιού μου με το ΗΤ στο στόμα άλλο τόσο θα συνεχίζω να ατμιζω.
Αυτά για μερικούς εξυπνάκηδες που πετάνε μια π@π@ρια και εξαφανίζονται και μας θεωρούν ολους εδω μεσα...να μην πω τι :sign_kraniooo:   

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 04, 2011, 18:37 »
Για να συμπληρώσω το Βαγγέλη, εγώ ατμίζω περίπου 2 χρόνια και άλλοι εδώ μέσα πολύ περισσότερο. Αν ο οργανισμός (μιλάω για το δικό μου) αντιδρούσε άσχημα σε κάτι που οφείλεται στο Η.Τ. δεν θα φαινόταν κάποια μικρή έστω αλλαγή στις εξετάσεις μου (προς το χειρότερο)?
Είναι απλή λογική νομίζω. ΚΑΘΕ φορά που κάνω εξετάσεις είναι όλο και καλύτερες. Και δεν γίνομαι κάθε χρόνο νεότερος βέβαια :nope: ;)
Μιλάμε για σχεδόν πλήρες φάσμα εξετάσεων καθε φορά, από αιματολογικές και απεικονιστικές (triplex , υπέρηχοι, τεστ κοπώσεως, κλπ).
Τυχαίο? Δεν νομίζω... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 04, 2011, 18:44 »
Eγω θα ήθελα  να ξερω αν υπαρχει εστω και ενας που να το επαιξε ερευνητης και γνωστης για το σκατοτσιγαρο που τοσα χρονια μας πασαραν και  δεν με ενδιαφέρει προσωπικά το τι θα πει ο καθένας για το ΗΤ και ειδικά όταν δεν μπορεί να αποδείξει οτιδηποτε αναφέρει.
Και αναφέρομαι  σε κάτι περαστικές φωτοβολίδες του φόρουμ για να μην παρεξηγηθούν οι συνατμιστες.
Και θα συμφωνήσω με τον steven creta2 και θα προσθέσω και κάτι άλλο.
Όσο θα βλέπω την παιδίατρο του παιδιού μου με το ΗΤ στο στόμα άλλο τόσο θα συνεχίζω να ατμιζω.
Αυτά για μερικούς εξυπνάκηδες που πετάνε μια π@π@ρια και εξαφανίζονται και μας θεωρούν ολους εδω μεσα...να μην πω τι :sign_kraniooo:   

Σεμνααα  8)

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 04, 2011, 18:46 »
νταξ, μην τα παίρνουμε, η συζήτηση ξεκίνησε για σύγκριση στη νικοτίνη, όχι σύγκριση γενικά του κτ με ητ, που γνωρίζουμε πολύ καλά επειδή βιώνουμε καθημερινά τα αποτελέσματα, ποιο είναι το πιο βλαβερό

.. Στη νικοτίνη όμως, τα νούμερα λένε οτι στο στόμα μας βάζουμε 5πλάσιες (και παραπάνω) ποσότητες από ότι βάζαμε.
Περιμένουμε όλοι με αγωνία να βγει κάποιος να μας πει οτι δεν είναι έτσι, γιατί λήψη με λήψη διαφέρει. Όσο δε βγαίνει όμως, τα νούμερα είναι εκεί και μας εκθέτουν. ΜΗ θυμώνεις με τους "εξυπνάκηδες" όπως λες, γιατί και αυτοί λογικά το πάνε το γράμμα και δεν τους βγαίνει ..

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 04, 2011, 18:49 »

.. Στη νικοτίνη όμως, τα νούμερα λένε οτι στο στόμα μας βάζουμε 5πλάσιες (και παραπάνω) ποσότητες από ότι βάζαμε.

Το απόδειξε κανείς αυτό :dontknow: ?

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 04, 2011, 18:50 »
Εχει δίκιο ο Βάγγος που τα παίρνει.Έχει γίνει πολλάκις αυτή η συζήτηση εδώ μέσα,και παρόλο αυτά ανοίγονται νέα θέματα από καινούργιους χρήστες χωρίς να έχουν διαβάσει τα ίδι υπάρχοντα νήματα.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 04, 2011, 18:56 »
Το απόδειξε κανείς αυτό :dontknow: ?
"βάζουμε στο στόμα μας" γράφω ..
Ε ναι ρε seb, για θυμήσου το τσιγάρο πόσες τζούρες σου έδινε .. Εμένα μου έδινε 6-10 τζούρες στα 4 λεπτά, και από τους 10 πόντους του οι 8 φεύγαν στο τασάκι (στάχτη και γόπα) και όχι στα χείλη μου .. Αναλογικά να το πάρεις, από το 1 mg νικοτίνης ανα κτ έμπαινε στο στόμα μου το πολύ το 0,2mg , εκτός και αν το 1mg νικοτίνης ήταν συγκεντρωμένο μόνο στα σημεία που το (φτου κακα) το κάπνιζα  και στα τασάκια καίγονταν μόνο χαρτάκι >:(
Στο πακέτο πάνω, κάνε τον υπολογισμό


Τώρα όμως για πλάκα "πίνουμε" 30-40-50 mg. Λάθος έκανα και έγραψα 5πλάσια .. 10πλάσια έπρεπε να γράψω ..

Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 04, 2011, 19:06 »
από το ατμισμα όμως, με την ιδια λογική, πόσος ατμός μένει τελικά στους πνεύμονες και πόσο εκπνέουμε προς τα έξω?

από το λίγο που το έχω ψάξει στο ecf πάντως οι μόνες επίσημες μελέτες που έχουν γίνει μέχρι τώρα (2 αν θυμάμαι σωστά) δείχνουν σημαντικά ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ απορρόφηση νικοτίνης στους πνεύμονες με χρήση ΗΤ από ότι με ΚΤ

γενικά όποιος έχει ανησυχίες καλά κάνει ... google το πανε και καλό ειναι να μαθουμε να το χρησιμοποιούμε ;)

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 04, 2011, 19:10 »
ε αφου το λέει ο θεός γούγλης πάσο


edit: Εξακολουθώ πάντως και την ψάχνω και εκτός google http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,150.msg53539.html#msg53539

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 04, 2011, 19:24 »
Εγω παλι το βλεπω διαφορετικα. Πηρα πχ 30ml νικοτινη των 36mg . Λεω εγω τωρα :
36mg δια 30ml = 1,2mg το 1ml. Ετσι με βολευει και ετσι το κανω. Εφοσον ομως οι ανησυχιες σας εινε πολυ περισσοτερες απο οταν καπνιζατε κανονικα τσιγαρα, για μενα κοψτε το να βρειτε τον υπνο σας. Δεν κρινω κανεναν, αυτο εινε προσωπικη μου γνωμη !!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias