vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 7 χρήστες
Nikrom, dkostas, Jorge, camber, thebull, hlias bax, giorgos1999

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #900 στις: Ιουνίου 28, 2015, 19:52 »
Με τον εβίβα είναι περίπου στα ίδια. Αν τον βρεις μεταχειρισμένο σε καλή τιμή, αξίζει. Για καινούριο, θα σου έλεγα να προτιμήσεις κάποιον από τους άλλους δυο.
Εκτός αν προτιμήσεις erlprinz, που διαφέρει μόνο στο φινίρισμα από τον μεγάλο αδερφό του. Εκεί, η διαφορά τιμής από τους άλλους δυο ελληνικούς είναι τόσο μεγάλη, ώστε αυτόματα μπαίνει σε άλλη κατηγορία. Το πλεονέκτημά των ερλ είναι ότι πρακτικά βγαίνουν σε 2 μεγέθη, ένα μεγάλο με 6μλ και ένα μικρό με το νάνο κιτ, στα 2.5 μλ. Γενικά βέβαια, εβίβα και ερλ είναι πιο παλιάς γενιάς ατμοποιητές.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #901 στις: Ιουνίου 28, 2015, 20:00 »
Ευχαριστω Πετρα,μου εχει κινησει το ενδιαφερον για 3 λογους,πρωτον το 316 ατσαλι δευτερον τον τροπο γεμισματος και τελος η γεφυρα που εχει για το στησιμο.Βεβαι η τιμη του ειναι φωτια.Σαν μεταχειρισμενο.....

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #902 στις: Ιουνίου 28, 2015, 20:18 »
είναι... είναι... φωτιά. Και λίγο αδικαιολόγητα ίσως. Οχι glass tank, όχι ss drip, όχι περίπλοκη κατασκευή με πολλά μέρη, όχι περίτεχνο ντεκ για διπλότριπλο στήσιμο. Γι΄αυτό είχα παρει τον ερλπρινζ και δεν το μετάνιωσα. Είναι βασικά πολύ, μα πολύ απλός ατμοποιητής στο στήσιμο και το γέμισμα και πανάλαφρος. Το γέμισμά του παιχνιδάκι. Στις αγγελίες βλέπω έναν, σε τιμή κάτω από 50% σε σχέση με την τιμή αγοράς.

Αποσυνδεδεμένος SpSP

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #903 στις: Ιουνίου 28, 2015, 20:20 »
Calix και πάλι Calix. Αναφορικά με τα προηγούμενα σχόλια για τα κόστη κλπ, επιτρέψτε μου γιατί εργάζομαι σε κατασκευάστρια εταιρεία ελληνική με παραγωγές σε Ελλάδα, Ιταλία, Βουλγαρία και Κίνα (καμία σχέση βέβαια με ατμιστικά) αλλά με cnc μηχανήματα, κλπ, με όλο το σεβασμό παιδια το έχω ξαναπεί,με την κατασκευή καιτ η κοστολόγηση καλύτερα μην ασχολείστε.
Δε καταλαβαίνω πραγματικά γιατί? μας αρέσει κάτι, το αξιολογούμε και αν μας κάνει το αγοράζουμε ΤΕΛΟΣ! όπως και ο κατασκευαστής τοποθετεί το προϊόν του εκεί που θεωρεί εκείνος πως αντιπροσωπεύει την δουλειά του.


Όσοι καταλαβαίνουν απο cnc εύκολα μπορούν να αναγνωρίσουν την δουλεια και την λεπτομέρεια που έχει γίνει σε ελληνικές κατασκευές και μπράβο τους που δεν επέλεξαν να πάνε στην Κίνα για να μειώσουν κόστη γιατί απλά εκεί χάνεις την μπάλα με την ποιότητα, και εδώ σε συνάρτηση με τις μικρές ποσότητες που βγάζουν (φαντάζομαι) μπορούν να είναι κάθε μέρα στο cnc και να τσεκάρουν την παραγωγή τους.


όλοι εμείς που καθόμαστε και αξιολογούμε και κριτικάρουμε τιμές έχουμε σκεφτεί πόσες ώρες μπορεί να έχει φάει καποιος στον σχεδιασμό, πόσα πρωτότυπα έχει πετάξει, πόσα καλούπια έχει τροποποιήσει? πόσες παρτίδες απο κάποιο μέρος έχει πετάξει γιατί δεν θέλει να βγάλει κάτι δεύτερο στην αγορά?
[size=78%]  [/size]

Αποσυνδεδεμένος PanosIron

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #904 στις: Ιουνίου 29, 2015, 01:23 »

παιδιά εγώ φέρνω κλώνους από america με 10 15 δολάρια ... υπάρχει λόγος να δώσει κανεις 150euro?


έχω 8 "δριπερακια" και δεν έχω δώσει καν 100 euro




υπάρχει διαφορα?


δεν ξέρω άμα είναι πείτε μου μια γνώμη

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #905 στις: Ιουνίου 29, 2015, 01:37 »
Ατμίζεις λίγες ημέρες ή βδομάδες. Ρωτάς στα νήματα πώς στήνονται οι ντρίπερ σου....
Ε... αναρωτήσου μόνος σου... σε ολόκληρο φόρουμ ατμιστών, που πολλοί από μας ατμίζουμε χρόνια, γιατί είσαι ο μόνος που φέρνει δεκάδα ατμοποιητών του 10ρικου από Αμερική και δεν το έχουμε κάνει κι εμείς;
Νομίζω ότι θα πάρεις την απάντηση αν δοκιμάσεις κάποιον από τους προαναφερόμενους ατμοποιητές για λίγες μέρες.
Από την άλλη, αν καλύπτεσαι με τα "δριπεράκια" σου, καλά κάνεις και μπράβο σου. Eϊναι πολύ καλό να σε ικανοποιούν απλά πράγματα.
Αλλά....με  8Χ10-15 έφτασες στο 100ρικο. Εναν εβίβα τον έπαιρνες ή σχεδόν δυο καυφούν Lite ή σχεδόν έναν calix ή phenomenon

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #906 στις: Ιουνίου 29, 2015, 03:10 »
Εντυπωσεις απο τον silverplay; σε σχεση με τον aqua v2.
πολυ αερατος, πολυ ατμο, ευκολο στησιμο, γευση οχι τοσο σε σχεση με το aqua. αλλα η καμπανα aqua καθεται τελεια στον silverplay , βγαινει υβριδιο πολυ νοστιμο, με ντουμανι μπολικο. με 9 ευρω ο silverplay ειναι τελιος

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
γιατι να μην υπαρχει κλωνοCalix?  :confused1: :sad_eyes:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 29, 2015, 03:22 από sergor »

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #907 στις: Ιουνίου 29, 2015, 12:46 »
παιδιά εγώ φέρνω κλώνους από america με 10 15 δολάρια ... υπάρχει λόγος να δώσει κανεις 150euro?


έχω 8 "δριπερακια" και δεν έχω δώσει καν 100 euro


καλημερα φιλε μου,κοιτα ειναι το τι και το πως πιστευει καποιος οτι κανει το καλυτερο.
Εγω πχ δεν εμπιστευομαι κινεζο να μου πουλησει τιποτε μεταλλικο που ερχεται σε επαφη με τα υγρα μου και το στομα/πνευμονια μου.Αλλοι δεν εχουν προβλημα η πιστευουν οτι δεν εχει διαφορα,ασχετα αν υπαρχουν νηματα που αναφερουν παιδια οτι ατμοποιητες η συρματα απο κινα ηταν γεματα μηχανολαδα,αγνωστης  η και υποπτης συστασης προιοντα[/size][size=78%] .[/size][/size]Ο καθενας οτι του επιτρεπει η τσεπη του και πιστευει καλυτερο κανει.[size=78%] :bye:




υπάρχει διαφορα?


δεν ξέρω άμα είναι πείτε μου μια γνώμη

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #908 στις: Ιουνίου 29, 2015, 13:09 »
Αν δεν υπήρχαν οι κλώνοι του v4 με το δέλεαρ της τιμής , τότε θα ήταν -ατμιστικα έστω- ,ένας Τηλέμαχος με περισσότερο πεδεμα

Αποσυνδεδεμένος PanosIron

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #909 στις: Ιουνίου 30, 2015, 08:21 »
Ατμίζεις λίγες ημέρες ή βδομάδες. Ρωτάς στα νήματα πώς στήνονται οι ντρίπερ σου....
Ε... αναρωτήσου μόνος σου... σε ολόκληρο φόρουμ ατμιστών, που πολλοί από μας ατμίζουμε χρόνια, γιατί είσαι ο μόνος που φέρνει δεκάδα ατμοποιητών του 10ρικου από Αμερική και δεν το έχουμε κάνει κι εμείς;
Νομίζω ότι θα πάρεις την απάντηση αν δοκιμάσεις κάποιον από τους προαναφερόμενους ατμοποιητές για λίγες μέρες.
Από την άλλη, αν καλύπτεσαι με τα "δριπεράκια" σου, καλά κάνεις και μπράβο σου. Eϊναι πολύ καλό να σε ικανοποιούν απλά πράγματα.
Αλλά....με  8Χ10-15 έφτασες στο 100ρικο. Εναν εβίβα τον έπαιρνες ή σχεδόν δυο καυφούν Lite ή σχεδόν έναν calix ή phenomenon



βασικά ατμίζω κάποιους μήνες...δεν νομίζω να ήξερε κανεις τι είναι το dripping όταν ατμηζe την πρώτη του βδομάδα
και ρωτάω για να καλύψω κενά σαuτα που ξέρω...
και ρωτάω τα πάντα...και παντού
και σε ελληνικά και σε ξένα forum πουν' το κακό?

τώρα για τους κλώνους
ατσάλι το ένα ατσάλι το άλλο
τι πειράζει αν πέρασε από τον τόρνο του έλληνα η του κινέζου η του αμερικανου
η λογική μου αυτό μου λέει
και ρώτησα μετά, αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει σάuτο
δηλαδή αν έχει πάρει κάποιοs κλώνο και έπαθε το οτιδήποτε

και δεν λέω ότι δεν έδωσα το κατοστάρικο
το έδωσα απλά πείρα 8 και όχι έναν


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2015, 08:30 από PanosIron »

Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #910 στις: Ιουνίου 30, 2015, 12:05 »
Και εγώ έχω παραγγείλει από Κίνα κλώνους πιο πολύ από περιέργεια και να τους δοκιμάσω.....καθαρά λαχείο ήταν....2 μου βγήκαν οκ οι υπολοιποι είχαν θέματα σκουριάς στα βιδάκια τους, μερικοί μια περίεργη μυρωδιά που δεν έφευγε με τίποτα και 2 τους πέταξα κατευθείαν στα σκουπίδια.
Ο,τι πληρώνεις πάιρνεις...

Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #911 στις: Ιουνίου 30, 2015, 13:39 »
Παράθεση από: PanosIron link=topic=3438.msg8667κλωνους677 date=1435641671


βασικά ατμίζω κάποιους μήνες...δεν νομίζω να ήξερε κανεις τι είναι το dripping τμηζe την πρώτη του βδομάδα
και ρωτάω για να καλύψω κενά σαuτα που ξέρω...
και ρωτάω τα πάντα...και παντού
και σε ελληνικά και σε ξένα forum πουν' το κακό?

τώρα για τους κλώνους
ατσάλι το ένα ατσάλι το άλλο
τι πειράζει αν πέρασε από τον τόρνο του έλληνα η του κινέζου η του αμερικανου
η λογική μου αυτό μου λέει
και ρώτησα μετά, αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει σάuτο
δηλαδή αν έχει πάρει κάποιοs κλώνο και έπαθε το οτιδήποτε

και δεν λέω ότι δεν έδωσα το κατοστάρικο
το έδωσα απλά πείρα 8 και όχι έναν
Επειδη διαθέτω αρκετούς καιφουν (6 original, 4 κλωνους) δεν έχω βρει κάποια σημαντική διαφορά... Στο ατμισμα μου φαίνονται ακριβώς ίδιοι... Αλλά από θέμα χρόνου πιστεύω ότι οι αυθεντικοί θ αντέξουν περισσότερο... Αυτό έχω καταλάβει από τους kayfun...

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #912 στις: Ιουνίου 30, 2015, 14:28 »
Οι διαφορές μεταξύ κλώνων και γνησίων μπορεί να είναι από λίγες μέχρι παρα πολλές.
Υπάρχουν διαφορές που:
1. αφορούν την γεωμετρία του προιόντος. Ειναι προφανές ότι οι κατασκευαστές του κλώνου δεν εχουν πρόσβαση στα κατασκευαστικά σχέδια του γνησίου, αρα προσπαθούν να πετύχουν το ίδιο αποτέλεσμα. Άλλες φορές η προσπάθεια είναι πετυχημένη και αναπαραγάγουν το προιόν καλά με αποτέλεσμα αυτό να λειτουργεί έστω καλά, ενω άλλες φορές κάνουν σοβαρά λάθη ή τους διαφέυγουν λεπτομέριες με αποτέλεσμα το αποτέλεσμα να είναι κακό. Το σίγουρο είναι ότι δεν πετυχαίνουν 100% τις λεπτομέριες του γνησίου οπότε και το αποτέλεσμα δεν είναι 100% συγκρίσιμο, σε έναν καλό κλώνο μπορεί να φτάνει το 95%.


2. αφορούν τα υλικά κατασκευής. Γενικά οι κλωνοπαραγωγοί χρησιμοποιούν χειρώτερες πρώτες ύλες τοσο σε ότι αφορά τα μέταλλα όσο και τα επιμέρους εξαρτήματα (βιδάκια, orings, κλπ). Και αυτά υποβαθμίζουν λίγο ως πολύ το τελικό αποτέλεσμα και πιθανόν να θέτουν και ένα θέμα κατα πόσο τα υλικά είναι κατάλληλα.


3. αφορούν το φινιρισμα και την εμφάνιση του προιόντος. Στη προσπάθεια για μείωση του κόστους οι κλώνοι έχουν πιο τραχειά κατεργασία είτε στην επιφάνεια, είτε στα σπειρώματα είτε στο γυάλισμα. (Αναφέρομαι μόνο σε διαφορές αισθητικής φύσεως αλλιώς οι διαφορές εντάσσονται στην πρώτη κατηγορία παραπάνω).


Σαφως ένας καλός κλώνος μπορεί να προσφέρει ακόμα και το 90% της απόδοσης του γνησίου σε ένα κλάσμα της τιμής, όμως θα πρέπει κάποιος που αγοράζει κλώνους να προσθέσει και το κόστος αυτών που θα του βγούν απαράδεκτοι. Επιπλέον ένας ακριβός γνήσιος ατμοποιητής θα λειτουργήσει από τη πρώτη στιγμή σωστά χωρίς προβλήματα ενώ μπορεί να πουληθεί στο 50-70% της αξίας του στο μέλλον, περιορίζοντας τη "χασούρα" αν δε σου κάτσει καλά στο κόστος ενός κλώνου που κατα πάσα πιθανότητα θα καταλήξει στον κουβά.

Γενικά πάντως κατα την "κλωνοποίηση" οι απλές κατασκευές αντιγράφονται καλύτερα (πχ drippers) ενω σύνθετες κατασκευές (πχ KF4, Ιθάκη κλπ) συνήθως αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα, κυρίως στην αρχή.


(όλη αυτή η κουβέντα ανήκει στο θέμα γνησιοι vs κλωνοι και καλό θα ήταν να συνεχίσουμε εκεί)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2015, 14:34 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #913 στις: Ιουνίου 30, 2015, 21:29 »


βασικά ατμίζω κάποιους μήνες...δεν νομίζω να ήξερε κανεις τι είναι το dripping όταν ατμηζe την πρώτη του βδομάδα
και ρωτάω για να καλύψω κενά σαuτα που ξέρω...
και ρωτάω τα πάντα...και παντού
και σε ελληνικά και σε ξένα forum πουν' το κακό?

τώρα για τους κλώνους
ατσάλι το ένα ατσάλι το άλλο
τι πειράζει αν πέρασε από τον τόρνο του έλληνα η του κινέζου η του αμερικανου
η λογική μου αυτό μου λέει
και ρώτησα μετά, αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει σάuτο
δηλαδή αν έχει πάρει κάποιοs κλώνο και έπαθε το οτιδήποτε

και δεν λέω ότι δεν έδωσα το κατοστάρικο
το έδωσα απλά πείρα 8 και όχι έναν
Λιγο πολυ, ολοι εχουμε περασει απο το σταδιο που λεγεται αγοραζω οτι ατμιζει :)
Ατμιζει αραγε κανεις μας με 10 ατμοποιητες τη μερα η την εβδομαδα; Μετα απο λιγο καιρο κατασταλαζεις σε 2 αντε 3 ατμοποιητες και για να πας σε νεο πρεπει να σου προσφερει κατι πολυ σημαντικο σε σχεση με αυτους που εχεις.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #914 στις: Ιουλίου 08, 2015, 13:09 »
Καλησπέρα παιδιά επιθυμεώ να αναβαθμίσω λίγο τον ατμοποιητή μου, έχω erlprinz και επιθυμώ να κάνω μια δεύτερη αγορά και είμαι ανάμεσα σε exromizer η kfl+. Κάνω τσιγαρίσιες τζουρες. Τι προτείνεται απο τα 2? :hmmm: :hmmm: :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180523 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536049 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59756 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15495 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136104 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12