vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 8 χρήστες
Milarepa, th3ofilos, dkostas, Koggiot, Tsimio, Parolos, JohnDag, Jorge

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1050 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 00:12 »
@Valsam Τον δοκίμασες με "σφιχτή" ρύθμιση; Και, επίσης, με τι coil; Τον έχω μα δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα. Ξέρω πως είναι παραπλήσιος της Ατλαντίδας, με την οποία ξεκίνησα. Και εκείνη, με "μαμίσιο" coil 0,5 στα 15Watts και ρύθμιση στη δεύτερη-τρίτη θέση αέρα (ούτε την πολύ σφιχτή, ούτε την εντελώς αεράτη - που, όμως, προτιμώ εγώ), standard θα σου βγάλει ΚΑΙ καλή γεύση, ΚΑΙ καλό ντουμάνι, ΚΑΙ σχετικά ζεστό ατμό. Και μπορείς "να την τρέξεις" και μέχρι τα 25-35W (λένε άλλοι - δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα εκεί με τα "μαμίσια" coils, στο iStick εμένα σε τέτοια ρύθμιση μου έδινε γεύση καμμένου).

Επιπλέον, μπορείς να τσιμπήσεις επισκευάσιμο με διπλό coil. Σε συνδυασμό με coil γύρω στο 1Ohm standard θα είναι επίσης πιο ζεστό το άτμισμα (αν έχεις την όποια ρύθμιση αέρα "σφιχτή") σε σχέση με ατμοποιητή μονού coil παραπλήσιας κατασκευής / ρύθμισης αέρα. Διότι "διπλό μπουρί να ψήνεται". Physics.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1051 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 01:12 »
Μήπως αν σου πει ότι έβγαλε δίπλωμα οδήγησης, να του πρότεινες μια πόρσε για αρχή; :))
Οικονομικά θελει να ατμίζει ο άνθρωπος... αν αρχίσει με ατλαντίδες και εργοστασιακά subcoil, τίναξε τη μπάνκα στον αέρα. Λεει οτι θέλει να πάρει βάση ατμοποιητή με 4 ευρώ κι εσύ του προτείνεις ατμοποιητή που μόνο οι κεφαλές του κοστίζουν περισσότερο.
Επιπλέον, τι δουλειά έχει κάποιος να ατμίζει με 35 βατ πριν βεβαιωθεί ότι δεν τον καλύπτουν τα 15; Τι έχει να κερδίσει; Τις μπαταρίες που θα τις πετάει ανά 5-6 μήνες; Ασε που βρίσκεται σε εκκρεμότητα το θέμα με τα χημικά που εκλύονται σε υψηλές θερμοκρασίες. Αν μπορεί κάποιος να ατμίσει χαμηλά, γιατί να τον στείλουμε στα ψηλά και σε ψηλότερες θερμοκρασίες;


Οσο για τον κρύο αέρα, νέος είσαι ακόμη και δεν ξέρεις... ζεστό αέρα δε δίνουν μόνο τα διπλά κοιλς σε 1 ομ, αλλά πολλοί ατμοποιητές μονοί. Ο ΚΛ+ με νάνο τανκ δίνει ζεστό αέρα. Με tiny tank πιο ζεστό. Ο ερλ το ίδιο (παραδείγματα) Απλοί ατμοποιητές με μονά κοιλ. Οι εργοστασιακοί top coils το ίδιο, ανεξάρτητα από ποσότητα αντιστάσεων ή ομ.


Και ... κύριοι, επειδή πλέον υπάρχουν ατμοποιητές με ντριπ μπουριά και τεράστιες εισόδους αέρα, δεν απέκτησε ξαφνικά ο καυφούν σφιχτή τζούρα. Νορμάλ χαλαρή είναι. Οι ατμοποιητές για πνευμονικές έχουν υπερβολικά αεράτη τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1052 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 01:42 »
Ηρεμιστε λιγο ρε παιδια(petra και ducklord χαλαρωστε λιγο γιατι αισθανωμαι ασχημα καθε φορα που ποσταρω κατι και αρχιζεται να τσακωνεσται!)ο τυπος τον ειχε στο 1 ohm το coil στο subtank και εγω εκλεισα την εισαγωγη αερα στο σχεδον τιποτα και παλι μου φανηκε υπερβολικα αερατη η τζουρα!
Τσιγαρισιες mouth to lung θελω ζεστες και αρωματικες χωρις ιχνος dry hit,για να το κανω λιανα σε οσους μπορεσουν και με καταλαβουν ,θελω τζουρες στυλ bdc αλλα με τα διπλασια ΟΛΑ(οχι bvc γιατι το bvc εχει πιο κρυα τζουρα αλλα κραταει περισσοτερο σαν αντισταση στα ιδια ohm!),δηλ. διπλασια γευση ,ντουμανι,ικανοποιηση!
Υπαρχει επισκευασιμος να μου δωσει τετοιο πραγμα που να κοστιζει λογικα, να μην σταζει , και που να να  μην θελει διπλωμα nasa για να τον στισεις και να μην χρειαζεται ολοκληρει εργαλειοθηκη για να τον γεμισεις?

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1053 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 02:07 »
ELEAF Lemo Drop. Αντικαθιστάς και τη βίδα αναπλήρωσης με το ειδικό λαστιχάκι της συσκευασίας και δε χρειάζεσαι εργαλειοθήκη για να γεμίζεις. Είναι το ίδιο εύκολος με τον καϋφούν.
 Στα 40€ από ecig.gr. Πάρε και έξτρα τζαμάκια.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1054 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 02:10 »



 Valsam
Με αυτά που ζητάς περιγράφεις τον Τηλέμαχο !
Ανοιχτές mouth to lung, ζεστός ατμός, άρωμα και γεύση άνευ αντιπάλου, dry hit = άγνωστη λέξη, ντουμάνι σύννεφο, αδύνατον να στάξει, στήνεται μόνος του (δλδ δεν γίνεται να κάνεις λάθος) και γεμίζει ξεβιδώνοντας (με το χέρι) ένα καπάκι διαμέτρου 18 (!!!) χιλιοστών.
  Η ποιότητα κατασκευής του είναι από άλλον πλανήτη.
Αν για όλα αυτά θεωρείς λογικά τα 90 ευρώ πάρτον.
Αν δεν μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος μου τον στέλνεις αντικαταβολή  :thumpup: 


 edit ; ξέχασα να πω πως είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ.


Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1055 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 10:50 »
90 ευρω???
Υπαρχει και αυτος ο Τηλεμαχος
http://www.gearbest.com/rebuildable-atomizers/pp_239017.html
Και τα 40 για ELEAF Lemo Drop πολλα μου ειναι φιλοι μου,ενα 50ρικο ολο το σετ διαθετω,δηλ.  mod,ατμοποιητη,βαμβακι,και συρμα(απο Κινα 50ρικο ειναι εφικτο,απο Ελλαδα χλωμο)!

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1056 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 11:02 »
Να ρωτησω κατι και αν δεν ειναι η ερωτηση στο σωστο νημα ζητω συγνωμη.


Αν το mod μου δεν διαβαζει την αντισταση (KBOX) και δεν εχω πολυμετρο να ξεχασω τους επισκευασιμους ?




Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1057 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 11:09 »
Αν δεν έχεις και εμπειρία στο στήσιμο, καλύτερα ναι να τους ξεχάσεις. Αλλά ένα ωμόμετρο το βρίσκεις και με κάτω από €10,00...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1058 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 11:19 »
90 ευρω???
Υπαρχει και αυτος ο Τηλεμαχος
http://www.gearbest.com/rebuildable-atomizers/pp_239017.html
Και τα 40 για ELEAF Lemo Drop πολλα μου ειναι φιλοι μου,ενα 50ρικο ολο το σετ διαθετω,δηλ.  mod,ατμοποιητη,βαμβακι,και συρμα(απο Κινα 50ρικο ειναι εφικτο,απο Ελλαδα χλωμο)!


Ακριβώς. Το ένα είναι ορίτζιναλ και το άλλο κλώνος ή αντίγραφο. Λογικό δεν είναι να έχουν διαφορά στην τιμή;
Από κει και πέρα, εσύ πάρε αυτό που θέλεις, αλλά με τα χρήματα που έχεις, κάτι καλό μην περιμένεις. Μόνο από τύχη να σου κάτσει. Διάλεξε έναν κλώνο, πάρτον κι ό,τι σου βγει. Προσπαθείς να κόψεις μια συνήθεια θέλοντας να δώσεις για εξοπλισμό που θα σου κρατήσει μήνες, τα χρήματα που θα έδινες στο περίπτερο μέσα σε λίγες μέρες. Ενα ρίσκο υπάρχει και δεν μπορεί κανείς εδώ να σου προεξοφλήσει ότι η επιλογή σου θα είναι πετυχημένη.


Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1059 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 11:52 »
Να ρωτήσω κι εγώ για κάποιον ...φίλο  :)) ο κλ+ κάνει και για τσιγαρίσιες τζούρες?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1060 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 11:55 »
Για τσιγαρίσιες και μόνο κάνει ο kfl+. :)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1061 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 11:59 »
Ευχαριστώ  :) Θα χαρεί ο ... φίλος μου  ;)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1062 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:15 »
Να δεις πόσο θα χαρεί αν πάρει τον γνήσιο και τον στήσει για πρώτη φορά, για όσους αγαπάνε τσιγαρίσιες ο ατμοποιητής είναι απίθανος επισκευασιμος. Δεν βρίσκεται τυχαία τόσο ψηλά στην προτίμηση του κόσμου εδώ και δύο χρόνια σχεδόν.. :)

Στην αρχή θα τον τρομάξουν λίγα πράγματα, "άντε να πειράξεις αντίσταση αφού πρέπει να αδειάσεις το τανκ", άντε να αναπληρώσεις πάλι υγρό βγάζοντας τη βίδα από κάτω" κλπ κλπ.. να μην το βάλει κάτω να του πεις, να επιμείνει και σύντομα θα διαπιστώσει κι ο ίδιος πόσο εύκολα είναι να μπουν στην καθημερινότητά μας τέτοια "μικρά" θεματάκια. Πόσο μάλλον όταν θα παίρνει τέτοιο άτμισμα από αυτό το διαμάντι, ειδικά μετά από μερικά τανκάκια που θα στρώσουν και τα μέταλλα θα ξετρελαθεί να του πεις.!

Ακόμα όμως κι αν δεν του "κάτσει" στην τελική, εδώ βρίσκεται κόσμος που περιμένει. Όλα όμορφα μ'αυτόν τον ατμοποιητή! :D

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1063 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:16 »
Μακάρι γιατί είναι σε σκέψη  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1064 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 13:00 »
Ο KFL έχει τα εξής καλά για την περίπτωση του "φίλου" σου  ;)


Είναι πολύ εύκολος στο στήσιμο και συγχωρεί λάθη αρχάριου.  Μου πήρε 5 λεπτά την πρώτη φορά που τον έστησα και δεν νομίζω ότι πήρα ποτέ καμένο όσο καιρό τον είχα.
Η απόδοση γεύσης είναι πολύ καλή.  Δεν είναι στα επίπεδα high end ατμοποιητών (Calix, Phenomenon) αλλά τον θεωρώ αρκετά καλό
Η τζούρα του είναι καθαρά τσιγαρίσια
Υπάρχουν άπειρα κουστουμάκια και αλλάζει εμφάνιση


Τα κακά του είναι
Δεν μπορείς να διορθώσεις την αντίσταση αν δεν αδειάσεις το υγρό.  Πρακτικά, στην αρχή μόνο μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις.  Μετά θα έχεις πάρει το κολάι
Θέλει βίδα να γεμίσεις.  Εγώ το είχα αποδεχτεί και δεν με πείραξε


Αυτά από εμένα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8475 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180892 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34120 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537295 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238051 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10421 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12