vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, kostasklf, camber, Ηρακλης, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1425 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 10:03 »
Αν δεν κάνω λάθος, το Kanthal A1 θεωρείται καλύτερης ποιότητας από το Kanthal D. Εχει να κάνει με την αντοχή του μετάλου στις υψηλές θερμοκρασίες, όπου το Α1 αντέχει περισσότερο.
Ναι, αλλά για να δεις αυτή τη διαφορά, θα πρέπει η αντίστασή σου να πιάσει θερμοκροσία ήλιου.... ;D

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1426 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 10:13 »
Πιθανότατα δεν είδες ότι ο φίλος παράγγειλε ήδη τον kayfun συντοπίτη, τον οποίο προτιμώ κι εγώ για τσιγαρίσιες τζούρες (όπως κι ο παραπάνω φίλος δηλαδή ) χίλιες φορές περισσότερο απ'τον subtank. Ο sub τα πάει καλά στις πνευμονικές, στις τσιγαρίσιες δεν. Το παλεύει δηλαδή αλλά δεν..

Για τον φίλο που ψάχνει σύρμα και σύμφωνα με τα γραμμένα των πολλών εδώ μέσα, μάλλον στον kayfun ταιριάζει γάντι το 0.28mm kanthal A1. Σίγουρα ταιριάζουν και τα 0.25mm και τα 0.30mm (πάντα για kanthal A1 μιλώντας ) τα οποία διαθέτω και στήνω τον kfl μου εδώ και μήνες, κάτι όμως μου λείπει έστω και ελάχιστα στο ένα, που το βρίσκω όμως στο αλλά και τούμπαλιν. Θα είχα πάρει 0.28 λοιπόν για να μου κάτσει κουτί που λένε, ο λόγος που δεν το έχω κάνει μέχρι σήμερα είναι επειδή δεν έχω βρει διαθέσιμο σε κατάστημα του Ηρακλείου, όλοι 0.25 και επόμενο το 0.30..

Kanthal A1 0.28mm και θα είσαι κούκλος. Προσοχή όμως μην την πατήσεις όπως εγώ την πρώτη φορά, ζήτα 0.28 ΧΙΛΙΟΣΤΑ σύρμα, μη σου δώσουν 28 AWG όπως έδωσαν σε μένα.! ;)

Αποσυνδεδεμένος Jenn

  • *
  • 49
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1427 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 10:54 »
Καλημέρα σε όλους, μετά από 8 μήνες ατμισματος και με μόνιμους ατμο τον kanger subtank mini καθώς και τον e go one αποφάσισα να μπω στον κόσμο των επισκευασιμων. Δεν έχω ιδέα από αντιστασεις βαμβάκια κλπ.Δεν ξέρω καν αν πιάνουν τα χέρια μου που λένε και αυτό είναι το μόνο που με φοβίζει. Βαρέθηκα όμως να πληρώνω ένα σωρό λεφτά για αντιστασεις και στην τελική απ ότι διαβάζω εδώ άλλη χάρη έχει ένας επισκευασιμος.Σκέφτομαι για Kayfoun LP η τον expromizer τον τελευταίο που βγήκε. Τι με συμβουλευτε? Ψάχνω πολύ καλή γεύση, ευκολία στησίματος καθώς και όχι τελείως σφιχτή τζούρα. Ουφφ σας κούρασα. .Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1428 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 10:57 »
Αφού έχεις τον subtank mini γιατί δεν δοκιμάζεις αρχικά να στήσεις στην επισκευάσιμη κεφαλή? Και εάν δεις ότι είσαι ΟΚ με τις "επισκευές" πας σε κάτι άλλο εάν θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος Jenn

  • *
  • 49
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1429 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 10:59 »
Ντρέπομαι που θα το πω αλλά σε μια προσπάθεια μου τους πρώτους μήνες καταστρέψα την κεφαλή.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1430 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 11:01 »
Εντάξει. Πουλάνε τις επισκευάσιμες κεφαλές και ξεχωριστά με λίγα λεφτά.
π.χ.
http://www.picknbuy.gr/index.php?act=viewProd&productId=23472

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1431 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 11:04 »
Σε ευχαριστω για τα φωτα σου :)
Το βρηκα σε ελληνικο μαγαζι λεει στην περιγραφη : Συρμα με αντισταση Kanthal A1 και στην επιλογη διατομης επελεξα το 0.28mm/29AWG .
Νομιζω οτι ειναι ακριβως οτι μου ειπες.Τωρα ποσες σπειρες θα γυρισω για να πιασω 1.5-1.8 δεν ξερω αλλα στην πραξη θα φανει και με τα calculator :)
Τωρα cotton δεν ειχε το Koh Gen Do διαθεσιμο και μου ειπε θα μου βαλει Organic Cotton Pads της Coil Master , απο οσα διαβασα πανω κατω ολα τα ιδια ειναι οποτε δεν με αγχωνει.
Αν δεν ατμισω να το ευχαριστηθω δεν τα παραταω αυτο ειναι το μονο σιγουρο, με πονεσε η τιμη αλλα πιστευω αξιζει .
Και παλι ευχαριστω για την βοηθεια.

Αποσυνδεδεμένος Jenn

  • *
  • 49
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1432 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 11:05 »
Το έχω σκεφτεί αυτό. Ο kanger είναι εύκολος στο στήσιμο όπως ο kayfun ας πούμε.?Αν ναι θα ξεκινήσω έτσι.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1433 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 11:05 »
Φοβάμαι πως αν έχεις συνηθίσει και σου αρέσει η τζούρα του subtank, δύσκολα θα προσαρμοστείς στον KLP ή Expromizer και ενδεχομένως να μην σου αρέσoυν κιόλας. Αλλά αφού θες να κάνεις τα πρώτα βήματα σε επισκευάσομους, γιατί πρώτα δεν προσπαθείς με το επισκευάσιμο κομμάτι του subtank? Έτσι για να πάρεις την εμπειρία σε επισκευές και μετά προχωράς και παρακάτω. Είναι αρκετά εύκολος και παίρνεις και ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
έγραφα 3 λεπτά Κε mankar72.... ;D

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1434 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 11:08 »
Το έχω σκεφτεί αυτό. Ο kanger είναι εύκολος στο στήσιμο όπως ο kayfun ας πούμε.?Αν ναι θα ξεκινήσω έτσι.


Ναι το στήσιμο του θεωρείται εύκολο. Ειδικά εάν πάρεις την επισκευάσιμη κεφαλή V1 με την τροφοδοσία υγρού από κάτω

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1435 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 11:09 »
Με 6-7 σπείρες θα παίζεις σε 2.5άρι εργαλείο, αν επιλέξεις 2άρι θα θες 1-2 περισσότερες χοντρά χοντρά. 9-10 ίσως και 11 watts και θα είσαι άψογος, θα το δεις! :)

Αποσυνδεδεμένος Jenn

  • *
  • 49
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1436 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 11:09 »
Κάτι τέτοιο θα κάνω, θα πειραματιστώ στον kanger και αν δω ότι τα καταφέρνω πάω για αλλά. Σήμερα κιόλας θα αγοράσω την κεφαλή. Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα των απαντήσεων σας.Θα σας γραψω αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1437 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 11:13 »
Τα παραγγειλα ολα το Kuro Koiler το σετακι και 0.28 Α1 Kanthal και cotton Και περιμενω και τον KFL με το καλο.
Ειναι μια χαρα να τα περιμενεις ολα αυτα και νομιζω μεγαλυτερη ικανοποιηση οταν πετυχω ωραιο ατμισμα , και μονο απο τις πληροφοριες που μου δωσατε νομιζω θα τα καταφερω και θα εχω καλο αποτελεσμα :)
Χιλια ευχαριστω παιδια !!!!!!!!!!!






Ασχετο: Η μπαταρια (για αργοτερα με το δωρο τα χριστουγεννα αν το παρω) της Joytech Ego One ή Ego One VT  (για εξω τη θελω οταν παω κανα καφε μην κουβαλαω το τουβλακι ) κανει αραγε , αξιζει με KFL? Και αν ναι ποια απο τις 2?
Η ισως την provari 3 που δειχνει να ταιριαζει αρκετα με το Look χαχαχχα τωρα ειδα την τιμη , πλακα μας κανουν οι αμερικανοι μαλλον.
Αλλιως με τον νεο χρονο σε μηχανικο υγεια να εχουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 11:53 από denial »

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1438 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 15:57 »
Το έχω σκεφτεί αυτό. Ο kanger είναι εύκολος στο στήσιμο όπως ο kayfun ας πούμε.?Αν ναι θα ξεκινήσω έτσι.


Ο subtank mini  είναι  πιο  εύκολος  από kayfun  έχει  και  πιο  εύκολο  γέμισμα,  για  μένα  έχει  και  καλύτερη  γεύση  από  kayfun  αν  δεν  σε  ενοχλεί  η αεράτη  τζούρα  του subtank mini και  δε  θες  κάτι  σε  πιο  τσιγαρισια τζούρα όπως  του  kayfun  πάρε  μια  επισκευασιμη κεφάλι  του  v1 και  θα  δεις  τι  εύκολο  που  είναι.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1439 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 14:18 »
παιδιά καμιά προταση για δευτερο φτηνό επισκευασιμο;
σαν βασικό έχω τον kayfun L+
ψάχνω ένα δευτερο που να ταιριάζει στην γευση με τον kayfun και να γεμίζει ευκολα
στόχος μου ειναι να αλλάζω λίγο την γευση κατα την διαρκεια της ημέρας και να δοκιμάζω ευκολα τα διαφορα DIY. η χωρητικότητα δεν με απασχολεί. προυποθεση το ευκολο στήσιμο. σκέφτητα dripper αλλά μου ειπαν ότι δεν ενδείκνυται για υγρα με πάνω απο 6 νικοτινή και ετσι το απέκλεισα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8331 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180642 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59787 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237482 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15650 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136133 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10251 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12