vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, FaniFox, Parolos, dallaskdp, Ποντικός, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1320 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 11:41 »
Αχαχαχα! Εγω δοκιμασα 0.20Ø twisted 4απλο, οπως λες κανεις τωρα, αλλα με πυκνα βηματα. Δεν μπορω να πω πως μου αρεσε πολυ στον Kayfun. Βεβαια, θα δοκιμασω και 3πλο, ισως αυτο να ειναι το μαγικο νουμερο! Στα ποσα Ω σου βγηκε περιπου η αντισταση;

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Στο σαλόνι μου μόνιμα επικτρατούσε μια ομίχλη και στη δουλειά είχα πρόβλημα γιατί χτυπούσε η ζώνη 1 (πυρασφάλεια).Ενώ με Camelάκι ποτέ δεν έιχα πρόβλημα.Από χτύπημα τα 5mg βαράνε σαν 12-15mg.  (Τον παπά δύσκολα τον λες).Όποιος Princaκιας, Camelaκιας (και δεν είναι λίγοι) μ΄έκανε τράκα όλοι πνίγικαν
Πλούσια γεύση πολύς ατμός που αν τον φυσίξεις στο μόνιτορ στο pc δεν μπορείς να δεις.Για καφέ ντρέπεσε να πας  :)) :))
Το βασικό μειονέκτημα ήταν ότι ήθελα ένα τάνκ με τον καφέ κατα τ άλλα μια χαρά. Έτσι το γύρισα σε 0,20 αραιό με 4 σπείρες για να μη φαίνομαι στο πλήθος σαν να "αρπάξαμε".

Το δουλεύω εδώ και ενάμιση χρονο με Nemesis (μηχανικό)


Αχαχαχα! Εγω δοκιμασα 0.20Ø twisted 4απλο, οπως λες κανεις τωρα, αλλα με πυκνα βηματα. Δεν μπορω να πω πως μου αρεσε πολυ στον Kayfun. Βεβαια, θα δοκιμασω και 3πλο, ισως αυτο να ειναι το μαγικο νουμερο! Στα ποσα Ω σου βγηκε περιπου η αντισταση;

Αποσυνδεδεμένος karasardelis

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
  • IPV-D2
    • Zortal
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1321 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 12:15 »
Γεια σας συνατμιστές... ένας φίλος μου ζητάει να τον βοηθήσω να επιλέξει ατμοποιητή αλλά δεν του αρέσουν οι δικοί μου που είναι για πνευμονικές τζούρες - του προκαλούν βήχα και δεν του αρέσει καθόλου η αεράτη τζούρα. Την στιγμή αυτή έχει έναν EVOD 2 με υγρό 70/30 VG/PG και θέλουμε κάτι πιο "μοντέρνο" με περισσότερες ικανότητες, δηλαδή να μπορεί να δεχτεί έτοιμες αντιστάσεις αλλά και να έχει και επισκευάσιμη κεφαλή... κατά προτίμηση με κεφαλές με έλεγχο θερμοκρασίες. Το ζητούμενο είναι πάντα να έχει σφιχτή τζούρα για "Mouth to Lung". Δοκίμασε π.χ. Subtank στην μικρή τρύπα και δεν του άρεσε... είναι πολύ αεράτος.


Επίσης να μην κοστίζει μια περιουσία... προτιμούνται οι κλώνοι από FT για παράδειγμα... :)


Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1322 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 12:33 »
Παιδιά πια η γνώμη σας για το lemo? Πλησιάζει απόδοση kayfun και είναι καλο το ντουμάνι του, η σφιχτή τζούρα του και η γεύση?

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1323 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 12:34 »
O Lemo ειναι για πνευμονικες. Επισης, υπαρχει και ο Lemo 2, ο οποιος ειναι παλι για πνευμονικες. Οποτε δεν γινεται συγκριση με KFL+  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1324 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 12:37 »
Κι όμως αν θυμάμαι καλα ειχα κάνει μερικές τζουρες πριν καιρό σε φίλο με μικρό ντριπτιπακι και η τζούρα ήταν τέρμα για τέρμα σφιχτη

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1325 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 12:40 »
Σφιχτη μπορει να γινει, απο την εισαγωγη κατω. Απλα η θερμοκρασια του ατμου ανεβαινει στα υψη.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1326 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 12:43 »
Δεν εξαρτάτε απο και απο τα ποσα watt ατμιζεις ειδικά αν είναι και σε κάποιο άλλο mod μηχανικό ας πούμε ή κάποια άλλη μπαταρία εκτός v/w ή ηλεκτρονικό mod?

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1327 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 12:50 »
Αν εχεις μηχανικο, τοτε ειναι καθαρα η αντισταση που θα του βαλεις. Με φρεσκοφορτισμενη μπαταρια σχετικα στα 4.08V, με 1.09Ω ανισταση, μου βγαζει 15.3W αν χρησιμοποιησω το mod  μου σε bypass mode.


Σφιχτες οπου σου ειπα και πριν, μπορεις να κανεις. Απλα ο Lemo/Lemo 2 δεν ειναι φτιαγμενοι για σφιχτες τζουρες, οποτε δεν θα ειναι τοσο καλο το ατμισμα σε αυτους.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1328 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 12:53 »
Δηλαδή σε μηχανικό χωρίς ρύθμιση v/w ειναι καλύτερα να φτιάχνουμε μεγάλες ή μικρές αντιστάσεις για να μη περνουκε καμένο και να έχουμε γενικά μικρή τροφοδοσία? Σε 0,28 κανθαλ ας πούμε πόσες σπείρες?

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1329 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 12:56 »
το πιο πιθανό να αποκτήσεις και υγρασία με τις στενώσεις στις άκρες, υγροποιημένο ατμό

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1330 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 12:58 »
Δηλαδή σε μηχανικό χωρίς ρύθμιση v/w ειναι καλύτερα να φτιάχνουμε μεγάλες ή μικρές αντιστάσεις για να μη περνουκε καμένο και να έχουμε γενικά μικρή τροφοδοσία? Σε 0,28 κανθαλ ας πούμε πόσες σπείρες?


Αν θες να ξεκινησεις απο 13W και να πεφτει, οσο πεφτει η ταση της μπαταριας, τοτε θες 1.4Ω αντισταση. Γυρω στις 10 σπειρες ειναι αυτο με 28αρι.


Δες εδω τα νουμερακια http://www.steam-engine.org/ohm.asp

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1331 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 13:11 »

αν δοκίμασε τον παλιό subtank ναι ok είναι κάπως αεράτος ακόμα και στην πρώτη τρυπα αν όμως δοκίμασε τον v2 και του φάνηκε αεράτος στην μικρή τρυπα τότε δύσκολα θα βρείς εργοστασιακό ατμοποιητη με επισκευάσιμη κεφαλή που να έχει μικρότερη παροχή αέρα και πας απευθείας σε καθαρόαιμους επισκευάσιμους τύπου kayfun lite plus
φυσικά μπορεί κάποιος να μου διαφεύγει αν κάποιος φίλος γνωρίζει ας μας πει γιατί με ενδιαφέρει και εμενα τέτοιος ατμοποιητης

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1332 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 13:17 »
Προσωπικα για μενα το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν εχει κανενα νοημα αν η τζούρα δε ειναι φυσιολογικα σφιχτη οπως και με του κανονικου τσιγαρου απορω γιατι βγαζουν τετοιες εισαγωγες αερα το θεωρω απαραδεκτο κοψαμε το καπνισμα για να καμουμε πνευμονικες και τρελα ντουμανια σε τρελα ρευματα ωρες ωρες τρομάζω για το που παμε.. Τι άλλο θα φτιάξουν..

 Δηλαδή για αρκετά σφιχτή τζουρα σε επισκευασιμους ο KFL plus ειναι μονόδρομος σωστά?

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1333 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 13:41 »
Δηλαδή για αρκετά σφιχτή τζουρα σε επισκευασιμους ο KFL plus ειναι μονόδρομος σωστά?


Και ο expromizer v2 δίνει πολύ ωραίες σφιχτές τζούρες. Δεν μπορώ να συγκρίνω με τον kfl+ γιατί δεν τον έχω, αλλά κι εγώ που θέλω σφιχτές τζούρες με τον expro είναι σούπερ.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1334 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 13:44 »
Υπαρχει και ο erlprinz αλλα με λιγο δυσκολοτερο στησιμο. Η Petra που τον αγαπα μπορει να σε κατατοπισει σχετικα.

Οσο αφορα τωρα την αποψη σου για τις πνευμονικες θα διαφωνησω καθετα. Καλο ειναι κατι που δε μας αρεσει να μην το καταδικαζουμε γενικως για ολους τους ατμιστες. Τι θα πει τρελα ντουμανια και τρελα ρευματα; Μπορεις να προσδιορισεις το οριο που το ντουμανι και ρευμα ειναι νορμαλ και που τρελενεται; Τι θα πει "φυσιολογικα" σφιχτη τζουρα; Σε σχεση με το ΚΤ; Η τζουρα δλδ του ΚΤ ειναι φυσιολογικη και νορμαλ; Αυτα ειναι σχετικες εννοιες και γουστα.
Οτιδηποτε μας απομακρυνει απο το ΚΤ ειναι καλοδεχουμενο. Εγω πχ. επιχειρηματολογω υπερ των πνευμονικων τζουρων γιατι ακριβως δεν εχουν καμια σχεση με τις τσιγαρισιες. Ενας απο τους βασικοτατους λογους που δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναγυρισω στο ΚΤ ειναι οτι, ακριβως επειδη συνηθισα πλεον τις πνευμονικες, η ποσοτητα του καπνου του ΚΤ μου φερνει γελια, απλα δεν με ικανοποιει...

Υπαρχει λοιπον η λογικη που λεει οτι επιλεγω κατι οσο το δυνατον πιο κοντα στο ΚΤ για να μου ειναι οσο δυνατο πιο ευκολο για να κανω τη μεταβαση (τσιγαρισιες τζουρες, καπνικες γευσεις, σωληνες, κτλ.), υπαρχει ομως και απο την αλλη πλευρα η λογικη που λεει οτι επιλεγω κατι που διαφοροποιειται οσο το δυνατο περισσοτερο απο το ΚΤ (πνευμονικες τζουρες, φρουτενιες/αλλες γευσεις, μποξακια, κτλ) ωστε να απομακρυνθω οσο δυνατο περισσοτερο απο το ΚΤ ωστε πλεον καποια στιγμη να μην υπαρχει τιποτα που να μου θυμιζει το ΚΤ. Ετσι "εξατμιζεται" και η πιθανοτητα να ξαναγυρισω σε αυτο. Καθε λογικη δεκτη και στην τελικη ο,τι βολευει τον καθενα για να πεταξει το καρκινοτσιγαρο απο τα χερια του  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8354 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33987 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59811 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085348 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10272 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12