vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, stsoulos

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1500 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 12:50 »
@petra,
οι διαφορετικές μας εμπειρίες είναι λογικό να μας οδηγούν και σε διαφορετικά συμπεράσματα πολλές φορές. Όπως σου έχω ξαναπεί σε άλλο νήμα, το γέμισμα από κάτω στο φαινόμενο, με τον τρόπο που δείχνει στο βίντεο ο zalaros, για μένα είναι το πιο εύκολο πράγμα που έχω συναντήσει ποτέ και γεμίζει και με το χοντρό σταγονόμετρο της Atmos, πόσο μάλλον με τύπου Halo, Dan Lukas κ.λπ.
Έτσι δεν χρειάστηκα ποτέ να σκουπιστώ από τίποτα και δεν προέκυψε ποτέ η αναγκαιότητα να ασκήσω τη δύναμη που περιγράφεις, σε κανένα μέρος του ατμοποιητή, είτε με το κλασικό τανκάκι, είτε με το straight tank που χρησιμοποιώ κατά κόρον.

Αν κάτι μου πάει στραβά στο στήσιμο(σπάνια πια), γυρίζω ανάποδα τον ατμοποιητή και ξεβιδώνω τη βάση από την καμπάνα χωρίς να αδειάσω τα υγρά, διορθώνω και ξαναβιδώνω τη βάση με τον ίδιο τρόπο. Απορώ που είναι η δυσκολία και γιατί να αδειάσουν τα υγρά. :dontknow:
Δεν είναι υποχρεωτικό να βιδώσει η καμπάνα στη βάση, μπορεί (με λίγη παραπάνω δυσκολία ομολογουμένως) να βιδώσει και η βάση πάνω στην καμπάνα.

Για το μέγεθος, μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Για μένα αυτό δεν είναι μειονέκτημα σ' έναν ατμοποιητή. Το ανέφερα επειδή έχω δει αρκετούς να κάνουν τις επιλογές τους και με αυτό το κριτήριο, θεωρώντας το μεγάλο μέγεθος ως μειονέκτημα και ψάχνονται για πιο μαζεμένο σύνολο. Μαθημένος για πολλούς μήνες με 23άρηδες-γαϊδούρια (expromizer, taifun) και με δεδομένο ότι κάνω πολλά ml και εκτιμώ τη μεγάλη χωρητικότητα, όλοι οι 22άρηδες μου φαίνονται νάνοι.

Τέλος πάντων, το αρχικό μου σχόλιο αφορούσε το ύψος του ποσού που θα μπορούσε να φτάσει ο kl+, ξεκινώντας από τη βασική έκδοση όπως παράγεται από το εργοστάσιο, θεωρώντας ότι αν πρόκειται να φτάσουμε στα 100€, τότε υπάρχουν κι άλλες λύσεις τις οποίες εγώ τις θεωρώ πιο σύγχρονες και πιο αποδοτικές σ' αυτά τα λεφτά. Ο καθένας μπορεί να διαφωνεί φυσικά.
Στον αντίποδα, η οπτική του knight77 με βρίσκει απολύτως σύμφωνο όπως είπα, αν κάποιος θέλει να πάρει έναν κλασικά καλό ατμοποιητή και να ατμίζει απροβλημάτιστα και όμορφα, διατηρώντας το κόστος σε λογικά πλαίσια.

Κι ένα τελευταίο. Δεν είμαι ένθερμος χρήστης κανενός φαινόμενου και καμιάς συσκευής γενικότερα με εξαίρεση το ξυλομοντάκι του Craven, επειδή ως ξύλινο και ζωντανό, είναι κυριολεκτικά ποτισμένο από τον ιδρώτα του και την ψυχή του, έχοντας ταυτόχρονα και κορυφαία απόδοση στο είδος του.
Προτιμώ λοιπόν το "ψύχραιμος" παρατηρητής και καταγραφέας των δικών μου εμπειριών, τις οποίες προσπαθώ να μοιράζομαι με τους άλλους συνατμιστές.

Υ.Γ. Παίζει να είναι και η πρώτη φορά που γράφεται στο φόρουμ η φράση: "ένα σκέτο πλαστικό τανκ χωρίς ιδιαίτερη αντοχή".
Είχα σχεδόν πιστέψει ότι ήταν μόνο στο δικό μου μυαλό. Άτιμο πράμα το group think :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1501 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 13:23 »
πραγματικα ribot με βρισκεις συμφωνο στο οτι και εγω την  αισθηση που εχω  με το craven box πραγματικα βιωνω την αξια και το μερακι του χειροποιητου συν των επιπλεον θετικων που μου δινει στο θεμα αποδοσης!
επισης με το φαινομενο πιο πολυ με αγχωνει να πω την αληθεια στο κουμπωμα του ατμο επειτα απο αναπληρωση μην κοπει κανενα οριγκακι παρα η ταχυτητα αναπληρωσης...!αυτο με προβληματιζει περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1502 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 15:55 »
τα τοσα εξτρα στον καυφουν βγηκαν για ενα και μοναδικο λογο.


πουλησε και πουλαει σαν τρελος,οποτε οι βελτιωτες εχουν μεγαλο αγοραστικο κοινο για να προωθήσουν τα προιοντα τους.


μια χαρα δουλευει ο ατμο και χωρις αυτα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1503 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 21:09 »


Απλα δεν μου άρεσε το ότι κρίθηκα, για κάτι που είπα όχι απαραίτητα απο σένα η μόνο απο σένα....

Αν εννοείς και εμένα στο ότι σε "έκρινα" κάνεις λάθος, μάλιστα πρόσθεσα ότι δεν έχω και λόγο να μη σε πιστέψω ότι δεν σου έκατσε ο expro, σε ταλαιπώρησε κλπ κλπ.

Πρέπει να είσαι λίγο πιο χαλαρός νομίζω και μην το πάρεις στραβά που το λέω έτσι, κουβέντα κάνουμε εδώ και καταθέτουμε έμπειρες χωρίς να έχουμε να χωρίσουμε κάτι μεταξύ μας. Δεν γνωριζόμαστε καν οι περισσότεροι εδώ μέσα, πως φτάνουμε να μιλάμε για επικρίσεις;

Το ότι κάποτε είπα "γευσάρα" και χτες είπα "καλή γεύση" δεν αλλάζει κάτι στην απόδοση του ατμοποιητή κατ'εμέ. Αν καταπιανόμαστε τόσο από τις λέξεις τι να πω, για κάθε λέξη που θα γράφω να φροντίζω πρώτα να ανατρέχω σε παλιότερα ποστς μου για να μην φάσκω και αντιφάσκω, λες και δεν αλλάζουν οι απόψεις με τις εμπειρίες που αποκτούμε με τον καιρό.. για το παραπάνω πάντως δεν είπα κάτι το διαφορετικό, απλώς το πρώτο περιείχε και την έκπληξη της πρώτης επαφής. Δεν το βρίσκω ούτε λάθος ούτε σφάλμα ούτε ατόπημα, όλοι έχουμε δικαίωμα και στην έκπληξη.. ;)

Πιο χαλαρά, για κουβέντα και κατάθεση εμπειριών είμαστε εδώ. :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1504 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 12:34 »
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1505 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 18:59 »
Φίλοι συνατμιστες ο μοναδικός ατμο που έχω αυτή την στιγμή είναι ο kfl+ και γι' αυτό θέλω να πάρω έναν ακόμα.Δεν μου αρέσουν οι αερατες τζουρες και προτιμώ να έχω την δυνατότητα να ρύθμισω την τζούρα όπως στον kayfun.Θα ήθελα όσο το δυνατό καλύτερη γεύση.Σαν όριο τιμής τα 100€.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1506 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 19:10 »
Νομίζω ο Eviva και ο Phenomenon θα σε καλύψουν πλήρως. Οπότε διάβασε τα αντίστοιχα νήματα τους για να πάρεις πληροφορίες και διάλεξε αυτόν που σε καλύπτει περισσότερο.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1507 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 19:26 »
Θα θεωρησω οτι ο Eviva ειναι over the top και οποιος τον εχει χρησιμοποιησει δεν τον εχει παροπλησει. Αυτο σημαινει πολλα!

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1508 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 20:18 »
Εβίβα τον πήρα πρόσφατα και είναι από τους λιγους που δε μπορώ να τον αφήσω κάτω με τίποτα. Είναι η ποιότητα της τζούρας του που εμένα με τρελαίνει.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1509 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 06:50 »
Ευχαριστώ παιδιά.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1510 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 10:18 »
Καλημέρα στην παρέα :)
Χρησιμοποιώ Kayfun Lite Plus για ένα χρόνο τώρα.
Παρά τις δοκιμές σε στησίματα (βαμβάκι-φυτίλι, mc και απλό coil, ψηλά και χαμηλά Ohms),
νομίζω ότι κάτι λείπει σε γεύση. Έχω ακούσει για τον Russian 91% , τι λέτε?
Είναι καλύτερος σε γεύση? Υπάρχει αυθεντικός και κλώνος?
Τον έχει κάποιος για να μας πει εντυπώσεις σε σχέση με τον Lite Plus?

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παιδιά κάποια βοήθεια για το μήνυμα που έστειλα νωρίτερα? :confused1:
Μήπως γνωρίζει κανείς για τον Russian 91% σε σχέση με τον Lite Plus όπως έγραψα
στο προηγούμενο μήνυμα, αν έχει καλύτερη γεύση κλπ?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2015, 19:20 από polygrafos »

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1511 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 15:39 »
Καλησπέρααααα  :bye:

Ψάχνω ατμοποιητη για το 2ο μοντακι μου και ειμαι μεταξυ KFL+ και Kayfun 4....ποιον θα συνιστουσατε για flavor-εργονομία?

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1512 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 16:12 »
αν πας σε αυθεντικο θα πας και με τους δυο καλα .. αλλα λογω τιμης θα σου ελεγα τον ΚF+  αλλα αν μηλας για κλωνους θα σου ελεγα παλι το ιδιο αν εισαι καινουριος σε επισκευασιμους ..
υπαρχουν καλοι κλωνοι αλλα ειμαι στην φαση του αυθεντικου και ησυχασες :yes:

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1513 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 17:39 »
Θελω μια προταση για καινουργιο KL plus απο fasttech παιδες. Ποια ειναι η καλυτερη version...

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1514 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 18:00 »
Καλησπέρααααα  :bye:

Ψάχνω ατμοποιητη για το 2ο μοντακι μου και ειμαι μεταξυ KFL+ και Kayfun 4....ποιον θα συνιστουσατε για flavor-εργονομία?


Για γεύση ...και τους δύο! Για εργονομία...τον Κ4!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8372 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536564 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59860 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237654 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15840 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136171 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12