vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #975 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 23:59 »
Το 2.3 που είπα δεν ήταν Ohm - μάλλον δεν πρόσεξες το "mm" ΑΚΡΙΒΩΣ δίπλα από το νούμερο;! Milimeters, dear Petra. Μιλάμε για τον περιορισμένο χώρο ανάμεσα στο deck και την καμινάδα του Goblin, και το πώς με δυσκολία χωράει κάτι από 2,4mm και άνω αφήνοντας ένα μικρό κενό ανάμεσα σε deck, πόλους και καμινάδα. Για να είσαι σίγουρος, λοιπόν, πως δεν θα έχεις βραχυκυκλώματα, σύμφωνα με άλλους κατόχους του είναι καλό να στρίβεις coils κάτω από 2,4mm. Βάζοντας, λοιπόν, 2.3mm και 1Ohm στην Steam Engine, με 28AWG Kanthal, μας δίνει 12 "rounded to half wraps". Κάνω λάθος;

Αν ανέβεις στα 3mm (που - λένε άλλοι - δεν χωράει με την καμία) έχεις 10 "rounded to half wraps". Sorries, αλλά μήπως εννοείς πως στήνεις τον Goblin με MONO coil;

Για τους κλώνους από την FT, ναι, πιστεύω πως είναι καλύτερα να πάρει έναν κλώνο διαβάζοντας τα εκεί σχόλια. Διότι, για παράδειγμα, υπάρχουν περιπτώσεις original ατμοποιητών που πωλούνται από την FT ανεπίσημα σε τιμή κλώνου - κάτι που έχουν σχολιάσει και κάτοχοι τους που έχουν και τον original και τον κλώνο. Επιπλέον, δίνοντας λίγη περισσότερη προσοχή, ρωτώντας εδώ - όπως κάνω και εγώ - μπορεί να αποφύγει προβλήματα όπως αυτό με τα γρέζια που συνάντησα εγώ. Και, ως αποτέλεσμα, να πάρει ΚΑΛΟ ατμοποιητή με €10 - €15, και ΟΧΙ με €40 - €100. Όχι τέλειο, αλλά καλό.

Το παίδεμα μου οφείλεται αποκλειστικά στην άγνοια του αρχάριου, και όχι τόσο στο ότι "έχουν πρόβλημα οι εκεί ατμοποιητές". Goblin και Cthulhu είχαν γρέζια και εγώ δεν ήξερα πώς να σήσω microcoil. Αμφότερα λύνονται, και τους πήρα €10 - €15 έκαστο. Goliath ήταν πεντακάθαρος και μου δούλεψε με την πρώτη. Είμαι σίγουρος πως με το που θα έχω στα χέρια μου περισσότερο Kanthal θα καταφέρω να τους στήσω και αυτούς. Δεν θα το έλεγα "ένας στους τρείς". Θα έλεγα "ένας που έστησα ως καρα-νούμπ και δυο που θα στήσω λίαν συντόμως" (με εξαίρεση το ότι μου σπάνε τα νεύρα τα αλενάκια του Cthulhu - αυτό όμως είναι θέμα προσωπικής προτίμησης).

Και εσύ μην το παρουσιάζεις σαν να έχουν ΤΟΣΕΣ διαφορές, πια, οι originals σε σχέση με τους κλώνους - εκτός αν έχεις κάποιο... συμφέρον από την όλη υπόθεση. Όχι, δεν στο γράφω ως επίθεση, αλλά επειδή από τους ατμοποιητές μου, και τα σχετικά σχόλια που έχω κάνει εδώ, ξεχνάς, διακριτικά, να αναφέρεις πως ο original Τρίτωνας, με τα original coils, στον οποίο δεν έχω κάνει την παραμικρή επέμβαση, και που κόστισε μόνος του όσο ΤΕΣΣΕΡΙΣ κλώνοι από την FT (ΧΩΡΙΣ να υπολογίζω το πρόσθετο RΒA kit του), παρουσιάζει τη μια διαρροή πίσω από την άλλη λόγω κατασκευαστικού προβλήματος. Όχι, ΔΕΝ είναι "λάθος χρήσης" - όπως ξέρεις και από εκατοντάδες άλλα μηνύματα που παίζουν αριστερά και δεξιά σχετικά με αυτόν.

"Καλύτερα τα originals", έτσι; ΔΕΝ έχουν προβλήματα "τα originals", σωστά; Αν δεν υπήρχε τόση διαφορά κόστους, αγαπητή Petra, το ίδιο θα έλεγα. Όταν, όμως, βλέπω κλώνο του Zephyrus με βαθμολογίες 4 στα 5 στην FT και σχόλια που εξηγούν ΑΚΡΙΒΩΣ τα πιθανά προβλήματα που θα αντιμετωπίσεις μαζί του, για €12-€13, και στην άλλη άκρη έναν κλώνο Kayfun (διότι με κλώνους του original παίζουν οι 9 στους 10 χρήστες - ακόμα και αν είναι "της Χ, Ψ ή Ω εταιρείας" και όχι "της FT") να κοστίζει μέχρι και τα πενταπλάσια, ΤΙ καλύτερο έχει; Δεν θα έχει γρέζια (που τα τρίβεις και φεύγουν); Δεν θα έχει λάδια (που τον πλένεις και φεύγουν); Δεν θα έχει καλό insulation στα posts του (που διαβάζεις σχετικά σχόλια πριν τον αγοράσεις και αποφασίζεις); Δεν θα έχει καλές βίδες (που α) τις αλλάζεις, β) και σε πολλούς originals ακούω πως είναι γενικό πρόβλημα). Τι; Ποιά είναι τα "μυστικά προβλήματα" και οι τιτανοτεράστιες κακοτεχνίες που να δικαιολογούν να σκάσεις €60 αντί για €12 για έναν ατμοποιητή;

Τα παραπάνω ακούγονται (διαβάζονται;!) ίσως "επιθετικά" ενώ ΔΕΝ είναι. Και δεν "τα έχω πάρει" με εσένα. Γράφω ό,τι γράφω, στο στυλ που το γράφω, διότι έχω μια Petra να λέει πως "είναι καλύτερο να προτιμάς originals" και ο ένας από τους τρείς original ατμοποιητές μου, που περίμενα περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον, με έχει απογοητεύσει όσο δεν πάει με την απουσία γεύσης και τις διαρροές.

Για το iStick 40W έχεις δίκιο, είχα παρακολουθήσει την εδώ συζήτηση μέχρι εκεί "που αρχίσατε να ψάχνεστε για τη διάρκεια της μπαταρίας του", και τα σχόλια που είχα διαβάσει "έξω" αφορούσαν στο TC.

Για το ότι "μπερδεύομαι", ναι, νούμπ είμαι. Για αυτό έχω εσένα και τα άλλα τα παιδιά εδώ. Επειδή εσείς ξέρετε και εγώ όχι. Όλοι από κάπου αρχίζουμε να μαθαίνουμε.

Τέλος, για το "χαλάρωσε", nope. Όσες φορές και να το πείς πρέπει να καταλάβεις πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. Εϊναι ρε παιδί μου σαν να επιμένεις να σου πει την άποψη του για το σκίτσο σου ένας τυφλός φίλος σου. ΔΕΝ μπορεί. Και εσύ, επιμένοντας, αγνοείς τη φύση του, το πρόβλημα του, και καταλήγεις και να χαλιέσαι η ίδια, και να τον στεναχωρείς.

Όταν το καταλάβεις αυτό το τελευταίο, μάλλον θα είναι στη φάση που θα μου δείχνεις, πια, over a coffee, πώς να στρίβω δεκαεξαπλά coils με Kanthal 666AWG για να χωράνε στην επισκευάσιμη του Subtank v5. Έχουμε δρόμο μπροστά μας, μα είμαι σίγουρος πως θα έρθει και αυτή η στιγμή!

Υ.Γ.: Δεν φτιάχνω microcoils "επειδή θέλω να το μάθω και αυτό". Φτιάχνω (ή προσπάθησα) microcoils επειδή δεν (είδα να) μπορούσα να χωρέσω κανονικά coils σε Cthulhu / Goblin στα 1Ohm - 1.5Ohms. Show me the way αν μπορώ να στήσω "κανονικά" διπλά coils σε αυτούς στο 1,2Ohm.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #976 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 00:57 »
Φιλε ducklord και φιλη petra σορυ αλλα με μπερδεψατε λιγουλακι!
ducklord εγω κοιτουσα κλωνους των 16-18 ευρω οπως τους  Hotcig Taifun GS V2 και Hotcig Taifun GT II και τον kayfun v4 μιας και ειχα διαβασει καλα λογια γι'αυτους και ρωταω λοιπον ειναι προτιμοτερο να δοσω 16-18 ευρω για εναν απο τους παραπανω κλωνους η να δοσω 22 ευρω για τον  subtank http://www.gearbest.com/clearomizers/pp_143759.html ?
(Εκτος αν δεν ειναι γνησιο  subtank και ειναι μαιμου γι'αυτο και η τοσο μικρη διαφορα  τιμης?)
 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #977 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 01:21 »
@ducklord
Μα εννοείται πως στήνω μονά coils στον goblin mini. Γιατί να στήσω διπλά; Για διπλά εχω τον goliath 2
Και 2.3 μμ σόρι, αλλά συνήθως στήνουμε σε 2ρι 2.5ρι 3ρι. Μου πέρασε από το μυαλό, αλλά δεν είναι κάτι σύνηθες για να το θεωρήσω πιθανό.
Πάλι όμως δε με διαβάζεις. Ημουν ξεκάθαρη. Βάζω 20ρι 5 σπείρες σε 2μμ. Απλό, λιτό, ξεκάθαρο. Χωράει μια χαρά και ειναι 1.5 ομ. Μονή αντίσταση για mouth to lung και ήπιες πνευμονικές.


Τώρα αυτά που μου λες για τους κλώνους σου, δυσκολεύομαι να τα παρακολουθήσω. Παίρνω ατμοποιητή για να ατμίσω, όχι για να στήσω σιδηρουργείο ή βιολογικό εργαστήριο. Ούτε δίνω μεγάλη σημασία στις "καλές κριτικές" όταν έχω διαβάσει άτομα που έδωσαν καλή κριτική σε κλωνοκαυφούν να συμπληρώνουν. "Ελα μωρέ, η τρύπα του αέρα ήταν μικρή, πήρα τρυπάνι κι άνοιξα άλλη μια". Ή "πήρα τρυπάνι και τη μεγάλωσα".Εχω αρκετούς ορίτζιναλ ατμοποιητές, που το μόνο που έκανα ήταν να τους πλύνω και να τους στήσω χωρίς ποτέ να αντιμετωπίσω προβλήματα.
Αν σκεφτείς ότι σχεδόν 3 χρόνια ατμιζα εργοστασιακούς και μπήκα με φόβο στους επισκευάσιμους, καταλαβαίνεις τι μεγάλη βοήθεια μου πρόσφερε η καλή τους ποιότητα. Επεσαν στα χέρια μου και 3 κλώνοι, ο ένας ήταν erl και δούλεψε καλά, αλλά δεν τον έχω στήσει πολλές φορές για να δω αντοχή. Οι άλλοι δυο είχαν θέματα. Οπως καταλαβαίνεις, σε έναν νέο στους επισκευάσιμους θα έλεγα να ψάξει να βρει αυτά που έκαναν τη δική μου ζωή εύκολη χωρίς να θεωρήσω ως δεδομένο ότι είναι ο Μπομπ ο μάστορας.


@valsam
Δεν έχω κανέναν από τους 3. Αλλά η GB σε επώνυμα φέρνει ορίτζιναλ. Οπότε, το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι με τον subtank τουλάχιστον ξέρεις τι παίρνεις.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #978 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 01:30 »
Κριμα μου τελειωσαν τα πατατακια...εχει ενδιαφερον η κουβεντα σας.


Mobile klaz speaking...

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #979 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 01:40 »
@petra Sorry, ο Goblin Mini είναι από default ΜΟΝΟΥ coil;! Εσύ μιλάς για τον Mini, εγώ για τον δικό μου ("σκέτο"). Και στον δικό μου δεν έχω δει δυνατότητα στησίματος μονού coil. Χάνω επεισόδια;!

Για τους κλώνους, έχεις δίκιο, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό ρε συ "να κάνεις μοντίφες". Ειδικά τα σχόλια που λες, επειδή τα έχω δει και εγώ, δεν μιλάνε "για τον κλώνο", αλλά για το ότι δεν τους άρεσε η ντιζαϊνιά του ατμοποιητή ΣΥΝΟΛΙΚΑ! Δηλαδή ΚΑΙ τον original να είχαν, ίδιες "μοντίφες" θα έκαναν! Μιλάς για σχόλια του στυλ "δεν μου άρεσαν οι τσιγαρίσιες σφιχτές τζούρες του Καϋφουνο-κλώνου που αγόρασα, για αυτό τον έσκισα με ντρέμελ για να ρουφάει σαν την Ατλαντίδα μου"!

Τα προβλήματα που συνάντησα εγώ, ως noob, όπως είπα λύνονται α) με πλύσιμο/τρίψιμο και β) με... εμπειρία. Το πρώτο θεωρώ πως το κάνουμε όλοι Ο,ΤΙ ατμοποιητή και αν έχουμε αγοράσει. Ακόμα και αν είναι original από τον κολλητό τον Μπάμπη που μας τον έφερε ο ίδιος από το εργοστάσιο. Διότι δεν ξέρεις στο ενδιάμεσο ποιός πόντικας μπορεί να είχε ευκοίλια επάνω του. Η δε εμπειρία, το "βού", αποκτάται... με την εμπειρία. Με τον πειραματισμό.

Προσωπικά, πάντως, χωρίς εμπειρία αλλά βάσει... υποψιών και όσων έχω διαβάσει, θεωρώ είναι πως ΚΑΙ οι "originals" μπορεί να σε παιδέψουν (σαν τον Τρίτωνα μου) όσο και οι κλώνοι. Με τους originals είσαι ένα κλικ πιο σίγουρος. Αλλά, αλήθεια... Τι είναι "original" στο χώρο του vaping; Πριν λίγες ημέρες διάβαζα πως ο Χ ατμοποιητής και ο κλώνος του κατασκευάζονται στο Ψ ίδιο εργοστάσιο. Ή πως η Υ εταιρεία έβγαλε "v2" του ατμοποιητή της, και για να μην της ξεμείνει στοκ, πουλά κάποιες εκατοντάδες κομμάτια του "v1" χωρίς ένδειξη "authentic", "clone", "1:1" ή οτιδήποτε στην FT.

Από την άλλη, εσύ έχεις απίστευτα μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα, και πάω στοίχημα πως έχεις και originals και κλώνους... ετών. Εδώ οφείλω να ρωτήσω: είδες, ειλικρινά, τους "originals" να "σου έχουν κρατήσει" περισσότερο από ό,τι οι "κλώνοι"; Εϊναι γενικός κανόνας αυτό, ή "τυχαίνει";

@valsam Δεν έχω Καυφουνο-κλώνο και ούτε πρόκειται να πάρω (αν δεν έχω περίσσευμα χρημάτων). Από ό,τι έχω διαβάσει, η λογική όλων (σχεδόν) των καϋφούνηδων είναι η περιορισμένη ροή αέρα για να δοθεί έμφαση στη γεύση. Εμένα μου αρέσει ΚΑΙ η ανοιχτή ροή αέρα, οπότε θα ψήφιζα Subtank, που σου επιτρέπει να το ρυθμίσεις όπως θέλεις, και "στη large ρύθμιση" (λένε πως) είναι πολύ "αεράτο". Και είναι και... όμορφος ο άτιμος - έχω τον μαύρο (μα όπως σου είπα, δεν πρόλαβα να τον στησω ακόμα).

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #980 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 02:31 »
Φιλε ducklord και φιλη petra σορυ αλλα με μπερδεψατε λιγουλακι!
ducklord εγω κοιτουσα κλωνους των 16-18 ευρω οπως τους  Hotcig Taifun GS V2 και Hotcig Taifun GT II και τον kayfun v4 μιας και ειχα διαβασει καλα λογια γι'αυτους και ρωταω λοιπον ειναι προτιμοτερο να δοσω 16-18 ευρω για εναν απο τους παραπανω κλωνους η να δοσω 22 ευρω για τον  subtank http://www.gearbest.com/clearomizers/pp_143759.html ?
(Εκτος αν δεν ειναι γνησιο  subtank και ειναι μαιμου γι'αυτο και η τοσο μικρη διαφορα  τιμης?)

Βάσει των χρημάτων που διαθετεις:
Το istick tc 40 είναι ένα παρα πολύ καλο μοντακι σε VW και αν ποτε θελήσεις να παιξεις σε tc ειναι αξιοπρεπέστατο, παντα για τα λεφτα που δινεις.
Ο subtank που λες είναι γνήσιος και είναι μια πολύ καλη επιλογή παλι για τα λεφτα που δινεις.




Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #981 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 02:34 »
Τι διαφορά έχει ένας κλώνος από έναν αυθεντικό; Αυτή:
[youtube]lhnBKXxOJiM[/youtube]


Υπάρχουν εταιρίες που παράγουν ατμιστικά προϊόντα, οι οποίες αποτελούνται από 5 με 20 άτομα. Βάζουν λεφτά απ' την τσέπη τους για να στηρίξουν μια καινούργια ιδέα. Επιλέγουν υλικά καλής ποιότητας, μιας και οι καταναλωτές και οι ρεβιούερς σήμερα είναι αρκετά αυστηροί λόγω της μεγάλης ποικιλίας που υπάρχει. Κατασκευάζουν κάθε κομμάτι με τα δικά τους χέρια και το περνάνε από ελέγχους και τεστ αντοχής ώστε να σιγουρευτούν ότι λειτουργεί όπως πρέπει. Τέλος, παράγουν έναν περιορισμένο αριθμό αυτού του προϊόντος, μιας και δεν έχουν τους άφθονους πόρους.


Όταν λοιπόν βλέπεις έναν ατμοποιητή από μια τέτοια εταιρία, ξέρεις ότι όταν θα δώσεις 50-80-120 ευρώ για να τον πάρεις, αυτό που κρατάς στα χέρια σου θα τα βγάλει τα λεφτά του, λόγω της δουλειάς που έχει πέσει πάνω του, της ποιότητας και της αντοχής του.


Βέβαια δεν είναι δίκαιο να συγκρίνουμε ένα εργοστάσιο που παράγει κλώνους με μια τέτοια εταιρεία. Ούτως ή άλλως, δεν υπάρχουν και πολλές που να είναι τόσο αξιόπιστες. Ας συγκρίνουμε λοιπόν με άλλες κινεζό-εταιρίες που κάνουν μαζική παραγωγή και έχουν πιο προσιτές τιμές, όπως η Aspire, η Innokin, η Kanger, η UD κτλ. κτλ. Δες λοιπόν τα άλλα 3 video που γύρισε o Pbusardo όταν πήγε στην Κίνα και έλα να μου πεις εντυπώσεις.


Γενικά, υπάρχουν καλοί και κακοί ατμοποιητές, είτε είναι κλώνοι είτε αυθεντικοί. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα όμως! Όταν πληρώνεις κάποια λεφτά για να αγοράσεις ένα αυθεντικό ατμοποιητή, από μια αξιόπιστη εταιρία, σίγουρα η διαφορά στα λεφτά φαίνεται. Αν θες να δοκιμάσεις τον Aqua v2, που δεν ξέρεις αν θα σ' αρέσει, πάρε τον κλώνο από fasttech. Μη μου λες μετά όμως ότι επειδή κάνει την δουλειά του, ο αυθεντικός δεν τα αξίζει τα λεφτά του.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #982 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 03:55 »
@ExMortus Λυπάμαι αν αυτό που θα πω ακούγεται εγωιστικό, αλλά όχι, ΔΕΝ θεωρώ πως ένας ατμοποιητής μπορεί να αξίζει περισσότερα από €50 - €60. Εκτός αν είναι έργο τέχνης. Να εξηγηθώ.

Όσο καλοσχεδιασμένος και αν είναι ένας ατμοποιητής, στην πράξη παραμένει ένας καλοσχεδιασμένος... σωλήνας. Ναι, μπορεί κάποιος να έχει ξοδέψει εβδομάδες στη σχεδίαση του, με στόχο την ιδανική παραγωγή ατμού. Ναι, μπορεί να έφαγε μήνες για να λύσει το πρόβλημα των διαρροών. Ναι, μπορεί να σου δίνει απίστευτη γεύση και ντουμάνι που να γεμίζει το δωμάτιο, ακόμα και όταν το mod σου είναι κλειστό, χωρίς μπαταρίες και κλειδωμένο στο αυτοκίνητο. Από μόνος του. Διότι είναι ΚΑΙ μαγικός. ΑΛΛΑ...

ΑΛΛΑ με τα €100 - €120 που ζητούν κάποιοι ατμοποιητές αγοράζεις από τηλεόραση μέχρι tablet. Και πριν μου πει κανείς πως "αυτά είναι άσχετα", μιλάω αποκλειστικά για τη δουλειά που έχει πέσει επίσης σε αυτά, από ομάδες εκατοντάδων ανθρώπων. Για τη σχεδίαση κυκλωμάτων, συστημάτων ψύξης, design... Για το σύνολο. Για να μην μιλήσω καν για το λογισμικό.

Από τη μια έχεις προϊόντα που δημιουργήθηκαν από τη συνεργασία εκατοντάδων ανθρώπων, αποτελώντας παραδείγματα της σύγχρονης τεχνολογίας που σου επιτρέπουν να ψυχαγωγείσαι, να ενημερώνεσαι, να επικοινωνείς. Από την άλλη έχεις καλοσχεδιασμένους σωλήνες. Στο ίδιο κόστος. Ο καθένας επιλέγει τι θεωρεί πως αξίζει.

Ναι, το καταλαβαίνω πως μια ομάδα που παράγει 100 - 200 κομμάτια ατμοποιητών, με αγάπη, κατασκευασμένων στο χέρι, μπορεί να ζητήσει €100 για τον καθένα από αυτούς. Δικαιολογημένο. Εκεί το δέχομαι. Διότι "Έργο Τέχνης". Όχι, ΔΕΝ δέχομαι πως ο Μαζική-Παραγωγή Τρίτωνας, που μου έχει πλημμυρίσει ό,τι έχει ακουμπήσει, άξιζε καν τα περισσότερα από €40 που έσκασα για αυτόν, τη στιγμή που εκτιμώ πως θα πούλησε χιλιάδες άλλα "σαραντάρια" σε άλλους σαν εμένα, ενώ η Aspire είχε ήδη στα σκαριά τον Triton v2.

Συμπέρασμα: υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, όμως, και σε σύγκριση με άλλα προϊόντα και αγορές, ο χώρος του vaping θεωρώ πως είναι ακριβός χωρίς λόγο σε κάποια "σημεία". Ένα από αυτά είναι στους ατμοποιητές - ή, έστω, σε μεγάλο κομμάτι αυτών. Πρόσθετο παράδειγμα για να γίνω κατανοητός: είναι ο Subtank Mini ένας καλός ατμοποιητής; Είναι. Μπορείς να τον βρείς - τον original - ακόμα και με €20 - €25; Μπορείς. Τα αξίζει; Τα αξίζει. Υπάρχουν ατμοποιητές με το διπλάσιο και τριπλάσιο κόστος από αυτόν, που παράγουν υποδεέστερο αποτέλεσμα; Υπάρχουν. Δεκαδες. Ε, σε αυτούς ΔΕΝ αξίζει να τα σκας. Σε τέτοιες περιπτώσεις, κλώνοι FTW.

Και να θυμίσω πως ΕΧΩ τρείς originalw. Ακριβώς διότι θεωρώ πως σε κάποιους αξίζει να τα σκας. Ατλαντίδα (όντως), Τρίτωνας (με την καμία), Subtank Mini (δεν ξέρω ακόμα). Όταν (αν;!) έχω έσοδα, θέλω πια να πάρω original και τον Goliath (ο κλώνος του οποίου με έχει εντυπωσιάσει).

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #983 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 04:36 »
Εσύ αναφέρεσαι όμως στην υπερκοστολόγηση όλων των προϊόντων του συγκεκριμένου είδους, κάτι που συμφωνώ απόλυτα. Γι' αυτό χαίρομαι όταν βλέπω εταιρίες που φτιάχνουν ποιοτικά πράγματα σε χαμηλές τιμές, όπως η Aspire, η UD και η Wotofo (να σημειωθεί πως η συγκεκριμένη ξεκίνησε κάνοντας κλώνους, απ' τους ποιοτικότερους κιόλας 8) ).


Τα πράγματα δύσκολα αλλάζουν δυστυχώς, μιας και εμείς ως καταναλωτές προσαρμόζουμε τις τιμές της αγοράς. Αν κανένας δεν έδινε 100 ευρώ για έναν ατμοποιητή, υπήρχε περίπτωση να πουλιέται τόσο ακριβά ο Phenomenon; Μάλλον όχι. Απ' την άλλη, όσο είμασταν καπνιστές ξοδεύαμε πολλά παραπάνω. Δε φαίνεται και τόσο παράλογο να χαλάσεις 100 ευρώ για κάτι που θα σου μείνει για πολύ καιρό. Με ένα πακέτο τη μέρα χάλαγες 1344 ευρώ το χρόνο, που πολλοί από έμας δεν έμεναν στο ένα.


/endofftopic


Έχεις φαγωθεί με τον Triton. Ελάχιστοι έχουν πρόβλημα με αυτόν, ειδικά εάν ακολουθούν τα σωστά βήματα για το γέμισμα. Δύο-τρεις που γκρίνιαζαν στο reddit, τον γύρισαν για αντικατάσταση και τώρα είναι κομπλέ. Έχεις πέσει σε ελαττωματικό, γύρνα τον και πάρε άλλον.

Αποσυνδεδεμένος meyas1987

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #984 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 04:45 »
Να ζητησω συγνωμη για την φυτιλια που εβαλα με την λεξη "κλωνος" στην κουβεντα , (αναψαν τα αιματα βλεπω :angel: )
Την ανεφερα βασικα επειδη ειμαι αποκλειστικος χρηστης dripper και καθε συγκριση κλωνου με αυθεντικο σε ενα ποσοστο 90% ειναι κοντα..
τελος παντων , προτεινα τον subtank απλα γιατι για εναν ανθρωπο που μπαινει σε αυτον τον χωρο του επισκευασιμου ειναι το τελειο οι επιλογες που δινει (ναι οκ ,για γνησιο μιλαω ,μικρη διαφορα σε αυτην την περιπτωση).
οσο για τις μπαταριες εφοσον προτεινετε istick τουλαχιστον προτεινετε το 40αρι, υπαρχει λογος να προτεινετε το 30αρι? (σιγουρα οχι η τιμη)
Oσο για το koopor ,istick 40  τα αναφερω καθαρα, γιατι εχουν περασει απο τα χερια μου και εχω αποψη για αυτα, (το evic tc mini συντομα), δεν ειμαι φαν του istick γιατι εχω βολευτει την αλλαγη μπαταριων στα mod μου.
απο εκει και περα υπαρχουν και τα γουστα του καθενος στο αισθητικο κομματι ή στο πως θα στισει τον χ επισκευασιμο η ποσο του αρεσει εξωτερικα το mod που επιλεξε..

* καλος ο goblin αλλα οχι για πρωτος :nope: ,τελειος με ενα coil.
* Αναφθηκε το invader mini μιας και ειπε οτι ειναι αδεξιος? Ειναι τελειο το transformer μου :D

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #985 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 06:41 »
Αν και ειμαι offtopic σιγουρα υπαρχουν καλοι και κακοι κλωνοι.Μαγκια ειναι με την βοηθεια του φορουμ να βρεις ποιοι ειναι οι καλοι.Υπαρχουν σιγουρα ατομα που αγοραζουν γνησιους γιατι το βασταει η τσεπη τους.Προσωπικα ποτε δεν μετανιωσα που πηρα κλωνο σε ατμο/τη.Υπαρχουν επιλογες για ολα τα γουστα και τα βαλαντια.Καλα ατμισματα σε ολους.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #986 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 07:09 »
οσο για τις μπαταριες εφοσον προτεινετε istick τουλαχιστον προτεινετε το 40αρι, υπαρχει λογος να προτεινετε το 30αρι? (σιγουρα οχι η τιμη)
..


Eδω απ'οτι καταλαβα στο review ο PBusardo μιλαει  για κατι ανακριβειες διαβασματος και τον ohms στην οθονη και της θερμοκρασιας σε συγκριση με αλλες μπαταριες αλλα και στο οτι εχει μεσα μικροτερης χορητικοτητας μπαταρια απ'αυτην που δηλωνει οτι εχει .
Μηπως υπαρχει τελικα λογος που προτεινουν τον 30ρι?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #987 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 10:17 »
@petra Sorry, ο Goblin Mini είναι από default ΜΟΝΟΥ coil;! Εσύ μιλάς για τον Mini, εγώ για τον δικό μου ("σκέτο"). Και στον δικό μου δεν έχω δει δυνατότητα στησίματος μονού coil. Χάνω επεισόδια;!


Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά το νήμα του εδώ. Οι σχετικές πληροφορίες υπάρχουν στο πρώτο ποστ. Εχει ντεκ για διπλό κοιλ μαζί με πατούρα για να μετατρέπεται σε μονό, κλείνοντας τη ροή του υγρού και του αέρα στο 2ο κόιλ. Την ίδια πατέντα έχει και ο goliath v2. Οταν έχεις και τους δυο, είναι πολύ βολικό να χρησιμοποιείς τον έναν για μονό κόιλ με υψηλότερη αντίσταση για mouth to lung και ήπιες πνευμονικές και τον άλλο για μικρότερες αντιστάσεις - οχι απαραίτητα 0.2 και 0.3 και φουλ πνευμονικές.

[/size]

Για τους κλώνους, έχεις δίκιο, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό ρε συ "να κάνεις μοντίφες". Ειδικά τα σχόλια που λες, επειδή τα έχω δει και εγώ, δεν μιλάνε "για τον κλώνο", αλλά για το ότι δεν τους άρεσε η ντιζαϊνιά του ατμοποιητή ΣΥΝΟΛΙΚΑ! Δηλαδή ΚΑΙ τον original να είχαν, ίδιες "μοντίφες" θα έκαναν! Μιλάς για σχόλια του στυλ "δεν μου άρεσαν οι τσιγαρίσιες σφιχτές τζούρες του Καϋφουνο-κλώνου που αγόρασα, για αυτό τον έσκισα με ντρέμελ για να ρουφάει σαν την Ατλαντίδα μου"!
[/size]


Ευτυχώς, οι κάγκουρες είναι η μειοψηφία. Γιατί να το κάνουν εξάλλου, όταν υπάρχει πληθώρα φτηνών ατμοποιητών για πνευμονικές; Και μάλιστα σε ατμοποιητή που έχει θέμα όταν αναπτύσσονται υψηλές θερμοκρασίες λόγω subohm? Δυστυχώς, οι περισσότεροι το κάνουν για να δουλέψει σωστά ο ατμοποιητής. Μαζί με διάφορα άλλα κόλπα

[/size]
Τα προβλήματα που συνάντησα εγώ, ως noob, όπως είπα λύνονται α) με πλύσιμο/τρίψιμο και β) με... εμπειρία. Το πρώτο θεωρώ πως το κάνουμε όλοι Ο,ΤΙ ατμοποιητή και αν έχουμε αγοράσει. Ακόμα και αν είναι original από τον κολλητό τον Μπάμπη που μας τον έφερε ο ίδιος από το εργοστάσιο. Διότι δεν ξέρεις στο ενδιάμεσο ποιός πόντικας μπορεί να είχε ευκοίλια επάνω του. Η δε εμπειρία, το "βού", αποκτάται... με την εμπειρία. Με τον πειραματισμό.
[/size]


Με βάζεις να λέω ότι δεν πρέπει να πλένουμε τους ορίτζιναλ ατμοποιητές πριν την πρώτη χρήση, όταν έχω πει το ακριβώς αντίθετο. Οτι το μόνο που κάνω είναι να τους πλένω και να τους στήνω. Από την άλλη, παραλείπεις να αναφέρεις τα προβλήματα που συνάντησες με τις βίδες που είχαν πρόβλημα και τα γρέζια που σε παίδεψαν. Μάλλον δεν έχουν σχέση με το πλυσιματάκι ενός svoemesto kl+ ή ενός eviva atmistique.
[/size]

Προσωπικά, πάντως, χωρίς εμπειρία αλλά βάσει... υποψιών και όσων έχω διαβάσει, θεωρώ είναι πως ΚΑΙ οι "originals" μπορεί να σε παιδέψουν (σαν τον Τρίτωνα μου) όσο και οι κλώνοι. Με τους originals είσαι ένα κλικ πιο σίγουρος.
[/size]



Αφού λοιπον δεν έχεις εμπειρία, άστο στους έμπειρους να πουν ότι στατιστικά οι ορίτζιναλ σε παιδεύουν πολύ λιγότερο. Ειδικά οι αμειγώς επισκευάσιμοι. Σου απάντησαν εξάλλου ότι κακώς κολλάς με τον Τρίτωνα, υπήρχαν μεμονωμένα περιστατικά, τους άλλαξαν και όλα καλά.


[/size]

Αλλά, αλήθεια... Τι είναι "original" στο χώρο του vaping; Πριν λίγες ημέρες διάβαζα πως ο Χ ατμοποιητής και ο κλώνος του κατασκευάζονται στο Ψ ίδιο εργοστάσιο. Ή πως η Υ εταιρεία έβγαλε "v2" του ατμοποιητή της, και για να μην της ξεμείνει στοκ, πουλά κάποιες εκατοντάδες κομμάτια του "v1" χωρίς ένδειξη "authentic", "clone", "1:1" ή οτιδήποτε στην FT.
[/size]


Μεγάλη κουβέντα και όχι αποκλειστικά στο χώρο του vaping. Θα μου επιτρέψεις να σου πω - επειδή έχω πολλούς έμπορους και κατασκευαστές για πελάτες - με παραγωγή στην Ελλάδα ή αγορές από Κίνα: Το ίδιο εργοστάσιο μπορεί να βγάλει πολλές διαφορετικές ποιότητες. Ανάλογα με το αν ο έμπορος πελάτης τους θέλει φτηνιάρικο ή ποιοτικό προιόν. Επίσης, έχουν συγκεκριμένους εμπόρους στους οποίους σπρώχνουν τα β διαλογής από σφάλματα στην παραγωγή. Με τρελή έκπτωση βέβαια. Και όταν μπορεί κάλλιστα η εταιρία να ξεστοκάρει καλό παλιό προϊόν, αλλά επειδή το ίδιο σε κλώνο έχουν και γειτονικά εργοστάσια, μπορεί ο χ έμπορας να πουλήσει τον ένα μήνα καλό προιόν από τον ψ προμηθευτή και τον άλλο μήνα κακό προιόν από τον ζ προμηθευτή. Οπότε, ούτε τα όποια σχόλια πελατών του έχουν πλέον νόημα. Είναι θέμα τύχης.

[/size]
Από την άλλη, εσύ έχεις απίστευτα μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα, και πάω στοίχημα πως έχεις και originals και κλώνους... ετών. Εδώ οφείλω να ρωτήσω: είδες, ειλικρινά, τους "originals" να "σου έχουν κρατήσει" περισσότερο από ό,τι οι "κλώνοι"; Εϊναι γενικός κανόνας αυτό, ή "τυχαίνει";
[/size]


χμμ.... επιβεβαιώνεις αυτό που λέω. Διαβάζεις στα πεταχτά και πολλά πράγματα ταυτόχρονα. Στο τέλος σου μένει μια αόριστη αίσθηση των όσων έχει πει ο άλλος. Με ρωτάς για κάτι που έχω δώσει την απάντηση στο προηγούμενο ποστ μου. Μη φιλτράρεις τις πληροφορίες κρατώντας επιλεκτικά κάτι και προσπερνώντας άλλα. Πρόβλημα με αυθεντικό δεν αντιμετώπισα, όπως ανέφερα. Με κλώνους ναι, όπως ανέφερα. Ούτε ατμίζω εδώ και έτη επισκευάσιμους, όπως επίσης ανέφερα. Μην μπερδεύεις επίσης τα μοντ, που έχουν πλακέτες, με τους ατμοποιητές, που είναι κυρίως σκληρό μέταλλο και γυαλί. Αν ο κλώνος σου βγει καλός, θα το καταλάβεις κατά 50% την πρώτη μέρα αν ατμίζει σωστά και κατά 50% μέσα στο πρώτο τρίμηνο. Τα μέρη του που δεν πρέπει να χρειαστούν αντικατάσταση στο τρίμηνο είναι τα ορινγκς, οι βίδες (σκουριά ή φάγωμα των πάσων) η καμπάνα (σκουριά).  Αν ο κλώνος βγει καλός σ΄αυτούς τους τομείς, θα κρατήσει όσο και ο αυθεντικός. Αν δε βγει όμως, θα πρέπει ο ατμιστής που έχει γίνει αποδέκτης της προτροπής μας να τον πάρει, να έχει ενημερωθεί εκ των προτέρων για την πιθανή ταλαιπωρία να βρει ορινγκς και βίδες που να ταιριάζουν στον κλώνο του (κάποιες φορές αυτό είναι πολύ δύσκολο) ή να τον πετάξει πιθανότατα αν βγάλει σκουριές η καμπάνα, μια και σε ελάχιστους κλώνους υπάρχουν ανταλλακτικές καμπάνες. Δεν είναι όλοι ξέρεις διατεθειμένοι να υποστούν τέτοια ταλαιπωρία για να αναστήσουν τον κλώνο τους.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #988 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 10:58 »

Κάποια στιγμή χαλάρωσε λίγο. Το άτμισμα το απολαμβάνουμε με τις αισθήσεις μας, όχι με το μάνουαλ.

Αφού το προσυπογράψω...
Φίλε @ducklord, τελείως φιλικά, εστίασε λίγο σ' αυτό! Εκεί είναι η πεμπτουσία του ατμίσματος. Στην απόλαυση. Είτε στη δώσει κλώνος είτε στη δώσει γνήσιος. Καταπιάνεσαι με πολλά δεδομένα ταυτόχρονα, οικονομοτεχνικά και μη, πολύ ανάλυση... ε, δεν μιλάμε για το πείραμα cern αδερφέ. Για το πως θα ευχαριστηθούμε λίγο ρημάδι ατμό από μια ρημάδα αντίσταση μιλάμε.
Φιλικά είπα? :D      

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #989 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 12:36 »
Εχει δικιο ο παραπανω φιλος.Εχω 3 κλωνο Κ4  τους εχω λιωσει εδω και μηνες και παιρνω καλυτερη γευση απο τον KL+ που τον εχω παρει γνησιο.Οπου την βρει ο καθενας.Οτι σε ευχαριστει και σου δινει καλο αποτελεσμα σε γευση και ντουμανι που εσυ θελεις.Καθενας ψανει αυτο που θελει σε ατμο/τη,μοντ, ή υγρα και αργα ή γρηγορα το βρισκει και παει παρακατω.Ολα θεμα γουστου ειναι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180545 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33946 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536130 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237387 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 579 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136114 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35396 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12