vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

UFS, IATTY, η ΟΔΥΣΣΕΑ? και γιατί;

Αποσυνδεδεμένος Leo

  • *
  • 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Customizing is my hobby
UFS, IATTY, η ΟΔΥΣΣΕΑ? και γιατί;
« στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 19:09 »
Θα ήθελα γνώμες για να καταλήξω επι τέλους.
Καταλαβαίνω ότι ο ufs δέν είναι επισκευάσημος όπως οι άλλοι. Διαθέτει όμως χαρακτηριστικά που δεν έχουν οι άλοι. Νομίζω; Φίλοι που έχουν δοκιμάσει τα δυο είδη ας με βοηθήσουν. HEEEEEEEEEEELP :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UFS, IATTY, η ΟΔΥΣΣΕΑ? και γιατί;
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 19:12 »
να σου διευκρινίσω φίλε πως ο Οδυσσέας θα γίνεται στυλ ufs
και πως ο ιαττυ δεν υπάρχει αν βέβαια δεν τον βρεις σε
μεταχειρισμένο :bye:

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: UFS, IATTY, η ΟΔΥΣΣΕΑ? και γιατί;
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 19:13 »
ηθελημενα εβαλες αυτους? νομιζω οτι ο Α2 εχει πολλους φιλους οσο κ αν οι υπολοιποι ειναι Ελληνοπουλα !!!

Αποσυνδεδεμένος Theofilos

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Manaria Radio
Απ: UFS, IATTY, η ΟΔΥΣΣΕΑ? και γιατί;
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 19:15 »
Ο Οδυσσέας μπαίνει σε UFS νομίζω οπότε το θέμα είναι Iatty ή Οδυσσέας. Εγώ δεν έχω δοκιμάσει τον Iatty. Έχω δοκιμάσει 510, 510t, ego-t A και Β, 901 ( όλα αυτά σε lr, nr και hv ) και cr2. Τώρα έχω τον Οδυσσέα και σε σύγκριση με ότι έχω δοκιμάσει είναι χιλιόμετρα μπροστά. Τώρα απέναντι στον Iatty δεν μπορώ να έχω άποψη μιάς και δεν τον έχω δοκιμάσει

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: UFS, IATTY, η ΟΔΥΣΣΕΑ? και γιατί;
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 19:16 »
Αν δεν κανω λαθος το UFS κουμπωνει μονο σε GGTS.Εγω θα προτεινα Οδυσσεα σαν πιο καινουριο.Ακομα τα παιδια μας δειχνουν καινουρια στησιματα.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: UFS, IATTY, η ΟΔΥΣΣΕΑ? και γιατί;
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 19:22 »
To UFS είναι ένα,σχετικά,εύκολο σύστημα τροφοδοσίας υγρού για 510 atomizer(και όχι μόνο).Παρέχει ρυθμίσεις ροής υγρού και αέρα.
Είναι μια επιλογή για χρήστες που θέλουν κάτι πιο "plug and play".
O Οδυσσέας,όπως και ο Iatty,(αλλά και ο Α2 μη το ξεχνάμε!!!)είναι επισκευάσιμοι atomizers που χρειάζονται τη βοήθεια του χρήστη για να λειτουργήσουν και να αποδώσουν τα ανάλογα.
Δηλαδή,αν ο χρήστης θέλει το atomizer του να λειτουργεί στα 5V(παράδειγμα),τότε δημιουργεί τη κατάλληλη αντίσταση(περίπου 2.8 Ohms και πάνω).
Η επιλογή μιας εκ των δυο προαναφερθέντων επιλογών είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό.Δηλαδή,εξαρτάται απ το τι ζητάει ο χρήστης.
Το αρνητικό του UFS είναι πως η απόδοσή του εξαρτάται καθαρά απ το atomizer του εμπορίου.Αν λειτουργεί καλά το atomizer,τότε αποδίδει σωστά και το UFS.
Αντίθετα,το μεγάλο θετικό των επισκευάσιμων atomizer είναι πως η απόδοσή του εξαρτάται καθαρά απ το χρήστη.Αλλά προδιαθέτει και κάποιες σχετικές γνώσεις καθώς και μια τυχών καθοδήγηση.
H επιλογή,κοινώς,δική σου.
 :) :bye:

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 28, 2011, 19:28

Ο Οδυσσέας μπαίνει σε UFS νομίζω οπότε το θέμα είναι Iatty ή Οδυσσέας. Εγώ δεν έχω δοκιμάσει τον Iatty. Έχω δοκιμάσει 510, 510t, ego-t A και Β, 901 ( όλα αυτά σε lr, nr και hv ) και cr2. Τώρα έχω τον Οδυσσέα και σε σύγκριση με ότι έχω δοκιμάσει είναι χιλιόμετρα μπροστά. Τώρα απέναντι στον Iatty δεν μπορώ να έχω άποψη μιάς και δεν τον έχω δοκιμάσει


Πράγματι,ο Οδυσσέας θα μπαίνει στο UFS.Αλλά δε βρίσκω το λόγο να βάλεις σε ένα τανκ ένα άλλο επισκευάσιμο τανκ.  :dontknow: ;) 
(μέχρι πριν λίγο καιρό ήθελα και γω να το κάνω αλλά για τον παρακάτω λόγο και μόνο)
Εκτός,δηλαδή,απ το να μη παραγκωνιστεί το ύπαρχων από κάποιον UFS δεν υπάρχει νόημα να ψάξει κάποιος για UFS ώστε να βάλει τον Οδυσσέα.
Επίσης,να θυμίσω πως τα επερχόμενα update του Οδυσσέα θα έχουν τη δυνατότητα να τον κάνουν να λειτουργεί και ως UFS,μάλιστα,με περισσότερες επιλογές atomizers εμπορίου(όπως CE2,510,901,κλπ).
Αυτά... :)

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 28, 2011, 19:31

Αν δεν κανω λαθος το UFS κουμπωνει μονο σε GGTS.Εγω θα προτεινα Οδυσσεα σαν πιο καινουριο.Ακομα τα παιδια μας δειχνουν καινουρια στησιματα.


Αν ψάξεις καλά,φίλε Πάνο,θα δεις πως στο εξωτερικό ακόμη και κάτοχοι Provari μπορούν και χρησιμοποιούν UFS. :yes:
Υπάρχει ένας τύπος που φτιάχνει βάσεις UFS ώστε να καταλήγουν σε σπείρωμα 510. ;)
Aλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας... :)

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 28, 2011, 19:37

Υ.Γ.>(Προσωπικά)Πιστεύω,αν κάποιος έχει Iatty και UFS είναι απόλυτα καλυμένος.Για πολλούς λόγους,1>Μπορεί να θέλει να αλλάζει γεύσεις,2>μπορεί να έχει ξεμείνει από παρελκόμενα στο επισκευάσιμο atomizer του,κλπ.

Y.Γ.2>Όποιος διαθέτει Οδυσσέα,καλώς ήρθε στο απόλυτο tank/rebuiltable/atomizer που βγήκε ως τώρα(προς το παρόν)

Y.Γ.3>Αν κάποιος αρχάριος ή μη θέλει ένα πολύ απλό και εξίσου αποδοτικό atomizer(επισκευάσιμο) τότε η επιλογή είναι μονόδρομος...Α2 ή Α2-Τ(ΤΜ).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2011, 19:40 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: UFS, IATTY, η ΟΔΥΣΣΕΑ? και γιατί;
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 21:04 »
 Να προτεινω και γω μερικα πιθανα μελλοντικα θεματα μιας και οι εκατονταδες σελιδες που υπαρχουν σ,αυτο το δυσμοιρο φορουμ δεν επαρκουν στον φιλο Leo για να καταληξει επιτελους !! ( Φανταζομαι , σιχαινεται τα μπαγιατικα και θελει να,ναι φρεσκα τα συμπερασματα )

 " ΙΑΤΤΥ : Μυθος η πραγματικοτητα ? "

 " Οδυσσεας : Δακρυζει απο συγκινηση η ακρατεια ? "
 
" Ουφφφς , Οδυσσεια ο ιαττυ !! "
 
" Top 10 επιτυχημενων σετταρισματων . "

 " Γιατρε ? Εχω ακομα τον Α2 και τον ατμιζω ... ειμαι καλα ? " 

 " UFS, IATTY, η ΟΔΥΣΣΕΑΣ , Ποιος εχει και τα τρια ? Και γιατι ? "
 
" Ειναι ο Θανασης ο συγχρονος Αγησιστρατος ? "

 " UFS, IATTY, η ΟΔΥΣΣΕΑΣ .Αντιπαθουν την VG οπως ο διαολος το λιβανι ?Εμπειριες"
 

Αποσυνδεδεμένος Theofilos

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Manaria Radio
Απ: UFS, IATTY, η ΟΔΥΣΣΕΑ? και γιατί;
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 21:50 »
nassos :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Όσο για τουσ ς επισκευάσιμους, από ότι διαβάζω εδώ μέσα ο Οδυσσέας είναι όντως ο καλύτερος που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Αν όμως κάποιος είναι αρχάριος και θέλει οπωσδήποτε ΤΩΡΑ να πάρει έναν επισκευάσιμο όντως θα πρέπει να τσεκάρει και τον Α2 μιάς και είναι πολύ περισσότερο καιρό στην αγορά και χιλιοδοκιμασμένος. Βέβαια κι εγώ είμαι αρχάριος σε θέματα επισκευάσιμου αλλά με ευαγγέλιο το βίντεο του Μέγα Μάγιστρου  Θανάση δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον Οδυσσέα. Τρελό ντουμάνι, γεύση και χτύπημα μέχρι λυποθυμίας  :tongue_smilie:

σημ. Νάσο Happy 1000 μηνύματα στο forum  :D (τι προσέχω ο άνθρωπος )
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2011, 21:58 από Theofilos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180545 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33945 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536128 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237385 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 579 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35395 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12