vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος thodorhs

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Eυτυχώς βρέθηκε ανταλλακτική μπαταρία από φίλο :respect: κάτι τελευταίο, έχουν μείνει κάποια ελάχιστα υπολείμματα μέσα στο μοντάκι , ξέρεις κανείς πως μπορώ να τα καθαρίσω χωρίς να του δημιουργήσω κάποιο θέμα ?

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
ψιλο κατσαβιδακι, βαμβακι κ καθαρη βενζινη η οινοπνευμα. προσεκτικα ομως κ οχι πλημμύρα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
.............. και η επομενη μπαταρια σου , να ειναι καποια απο τις μπαταριες των μεγαλων κατασκευαστων .
--- 3000 mAh   20A ---
Samsung 30Q    
Sony VTC6    
LG HG2
--- 2600mAh   20A ---
Sanyo NSX
Sony VTC5
--- 2500mAh   20A ---
Samsung 25R
LG HE2 
LG HE4
Sony VTC5A
--- 2000mAh   20A ---
Sanyo RX
Sony VTC4
LG HD2
Samsung 20R

Αυτες ειναι οι δυνατοτερες και καλυτερες μπαταριες που υπαρχουν στην αγορα.
Οποιαδηποτε αλλη μαρκα και μπαταρια υπαρχει , στην καλυτερη περιπτωση εχει αγορασει απο τις εταιριες αυτες και εχει βαλει το καλυμμα με το δικο της ονομα .

Αποσυνδεδεμένος thodorhs

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα ! Πήρα τη μπαταρία samsung 25 R μαζί με εξωτερικό φορτιστή και όλα δουλεύουν τέλεια. Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις !

Αποσυνδεδεμένος akis_evo_9

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια εβαλα παραγγελια απο GB μπαταριες panasonic με την ασφαλεια (εξτρα μεταλικο ελασμα κατα μηκος) και δε χωρανε ουτε στο vtwo mini ουτε στο smok h-priv που εχω ειναι λιγο πιο ψηλες απ τις απλες!!!  :eyesplash:
Σκεφτομαι να ξαναβαλω παραγγελια τις απλες panasonic που ειχα παρει για το smok και δουλευουν μια χαρα η να προτιμησω τις lg τις καφε αυτη τη φορα που διαβασα στο φορουμ οτι ειναι αρκετα αξιοπιστες??...

lg hg2 ή samsung 30 q..............the best :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
σε 18500 τι παιρνουμε για μηχανικο? μεχρι 30w παιζω
τη χρυση αναλογια δυναμης και χωρητικοτητας
την 30q σε 18500 δηλαδη 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 21:16 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Την AW 18500. Αυτη παιρνουμε.
Εχω αγορασει και τις  Tensai 18500, αλλα δε τις εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης, γιατι οι AW αντεχουν ακομη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 21:43 από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απο όσο το είχα ψάξει εγώ, κατέληξα στην Tensai η οποία έχει γίνει Enercig. 1100mAh με 22A συνεχούς εκφόρτισης. Εδώ θα βρείς περισσότερες λεπτομέριες γιατί και εγώ στο ψάξιμο πήγα, αλλά απο την Tensai είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, περισσότερο απο ότι περίμενα για μπαταρία 18500. Βέβαια δεν έχω κάνει συγκρίσεις με άλλες αλλά δεν μου χρειάστηκε κιόλας εμένα...και ξέρεις πως την δουλεύω αυτή ;)
Εγώ πάντως είχα βρεί και την efest αντίστοιχα στα 1000mAh με 15Α αλλά δεν ξέρω γιατί δεν ακούστηκε στο παραπάνω νήμα.
Μου έκανε εντύπωση και η panasonic στα 2000mAh αλλά εκφορτίζει στα 4Α μόνο...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
AW 18500  εγγύηση, αξιοπιστια, δοκιμασμενη.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
αλμυρουτσικη η aw (αλλα η καλυτερη προφανως)
για αυτη τι λετε MXJO IMR18500F 1000mAh
λιγο μικροτερη

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Γι'αυτη δεν εχω αποψη.
Γιατι δεν πας ομως,στη λυση Tensai (Enercig) που ειναι και αξιοπιστες και πιο φθηνες απο την AW?

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Η Efest IMR18500 1000mAh LiMN μωβ 15Α, είναι ωραιότατη (για 18500) μπαταρία.
Με 5-10Α (15-30W) εκφόρτιση, θα σου δώσει 1+Ah μέχρι 3.2-3.1V.
Παρόμοια αποτελέσματα θα έχεις και με την AW IMR 18490 1200mAh 15C, με λίγο μεγαλύτερη πτώση τάσης και συνεπακόλουθο λίγο μικρότερη χωρητικότητα.
Σε διακοπτόμενη αποφόρτιση (άτμισμα), μπορείς να της τραβήξεις 15Α (45w) και να σου δώσει καμιά 800αριά mAh, αν καταφέρεις να ατμίσεις μέχρι 3V, χωρίς να ζεσταθεί ιδιαίτερα.
H AW θα προσφέρει περί τα 100mAh παραπάνω.
Μπορείς να την φορτίζεις με 1Α.
Θα την βρεις σχεδόν σε όλα τα ατμομάγαζα.
 
Αν μου επιτρέπεις και με όλο το θάρρος, μπορείς να ρίξεις ένα Pico στην μέσα τσέπη.
Με το ίδιο ύψος και πάχος, ελαφρώς μεγαλύτερο πλάτος, θα εισέλθεις (ή θα επιστρέψεις) στον θαυμαστό κόσμο του πυριτίου και μάλιστα  με ανθρώπινη μπαταρία.
Στο χέρι θα συνεχίσεις να κρατάς το μηχανικό (μισό να πλύνω το πληκτρολόγιο) με την 18500, για να μην καρφωθείς.
Δεν θα χρειαστεί να εκταμιεύσεις χρήματα για το Pico, αν αφιερώσεις λίγο χρόνο εδώ.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
σε 18500 τι παιρνουμε για μηχανικο? μεχρι 30w παιζω
τη χρυση αναλογια δυναμης και χωρητικοτητας
την 30q σε 18500 δηλαδη 8)


Mετα απο πολυ καιρο με τις Tensai και  AW , πιστευω εχω το δικαιωμα να αποκαλω την Tensai καλυτερη.
Καλυτερη σε θεμα δυναμης .
Στη διαρκεια δεν ειδα διαφορα .
Διπλα στην AW , βαζω πλεον την Keeppower .

Στο θεμα δυναμης η Tensai αποδιδει περισσοτερα Volts στο ιδιο χρονικο διαστημα λειτουργιας σε μηχανικο.
Μετρηση στους πολους και ειναι καθαρα ανωτερη.
Οι αλλες δυο ειναι στα ιδια και οι οποιες διαφορες ειναι ασημαντες .
Ασημαντη ειναι και η διαφορα της δυναμης αναμεσα στην Tensai και την AW , αλλα ειναι πιο δυνατη η Tensai .

H ΑW ομως όπως και να το κανουμε , μπορει να εχασε το θρονο αλλα ειναι ακομα μια αξιοπιστη μπαταρια , μαζι με την Keeppower πλεον.

Η Panasonic που αναφερθηκε πιο πανω , εκτος της χαμηλης αποφορτισης δεν ειναι μπαταρια ασφαλους χημειας (αν ενδιαφερει τον αγοραστη αυτο).
Ειναι μια INR - NCA .

Keeppower
AW
Tensai (Enercig)
Vappower
Efest
Basen
και αλλες πολλες , ειναι IMR . 
Oχι INR τυπου IMR οπως οι NMC , αλλα κανονικες IMR

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Αυτες τις μερες εψαχνα για μπαταριες και τελικα επεσα σε αυτο το πικανακι το οποιο εχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ τιμες για τις πιο γνωστες μπαταριες τις αγορας ..Οπως με ενημερωσε ο κυριος Mooch,αν παιζουμε σε πανω απο 100 watt τοτε καλο ειναι να εχουμε πανω απο 20 AMP μπαταριες...Παρακατω απο 100 watt ανετα μπορουμε να παιζουμε με 20 AMP μπαταριες και μια απο τις καλυτερες λογω αυτονομιας ειναι η LG HG2 3000 Mah 18 amp..Φυσικα οπως με ενημερωσε,δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να παιζουμε σε πανω απο 100 watt με 20 AMP μπαταριες..Απλα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι και να μην παιρνουμε συνεχομενες τζουρες(Chain Vaping) και να ελεγχουμε την θερμοκρασια των μπαταριων μας..Με 25 AMP-30 AMP μπαταριες μπορουμε να παιζουμε πιο ανετα και πιο ασφαλες σε 100-200 watt με πολυ χαμηλες αντιστασεις που συνηθως εχουν οι περισσοτεροι sub ohm ατμοποιητες αλλα και παλι αν κανουμε συνεχομενες τζουρες(Chain Vaping) πρεπει να ελεγχουμε την θερμοκρασια των μπαταριων μας...Στο πινακακι οπως θα δουμε υπαρχουν μπαταριες που και εγω αλλα και αρκετοι αλλοι τις ειχαμε υπερτιμησει και καποιες αλλες τις ειχαμε υποτιμησει οσον αφορα για τα πραγματικα τους MAH και AMP..Τα πραγματικα νουμερα ειναι με βαση των Mooch και οχι Mfr












 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173649 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311840 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93252 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias