vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, akis91, geotron, Ηρακλης, manoslykos, Jorge, athmichalop, th3ofilos

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2085 στις: Απριλίου 27, 2016, 00:01 »
Μία χαρά τον γουσταρα απλά ήθελα να αλλάξω.
Δουλευα με 0.6 -0.9 αντίσταση δεν ξέρω για ψηλά αλλά εντάξει στην μικρή τρύπα αέρα δεν το λες και τσιγαρισια.
Αυτό με έκανε να κρατήσω τον cubis γιατί είναι πιο σφιχτος και μου άρεσε.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2086 στις: Απριλίου 27, 2016, 00:04 »
εδω και καμια ωρα κοιταζω και τον expromizer.. μου φαινεται πολυ καλος και στο replace τον εχει στα 46€.. καμια γνωμη κανεις?

εγω τον cubis τον εχω με την 1.00 και ειναι καπου στο μεσον οσον αφορα τις σφιχετς τζουρες.. το θεμα ειναι οτι δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλους..

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2087 στις: Απριλίου 27, 2016, 00:25 »
Και εγώ με τη σειρά μου έμεινα με cubis
Από επισκευασιμους είχα τον subtank mini και τώρα ψάχνω κάτι άλλο.
Κοίταζα avocado,goblin mini και phenomenon κλώνο βέβαια.
Τι λέτε; Με ενδιαφέρει να είναι μικρουλης
Goblin.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2088 στις: Απριλίου 27, 2016, 00:33 »
Ευχαριστώ σαββα για την απάντηση. Ρουφάει η έχει φυσιολογικη κατανάλωση; Πάντα μόνη αντίσταση εκτός και αν δουλεύει καλύτερα με διπλή

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2089 στις: Απριλίου 27, 2016, 00:46 »
Απο τον Subtank mini δεν εμεινες ευχαριστημενος φιλε? Επισης να ρωτησω κατι? Ο subtank υποτιθεται οτι ειναι αερατος... με μεγαλυτερη αντισταση δεν γινεται πιο σφιχτος?
Ο κύριος subtank είναι για να ικανοποιήσει τις ανάγκες όλων.Εισαγωγή αέρα λέγετε αυτό?Εκπαιδευτικό εργαλείο? Ότι και να του καταλογισουμε, είναι ένας ατμοποιητής που του χρωστάμε πολλά.
Σφιχτό σφιχτό με την έννοια των ναυτιλοκλιρομαίζερς δεν τον λες.Τον λες όμως ατμό "all weather,all conditions.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2090 στις: Απριλίου 27, 2016, 00:54 »
ο Goblin που προτεινεις ειναι για πνευμονικες περισσοτερο?? Και κανει για εναν αρχαριο σαν κι εμενα.. γιατι βλεπω διπλες αντιστασεις κτλ.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2091 στις: Απριλίου 27, 2016, 01:16 »
Όχι δεν είναι για ξεκίνημα ο goblin.Παίζει με μονή φυσικά αλλά θέλει την προσοχή του λόγω λεπτομέρειας και μικρού ντεκ.Είναι αερατος από την αρχή μέχρι τέλους.Έχει ιδιοτροπίες,και καλό είναι να  δεις και  Το αντίστοιχο νήμα φίλε.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Διαγραφη αμεσης παραθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2016, 07:31 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος elmagico

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2092 στις: Απριλίου 27, 2016, 09:26 »
Καλημέρα Παιδιά...
Θέλω να κάνω μια ερωτησούλα για τον Wismec Theorem & για τα NotchCoils..
Θέλω να μάθω επειδή ειναι ss πρέπει να παίξει σε TC η όχι??
Αν ναι,τότε σε  0,22ohm πόσα Watt χρειάζεται & σε πόσους βαθμούς παίζει??
Αλλιώς αν δεν χρειάζεται TC,σε Power Mode σε πόσα Watt-Volt θα είναι κομπλέ??

Sorry για την πολλαπλή ερώτηση.....

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2093 στις: Απριλίου 27, 2016, 11:55 »
εδω και καμια ωρα κοιταζω και τον expromizer.. μου φαινεται πολυ καλος και στο replace τον εχει στα 46€.. καμια γνωμη κανεις? εγω τον cubis τον εχω με την 1.00 και ειναι καπου στο μεσον οσον αφορα τις σφιχετς τζουρες.. το θεμα ειναι οτι δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλους..
Για μενα πας κατευθειαν για expromizer αν θελεις σφιχτες τσιγαρισιες 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2094 στις: Απριλίου 27, 2016, 16:19 »
Καλημέρα Παιδιά...
Θέλω να κάνω μια ερωτησούλα για τον Wismec Theorem & για τα NotchCoils..
Θέλω να μάθω επειδή ειναι ss πρέπει να παίξει σε TC η όχι??
Αν ναι,τότε σε  0,22ohm πόσα Watt χρειάζεται & σε πόσους βαθμούς παίζει??
Αλλιώς αν δεν χρειάζεται TC,σε Power Mode σε πόσα Watt-Volt θα είναι κομπλέ??

Sorry για την πολλαπλή ερώτηση.....

Εγώ θα απαντήσω μόνο για το Notch coil και μάλιστα σύμφωνα με ότι γνωρίζω για τον έλεγχο θερμοκρασίας και το συγκεκριμένο coil, χωρίς να το έχω δοκιμάσει.
Αφού είναι ατσάλι λοιπόν, λογικά θα παίζει σε έλεγχο θερμοκρασίας, χωρίς να πρέπει όμως. Το ατσάλι γενικότερα παίζει και στα δύο mode. Για μένα όμως, το συγκεκριμένο coil δεν ξέρω πόσο καλά θα παίξει σε έλεγχο θερμοκρασίας, κυρίως γιατί έχει πολύ μικρή αντίσταση, τη μισή απο την προτεινόμενη τιμή για το ατσάλι σε έλεγχο θερμοκρασίας και επίσης επειδή δεν ξέρουμε το TCR του. Το τελευταίο βέβαια το ξεπερνάμε βάζοντας τιμές TCR απο 80 εώς και 200 αν δεν παίζει καλά.  :dontknow:
Τώρα τα watt, επειδή έχει και μεγάλη επιφάνεια, εγώ ας πούμε θα το ξεκινούσα απο τα 20 αναγνωριστικά και βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2095 στις: Απριλίου 27, 2016, 16:44 »
@estrifan το ss συνιστάται μόνο για 0.4ω και άνω για TC?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2016, 17:02 από PsilosX »

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2096 στις: Απριλίου 27, 2016, 17:02 »
Καλησπέρα σε όλες και όλους!
Τα φώτα σας θα ήθελα. Είμαι εδω και ένα χρόνο στο άτμισμα, αλλά σοβαρά τους τελευταίους μήνες. Στα χέρια μου αυτή τη στιγμή έχω: 2 Delta 16, 1 Cubis (στο συρτάρι   :angry_orange: ) και 1 GSair.
Aπο μοντάκια: 1 στικ 30, 1 στικ 40 και το pico 75.
Θέλω να περάσω στους επισκευάσιμους και σκέφτομαι για τον Cloud one.
Θεωρείτε οτι είναι καλή επιλογή σαν πρώτος επισκευάσιμος για έναν αρχάριο?
Για να σας προλάβω, διάβασα όοοολο το νήμα του!! :)
Σημειωτέον οτι μου αρέσουν οι "τσιγαρίσιες" τζούρες. Με τους Delta είμαι ενθουσιασμένος και μάλιστα έλεγα να πάρω και τον 19άρη, αλλά προτιμώ να παω σε επισκευάσιμο.    
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2016, 17:10 από Γιαννης1964 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2097 στις: Απριλίου 27, 2016, 17:23 »
@estrifan το ss συνιστάται μόνο για 0.4ω και άνω για TC?

Θεωρητικά απο 0.5 και πάνω, χωρίς και αυτό να είναι θέσφατο ας πούμε...υπάρχει ένα πινακάκι στην πρώτη σελίδα του VTC mini που τα έχει αυτά για κάθε σύρμα, το οποίο δεν ξέρω και απο που προήλθε... :dontknow:
Θεωρητικά επίσης, σύμφωνα με τον τρόπο που δουλεύει το TC, όσο μεγαλύτερη η αντίσταση, τόσο το καλύτερο για το ατσάλι αφού είναι και το υλικό απο τα σύρματα για TC που αλλάζει λιγότερο η αντίστασή του. Αυτό για να καταλαβαίνουν τα mod καλύτερα τις μεταβολές στην αντίσταση και να δουλεύουν όσο το δυνατόν πιο σωστά. Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι πέρα απο τα Ohm που θα του βάλεις, εξαρτάται και απο τον κατασκευαστή και πόσο έυκολα πιάνει αυτές τις μεταβολές η κάθε συσκευή, πέρα απο όλους τους άλλους παράγοντες που έχουμε πει δηλαδή όπως η αγωγιμότητα κτλ...

Edit: Παράδειγμα αυτού που είπα με νούμερα για να γίνει πιο κατανοητό.
Μια αντίσταση στα 0,25 Ohm, στους 220 βαθμούς θα ανέβει κατά 0,06 Ohm. Αντίστοιχα όμως, μια αντίσταση στα 0,5 Ohm, θα ανέβει κατά 0,12 Ohm. Μεγαλύτερη μεταβολή δηλαδή σε μεγαλύτερη αντίσταση, άρα και καλύτερη λειτουργία σε TC. Ξαναλέω, θεωρητικά πάντα και στην περίπτωση που όλα τα άλλα είναι σωστά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2016, 17:41 από estrifan »

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2098 στις: Απριλίου 27, 2016, 17:40 »
o expromizer πανω σε istick 30W φαινεται τοσο χαλια??

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #2099 στις: Απριλίου 27, 2016, 17:51 »
Καλησπέρα σε όλες και όλους!
Τα φώτα σας θα ήθελα. Είμαι εδω και ένα χρόνο στο άτμισμα, αλλά σοβαρά τους τελευταίους μήνες. Στα χέρια μου αυτή τη στιγμή έχω: 2 Delta 16, 1 Cubis (στο συρτάρι   :angry_orange: ) και 1 GSair.
Aπο μοντάκια: 1 στικ 30, 1 στικ 40 και το pico 75.
Θέλω να περάσω στους επισκευάσιμους και σκέφτομαι για τον Cloud one.
Θεωρείτε οτι είναι καλή επιλογή σαν πρώτος επισκευάσιμος για έναν αρχάριο?
Για να σας προλάβω, διάβασα όοοολο το νήμα του!! :)
Σημειωτέον οτι μου αρέσουν οι "τσιγαρίσιες" τζούρες. Με τους Delta είμαι ενθουσιασμένος και μάλιστα έλεγα να πάρω και τον 19άρη, αλλά προτιμώ να παω σε επισκευάσιμο.    
Για πρώτο επισκευάσιμο καλύτερα να πας σε kayfun.Mini v3 ή v4(Αν και προσωπική εμπειρία από τον cloud δεν έχω
).Εγώ από από δέλτα19 στον v4 πήγα  και η ευκολία στη χρήση του με βόλεψε αφάνταστα στην αρχή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180676 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136155 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12