vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, ZoeM, bloodlessz, Ηρακλης, testament

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #945 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 19:47 »
lemo 2 και subtank

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #946 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 20:29 »
Όταν λες αποδοτικός τι εννοείς; Σε απόδοση γεύσης; Σε απόδοση ντουμανιού; Σε οικονομία υγρού;

Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #947 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 21:00 »
Συγγνώμη που δεν το ανέφερα. Με ενδιαφέρει πολύ η γεύση και όχι τόσο το ντουμάνι.
Γενικά τα βασικά κριτήρια που θέλω να έχει είναι.
Καλή γεύση, οικονομία υγρού, εύκολο γέμισμα, εύκολη ρύθμιση ροής αέρα.   :)

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #948 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 21:15 »
Προσωπικά, είμαι καρα-νουμπ και έχω μείνει κάγκελο* με τον Goliath (κλώνο από FT). Σοκ λεμε! Ξεκίνησα με την Ατλαντίδα, πήρα τον Τρίτωνα (αμφότερα της Aspire) καθώς και... ένα τσούρμο επισκευάσιμους (Cthulhu, Goblin, Subtank κ.ά.). Από όλους, ο Goliath "μου έκατσε με την πρώτη" ως στήσιμο, που θα πει πως συγχωρεί λάθη στο στήσιμο coils και, κυρίως, φιτιλιού - αν το έστησα εγώ, παίζει να μπορεί να το στήσει οκτάχρονο παιδί. Εντάξει, ομολογώ πως σήμερα μου είχε διαρροή, μα επειδή τον έχω κάνει πιπίλα εδώ και τέσσερις μέρες χωρίς να έχω αλλάξει φιτίλι (και είχε... γίνει γιαούρτι).

Δυστυχώς, έχει τεράστια κατανάλωση, αν και φαντάζομαι πως αυτή επηρεάζεται από το συνδυασμό coil που θα στήσεις και "πώς έχεις ρυθμίσει τη ροή υγρού" - διότι πέρα από ροή αέρα, σου επιτρέπει να ορίσεις και πόσο υγρό θέλεις να πέφτει στα φιτίλια (τέλειο για, π.χ., "λίγο" για πολύ ρέοντα υγρά με πολλή PG, "πολύ" για πιο "παχιά" υγρά με πολλή VG). Αντισταθμίζεται από το ότι χωράει 4ml, και γεμίζει σχετικά εύκολα (όχι μεν "από πάνω", μα απλά ξεβιδώνεις το κομμάτι "πάνω" από τη βάση του - όπου βρίσκονται τα coils - και εκεί από τις ίδιες τρυπούλες ροής υγρού τον γεμίζεις).

Κο-ρυ-φη.

* Edit για προσθήκη επεξήγησης: Όχι τόσο ως ντουμάνι - εκεί είναι στα ίδια επίπεδα με Ατλαντίδα και Τρίτωνα, ίσως και ένα κλικ κάτω - όσο ως γεύση. Απίστευτος λέμε!

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #949 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 22:03 »
Μπορείς να  μου  πεις  πιο  κλώνο  goliath  έχεις  πάρει  από  festtech  γιατί  ψάχνω  και  εγώ  ένα  ατμοποιητή  με  καλή  γεύση?

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #950 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 22:22 »
Καλησπέρα. Έχω αυτή την στιγμή τον ατμοποιτητή lemo drop ο οποίος με έχει κουράσει.
Θέλω να μου προτείνετε ένα ατομοποιτητή ο όποιος να είναι αποδοτικός, σίγουρα επισκευάσιμος και να μην χρειάζεται κατσαβίδι για να γεμίσεις, καθώς και να έχει μια ευκολότερη πρόσβαση στη ρύθμιση αέρα από τον lemo drop.


Εγώ θα κοίταζα για expromizer.  Ωραία γεύση, εύκολο στήσιμο, γέμισμα και ρύθμιση αέρα σε καλή τιμή.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #951 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 01:09 »
15 μηνες πια ατμιστης και λεω να το γυρισω πια σε επισκευασιμο ατμοπιοητη και mod,δεν εχω προβλημα με το σετακι που εχω τωρα απο θεμα γευσης και αποδοσης (κλωνος vision spinner 2 -aspire bvc 1,6 ohms)αλλα ο λογος που  σκεφτομαι να το γυριζω  ειναι κυριος λογο οικονομιας μια και τα bvc δεν μου βγαζουν 4-5 μερες το καθενα πριν αρχισει και χαλαει η γευση,τα ανοιγω και βλεπω τις αντιστασεις να εχουν μαζεψει μπιχλα και το αποροφητικο υλικο που εχει μεσα ο bvc να εχει καει,τι ζεστα νερα δοκιμασα τι βοτκες τι ξυδια και σοδα δεν καθαριζουν με τιποτα,ετσι θελω 10 ευρω καθε 20 μερες για αντιστασεις !
Κανω λοιπον ταχεια μαθηματα τις τελευταιες 3 μερες διαβαζοντας εδω μεσα και σε ξενα φορουμ για να διαλεξω ενα καλο,ομωρφο,ευκολο στην ανακατασκευη ατμοπιοιητη και που να δινει καλη γευση  και μια καλη οικονομικη μπαταρια  χωρις να τιναξω την μπανκα στον αερα και κατεληξα σε αυτα(κλωνους φυσικα ,ειπαμε λογο χρηματων) :
Μπαταρια
http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_193405.html
Για ατμοποιητη διαλεξα τον 19mm τον 22 για λογους αισθητικης μιας και λεω να αγορασω τον πιο πανω μινι mod!(αληθεια γιατι δεν βρισκω τιποτα για αυτον τον ατμοποιητη εδω στο φορουμ,δεν τον εχει παρει κανεις?)
http://www.gearbest.com/rebuildable-atomizers/pp_218030.html
Λεω να παρω και αυτη την αντισταση http://www.gearbest.com/home-gadgets/pp_144360.html μιας και λεω να παιζω στα 1-1 και κατι ψιλα ohms
Και αυτο το βαμβακι http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_144696.html
40 ευρω χονδρικα ολα μαζι ,τι λετε για τις επιλογες μου λενε τιποτα η κανω καμια πατατα?
Εχει κανεις να μου προτεινει στα λεφτα αυτα η με ελαχιστα περισσοτρα κατι καλυτερο,ολες οι προτασεις σας ευπροσδεκτες!
 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #952 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 01:23 »
Μοντακι να παρεις το eleaf Istick  30 που ειναι το πρωτοτυπο. Οχι τον κλωνο αυτο που δεν ειναι δοκιμασμενος. Ψαξε λιγο το εχουν στο σαιτ τους
Για τον ατμοποιητη δεν ξερω δεν τον δοκιμασα.
Το συρμα σου ειναι πολυ χοντρο
Το βαμβακι καλο φαινεται

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #953 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 01:39 »
Η petra σου προτείνει αυτό iStick 30W και έχει απόλυτο δίκιο.  Δεν αξίζει να πάρεις ένα κλώνο με πλακέτα αγνώστου και μάλλον αμφιβόλου προελεύσεως.  Επίσης σε αυτό το Mod πάνε μια χαρά και ατμοποιητές μέχρι 23mm (δοκιμασμένο  :thumpup: )

Τον ατμοποιητή δεν τον ξέρω αλλά εγώ θεωρώ ότι ο Kayfun Lite Plus παραμένει η top επιλογή για κάποιον που ξεκινάει τώρα.  Είναι εύκολος, συγχωρεί λάθη και θα σου δώσει και καλή γεύση που όσο τον μαθαίνεις θα ανεβαίνει.

Για σύρμα θα πήγαινα από 30mm και κάτω.  Πιστεύω 28mm είναι μία καλή αρχή  :yes:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #954 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 02:44 »
Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας!
Ο eleaf Istick  30  αν δεν κανω λαθος δεν αλλαζει η μπαταρια αν χαλασει ετσι δεν ειναι?
Στον κλωνο αυτον που διαλεξα αλλαζει γι'αυτο και ειπα γι'αυτον (και για την τιμη φυσικα!).

Ο  Kayfun Lite Plus που μου προτεινεται  απο τα reviews που διαβασα λενε οτι ειναι ψιλομπελας για να γεμισει(βιδες και κατσαβιδια!) ενω για τον Taifun GS 2 clone λενε οτι ειναι πανευκολο το γεμισμα,επισης για τον Kayfun Lite Plus λενε οτι εχει δεν εχει ρυθμιστη αερα(αμα δηλ. ξεσφιξεις την κατω βιδα κουνιεται πο πανω εκει που βιδωνει η αντισταση αρα δεν μπορεις να παιξεις με τον ρυθμιστη αερα!) ενω ο Taifun GS 2 clone εχει και δουλευει και καλα,και στο θεμα της γευσης δεν διαβασα και τα καλυτερα για τον  Kayfun Lite Plus  τα αντιθετα παλι διαβασα για τον Taifun GS 2 clone  οπου μιλανε για εκπληκτικη γευση!
Ειδα  23mm τανκ πανω σε mini mod και ηταν οτι πιο ασχημο εχω δει, ασε και το εξτρα βαρος,τα 19mm πιστευω οτι καθονται καλυτερα πανω σε mini mod!
Γι'αυτην τι λετε http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_187322.html?
Βλεπω οτι γινετε χαμος απο αγορες γιαυτη την μπαταρια!
Για συρμα αυτη η διασταση  καλη ειναι?  http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_144765.html
(30 μετρα ,μιλαμε θα εχω συρμα για καμια 10ετια!)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 03:03 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος meyas1987

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #955 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 04:05 »
οι μπαταριες που λες δεν αλλαζουν,
εαν θελεις να αλλαζει μπαταρια σημερα και σε μικρο μεγεθος  πας εδω:
 
https://www.fasttech.com/products/0/10016399/3311300-authentic-koopor-mini-60w-tc-temperature-control
(δεν φορτιζει απο usb)
,

https://www.fasttech.com/products/0/10015540/3331701-authentic-joyetech-evic-vtc-mini-60w-tc-vw,
παντως για το μοντακι σου κοιτα και εδω : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24497.585.html

για ατμο , ενας κλωνος subtank νομιζω κανει την δουλεια του πχ
https://www.fasttech.com/p/2568500

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 05:08 από meyas1987 »

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #956 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 09:02 »
Αν θες με μπαταρία που αλλάζει τότε η επιλογή του meyas είναι πολύ καλή.  Πάντως, το Heatvape που ανέφερες είναι και αυτό με ενσωματωμένη μπαταρία νομίζω.


Ο KFL είναι θέμα το γέμισμα αλλά δες πόσα ml κάνεις.  O KFL παίρνει 4.5ml νομίζω, οπότε πόσες δορές μέσα στην μέρα θα γεμίσεις;


Αυτό με την ρύθμιση αέρα δεν ισχύει  :nope: .  Έχει ρύθμιση αέρα και δεν είναι η βίδα που αναφέρεις, αυτή είναι ο αρνητικό πόλος που δένει με την βάση και φυσικά δεν το ξεβιδώνουμε αυτό παρά μόνο για καθάρισμα.  Η ρύθμιση αέρα είναι η πολύ μικρή βίδα στην βάση.


Το θέμα της γεύσης είναι τελείως υποκειμενικό, αλλά όλοι συμφωνούν ότι ο KFL είναι καλός.  Για εκπληκτική γεύση και τα συναφή, δεν ξέρω, δεν τον έχω δοκιμάσει τον TGS2 και δεν το έχω ψάξει καθόλου  :dontknow:  αλλά θα κράταγα μικρό καλάθι  :hmmm:


Κοίτα, ο KFL είναι "παλιάς τεχνολογίας" ατμοποιητής ας πούμε.  Δεν έχει εύκολο γέμισμα, δεν έχει εύκολη ρύθμιση αέρα (και τα δύο χρειάζονται κατσαβιδάκι) αλλά παραμένει μία πολύ καλή επιλογή για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει τους επισκευάσιμους γιατί είναι εύκολος και αποδίδει χωρίς κόπο.  Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές (πχ erlprinz) αλλά είναι ακριβότερες (40€).


Δεν σου είπα απαραίτητα να βάλεις 23mm στο mod, σου ανέφερα ότι παίρνει μέχρι 23mm άνετα.  Ο KFL είναι 22mm παρεπιμπτόντως αλλά επειδή και η εμφάνιση είναι υποκειμενικό ότι σου κάθεται καλύτερα.  Πάντως οι περισσότεροι ατμοποιητές 22mm είναι.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #957 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 10:39 »
οι μπαταριες που λες δεν αλλαζουν,
εαν θελεις να αλλαζει μπαταρια σημερα και σε μικρο μεγεθος  πας εδω:
 
https://www.fasttech.com/products/0/10016399/3311300-authentic-koopor-mini-60w-tc-temperature-control
(δεν φορτιζει απο usb)
,

https://www.fasttech.com/products/0/10015540/3331701-authentic-joyetech-evic-vtc-mini-60w-tc-vw,
παντως για το μοντακι σου κοιτα και εδω : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24497.585.html

για ατμο , ενας κλωνος subtank νομιζω κανει την δουλεια του πχ
https://www.fasttech.com/p/2568500
Aρχιζω και γλυκοκοιταζω τελικα το Eleaf iStick 30W ,κατι θα ξερετε για να τον προτεινετε ολοι ,το Heatvape ειναι πολυ πιο ομορφο ομως(ξερει κανεις να μου πει τι λεει  το Heatvape  σε συγκριση με το Eleaf iStick 30W ?)
Αξιζει να προτιμησω τον  κλωνο του SUBTANK Mini V2 αντι του γνησιου για τα 8  ευρω διαφορα που εχουν μεταξυ τους (απο gearbest ομως μιας και δεν βρηκα γνησιο στο fasttech)http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_143759.html?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #958 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 10:58 »
Γενικά θα σου έλεγα να μην παίζεις με κλώνους, όταν μπορείς να έχεις με ελάχιστη διαφορά τους γνήσιους.
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η οικονομία, βρες οικονομικά αυθεντικά μοντέλα, για να σου κρατήσουν περισσότερο καιρό χωρίς να έχεις θέματα με κόπωση υλικών, βίδες που θα καταστραφούν κλπ. Ακόμη και στο στήσιμο, με τον αυθεντικό έχεις πιο σίγουρα πατήματα, διότι ξέρεις ότι αν δεν δουλέψει σωστά, κάτι έκανες εσύ λάθος. Εχει συμβεί να έχουν μείνει πχ γρέζια στους κλώνους και να μην ατμίζουν καλά χωρίς να φταίει ο χρήστης, που ως αρχάριος στο στήσιμο έψαχνε ξανά και ξανά να βρει τι κάνει λάθος.
Ο subtank γενικότερα είναι μια όλα σε ένα λύση, όπως και ο ego one και ο Mini goblin της youde, που επίσης έχει η gearbest οριτζιναλ με κάτω από 20$. Ατμίζουν με όλους τους τρόπους, στοματικές-πνευμονικές, με εργοστασιακές (μια επιφύλαξη αν έχει εργοστασιακές ο goblin) και επισκευάσιμες κεφαλές, χωρίς να κάνουν κάτι από όλα αυτά κορυφαία, αλλά τα κάνουν καλά όλα.  Σε κάθε περίπτωση είναι κλάσεις ανώτεροι από τον εξοπλισμό που έχεις.
Το heatvape είναι πιο ογκώδες από το istick 30 και σε δυνατότητες συγκρίνεται με το istick40.
Οι KL+ και erlprinz είναι μια χαρά ατμοποιητές κι ας είναι "παλιάς" τεχνολογίας.
Πάντως, αν θέλεις να είσαι καθόλα εντάξει και να μην κινδυνέψεις να ξεμείνεις, θα χρεαστείς 2 μοντ και 2 ατμοποιητές.
Αν αρχίσεις με ιστικ και επισκευάσιμο, δεν θα ξανατμίσεις εύκολα τον εξοπλισμό που ήδη έχεις.



Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #959 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 11:32 »
Petra thank's για αλλη μια φορα!
Καλοι φαινονται και σε καλη τιμη οι ατμοποιητες Mini goblin και subtank που προτεινεις αλλα εχω εναν ενδιασμο στο αν θα αντεξουν λογο της ελειψης μεταλου στο τανκ τους ,οσες φορες  αγορασα πλαστικο εξωτερικα ατμοποιητη για τα aspire bdc-bvc  στις 2-3 φορες που επεσε εσπασε,με τα μεταλικα που αγορασα εχουν πεσει 50 φορες και αντεχουνα ακομη.
Δεν με πειραζει αν ειναι  το heatvape λιγο πιο ογκώδες εξ'αλλου το istick 30 μου παραφαινεται  γυναικειο για τα χερια μου (1,95),αυτο που ρωταω ειναι αν ειναι καλο το heatvape σε συγκριση με το istick 30.
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8318 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180601 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536217 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237441 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136126 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12