vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, dkostas, Aoratix, Doubt, ZoeM

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1275 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 23:57 »
Πιο απλο σε επισκευασιμο απο τον subtank mini δυσκολα θα βρεις. Πολυ καλη επιλογη αν εισαι της αερατης τζουρας. Ο μινι μια χαρα δουλευει με αντιστασεις ανω του 1 Ωμ, εγω τον χρησιμοποιω σχεδον παντα με αντιστασεις ανω του ωμ και κατω απο τα 20 βατ και παει σφαιρα! Το θεμα με τον πολο του στικακιου θα το αντιμετωπισεις ουτως ή αλλως αργα ή γρηγορα με τους περισσοτερους ατμο (η αληθεια ειναι με τον subtank πιο γρηγορα) . Θα ελεγα λοιπον ναι στον subtank και αγορα και νεου μοντακιου  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1276 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 23:57 »
1. αν επιλεξω να παρω εναν επισκευασιμο, ειναι πολυ δυσκολο να το φτιαχνω? ποσο συχνα θα πρεπει να αλλαζω αντιστασεις και τα σχετικα? ατμιζω περιπου 4ml την ημερα (6mg νικοτινη).
2. εχω τo stick eleaf 20w...θα ειναι οκ με το sub tank mini v2?μου φαινεται πανεμορφος και η χωρητικοτητα του αψογη!!..ή να παω σε κατι πιο απλο??  σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!


1. υπάρχουν επισκευάσιμοι ατμοποιητές πιο "εύκολοι" που συγχωρούν λάθη και άλλοι πιο "ιδιότροποι" που θέλουν λίγο παίδεμα. Δύσκολο δεν είναι τίποτα, δεν είναι δα και καμία επιστήμη. Το πόσο συχνά θα πρέπει να αλλάζεις αντίσταση ή βαμβάκι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Πάντως όταν πάρεις το κολάι δεν θα σου είναι τίποτα να τα αλλάζεις και φυσικά και το κόστος τους είναι μικρό.
2. συμφωνώ με αυτά που λέει ο Ribot και προσθέτω ότι ο subtank είναι κυρίως για πνευμονικές τζούρες και πρέπει να δεις εάν αυτό είναι το στυλ ατμίσματος που θέλεις. Σαν στήσιμο πάντως τον κατατάσσω στους "εύκολους".   

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1277 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 23:59 »
o μόνος επισκευάσιμος που δεν ταλαιπωρεί το 20ρι στικ είναι ο erlprinz, λόγω χαμηλού βάρους.
Δεν είναι δεδομένο ότι θα χαλάσει ο πόλος του 20ριού, φίλη το έχει πάνω από χρόνο με ελαφρύ εργοστασιακό, χωρίς πρόβλημα.
Το στήσιμό του δεν είναι ακριβώς κάτι που θα κάνεις με κλειστά τα μάτια, αλλά αν το πάρεις ζεστά, θα το καταφέρεις πολύ γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1278 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 00:15 »
Εγώ πάντως δεν είπα ότι ο mini δε δουλεύει καλά με αντιστάσεις πάνω από 1Ω, είπα ότι το στοιχείο του είναι σε subohm λειτουργία και γι' αυτό φτιάχτηκε βασικά. Η ευκολία του βέβαια στο στήσιμο επιτρέπει να τον δουλεύεις όπου κάνεις κέφι. Ωστόσο είναι ξενέρωμα να έχεις στη συσκευασία την κεφαλή του 0,5Ω και να μην μπορείς να τη δοκιμάσεις.

Η χρήση του subtank στο istick20 είναι δεδομένο ότι θα καταστρέψει μια ώρα αρχύτερα τον πόλο. Όχι λόγω βάρους, λόγω μήκους, εκτός κι αν βάλεις κάποιον απ' αυτούς τους αντιαισθητικούς αντάπτορες για προστασία.
Έντεκα μήνες έχω το istick20 κι ακόμη παίζει και ατμοποιητές με βάρος, όπως expro και Κ4, αλλά αν σφίξω πάνω τον subtank, τότε κανένας άλλος ατμο δεν κάνει επαφή μετά.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1279 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 00:28 »
Το μήκος από μόνο του δεν το επιβαρύνει... πχ, με aspire ce5 δεν θα πάθει ζημιά.
Το βάρος το επιβαρύνει. Μήκος και βάρος μαζί, είναι λογικό να επιβαρύνουν ακόμη περισσότερο.
Ο πόλος του θέμα έχει, αλλά δεν είναι σε όλα τα 20ρια τόσο ντελικάτος.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1280 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 00:34 »
Εγώ πάντως δεν είπα ότι ο mini δε δουλεύει καλά με αντιστάσεις πάνω από 1Ω, είπα ότι το στοιχείο του είναι σε subohm λειτουργία και γι' αυτό φτιάχτηκε βασικά. Η ευκολία του βέβαια στο στήσιμο επιτρέπει να τον δουλεύεις όπου κάνεις κέφι. Ωστόσο είναι ξενέρωμα να έχεις στη συσκευασία την κεφαλή του 0,5Ω και να μην μπορείς να τη δοκιμάσεις.

Ναι διαβασα τι εγραψες. Και σαφως κατασκευαστηκε για να εχει τη δυνατοτητα να παιζει και με subωμ αντιστασεις. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι εκει αποδιδει καλυτερα και ειναι το στοιχειο του. Ισα ισα ενα απο τα μεγαλυτερα πλεονεκτηματα του ειναι οτι αποδιδει το ιδιο καλα σε ενα μεγαλο ευρος αντιστασεων απο subωμ μεχρι και πανω απο ωμ. Ετσι εχεις τη δυνατοτητα να παιξεις σε ολα τα επιπεδα και να εξερευνησεις τις ατμιστικες σου αναγκες και να βρεις τι σε καλυπτει. Αυτο σε συνδυασμο με το ευκολο στησιμο του τον κανουν ολοκληρωμενη και ιδανικη επιλογη για καποιον νεο ατμιστη που θελει να μπει στο χωρο των επισκευασιμων. Με την προϋποθεση βεβαια να ειναι των αερατων τζουρων  :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1281 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 00:37 »
Αυτό που λέω petra, είναι ότι το μήκος του πόλου του μινι, όταν βιδώνεται τέρμα για να κάθεται χωρίς να αφήνει κενό, πιέζει τον πόλο του μοντ προς τα μέσα, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να μην κάνουν επαφή άλλοι ατμοποιητές που έχουν κοντύτερο πόλο από τον μινι. Εξακριβωμένο αυτό. Εγώ το έλυσα τραβώντας τον πόλο με λεπτό κατσαβιδάκι και στριμώχνοντας από κάτω ένα oring για να μπορώ να βάλω πάνω άλλους ατμοποιητές. Νομίζεις κατά τ' άλλα να είναι τόσο ντελικάτος ο δικός μου που δουλεύει τόσους μήνες απροβλημάτιστα με όποιους άλλους ατμοποιητές έχω βάλει?

Και σαφως κατασκευαστηκε για να εχει τη δυνατοτητα να παιζει και με subωμ αντιστασεις.

Είναι θέμα εκτίμησης φίλε μου. Η δική μου εκτίμηση είναι η αντίστροφη. Ότι κατασκευάστηκε για subohm αλλά να έχει και τη δυνατότητα να παίξει με νορμάλ αντιστάσεις. Αυτό πιστεύω ότι μαρτυρά και η εκ των υστέρων προσπάθεια της εταιρίας να σφίξει τη τζούρα με μια ακόμη εξτρα και μικρότερη τρύπα αέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2015, 00:42 από Ribot »

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1282 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 00:49 »
Ακόμα και από το όνομα να κρίνεις (sub-tank) είναι προφανές ότι φτιάχτηκε για subohm και στην πορεία πήγαν να τον κάνουν λίγο απ'όλα.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1283 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 00:53 »
Εννοειται οτι ειναι θεμα εκτιμησης φιλε, μη λεμε τα αυτονοητα. Οπως ας πουμε η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι αυτο που ονομαζεις "εκ των υστερων προσπαθεια" εγω το ονομαζω αναβαθμιση απο την εταιρία να σφίξει τη τζούρα με μια ακόμη εξτρα και μικρότερη τρύπα αέρα ωστε να καλυπτει ακομη μεγαλυτερο ευρος ατμιστων. Το ιδιο συνεβη προς την αντιθετη κατευθυνση αυτη τη φορα με την αναβαθμιση της νεας RBA κεφαλης με μεγαλυτερες τρυπες τροφοδοσιας ωστε να καλυπτει περισσοτερο τους subωμ χρηστες.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ακόμα και από το όνομα να κρίνεις (sub-tank) είναι προφανές ότι φτιάχτηκε για subohm και στην πορεία πήγαν να τον κάνουν λίγο απ'όλα.

Το ονομα subtank το πηρε γιατι ηταν απο τους πρωτους τανκατους που μπηκε στο παιχνιδι των subωμ και εδωσε αυτη τη δυνατοτητα.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1284 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 10:49 »
Καλημερα παιδια και καλη εβδομαδα!!!
Σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας! Τελικα αγορασα τον Sub Tank v2 γιατι οπως μου ειπε και ο πωλητης (και εσεις) ειναι ο πιο ευκολος επισκευασιμος για να αρχισω. Σε λιγο καιρο θα αγορασω και αλλο mod οποτε δεν θα εχω θεμα με τον πολο του istick eleaf 20w.

Πρωτες εντυπωσεις: καταπληκτικος...το δουλευω στα 12w και εχει απιστευτη γευση και αρωμα...χρησιμοποιω τη μικροτερη τρυπα μεχρι στιγμης και μου αρεσει παρα πολυ το παχος του ατμου!

Sent from my SM-G928F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος argailwall

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1285 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 11:03 »
Καλημέρα παιδιά,
ερώτηση κι εγώ, θέλω Dripper για διπλή αντίσταση, από χρήματα δεν θέλω να βάλω περιορισμό, έχω κουραστεί με τους κλώνους, και θέλω κάτι ποιοτικό και ανθεκτικό, από απόδοση με ενδιαφέρει να κάνω sub 0.4-0.7 , θα προτιμούσα και κάτι με καλή απόδοση γεύσης
έχω δοκιμάσει κλώνους 3d, magma, tobhatty, derringer και αυθεντικό τον x-pure της smok
από αυτούς πιο ευχαριστημένος ήμουν με τον magma, χάλασε ο κεντρικός πόλος όμως


Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1286 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 11:03 »
Καλό ατμιστοσ Κώστα 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1287 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 12:50 »
@argailwall
Αφού ήσουν ευχαριστημένος με τον Magma τσέκαρε τον Freakshow Mini που και αυτός έχει αέρα από κάτω. Στο FT τον έχει σε εξευτελιστική τιμή:
https://www.fasttech.com/products/3028/10016489/3422202


Άλλοι καλοί ατμοποιητές για subOhm και γεύση που να μπορώ να σκεφτώ είναι οι Sapor (μπορείς να τον πάρεις και από FT), Aeolus, Velocity, Revolt, Vortice, Aromamizer και Hobo v3.


To σίγουρο είναι ότι πρέπει να ψαχτείς και στα ρεβιούς και στις τιμές, να δεις τι σου ταιριάζει περισσότερο. Επίσης, αμφιβάλλω αν θα καταφέρεις να βρεις κάποιον απ' αυτούς εντός Ελλάδας.

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1288 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 14:12 »
Origen V3: βελούδινος ατμός με εξαιρετική γεύση (προτιμώ τα κάθετα coils), αρκετός χώρος για διπλά coils και 15-20 σταγόνες υγρό, δεν παρουσιάζει διαρροές εύκολα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μονή ή διπλή αντίσταση και για τσιγαρίσιες ή πνευμονικές τζούρες.
Το κόστος του γνήσιου είναι στα 85€, αλλά εγώ έχω 3 κλώνους από fasttech χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1289 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 18:08 »
...οι πρωτες μου εντυπωσεις απο το sub tank v2 ειναι απλα εξαιρετικες!!!! Απιστευτη αισθηση ατμισματος και κορεσμου!!! υπαρχει τωρα καποιο mod που να μην ειναι σε σχημα istick αλλα σε σχημα κυλινδρικο το οποιο θα πηγαινε τελεια με το sub tank???...και εννοειται επιδοσεων που να σηκωνουν και sub ohm...????

Sent from my SM-G928F using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8340 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180649 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33980 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15670 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085335 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12