vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, camber, giorgos1999, manoslykos, DonnaWhidA, kurtz

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #990 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 13:09 »
Στο τελος θα τρελαθω ,δεν υπαρχει περιπτωση!
Ειδα αυτο εδω το σετακι http://www.gearbest.com/starter-kits/pp_229325.html στα 34,56 ευρω και λεει λοιπον  για τον ατμοποιητη  "Coils are compatible with Kanger Sub Tank" και ρωταω εγω τωρα  χωραει μεσα στο τανκ η επισκευασιμη κεφαλη απο το Sub Tank και αν ναι απο ποιον Sub Tank,απο τον μινι απο τον νανο απο ποιον?
Γιατι αν χωραει απο τον  τον μινι τοτε μου φαινετε κατσε καλα η  αγορα του σετ αυτου,αγοραζω και ενα rba http://www.gearbest.com/accessories/pp_213383.html me 5,80και ξεμπερδεψαμε!

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #991 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 13:13 »
Ο nano δεν παίρνει επισκευάσιμη, μόνο εργοστασιακές κεφαλές. Τώρα για το πακέτο, το εμπιστεύεσαι? Εγώ με τίποτα :nope:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #992 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 13:42 »
Σωστα ο νανο δεν παιρβνει επισκευασιμες  ,εδω ο τυπος λεει "I discovered tonight that the sub tank rba will also fit in this tank. Yay!"
https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/dovpo-harvest-sub-ohm-tank.695427/
Να εμπιστευτω τι φιλε στο πακετο,επωνυμη δεν ειναι η dovpo?
 

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #993 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 13:50 »
Μην τρελαίνεσαι valsam, αυτός είναι ο στόχος τους: να σε τρελάνουν με τις ατελείωτες επιλογές και να ψωνίσεις.  :))
Τα πράγματα είναι απλά:

- Μπορεί να πάρεις γνήσιο και να μη σου κάνει ο τρόπος που ατμίζει (ή να σου βγει φανταστικός και να λες χαλάλι τα λεφτά που έδωσα).
- Μπορεί να πάρεις κλώνο και να μη βιδώνει καν η καμπάνα στη βάση (ή να σου βγει φανταστικός και να λες ευτυχώς που δεν τα έσκασα να πάρω γνήσιο).
- Μπορεί να πάρεις επώνυμο και να ξεβάφει το χρώμα, μπορεί να πάρεις no name και να είναι τέλειο (ή να σου καίει λίγο το κομοδίνο κάθε φορά που φορτίζεις).
- Μπορεί να πάρεις "αεράτο" και να πνίγεσαι προσπαθώντας να κάνεις mouth to lung (ή να είσαι των πνευμονικών και να πάθεις την πλάκα σου).
- Μπορεί να πάρεις κάτι kayfunοειδές και να σε ξενερώσει η σφιχτή τζούρα και το σφύριγμα (ή να καταλάβεις γιατί όλοι θέλουν να φτιάξουν κάτι σαν κι αυτό).

Και για όοοολα αυτά θα διαβάσεις φανατικούς φίλους και φανατικούς εχθρούς, ανάλογα με το τί έχει τύχει και τί αρέσει στον καθένα. Το μόνο που μπορεί να είναι σχετικά πιο αντικειμενικό είναι η ποιότητα κατασκευής, γι' αυτό και είναι η μόνη ασφαλής συμβουλή των περισσότερων να πάρεις κάτι γνήσιο. Ασφαλής λέω, όχι καλύτερη/πιο σωστή. Γιατί σ'αρέσει δε σ'αρέσει το αποτέλεσμα, θα έχεις πάρει το πιο ποιοτικό που κυκλοφορεί στο συγκεκριμένο προϊόν.

Κατά τ'άλλα, έχω τον κλώνο Taifun GT II που έλεγες στην αρχή, ήταν στην ουσία ο πρώτος μου επισκευάσιμος και μου έχει βγει πάρα πολύ καλός -αν ρίξεις μια ματιά στο νήμα του όμως, θα δεις ότι έχει ελαττώματα για πολλούς, για άλλους όχι ή δεν είναι εξίσου σημαντικά.

Για μένα, ο καλύτερος τρόπος να μη χαθείς στις τόσες επιλογές και να μην ξοδέψεις τσάμπα τα λεφτά σου (ακόμα και αυτά τα 30-40 για κάτι που φαίνεται τώρα φοβερό value for money) είναι να δοκιμάσεις δωρεάν (αφού μπορείς!) οσο περισσότερα προϊόντα μπορείς και μετά να πάρεις είτε το προϊόν που δοκίμασες (αν αντέχει η τσέπη σου) είτε αυτό που βρίσκεται πιο κοντά σε αυτό που δοκίμασες. Πολλά 10αρικάκια έχω δώσει γιατί "κοίτα προσφορά το υγρό, μόνο 0.20/ml" και πάει νεροχύτη (μαζί με το δεκάρικο) είτε "πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να χρησιμοποιήσεις ένα μηχανικό, στο φινάλε ένα 10άρικο έχει" και κάθεται μέσα στο συρτάρι (χωρίς το δεκάρικο).

Για όλα τα παραπάνω δεν μπορεί κάποιος να σου πει "πάρε αυτό ή το άλλο" κι αν πρέπει οπωσδήποτε να αποφασίσεις με βάση τη γνώμη κάποιου άλλου, τουλάχιστον διάλεξε τη γνώμη κάποιου που με βάση όλα τα προηγούμενα λεγόμενά του σου φαίνεται πιο εμπεριστατωμένη/ταιριάζει στη δική σου περίπτωση.
Κλείνοντας, γενικότερα, όταν 10 άνθρωποι λένε κάτι κι εσύ λες κάτι άλλο, δε σημαίνει ότι έχουν δίκιο οι άλλοι. Όταν όμως 10 έμπειροι άνθρωποι, γνώστες, που έχουν δοκιμάσει διάφορα και ξέρουν τί κυκλοφορεί λένε κάτι, τότε οι πιθανότητες είναι υπέρ τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 14:42 από IreneS »

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #994 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 15:02 »
Και οσο το συζητας βγηκε σε preorder και το istick 60W tc με Ni Ti kai αποσπομενη 18650  στα $31  απο την cvapor  :wall: :))
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26896.0/topicseen.html


Περα της πλακας ειναι τοσα πολλα αυτα που κυκλοφορουν πλεον και ειναι τοσο ραγδαια η εξελιξη τους που ωσπου να ερθουν απο κινα ειναι σχεδον ξεπερασμενα.. Εμπιστεψου κατι που το εχουν πολλοι και εχει περισσοτερα θετικα απο αρνητικα σχολια με αναλογη βαρυτητα στον εκαστοτε σχολιαστη, εμπιστεψου την κριση και το ενστικτο σου (οντως θα βοηθουσε να τα δοκιμαζες) και προχωρα.. Δεν μειωνω καθολου την αξια που εχουν τα € για σενα, αλλα δεν αγοραζουμε και αυτοκινητο... ;D









Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #995 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 19:22 »
Θέλω να μπω λίγο πιο βαθιά στους dripping ατμοποιητές και θα ήθελα τις προτάσεις σας. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η γεύση. Άλλες παράμετροι που με ενδιαφέρουν είναι να αποδίδει καλά με μονή αντίσταση και να στήνεται μόνο με σύρμα με αντίσταση. Η εμπειρία μου στους dripping άτμο σταματά στον EvivaT και The Dripper by Leo. Τέλος εάν δεν κάνει και ένα κάρο λεφτά δε θα με χάλαγε ;D .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #996 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 20:57 »
Μιας και ανέφερε ο @mankar72 τους dripping ατμοποιητές, ρε παιδιά, έχω μια απορία και για αυτούς: κάπου διάβασα (σόρυ, δεν θυμάμαι που) για dripping ατμοποιητές που, όμως, έχουν τανκάκι "για να μην ντριπάρεις συνέχεια";! Παίζει τέτοια φάση - και αν ναι... ποιό το νόημα; Αυτό δεν είναι οι RTAs;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #997 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 21:10 »
Αν εχει τανκ δε λεγεται dripper λεγεται RTA.
Μαλλον εννοεις καποιους drippers που εχουν μεγαλυτερο και πιο βαθυ deck κι ετσι τους επιτρεπει να δεχτουν περισσοτερες σταγονες πρωτου στεγνωσουν.

Για παραδειγμα. Dripper κι ο ενας, dripper κι ο αλλος. Βλεπεις τη διαφορα στο deck?




Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #998 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 21:25 »
Πηγα και ειδα το istick 40w και ειναι οντος μικρουλικος,εβαλε επανω εναν kayfun v4 και ο kayfun ειανι που ειναι κακασχημος επανω στο μοντακι αυτο ηταν ακομη πιο ασχημος ,εβαλε και ενα  subtank mini και ηταν ομορφο το συνολο αλλα πολυ στεναχωρια μου φανηκε το deck  για να μπορεσω να κανω αντισταση rba ,μαλλον καταληγω στον κλωνο του   taifun gs v2(παρολου που δεν τον εχω δει απο κοντα!) λογο των 19mm(πιστευω θα ειναι ομορφια πανω στο istick)και γιατι στα βιντεο φαινεται παρα τα 19mm του φαινεται να εχει μεγαλυτερο deck για την τοποθετηση αντιστασης απο τον subtank mini!
Στο θεμα της μπαταριας τεινω 60% προς istick 40w TC και 40% προς defender!

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #999 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 21:35 »
Θέλω να μπω λίγο πιο βαθιά στους dripping ατμοποιητές και θα ήθελα τις προτάσεις σας. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η γεύση. Άλλες παράμετροι που με ενδιαφέρουν είναι να αποδίδει καλά με μονή αντίσταση και να στήνεται μόνο με σύρμα με αντίσταση. Η εμπειρία μου στους dripping άτμο σταματά στον EvivaT και The Dripper by Leo. Τέλος εάν δεν κάνει και ένα κάρο λεφτά δε θα με χάλαγε ;D .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Φίλε μου οι ντρίπερ που έχεις στο θέμα γεύσης είναι από τους κορυφαίους, οπότε έχεις βάλει τον πήχη πολύ ψηλά και δύσκολα θα βρεις κάποιον που να σου δίνει πολλά παραπάνω. Αναγκαστικά δηλαδή μιλάμε για τον apollo και magister που όμως δεν τους λες φτηνούς. Τον Apollo τον έχω και θα έλεγα ότι εκεί που υπερέχει του εβίβα είναι στο θέμα επιλογών στησίματος και ρύθμισης του αέρα (με τον ρυθμιζόμενο πόλο), κατά τα λοιπά στο αποτέλεσμα είναι δύσκολο να πω ποιος είναι καλύτερος. Τον magister δεν τον έχω αλλά απ ότι διαβάζω είναι πολύ καλός στο θέμα γεύσης, ας πει όμως κάποιον που τον έχει.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1000 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 21:46 »
Αν εχει τανκ δε λεγεται dripper λεγεται RTA.
Μαλλον εννοεις καποιους drippers που εχουν μεγαλυτερο και πιο βαθυ deck κι ετσι τους επιτρεπει να δεχτουν περισσοτερες σταγονες πρωτου στεγνωσουν.

Για παραδειγμα. Dripper κι ο ενας, dripper κι ο αλλος. Βλεπεις τη διαφορα στο deck?

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

Squonking εννοεί μάλλον με τον τρύπιο 510 και το μπουκαλάκι στο μηχανικό box mod από κάτω.  8)

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1001 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 21:51 »
Μιας και ανέφερε ο @mankar72 τους dripping ατμοποιητές, ρε παιδιά, έχω μια απορία και για αυτούς: κάπου διάβασα (σόρυ, δεν θυμάμαι που) για dripping ατμοποιητές που, όμως, έχουν τανκάκι "για να μην ντριπάρεις συνέχεια";! Παίζει τέτοια φάση - και αν ναι... ποιό το νόημα; Αυτό δεν είναι οι RTAs;


Υπάρχει ο 3D από ατμομηχανή ο οποίος έχει δεξαμενή κάτω απ το ντεκ και ανατροφοδοτεί με υγρό. Επίσης και ο Calix αναφέρεται ότι μπορεί να λειτουργήσει ως τέτοιος, αλλά αυτό είναι συζητήσιμο. Το νόημα είναι να διατηρεί κάποιος το πλεονέκτημα του φρέσκου υγρού χωρίς να χρειάζεται να στάζει κάθε τρεις και λίγο. Περισσότερο είχε νόημα παλιότερα που η χωρητικότητα των ντρίπερ ήταν πολύ μικρή. Σήμερα δεν είναι τόσο σημαντικό.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1002 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 22:29 »
Sorry, από ό,τι φαίνεται την έχω παρεξηγήσει μα εντελώς τη φάση! "Drippers" δεν υποτίθεται πως είναι ατμοποιητές στους οποίους στάζεις υγρό απευθείας στο φυτίλι;! Μπορούν και να διατηρούν έστω μικρή ποσότητα υγρού; Εγώ είχα καταλάβει πως ήταν στάξιμο και δυο-τρείς τζούρες, σε αιώνιο repeat!

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1003 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 00:07 »
Στα καλά squonking setup βρέχονται τα φυτίλια και ότι μένει από υγρό ρέει από τον 510 πάλι μέσα στο μπουκαλάκι. Perfecto. Στα κακά setup γίνεται της πόπης...  :))

ducklord ανάλογα το βάθος του ντεκ και του στησίματος καθώς και των watt μπορεί να πάει από 3-4 καλές τζούρες μέχρι 10-15. Ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1004 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 00:58 »
Με το στήσιμο Scottish Roll που έχει γίνει χαμός τελευταία, μπορείς να βγάλεις άπειρες τζούρες. Σε μικρά ντρίπερ όπως Derringer και Stumpy, βγάζω 15-20 άνετα. Στον Velocity, ξεχνάω ότι ντριπάρω. Μιλάμε για 40-50 Watt κιόλας, που να άτμιζα και σε λιγότερα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180506 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136096 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10200 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12