vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1560 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 20:32 »
Δες και την λύση του ego one mega της Joyetech, ο οποίος έχει τις επισκευάσιμες κεφαλές CLR.
Κοστίζει πολύ φθηνά (γνήσιος), επισκευάζεται πολύ εύκολα χωρίς κατσαβίδια και βίδες, έχει τζαμάκι πυρέξ, τζούρα από πολύ σφιχτή μέχρι αεράτη, χωρητικότητα 4,5 ml.

Με την έκπτωση 20% για το φόρουμ μας βγαίνει στα 17,6 ευρώ. Το λίνκ:

http://www.ecig.gr/aksesouar/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82/joyetech-ego-one-mega-atomizer.html


Το λινκ για τις κεφαλές CLR:

http://www.ecig.gr/aksesouar/%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD/joyetech-ego-one-clr-head.html

Τον έχω και είναι ο καθημερινός μου.
Τον στήνω τόσο με σύρμα Kanthal όσο και με Ni200 με πολύ καλά αποτελέσματα.
Δες και ένα βιντεάκι για να καταλάβεις πόσο εύκολα στήνεται στην Απάντηση #1534

Η τύπισσα στο βιντεάκι αργεί πολύ. Εγώ επισκευάζω την κεφαλή σε 2 με 3 λεπτά πλέον. :)
Σορρυ που θα πω την γνωμη μου αλλα αυτο που προτεινεις φιλε makis66 εγω δεν τον θεωρω επισκευασιμο,μουφοεπισκευασιμο θα το ελέγα καλυτερα,ετσι περιπου επισκευαζω τις μη επισκευασιμες κεφαλες bvc ,αντε να πω ελαχιστα πιο ευκολη η επισκευη  στην  CLR κεφαλη λογο μεγαλυτερου μεγεθους απο τις bvc!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1561 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 20:38 »
Ο ατμοποιητής παράγεται από μια εκ των παλαιότερων και πιο καταξιωμένων κινέζικων εταιριών κι ακολουθεί το μοντέλο πολλών δικών της, αλλά και άλλων εταιριών ατμοποιητών, που βγάζουν μοντέλα διπλής χρήσης.
Εχουν δηλαδή κεφαλές ανταλλακτικές και έχουν επίσης κεφαλές με άλλο σχεδιασμό, επισκευάσιμες. Με χώρο και τρόπο για να πιάσουν το σύρμα και το φυτίλι.
Ουδεμία σχέση έχει ο τρόπος επισκευής μιας bvc, με αυτόν μιας CLR.
Τώρα, αν εσύ θέλεις να τη βαφτίσεις μούφα, δικαίωμά σου, αλλά αυτό δεν θα αλλάξει κάτι στον τρόπο που την ονομάζουν οι υπόλοιποι.

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1562 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 01:47 »
Μπορειται να μου προτεινεται επισκευασιμους με σφιχτη τζουρα?Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1563 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 01:51 »
Kayfun Lite Plus, eXpomizer v2, Phenomenon, κλπ


Αλλα θα ελεγα κοιτα τον Kayfun πρωτα.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1564 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 01:55 »
Erlprinz, kayfun lite plus, HC by Hcigar, expromizer, eviva, phenomenon, tilemahos είναι μερικοί με σφιχτή τζούρα που έχω εμπειρία μαζί τους.

Όπως έγραψε και ο από πάνω μου ο kayfun lite plus ίσως είναι η καλύτερη επιλογή για πρώτο επισκευάσιμο.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1565 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 13:36 »
Μπορειται να μου προτεινεται επισκευασιμους με σφιχτη τζουρα?Ευχαριστω.

Θα διαφωνήσω με τους από κάτω μου. Σφιχτή τζούρα δεν έχουν όλοι αυτοί οι ατμοποιητές που σου παράθεσαν. Εχουν κανονική, αβίαστη, χαλαρή τζούρα.
Σφιχτή τζούρα είχαν οι egoT, οι gemini mini μετά και πολλοί άλλοι ατμοποιητές που πολλοί τώρα δεν υπάρχουν πια.
Στη σφιχτή τζούρα ζορίζεσαι να ρουφήξεις. Δε συμβαίνει κάτι τέτοιο με τους επισκευάσιμους που σου ανέφεραν. Από πότε αλλάξαμε τις ορολογίες και την τσιγαρίσια την ονομάσαμε σφιχτή;
Επειδή με τους πνευμονικούς ατμοποιητές ρουφάς αέρα μαζί με ατμό, δεν έγιναν ξαφνικά σφιχτοί όλοι οι μέχρι τώρα ατμοποιητές.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1566 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 20:13 »
Με γνωμονα τη γευση σε γλυκα-φρουτωδες υγρα ποιον θα προτεινατε?
Συρματα μονο με αντισταση (οχι nrn δηλαδη)

Αν μου πειτε καποιον dripper και καταληξω σε dripper θα μεινει στο σπιτι για το βραδυ μετα τη δουλεια δε με χαλαει.

Αν μου πειτε καποιον τανκατο θα αντικαταστησει τον subtank mini.

Εχω και εναν kfl+ που εκει παντα εχω ενα καπνικο υγρο και θα παραμεινει ως εχει.

Αν παιζει ρολο και το μοντακι μου σε vtc mini θα το δουλεψω.

Και μια bonus ερωτηση. Μιας και δεν εχω δοκιμασει ποτε, ενας dripper ποσο καλυτερος να ειναι στο θεμα γευσης απο εναν τυπου genesis? nextgen ας πουμε.
Σε nextgen εχω δοκιμασει διαφορα υγρα και κυριως και αυτα που κανω και εγω γιατι τον εχει ενας φιλος οποτε εχω μια ιδεα τι παιζει με εναν τετοιον.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1567 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 20:21 »
@ntinladen. Υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι ατμοποιητές, ανάλογα με το πορτοφόλι και τα επιμέρους γούστα σου. eviva, calix, phenomenon, erlprinz. Στην κατηγορία των τσιγαρίσιων είναι αυτοί.

Στην ερώτηση για τους τζένεσις, πρώτα πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου αν έχεις την υπομονή και το κουράγιο να μάθεις να τους στήνεις. Κάψιμο για πολλά λεπτά το mesh, πολύ επιμελημένο στήσιμο κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2015, 19:28 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1568 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 21:21 »
Ναι εχεις δικιο, ξεχασα, οτι στα εκτος απο τα nrn συρματα εκτος και το mesh δε θελω τετοιες διαδικασιες + καψιμο συρματος.
Απλα ανεφερα τους τζενεσις που φημολογουνται ως βασιλιαδες της γευσης τι σχεση εχει ενας dripper διπλα τους.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1569 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 21:47 »
Σημερα μου ηρθε ο αβαβα erlkonigin και μπορω να πω απο το λιγο που τον εχω οτι ειναι  ''μανα" για τσιγαρισιες τζουρες ,σε σχεση με τον lemo2 ειναι ημερα με την νυχτα στο θεμα τσιγαρισιας τζουρας,στο θεμα γευσης επισης πολυ ανωτερος ο αβαβα erlkonigin ,μου τα χαλασε βεβαια στο  θεμα στησιματος οπου  μου βγηκε η πιστη να περασω το 32mm συρμα κατω απο τις βιδες οπου με βολευαν απιστευτα η τρυπουλες στον lemo2,βαμβακι κοψιμο με ουριτσες στα καναλια (οπως στα βιντεο που κυκλοφορουν) και ουτε τρεξιματα ουτε dry hits ουτε τιποτα,δεν ξερω αλλα μου φαινεται καλυτερος και απο τον αβαβα kayfun 3.1 που ειχα για λιγο!

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1570 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 21:50 »
Επίσης dripper από dripper διαφέρει πολύ. Για παράδειγμα υπάρχει ο Apollo, υπάρχει και ο Velocity. Ο ένας προσανατολισμένος στη γεύση, ο άλλος στα σύννεφα. Υπάρχουν αξιόλογα ντριπερ πάντως που μπορείς να προμηθευτείς για μικρό σχετικά κόστος, πχ ένας Magma κλώνος Tobeco ή Hcigar κινείται στα 22-25 ευρώ. Και άλλοι αξιόλογοι κλώνοι και μη, με κόστος κάτω από 30. Θεωρώ πρέπει να δοκιμάσεις να μείνεις μερικές μέρες με κάποιον ντριπερ για να δεις αν είναι για σένα το dripping. Γεύση γενικά δίνουν καλή, και πιο "άμεσο" άτμισμα σε σχέση με έναν τανκάτο. Αλλά έχουν και τα κακά τους, όπως το γεγονός πως πιθανόν να δεις σταγόνες, να λερώνουν πιο εύκολα, δεν είναι εύκολο να τους παίρνεις έξω κλπ κλπ.

Edit: Λίγο οφφτοπικ.Διαβάζοντας το σχόλιο για τον αβαβα ερλ και τις βίδες μου ήρθαν στο μυαλό κατευθείαν τα σχόλια της petra για κλώνους και ορίτζιναλ. Επειδή τυχαίνει να έχω οριτζιναλ ερλκονιγκιν, το πιάσιμο του σύρματος είναι από άλλο πλανήτη. Δε ξέρω πως το έχουν καταφέρει. Αν γινόταν να πιαστεί χωρίς χέρια, θα γινόταν κι αυτό. Μακράν το πιο γρήγορο στήσιμο coil που κάνω. Και έτσι για να εξισορροπήσουν τα πράγματα είπαν να μας βασανίσουν με το βαμβάκι.  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1571 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 22:03 »
Οπως ειπα και πριν εστιαζω στη γευση. Τα αλλα σε δευτερη μοιρα, γι'αυτο για να σας προλαβω αν με ρωτησετε αν με ενδιαφερει ενας dripper δε θα ελεγα οχι.
Γνωριζω οτι αν κατασταλαξω σε καποιον dripper τι θα υποστω οποτε θα μεινει για το σπιτι.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1572 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 22:17 »
Φιλε tsabasid μαλλον  φταιω εγω περισσοτερο για το πισασιμο του συρματος  και οχι  οι βιδες στον αβαβα erl ,2-3 μηνες  να εχω που κανω τετοιες επισκευες και μαλιστα οχι τετοιες αλλα  στους 2 επισκευασιμους που ειχα (kayfun 3.1,lemo2) και οι 2  ειχαν τρυπες στα ποδαρικα και περνουσα το συρμα μεσα απο τις τρυπες ,ποτε δηλ. δεν εστησα συρμα να πιανει κατω απο τις βιδες ,μια φορα πηγα να στησω ετσι τον kayfun και αφου παιδευτικα κανα 10λεπτο εγκατεληψα την προσπαθεια και παλι μεσα απο τις τρυπες το ξαναπερασα,που θα παει θα το παρω το κολαει!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1573 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 12:39 »
Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

 
Δεν ξέρω τι λέτε οι παλιοί, εγώ πάντως είμαι ο νέος βασιλιάς τού kanthal. Έμαθα να στήνω τον kfl+ και τρώω σίδερα. Και μία παράκληση: ΜΗΝ ψωνίσει κανείς τον kfl+ μέχρι να έχω περίσσευμα σε τραπεζογραμμάτια για αγορά 2ου.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1574 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 13:03 »
Ave Caesar τότε.... :)  Αλλά βασιληάς χωρίς τραπεζογραμμάτια βρε παιδί μου?  :confused1:

Διαγραφή άμεσης παράθεσης λόγω διαγραφών μηνυμάτων

 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2015, 19:29 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180793 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34060 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16020 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085444 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10345 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12