vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #960 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 12:04 »
Ο γκομπλιν έρχεται με ανταλλακτικό πυρεξ τανκ και γενικά η gb έχει ανταλλακτικά τζαμάκια. Αν βέβαια είσαι αδέξιος, θα τα χρειαστείς. Ο sub έχει ανταλλακτικά τανκ σε bell cap, δηλαδή στρογγυλεμένα από πάνω, χωρίς το μεταλλικό καπάκι και είναι πανέμορφα.
Τον γκόμπλιν απλά τον ανέρφερα, δεν τον προτεινα 100% διότι έχει δύσκολο στήσιμο. Οχι τυπικά... θα τον στήσεις γρήγορα, αλλά κάτι να έχεις κάνει λάθος, θα λουστείς ή θα πάρεις καμμένο. Η ποσότητα του βαμβακιού που πρέπει να βάλεις στο αυλάκι είναι αυστηρά μετρημένη. Λίγο παραπάνω ή παρακάτω, την πάτησες. Επίσης, οι βίδες του θέλουν προσοχή, είναι ντελικάτες (έχει ανταλλακτικές στο κουτάκι του) αλλά αν πατήσει πολύ, θα κόψει το σύρμα. Αν σφηνώσει και δεν κατεβαίνει, θα έχεις 5 ομ αντίσταση.
Καλός, αλλά μπορεί να είναι ο επόμενός σου. Οχι ο πρώτος.
το HV είναι σίγουρα καλύτερο από το 30ρι ιστικ.
Και πιθανότατα το evic mini vt ακόμη καλύτερο, αλλά είναι πιο ακριβό και θέλει εξτρά μπαταρία.
Το ίδιο και το HCIGAR vt40, που είναι στο μέγεθος το αντρικό που θέλεις, με πολύ καλό τσιπάκι και διαχείριση μπαταρίας. Κι εκεί όμως θα δώσεις περισσότερα για το μοντ συν τις μπαταρίες.
http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_193202.html. Αν ισχύει το κουπόνι που μας έδωσαν, είναι στα 97$. Το έχει ο Kostas44 Και το στέλνει με πμ
http://www.gearbest.com/batteries/pp_196859.html  2 καλές μπαταρίες άλλα 19$
Και δε συνεχίζω με φορτιστή, καλό είναι να έχεις. Φορτίζει κι από το μοντ, αλλά για να έχεις μια φορτισμένη στο μοντ και μια καβάντζα, λίγο δύσκολο.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #961 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 12:11 »
Οι μπαταριες που προτεινες,εχει και καλυτερες.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #962 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 14:49 »
petra δεν θελω (δεν μπορω δηλ.) να ξεφυγω πανω απο 50-55 ευρω για ολο το κολπο,δηλ. μπαταρια - επισκευασιμο ατμοποιητη- συρμα-βαμβακι,ξερω οτι ζηταω πολλα (δηλ. καλη γνησια μπαταρια και καλο γνησιο ατμοποιητη) αλλα δεν το βλεπω και αδυνατο να τα καταφερω με αυτα τα λεφτα(με την βοηθεια σας φυσικα!),καλοβλεπω τελικα  το σετ istick 30 με τον subtank(αληθεια ο subtank συγχωρει λαθακια αρχαριου?),ολα μαζι με συρμα και βαμβακι 56,24 ευρω απο gearbest!

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #963 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 14:55 »
Θα μπορουσες να πας και στο istick tc  40W που το εχει σε λιγο καλυτερη τιμη. http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_204286.html

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #964 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 16:46 »
@GK1980 Πήρα αυτόν, αλλά έχε κατά νου πως έχει ήδη κυκλοφορήσει και ο v2 - για τον οποίο δεν έχω άποψη μα, αν είναι σαν τον πρώτο, τον θέλω! Έχει top fill (απαραίτητο πια  ;D ) αλλά για γεύση δεν ξέρω. Ο "παλιός", πάντως, είναι σε ιδιαίτερα προσιτή τιμή.

Να σημειώσω πως... με γκαντέμιασα: πάνω που σου είχα πει πως δεν είχα διαρροές, χθες με παίδεψε και χρειάστηκε να αλλάξω βαμβάκι. Και αυτή τη φορά δεν μου έκατσε τόσο καλά - πρέπει να παίξω λίγο με την ποσότητα, μου έδωσε ψιλο-καμμένο, ενώ το ίδιο ΔΕΝ είναι ορατά καμμένο. Ακόμα και έτσι, η γεύση του βαράει στα αυτιά Τρίτωνα και είναι σε περίπου ίδια επίπεδα με Ατλαντίδα. Απίθανος λέμε!

@valsam Θα διαφωνήσω στο ότι το iStick θα σου φανεί περιορισμένο πολύ-πολύ σύντομα. Δεν έχω την εμπειρία των παιδιών, ασχολούμαι μόλις 2 μήνες με το χόμπι, αλλά ήδη έχω σκάσει μπόλικα χρήματα και έχω πειραματιστεί πολύ για να βρω αυτό που θέλω. Θα σου εξηγήσω τη λογική μου - και το γιατί αξίζει να σκάσεις ΛΙΓΟ παραπάνω από ό,τι σκέφτεσαι - για να είσαι οκ.

Το iStick 30W θα σε βγάλει άνετα με ατμοποιητές μέχρι τα 30W. Θεωρητικά. Πρακτικά, μόλις το πάρεις θα αρχίσεις να βλέπεις μηνύματα του στυλ "καλό είναι να μην σπρώχνεις πολύ την μπαταρία σου", "παίρνεις μοντάκι στα X Watts για να ατμίζεις στα X/2 Watts" κ.λπ. Αυτό δεν στο λέω εγώ: το είδα να λέγεται από πιο έμπειρους ακόμα και εδώ, στο e-kapnisma.

Επιπλέον, αν παίξεις σε sub-Ohm καταστάσεις, όχι μόνο δεν θα μπορείς να σπρώξεις τους ατμοποιητές / τα στησίματα των RTAs που θα έχεις ως τότε "όπως πρέπει" (όπως θα σου πει και η Petra), αλλά επιπλέον θα σου θέλει φόρτιση κάθε 2-3 ώρες. Όχι και ό,τι καλύτερο.

Όσον αφορά στον ατμοποιητή, και αφού θέλεις επισκευάσιμο πια, υπάρχουν πολλές και καλές επιλογές. Υπάρχει, όμως, και μια παράμετρος που εμένα μου σπάει τα νεύρα: το ξαναγέμισμα. Εγώ θέλω μια λύση που από τη μια να είναι καλή σε όλα, από την άλλη να μην σε σκοτίζει κάθε μισή ώρα. Ο Goblin και ο Goblin Mini, που αναφέρθηκαν, ανοίκουν στη "νέα γενιά RTAs" που είναι κατασκευασμένοι με έμφαση σε Sub-Ohm καταστάσεις. Αυτό θα πει πως έχουν πολύ περιορισμένο χώρο στο Deck τους, ώστε να μην είναι εύκολο να πιάσεις από 1Ohm έως 2Ohms χωρίς να αναθεματίζεις τα μέτρα σύρματος που θα έχεις φάει προσπαθώντας "να σου κάτσει": χρειάζεσαι περισσότερες "σπείρες" στο coil σου, που θα πρέπει να τοποθετήσεις με απόλυτη ακρίβεια και συμπυκνώσεις σε ελάχιστο χώρο, χωρίς να ακουμπά κάτω, χωρίς να ακουμπά στα decks, χωρίς να ακουμπά στην "καμινάδα" τους. Ο Goblin μου έβγαλε την πίστη σε αυτό και τελικά δεν το κατάφερα (μα είμαι noob). Ο Mini λένε πως είναι λίιιιγο καλύτερος, μα και πάλι, θα τον απέφευγα. Bonus πως μιλάμε για ατμοποιητές σχεδιασμένους, όπως είπαμε, κυρίως για Sub-Ohm καταστάσεις, που θα πει "ρουφάνε υγρό σαν να είχαν διαρροή" (ακόμα και όταν ΔΕΝ έχουν). Πρόβλημα; Ο απλός χωράει ΜΟΝΟ 2ml, που θα πει πως θες-δεν θες, θα πρέπει να τον ξαναγεμίζεις κάθε μισή ώρα αν είσαι chain vaper. Ή και συντομότερα.

Εγώ, όπως είδες, πρότεινα σε άλλο παλικάρι τον Goliath, που μου βγήκε κορυφή. Αν δεν θέλεις αυτόν, και αεράτες τζούρες, μπορείς να δεις και όλα τα Kayfun-ο-ειδή, αν και προσωπικά θα σου πρότεινα κάτι σε στυλ Lemo 2 / Billow / Zephyrus. Τους έχω δοκιμάσει; Όχι. Αλλά έχουν "ρυθμίσιμο" αέρα, που θα πει πως "μπορείς να τους ρυθμίσεις και σε σφιχτές τζούρες", καθώς και θετικότατα σχόλια από τους περισσότερους από τους εκατοντάδες κατόχους τους. Ομοίως ο Subtank, που τον έχω μα δεν πρόλαβα ακόμα να τον στήσω - αν και πολλοί ήδη τον θεωρούν ξεπερασμένο σε sites του εξωτερικού, για λόγο που δεν έχω καταλάβει. Γενικά, "κοίτα για κάτι τέτοιο": 3-4ml χώρο υγρού, "ελεύθερα ρυθμίσιμη" ροή αέρα και deck που να σου επιτρέπει να τους στήσεις σχετικά εύκολα και στο 1Ohm και στο 1,5Ohms. Και, φυσικά, σχετικά εύκολο γέμισμα.

Για μοντάκι, εγώ θα σου έλεγα να δεις προς το νέο VTC Mini, που έχει πολύ καλά specs για την τιμή του, αν και ακόμη δεν είναι αρκετά δοκιμασμένο. Λίγο πιο πάνω σε κόστος από το iStick 30W, και ναι, θα χρειαστείς και πρόσθετη μπαταρία και φορτιστή, μα θα μπορείς να το τρέχεις στα... διπλάσια Watts, υποστηρίζει TC και γενικά θεωρείται "άλλη κατηγορία". Πολύ καλό (λένε πως) είναι και το IPV D2, αλλά προσωπικά ακύρωσα την παραγγελία του διότι δεν έχει stepdown ("δεν μπορεί να λειτουργήσει 100% σωστά σε χαμηλά Ohms", αν το έχω καταλάβει καλά).

Το κόστος για τα παραπάνω θα σου ανέβει +10 / +30 ευρώ, αλλά θα είσαι καλλυμένος για μήνες. Εγώ ξεκίνησα με iStick 30W και Ατλαντίδα και βρέθηκα να ψάχνω upgrade στο πρώτο δίμηνο. Θα σου πρότεινα το iStick; Ναι, αν δεν μου άδειαζε η μπαταρία με την Ατλαντίδα σε 2-3 ώρες, αν ήξερα πως μπορώ να τρέχω διπλό coil στα 25Watt συνεχώς χωρίς να το νιώθω να ψήνεται στο χέρι μου, αν δεν είχα λίιιιιγο μεγαλύτερες απαιτήσεις. Προσωπικά, το σκέφτομαι να πάρω και δεύτερο (!) για "χαλαρές καταστάσεις ενώ είμαι έξω από το σπίτι". Αλλά για να τα έχω και τα δυο μαζί μου, φορτισμένα. Αλλιώς... Δεν τη βγάζω καθαρή πάνω από πεντάωρο.

Τονίζω, βέβαια, πως είμαι νουμπάς και όλα τα παραπάνω είναι η άποψη κάποιου (εδώ είναι η φάση που μιλάω για τον εαυτό μου σε τρίτο πρόσωπο) που απλά έπεσε με τα μούτρα στο vaping εδώ και, περίπου, 2-3 μήνες. Έχω ήδη καμιά δεκαριά ατμοποιητές, μόλις έφτασε στο ταχυδρομείο το Sigelei 150W TC που καβάντζωσα "ως upgrade", και είμαι άτομο που ναι μεν "είναι πειραχτήρι", μα θέλει ό,τι κάνει να οδηγεί σε λύσεις, ΟΧΙ σε συνέχιση του "πειράγματος" στον αιώνα τον άπαντα. Αν είναι να ξαναστήνω τον κάθε ατμοποιητή μου κάθε μέρα, δεν θα έχω χρόνο για άλλα πράγματα. Προτεραιότητες. Θέλω μεν "να τον στήνω εγώ όπως θέλω", αλλά μια φορά στις 3-4 μέρες βρε παιδί μου, ή και στην εβδομάδα. Και να τον ξαναγεμίζω μια-δυο φορές τη μέρα (σημείωση: χρησιμοποιώ 2-3 παράλληλα). Όχι κάθε μισή ώρα. Αν θεωρείς πως ταυτίζεσαι με αυτές τις απόψεις... Ξέρεις  :D 8)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #965 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 17:51 »
@GK1980 Πήρα αυτόν, αλλά έχε κατά νου πως έχει ήδη κυκλοφορήσει και ο v2 - για τον οποίο δεν έχω άποψη μα, αν είναι σαν τον πρώτο, τον θέλω! Έχει top fill (απαραίτητο πια  ;D ) αλλά για γεύση δεν ξέρω. Ο "παλιός", πάντως, είναι σε ιδιαίτερα προσιτή τιμή.



Δες εδώ


Ο Goblin και ο Goblin Mini, που αναφέρθηκαν, ανοίκουν στη "νέα γενιά RTAs" που είναι κατασκευασμένοι με έμφαση σε Sub-Ohm καταστάσεις. Αυτό θα πει πως έχουν πολύ περιορισμένο χώρο στο Deck τους, ώστε να μην είναι εύκολο να πιάσεις από 1Ohm έως 2Ohms χωρίς να αναθεματίζεις τα μέτρα σύρματος που θα έχεις φάει προσπαθώντας "να σου κάτσει": χρειάζεσαι περισσότερες "σπείρες" στο coil σου, που θα πρέπει να τοποθετήσεις με απόλυτη ακρίβεια και συμπυκνώσεις σε ελάχιστο χώρο, χωρίς να ακουμπά κάτω, χωρίς να ακουμπά στα decks, χωρίς να ακουμπά στην "καμινάδα" τους. Ο Goblin μου έβγαλε την πίστη σε αυτό και τελικά δεν το κατάφερα (μα είμαι noob). Ο Mini λένε πως είναι λίιιιγο καλύτερος, μα και πάλι, θα τον απέφευγα.


Μια χαρά χωράει μονή αντίσταση 1.8 ομ με 6 σπείρες με 20ρι σύρμα ή 0.9 σε διπλή αντίσταση με το ίδιο στήσιμο. Και 6 κι 7 σπείρες χωράνε, στο σημείωσα και προχτές και σου έβαλα και τη φωτογραφία από το στήσιμο που του έκανα. Δεν υπάρχει λόγος να αποθαρρύνουμε τους νέους με πληροφορίες που δεν ισχύουν. Και 30ρι σύρμα να βάλεις 6-7 σπείρες, πάλι δεν είσαι κάτω από 1.0 ομ. Από κει και πέρα, ναι, θέλει προσοχή να μην ακουμπάει το σύρμα στην καμινάδα και ακόμη περισσότερη προσοχή να μην μπει λιγότερο ή περισσότερο βαμβάκι, γι΄αυτό δεν θα τον σύστηνα ποτέ ως πρώτο επισκευάσιμο. Μια κάποια πείρα την θέλει.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #966 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 18:26 »
Φιλε ducklord αν εισαι εσυ  νουμπάς  εγω ειμαι σουπερνουμπας!
Ετσι οπως τα λες τοτε καλη επιλογη λοιπον και πιο φθηνος ο eleaf 40w που προτεινε ο chzamp?
Εγω κανω 4 ml την ημερα  με 10ρα νικοτινη με το απλο σετ που εχω τωρα αν παω λοιπον σε mod και επισκευασιμο λεω να πεσω σε 6ρα νικοτινη ,δεν θα φτασω και τα 6-7 ml?
Γι'αυτο και δεν θελω  επισκευασιμο  που να γεμιζει απο τρυπουλαμε βιδακι οσον αφορα τον ατμοποιητή και για τον περιορισμένο χώρο στο Deck που λες και αυτο με προβληματιζει και αξ'αρχης κοιτουσα τους  tayfun GT 2 και GS2 (κλωνους)οπου διαβασα τα καλυτερα για την ευκολια δουλειας στα decks τους,ετσι ξανα-μανα με βλεπω προς τα εκει!

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #967 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 18:35 »
Υστερα απο αρκετο ψαξιμο, γιατι και εγω ψαχνω ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη να παρω, κατεληξα στον smok tfv4 mini με την επισκευασιμη κεφαλη. Απλα πρεπει να περιμενουμε λιγακι να βγει. Αν εχεις υπομονη ριξε μια ματια εδω.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #968 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 19:00 »
O TFV4 είναι κτήνος, τόσο στα Watt όσο και στην κατανάλωση. Δεν θα τον πρότεινα σε κάποιον που είναι "noobas". Ακόμα και με στήσιμο στα 1.5Ω στην επισκευάσιμη κεφαλή, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα υπολειτουργεί, ειδικά στην γεύση.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #969 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 19:20 »
Σε αυτο εδω το βιντεο ο τυπος λεει οτι ο Kanger Subtank Mini ειναι ο πιο ευκολος  στην ανακατασκευη RTA που εχει δικιμασει ποτε !
Τιμη λογικη λοιπον για γνησιο και οχι κλωνο επισκευασιμο (22 ευρω)γευση καλη που λενε ολοι και ευκολος στην ανακατασκευη αντιστασης !
Μου διαφευγει τιποτα?

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #970 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 20:44 »
Είναι ότι πρέπει για κάποιον που θέλει να μπει στο χώρο των επισκευάσιμων.

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #971 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 20:49 »
Έχει "σφιξει" τοσο πολύ η τζουρα του νέου subtank που να κάνει για τσιγαρισιες?  :hmmm: 5 μήνες μετά, ακόμα δεν μπορώ να ατμισω χωρις πνευμονικες στον Nano...

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #972 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 20:49 »
@petra Ναι μεν "χωράει αντίσταση με 20άρι σύρμα" (..."και 30άρι" όπως λες παρακάτω) μα, ταυτόχρονα, είπες ΚΑΙ εσύ πως "θέλει προσοχή στις βίδες του διότι κόβουν το σύρμα". Και όσο λεπτότερο το σύρμα, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να το κόψεις.

Αφού ο φίλος είναι ψιλο-νουμπ σαν εμένα, πρακτικά ΔΕΝ θα του είναι εύκολο να τον στήσει σε πάνω-από-1Ohm, αφού θα πρέπει να χρησιμοποιήσει πιο παχύ σύρμα. Για το δε "χωράει και πάνω από 1Ohm - χρειάζονται Χ σπείρες" και πάλι θα ψιλο-διαφωνήσω, με το κριτήριο πως εσύ ΔΕΝ είσαι νούμπ. ΚΑΙ σε threads του εξωτερικού που διάβασα για τον Goblin συζητούσαν για το πόσο δύσκολο είναι να στριμώξεις οποιοδήποτε coli διαμέτρου άνω των 2,4mm χωρίς να shortάρει από την "καμινάδα" του. Και σε 2,3mm η Steam Engine βλέπω προτείνει 10 σπείρες με 28άρι σύρμα. Ε, ΔΕΝ χωράνε εύκολα ρε Petra!

Επαναλαμβάνω όμως: ΔΕΝ είμαι εσύ, ΔΕΝ έχω την εμπειρία σου, είμαι νουμπάς. και οτιδήποτε επάνω από 28 είτε μου κοβόταν στις βίδες του, είτε "κολυμπούσε" αριστερά-δεξιά τους. Το ότι και ο φίλος είναι νούμπ σημαίνει πως ναι μεν δεν πρέπει να τον αποθαρύνουμε, αλλά ταυτόχρονα - αν δεν είναι πεισματάρης σαν μουλάρι, σαν εμένα - πως μια τέτοια πρόταση μπορεί να έχει το ίδιο αποτέλεσμα, να τον κάνει να... το σιχτιριάσει το χόμπι. Αν είναι "να σου κάθεται το στήσιμο" μια στις είκοσι (και αν), καλύτερα δεν είναι να πάρεις έναν κομματάκι ευκολότερο ατμοποιητή με παραπλήσια αποτελέσματα; Δόξα Τον Μεγάλο Μπάαλ, προτάσεις πια υπάρχουν άπειρες.

@valsam Με το που θα πας σε επισκευάσιμο, αναπόφευκτα κάποια στιγμή θα παίξεις και σε χαμηλότερα Ohm. Δεν μιλάω ντε-και-καλά για Sub-Ohm καταστάσεις, αλλά 1,5Ohm με 1Ohm έχουν διαφορά όσον αφορά στην κατανάλωση υγρού και, άρα, και στη νικοτίνη που θα πρέπει να του χώσεις "για να είσαι στα ίσια σου". Εγώ πριν τρείς μήνες κάπνιζα στριφτά Golden Virginia με χαρτάκια γλυκόριζας. Τα μισά άφιλτρα. Ψιλο-βαρύ πράμα, αν υπολογίσεις πως έκανα και 30 με 40 τσιγάρα τη μέρα (και αυτό... μέσος όρος). Σε Sub-Ohm καταστάσεις, ατμίζω στα 2-3mg νικοτίνη. ΘΕΛΩ περισσότερο (νιώθω κορυφή τα 6 με 12, ανάλογα με το υγρό), αλλά όταν κατεβάζεις από 15 έως 30ml τη μέρα, αυτό μεταφράζεται ως... overdose. Εντάξει, όχι υποχρεωτικά, αλλά άρχισα το vaping για να κόψω το τσιγάρο, όχι για να συνεχίσω στα ίδια και χειρότερα.

Με τα παραπάνω, λοιπόν, υπολόγιζε πως θα έχεις ένα υγρό στα 6 με 12 νικοτίνη για τις φάσεις που θέλεις "σφιχτές" τζούρες και 1,2 - 1,8Ohm φάση, και ένα με κάτω του 6 (εγώ σου είπα, 2-3) για 1,1Ohm και κάτω και πνευμονικές τζούρες. Τουλάχιστον, αυτό κάνω εγώ. "Γούστα" είπε ο πίθηκος, και έφαγε το σαπούνι.

Για  eleaf 40w δεν έχω άποψη. Σχολιάζω μόνο σε ό,τι ξέρω ή όπου νομίζω πως "με παίρνει" βάσει λογικής και εκτιμήσεων. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου και να με κηνυγάς μετά, πετώντας μου γκαζοντενεκέδες στο κεφάλι. Θέλεις φτηνή και καλή φάση; Έχεις τη δυνατότητα αγορών από έξω; Εγώ προσωπικά πήγα μια γύρα από FastTech, έκανα αναζήτηση για RTAs, είδα ποιοί κλώνοι α) είχαν τα περισσότερα θετικά σχόλια και β) είχαν κόστος κάτω από €15, και... και τσίμπησα τόσους που θα έπαιρνα τρείς καλούς και εγγυημένους originals με το πενταπλάσιο κόστος. Γιατί; Διότι με την αυξημένη ποικιλία έρχεται και αυξημένος πειραματισμός και, άρα, και αυξημένη εμπειρία. Και έτσι, τα Χριστούγεννα μπορεί να πάρω ΕΝΑΝ καλό original ατμοποιητή, όταν ποιά θα ξέρω ακριβώς τι θέλω, πώς να λύνω-δένω-στήνω με κλειστά μάτια, πώς να χώνω coils και βαμβάκι. Δεν πιστεύω πως θα είχε νόημα να σκάσω ΤΩΡΑ περισσότερα από €50 για ατμοποιητή (που σε δυο-τρείς μήνες μπορεί να θεωρούσα από μέτριο έως κακό).

Και κάτι άλλο, στο οποίο - ως αιρετικός - διαφωνώ με την πλειοψηφία των συνατμιστών: όχι, ΔΕΝ αρκεί "να δοκιμάσεις κάποιον κάπου", ΔΕΝ αρκεί "αν τον έχει ένα κατάστημα να δείς αν σου αρέσει ο αέρας και η γεύση του". Πρέπει να τον έχεις. Το τονίζω: ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ. Ο λόγος; Άλλο τα υγρά που προτιμάς εσύ, άλλο αυτά που κάνει αυτός που τον είχε. Άλλο το δικό σου μοντάκι (και το "πώς του στέλνει το ρεύμα"), άλλο το δικό σου. Π.χ. η Petra, σε προηγούμενες συζητήσεις μας, δεν μπορούσε να πιστέψει πως με καλύπτει η Ατλαντίδα (σχεδιασμένη εξαρχής για sub-ohm vaping) στα... 12,5-15W max! Γιατί; Διότι Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ Ατλαντίδα, με τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ coils (originals), στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ iStick, με τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ υγρά, από 15W και πάνω μου δίνει γεύση καμμένου. Σκέψου, τώρα, να την είχες δοκιμάσε σε ένα μαγαζί, σε ένα μοντάκι που έπαιζε στα 30W - 60W, να σου φάνηκε κορυφαία, και όταν την τσιμπούσες για κανένα σαραντάρι και βάλε, να γυρνούσες σπίτι και να σου έδινε στα πάντα γεύση καμμένου. Δεν θα ένιωθες την uber απογοήτευση; Φθηνός και καλός κλώνος, λοιπόν, κατ' εμέ.

Να προσθέσω, βέβαια, πως έχω originals Atlantis, Triton και Subtank Mini (τον τελευταίο δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα). Ε, όταν ο κλώνος Goliath των €12-13 μου έχει καλύτερη γεύση από τον Τρίτωνα που πήρα στα τριπλάσια, χωρίς να υπολογίζω ΚΑΙ το κόστος του RTA... Τι να πω. Σκότωσε και εσύ τα λεφτά σου όπως επιθυμείς, μπορείς.

Για "ευκολία χρήσης", πάντως, να προσθέσω πως όλοι εκθειάζουν τον Subtank "ως σύνολο" σε όλα του - γεύση, αέρας, ευκολία χρήσης, όλα είναι τουλάχιστον "άνω του μετρίου" έως "πάρα-πάρα πολύ καλά". Σκέψου τον - ή έναν κλώνο του. Εμένα, δε, μου φαίνεται ευκολότερο και από RTAs να... επιδιορθώνω τα coils της Ατλαντίδας - που επίσης έχει εξαιρετική γεύση και αέρα, εύκολο γέμισμα, μηδενικές διαρροές αλλά, ως μειονέκτημα, χωράει μόνο 2ml. Σκέψου την και αυτή έχοντας κατά νου το κολπάκι της επιδιόρθωσης: κάθε coil θα σου κοστίζει €4 - €4,5, αλλά θα μπορείς να το επιδιορθώσεις και ξαναχρησιμοποιήσεις από 2 έως και 10 φορές. Και εξαρχής "σε κρατάει" από μια εβδομάδα μέχρι και μήνα (ανάλογα με τα υγρά που κάνεις, στα Watts που τα κάνεις). Δεν είναι και τόοοοσο μεγάλο κόστος €4,5 - €9 το μήνα για "ψευδο-RTA" με πανεύκολο "στήσιμο" και εξαιρετική γεύση, αέρα και μηδενικές διαρροές.

EDIT - UPDATE: ΔΕΝ είχα καταλάβει πως με το eleaf 40 εννοούσες "το iStick". Όχι, δεν θα το πρότεινα, από την άποψη πως όπου έχω διαβάσει για αυτό λένε πως είναι πιο αδύναμη η μπαταρία του από το 30άρι. Καλύτερο ως συσκευή μεν, αλλά το βασικό πρόβλημα που έχω εγώ με το 30άρι είναι το ότι θέλει - για τη δική μου χρήση - συχνή φόρτιση. Και από αυτό, να πάω σε κάτι χειρότερο;! Nope! Για αυτό και σου είπα πως περιμένω Sigelei 150W TC: ΟΧΙ διότι θέλω να ασχοληθώ με TC (δεν πρόκειται - δεν με καίει), αλλά διότι με δυο μπαταρίες και καλύτερο τσιπάκι που τις διαχειρίζεται, εκτιμώ πως "θα με βγάζει" τουλάχιστον μια μέρα. Παίζει και δυο. Ίσως και τρείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 20:54 από ducklord »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #973 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 21:36 »
συγνώμη, αλλά έχεις καταμπερδευτεί. Διαβάζεις διάφορα και κρατάς επιλεκτικά κάποια. Ετσι δεν βγάζεις άκρη.
Αυτό ΔΕΝ το είδες;


γι΄αυτό δεν θα τον σύστηνα ποτέ ως πρώτο επισκευάσιμο. Μια κάποια πείρα την θέλει.


Σιγά μην προτείνω goblin σε νέο! Αλλά μια ενημέρωση πρέπει να την έχεις.


Λες [size=0px]Και σε 2,3mm η Steam Engine βλέπω προτείνει 10 σπείρες με 28άρι σύρμα[/size]
Τι εννοείς; 2.3 ohm? κάτι άλλο;
Το 28ρι με με 6 σπείρες δίνει 1.3 ομ. Μια χαρά αντίσταση είναι για να χωράει στον ατμοποιητή και να καταναλώνει υγρό και μπαταρία σε λογικά πλαίσια.
Από την άλλη, δεν προτείνω τυχαία το 20ρι σύρμα, μπορείς να διαβάσεις και το ριβιού μου. Πέραν του γεγονότος ότι οι 5 spaced σπείρες με 20ρι σε 2ρι άξονα είναι η πιο εύκολη αντίσταση για να φτιαχτεί και για να χωρέσει σε οποιονδήποτε ατμοποιητή...
Με το 20ρι - 5 σπείρες είσαι στο 1.5 ομ. Με λεπτό σύρμα και 1.5 ομ αδειάζει πιο αργά η μπαταρία. Για τους στικάκηδες είναι σημαντικό αυτό. Ο γκόμπλιν θέλει ούτως ή άλλως πολλά βατ για να δουλέψει σωστά. Γιατί να μην τα περιορίσω;Οσο για τις βίδες, ο γκομπλιν έχει μικρές βίδες που βιδώνουν μέχρι κάτω. Ετσι μπορεί να πιάσει 20ρι σύρμα μια χαρά, σε αντίθεση με τον delta 2 που λεπτότερο από 30ρι σύρμα πολύ δύσκολα το κρατάς σταθερό πάνω στις βίδες. Η προσοχή για να μην κόψει το λεπτό ή λιγότερο λεπτό σύρμα έχει να κάνει με κάποια από σας τα αγοράκια, που όταν πιάνετε κατσαβίδι, σφίγγετε ενίοτε με τόση δύναμη, σαν να θέλετε να βρουν ακόμη βιδωμένες τις βίδες πάνω στο ντεκ οι αρχαιολόγοι της επόμενης χιλιετίας. Με νορμάλ σφίξιμο της βίδας ούτε το 20ρι κόβεται εύκολα, ούτε καν το νικέλιο το 25ρι. Και ούτε φεύγουν από τη βίδα βέβαια.


Κάποια στιγμή χαλάρωσε λίγο. Το άτμισμα το απολαμβάνουμε με τις αισθήσεις μας, όχι με το μάνουαλ. Οσο ικανός κι αν είσαι, το να φορτώνεσαι ό,τι σαβούρι βγάζει η ΦΤ με 10 και με 12 ευρώ επειδή διάβασες κάποιες καλές κριτικές, είναι το ισαδύναμο του να ξεκινάς με γκολ από τα αποδυτήρια. Οσο παικταράς και να είσαι, ε... ένα μειονέκτημα το έχεις. Αυτό που εσύ αποκαλείς πειραματισμό, εγώ το αποκαλώ αέναη πάλη με γρέζια και κακοτεχνίες. Θυμήσου τι έπαθες προχτές με τα γρέζια. Πιστεύεις ότι αν πάρεις έναν ατμοποιητή αυθεντικό των 40 ή των 50 ευρώ σίγουρα σε 3 μήνες θα σου φαίνεται κακός; Θεωρητικό είναι αυτό. Η πραγματικότητα είναι ότι ο ένας φτηνός είχε ένα σκασμό κακοτεχνίες πάνω του, τον άλλο δεν κατάφερες να τον στήσεις, κλπ κλπ και από τους 3 σου δούλεψε καλά ο ένας.


Οσο για το στικ και πάλι μπερδεύεσαι. Αν κάποιος που είχε το στικάκι 30, πάρει το 40 και το δουλεύει κυρίως σε tc, η μπαταρία θα κρατάει λιγότερο λόγω tc. Σε VW μια χαρά κρατάει σε σχέση με το 30ρι και ούτε αδύναμη είναι, ούτε τίποτα. Το ίδιο μπερδευόσουν και με την αντίσταση, που σου είπαν αρκετοί πως όταν τη σκαλίζεις πατώντας το fire, θα παίρνεις διαφορετικές τιμές. Κάντην τη ρημάδα απλή, βάλε την στο μοντ, βάλε βαμβάκι, βρέξτην και δοκίμασε. 99% θα σου είναι οκ. Πάρε τον αέρα 2-3 φορές και μετά κάνε microcoil, αλλά δε χρειάζεται κι αυτό να το χτενίζεις 10 λεπτά και να το κάνεις βόλτες από ομόμετρο σε μοντ κι από μοντ σε άλλο μοντ.






Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #974 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 21:48 »
ducklord  ειπαμε ειμαι νουμπ αλλα το τελευταιο 2μηνο  δεν  αγορασα bvc γιατι τα ανακατασκευαζω(εχω καψει κανα 2 κλωνους ego γιατι ουτε απο ohms ουτε απο παχος συρματος ειχα ιδεα,πηρα συρμα 0,20mm και εστριβα),παλι καλα που δεν εσκασε κανενας στα μουτρα μου!),πιστευω οτι θα μου φανει σαν να παιζω μπαλα σε γηπεδο το deck του subtank σε σχεση με την κλεισουρα και στεναχωρια του bvc που δεν ειναι σχεδιασμενο για ανακατασκευη!
Οσο γιάυτα που λεει η petra θα συμφωνησω,εγω μεσα σε 15 μηνες ατμισματος εχω αγορασει 6 κλωνους vision spinner 2 ,6 και δουλευουν με νυχια και με δοντια οι 2(με νυχια και με δοντια  γιατι εχω παρει ανταλακτικα απο τους χαλασμενους για να δουλευουν αυτοι οι 2),τα σπιρωματα πανε περιπατο στο πιτς φυτιλη,βραχηκυκλονουν με το παραμικρο,με το πρωτο πεσιμο ξεκολαει η γειωση ,7 ευρω λες μωρε και ξανα παραγγελια ,1000 φορες καλυτερα  να επαιρνα τον γνησιο!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 22:02 από valsam »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180672 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33987 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536344 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237543 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10272 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12