vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, giorgoscr, th3ofilos, Doubt, Ηρακλης, 2Fdeal

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1245 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 22:25 »
vikman αν πρόκειται για την πρώτη σου αντίσταση, το ίδιο άτεχνο  ::)  σετάπ θα κάνεις και στους δυό, απλά ο KFL+ θα παίξει με την μία ενώ η Φαίνια όχι.
Αν όμως το έχεις ήδη με τις αντιστάσεις ή γενικά πιάνουν τα χέρια σου πάρε το φαινόμενο.
KFL+ : Εύκολος και συγχωρεί, λίγο μονότονος λίγο επίπεδος κάπως ξεπερασμένος αν δεν αποκτήσεις κάποια extra.
Phenomenon : Γεύση κορυφαία, δεν συγχωρεί τα δυό αριστερά χέρια ούτε την προχειρότητα, πρέπει να μάθεις να ρωτήσεις να δείς να προσέξεις. Αφού όμως τον φέρεις στα μέτρα σου μετά δεν κατεβαίνει από το μόντ, κυριολεκτικά, σετάρεις και γεμίζεις πάνω, απλά και γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1246 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 22:35 »
Γεια χαρά παιδιά. Θέλω να πάρω ένα δεύτερο RBA-RTA άτμο για εναλλαγή γεύσεων. Ποιον θα προτείνατε με τα εξής χαρακτηριστικά;
1. Εύκολος στο στήσιμο
2. Φτηνός (κατά προτίμηση από ελληνικό κατάστημα) μέχρι 40 €
3. Όχι για subohm
4. Μικρός. Δε θέλω κανά γαϊδούρι 6 ml.
5. Όχι ο KFL+............................................

Λαμβάνοντας λοιπόν υπόψη τα παραπάνω χαρακτηριστικά , θα έλεγα ότι Goblin mini είναι μια καλή επιλογή. Με κάποια μειονεκτήματα βέβαια....όπως ο τρόπος αναπλήρωσης και το σύστημα εισαγωγής αέρα.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1247 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:22 »
@deimos δεν εχω εμπειρια σε επισκευασιμο, 6μηνες εχω subtank και απλα φτιαχνω microcoils ... ουτε διπλες αντιστασεις ουτε κατι αλλο περιτεχνο.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1248 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 07:52 »
Να ευχαριστήσω κι εγώ megst που μου βρήκε και λινκ, exMortus και Tem που ασχολήθηκαν. Κι εγώ τον Goblin σκεφτόμουν αλλά διαβάζοντας κάπου ότι είναι subohm κόλλησα. Γενικά δεν κάνω ναργιλεδίσιες τζούρες, μόνο τσιγαρίσιες. Αλλά αφου δε θα υπάρχει πρόβλημα είναι τέλειος. Μου αρέσει και στην εμφάνιση και στο όνομα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1249 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 08:33 »
O μικρός Goblin πάντως δεν ανήκει ουσιαστικά στην κατηγορία των subohm ατμοποιητών.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1250 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 15:52 »
Είναι ο μόνος ατμοποιητής που έχω πιάσει στα χέρια μου (για να μην πω γενικά) που δεν ανήκει σε μια κατηγορία. Η ρύθμιση αέρα είναι αρκετά ευέλικτη, ειδικά με τον αντάπτορα για μονή αντίσταση.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1251 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 21:38 »
Γεια χαρά!

Ψάχνω κι εγώ τον πρώτο μου επισκευάσιμο ατμοποιητή και τα κριτήρια επιλογής είναι πάνω κάτω τα ίδια με του altan678. Συγκεκριμένα, τα κριτήρια είναι:


1) να είναι μικρός, διακριτικός αλλά και όμορφος. Δε με ενδιαφέρει να έχει καμιά τρελή χωρητικότητα. Από την άλλη βέβαια, να έχει κάποιο μικρό tank, να μην είναι dripping.

2) να είναι εύκολος στο στήσιμο, γενικά.

3) να στήνεται και με μονή αντίσταση, που φαντάζομαι θα είναι πιο εύκολο απ ότι με διπλή (ή παραπάνω). Φυσικά, αν υπάρχει και η δυνατότητα για περισσότερες αντιστάσεις, καλοδεχούμενη.

4) να έχει ρύθμιση εισαγωγής αέρα.

5) να στήνεται και με αντιστάσεις μεγαλύτερες του 1 ohm (δε με ενδιαφέρουν sub-ohm καταστάσεις αυτή τη στιγμή).

6) να μην έχει διαρροές και γενικότερα, ενοχλητικά κατασκευαστικά προβλήματα.

7) να αποδίδει πολύ καλή γεύση. Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αυτό.

 8) να υπάρχει δυνατότητα για... μικρό ντουμάνι. Πραγματικά, δε θέλω να βγαίνω για καφέ και να ντουμανιάζω το χώρο.

9) να δίνει τη δυνατότητα για τσιγαρίσιες τζούρες και όχι μόνο για πνευμονικές.

10) να στοιχίζει μέχρι 40-50 ευρώ (από Αθήνα).

11) να είναι κάποιας "σοβαρής" εταιρείας.


Λίγα, ε? χαχ

Από τη χαζοέρευνα που έχω κάνει μέχρι τώρα, έχω περιορίσει τις επιλογές μου στους παρακάτω:

- KangerTech SubTank Mini
- Eleaf Lemo 2
- Billow v2 Nano
- UD Zephyrous
- UD Goblin Mini
- UD Goliath v2

Για όλους αυτούς βρίσκω κάποια αρνητικά με βάση τα παραπάνω κριτήρια αλλά από την άλλη, δεν τους έχω δει από κοντά ούτε τους έχω δοκιμάσει.

Εσείς ποιον θα μου προτείνατε?
Εννοείται ότι αν έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον, θα με ενδιέφερε πολύ!

Ευχαριστώ και σόρρυ για το μεγάλο ποστ!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2015, 22:37 από τζατζίκι »

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1252 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 22:00 »
Με αυτά που ζητάς, πας ασυζητητί για Kayfun Lite Plus με το tiny tank από Steam Tuners.
Καλή γεύση, μικρό μέγεθος, πανευκολος στο στήσιμο, τσιγαρισια τζούρα με ρύθμιση αέρα και λογικό κόστος αγοράς. Είναι ο ιδανικός ατμοποιητης για  νεοεισερχομενο σε επισκευασιμους.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1253 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 22:07 »
Καλησπέρα  φίλε!

Από  τους  ατμοποιητές  που  σκέφτεσαι  μόνο  τον   subtank mini έχω είναι  πολύ  καλός  έχει  εύκολο  στήσιμο  γεύση  καλή  αλλά  για  μενα δε  κάνει  για  τσιγαρισιες τζούρες  και  δεν  τον  λες  και  μικρό. Αν μένεις  Αθήνα μια   λύση  είναι  να  περάσεις από  αυτό  το  κατάστημα http://www.steamtuners.gr/gr/  να  πεις στα  παιδιά  τη  ακριβώς  θέλεις  από  τον  ατμοποιητή  και  πόσα  χρήματα  διαθέτεις και  θα  βρεις κάτι   καλό  που  θα  σου  ταιριάζει.

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1254 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 22:11 »
Να προσθέσω ότι πέρα απ kfl+ υπάρχει και ο expromizer v2 ο οποίος όλα όσα ζητάς θα στα καλύψει και θα σε ικανοποιήσει πιστεύω στο έπακρο.Επίσης να σου αναφέρω ότι όλοι οι ατμοποιητές που αναφέρεις στο ποστ σου είναι κατασκευασμένοι για ΄΄πνευμονικό΄΄ άτμισμα και αμφιβάλλω αν θα σε καλύψει ως προς τα προαπαιτούμενα 7-8-9  8)  ,βασικά είμαι σίγουρος ότι δεν θα σου δώσουν αυτό που ψάχνεις.
Οσον αφορά τον expromizer είναι εύκολος,με ρυθμιση ροής αέρα και υγρών ,πανεύκολο γέμισμα,αξιόπιστος και με γεύση που θα σε ικανοποιήσει.
Το μόνο ελλάτωμά του είναι ότι είναι λιγάκι θηρίο στο μέγεθος ,αλλα με ένα νάνο κιτ θα γίνει κουκλί ,απλώς θα ανέβεις περίπου 20 ευρό απ το μπάτζετ που έχεις ορίσει .
Επομένως εγώ θα πρότεινα κάτι μεταξώ klp+ και expromizer v2 .Σκέψου το και αναλόγως πράξε .  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2015, 22:16 από Giwrgos sigma »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1255 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 23:24 »
Οτι σου ειπαν τα παιδια παραπανω. Επειδη εχω Lemo 2, Subtank mini και Kayfun Lite Plus, οι 2 πρωτοι δεν κανουν για τσιγαρισιες. Δεν εχει σημασια που ρυθμιζεται ο αερας. Οσο και να κλεισεις την εισαγωγη αερα, παλι ειναι πολυ αερατοι.

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1256 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 12:07 »
Με αυτά που ζητάς, πας ασυζητητί για Kayfun Lite Plus με το tiny tank από Steam Tuners.
Καλή γεύση, μικρό μέγεθος, πανευκολος στο στήσιμο, τσιγαρισια τζούρα με ρύθμιση αέρα και λογικό κόστος αγοράς. Είναι ο ιδανικός ατμοποιητης για  νεοεισερχομενο σε επισκευασιμους.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Phenomenon by Gus και ξέμπλεξες

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1257 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 12:13 »
Καλός ο Phenomenon αλλα δεν τον συστήνω ουτε με σφαιρες σε νεοεισερχομενο σε επισκευασιμους.
Θελει καποια εμπειρια και ο φιλος ζηταει ευκολο στησιμο, μικρο μεγεθος και απροβληματιστη λειτουργια.
Επισης διαθετει εως 50 ευρω. Όχι 100+.
Καλό ειναι να διαβάζουμε πρωτα τι ζηταει ο καθενας και μετα να προτεινουμε.
Φιλικά.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1258 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 22:25 »
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Απ ό,τι καταλαβαίνω:
- Είμαι για kayfun lite plus ή παρόμοιου τύπου ατμοποιητή.
- Ο kayfun lite plus είναι αρκετά παραμετροποιήσιμος ως προς την εμφάνιση και το μέγεθος, με κάποιο extra kit.

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω, κάποιες επιπλέον ερωτήσεις: :angel:

1) Μιας και η αγορά του KFL+ σε συνδυασμό με κάποιο kit θα μου πάει στα 80-90 ευρώ (εκτός budget), μπορώ να αγοράσω μια έτοιμη version του KFL+ με φορεμένο το kit?

2) Υπάρχει κάποιος ατμοποιητής που να βασίζεται στη λειτουργία του KFL+ και να είναι φθηνότερος/μικρότερος/ομορφότερος?

3) Ο KFL+ δίνει τη δυνατότητα για πνευμονικές τζούρες ή sub-ohm καταστάσεις? Δε με ενδιαφέρει προς το παρόν και δε θα αποτελέσει κριτήριο γιια την αγορά, ρωτάω πληροφοριακά κυρίως.

4) Ο Goblin mini -σε στήσιμο με μονή αντίσταση, άνω του 1 ohm- φέρνει καθόλου σε kayfun ή ούτε καν?

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1259 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 22:42 »
1. μπορείς να πάρεις μια σκέτη βάση ΚΛ, μαζί με βάση και πάνω μέρος καμινάδας στα 45 ευρώ. Ενα νάνο κιτ τρίτου κατασκευαστή, που να αποτελείται από το πάνω μέρος της καμινάδας σε νάνο και ένα τανκ, θα βρεις σίγουρα σε κάποιο κατάστημα, με τιμή 10-15 ευρώ. Είσαι έτοιμος στην ίδια τιμή με τον ορίτζιναλ στο κανονικό μέγεθος.

2. Και τα 3 μαζί, όχι. Ο erlprinz στα 39, με το νάνο κιτ πάει στα 72 και είναι σίγουρα μικρότερος και ομορφότερος, όχι όμως φθηνότερος.

3. Οχι, όχι

4. Οχι. Ο ΚΛ έχει πολύ καλή τσιγαρίσια τζούρα και πανεύκολο στήσιμο. Ο μίνι γκομπλιν έχει προσομείωση τσιγαρίσιας τζούρας και θα σε παιδέψει στο στήσιμο.

 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8404 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180795 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34068 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16030 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12