vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 7 χρήστες
Nikrom, dkostas, Jorge, camber, thebull, hlias bax, giorgos1999

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος geomos

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #855 στις: Ιουνίου 15, 2015, 19:11 »
Τα ειδα τα βιντεο, δεν μοιαζει πολυ δυσκολο να φτιαξεις αντισταση!


Μονο στο γεμισμα του ισως εχει τελικα ενα θεμα, με βιδες κτλ..


Δεν ειμαι θεσσαλονικη, αλλα θα το εχω υποψην μου!
Και με αναπτήρα κάνεις τη δουλειά σου! Για ευκολία θα σου πρότεινα και ένα kuro coiler set τουλάχιστον για αρχή, μπορείς να βρεις άπειρα βιντεακια στο YouTube .
Για να συνοψίσουμε και εγώ προτείνω τον kayfun είναι ο καλύτερος κατ'εμε συνδυασμός τιμής -ευκολίας -απόδοσης. Ζήσε μαζί του κάνα εξάμηνο και αν νιώσεις την ανάγκη προχωράς σε κάτι ακριβότερο ,καλύτερο, δυσκολότερο.

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #856 στις: Ιουνίου 16, 2015, 11:19 »
Ευχαριστω πολυ!


Μια αλλη ερωτηση, ποσο κρατανε αυτες οι αντιστασεις? δλδ καθε ποτε θα πρεπει να φτιαχνω καινουργια?


Επισης οκ ειδα πως τις φτιαχνουν και δεν μοιαζει πολυ δυσκολο, αλλα δεν εχω καταλαβει πως θα την φτιαχνω στα 1.8ωμ ας πουμε για παραδειγμα? Βαση του συρματος και των σπειρων που θα κανω?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #857 στις: Ιουνίου 16, 2015, 11:29 »
Γιατι σε νοιαζει να φτιαξεις αντισταση 1.8Ω? Απο τι στιγμη που εχεις ηλεκτρονικο mod, ειτε 1.5Ω ειτε 1.8Ω βγει, αν τις ατμιζεις στα ιδια watt, το ιδιο θα ειναι.
Σημασια εχει η επιφανεια ατμοποιησης και οχι η τιμη της αντιστασης. Αρα μην ψαχνεις να πετυχεις συγκεκριμενα ωμ. Στριβε κι οσο βγει.
Για να υπολογιζεις εκ των προτερων την τιμη της αντιστασης που θα φτιαξεις μπορεις να χρησιμοποιεις το παρακατω προγραμμα.
http://www.steam-engine.org/coil.asp

Το ποσο κρατανε οι αντιστασεις εχει να κανει με τα υγρα που ατμιζεις και τα τα καταλοιπα που αφηνουν στο coil.
Με καποια μπορει να σου κρατησουν 5ml, με καποιοα 20ml. Με τη χρηση θα το καταλαβεις ποτε θελει αλλαγμα.
Θα νοιωθεις αλλοιωση στη γευση και αισθηση καμενου, οπως και με τις εργοστασιακες κεφαλες που χρησιμοποιεις τωρα δηλαδη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2015, 11:52 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #858 στις: Ιουνίου 16, 2015, 11:37 »
Α ΟΚ δεν το ηξερα, ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος vasbillaros

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #859 στις: Ιουνίου 26, 2015, 01:56 »
καλησπέρα παιδιά έχω εδώ και 4 μήνες έναν kayfun lite plus και σκέφτομαι να αγόρασω ακόμα έναν τανκάτο για περισσότερη γεύση. Είμαι ανάμεσα σε phenomenon του gus και σε calix από leo. Εσείς οι κάτοχοι ποιο μου προτείνεται για περισσότερη γεύση? Ή είνι καλυτερα να μείνω με τον ρώσσο και να περιμένω απο σεπτέμβριο για καλύτερο?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #860 στις: Ιουνίου 26, 2015, 02:48 »
Περισσότερη γεύση....... :hmmm:
Τελείως υποκειμενικό :)
Αν έχεις χρήματα να διαθέσεις, μπορείς να αγοράσεις το "φαινόμενο". Δεν τον έχω αλλά έχω ακούσει καλά σχόλια από πολλούς (υπάρχει σχετικό νήμα).
Αν δεν ήθελα να διαθέσω πολλά και ήμουν ευχαριστημένος με τον Kayfun Lite Plus (τον οποίο και έχω), θα έπαιρνα ακόμη έναν (γνήσιο εννοείται), τον οποίο σιγά σιγά θα προίκιζα (όπως και έκανα) με διάφορα από τα πολλά έξτρα που κυκλοφορούν. ;)

Αποσυνδεδεμένος vasbillaros

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #861 στις: Ιουνίου 26, 2015, 02:59 »
γνησιο τον εχω τον ρωσσο απλα δεν ξερω αν αξιζουν τα λεφτα τους σε σχεση με τον kayfun ή ειναι περιπού οι ίδιοι.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #862 στις: Ιουνίου 26, 2015, 09:32 »
Εγώ έχω 5 - 6 ατμοποιητές αλλά σαν τον KL+, κανένας. Οι υπόλοιποι έχουν παροπλιστεί σε ένα βαθμό.  :))
Πλέον εδώ και 2 μήνες είναι ο καθημερινός μου. Τα έχει όλα για μένα. Θα πρέπει κατά τη γνώμη μου αν δεν θες να προβείς σε αγορά ακριβού ατμοποιητή να τον δοκιμάσεις ή τέλος πάντων να είσαι σίγουρος. :)

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #863 στις: Ιουνίου 26, 2015, 15:34 »
Προχωρα σε Phenomenon αφοβα...Κοιτα το αντιστοιχο νημα!Ενας Kayfun lite ειναι αρκετος για να μπει στο συρταρι δε νομιζεις? Γιατι να μπαινουν 2 η 3 αργοτερα...

Δεν εχει καμια σχεση η γευση του KLP vs Phenomenon...Πολλοι εκαναν την αντιστοιχη μεταβαση ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το μετανοιωσε η εκλαψε τα χρηματα του!

Αποσυνδεδεμένος vasbillaros

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #864 στις: Ιουνίου 26, 2015, 15:43 »
το έχω διαβάσει όλο το νήμα και του phenomenon και του calix απλα επειδή ειμαί από νησί και δεν μορώ να τους δοκιμάσω ρωτάω αν αξίζει η μετάβαση ή είναι περίπου το ίδιο η γεύση με τον kayfun

Αποσυνδεδεμένος PanosIron

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #865 στις: Ιουνίου 26, 2015, 15:48 »

ρε παιδιά ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει,


τι αντίσταση πρέπει να φτιάξω στον "δριππερ" μου για να παίξω 70 W και να βγάλω σύννεφο?



τώρα έχω μια 0.6 με "κανθαλ" 50ari 5 σπείρες "μικροκοιλ"


δίνει γεύση μέχρι τα 30W και στα 3 δευτερόλεπτα δίνει καμένο


  απλώς θέλω το κάτι παραπάνω,


καμια πρόταση?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #866 στις: Ιουνίου 26, 2015, 15:50 »
Κανε καμμιά σπείρα παραπάνω... μεγάλωσε τον πυρήνα της σπείρας... ετσι μεγαλώνει το φορτίο, σε ηλεκτρονικό mod δεν θα έχεις πρόβλημα, ακόμα και 1-1.2Ω να φτάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #867 στις: Ιουνίου 26, 2015, 15:53 »
ρε παιδιά ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει,

τι αντίσταση πρέπει να φτιάξω στον "δριππερ" μου για να παίξω 70 W και να βγάλω σύννεφο?

Για να παιξεις στα νουμερα που ζητας χωρις καμμενο, χρειαζεσαι να φτιαξεις setup με τουλαχιστον 2 αντιστασεις.

Αποσυνδεδεμένος PanosIron

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #868 στις: Ιουνίου 26, 2015, 16:02 »

σύμφωνοι


αλλα τι σύρμα poses σπείρες


να είναι micro να είναι απλό?


να στουμπώσω mamvaki να βάλω τιτάνιο?


τα υγρά μου είναι 50/50 μήπως αυτό παίζει κάποιο ρολο?


βλέπω τους αμερικανους στο youtube να ρουφάνε 5-6 δευτερόλεπτα και να λένε ότι δεν έχουν dryhits.. και λέω τι κάνω λάθος εγώ...


είμαι 6 μήνες μονο στο "ατμισμα" ... οποτε έχω πολλά να μάθω ακόμα, απλώς θα ήθελα την σωστή καθοδήγηση

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #869 στις: Ιουνίου 26, 2015, 16:07 »
Καταρχην ξεχνα το 50αρι συρμα. Δεν ξερω πως σου ηρθε ή ποιος το προτεινε, αλλα το θεωρω παρα πολυ χοντρο συρμα, ακομα και για dripper.
Το καλυτερο συρμα για τη δουλεια που το θες, κατα τη γνωμη μου παντα, ειναι 35-40αρι.
Σπειρες 7-8 σε καθε αντισταση, χωρις να ειναι κολλημενες, αλλα πολυ κοντα μεταξυ τους (να ισαπεχουν προφανως). Διαμετρος τρυπανιου 0.25-0.3mm.
Βαμβακι οχι πνιγμενο, αλλα οχι και να κολυμπαει. Βεβαια στους dripper ειναι πιο ευελικτα τα πραγματα σε αυτο τον τομεα.
Τιτανιο δεν εχω δοκιμασει, αλλα δε νομιζω να εχει αναγκη το kanthal. Η πλειοψηφια στην τελικη με Kanhtal ατμιζει.
Τα υγρα σου μια χαρα ειναι στο 50/50. Αρκει να μην εχεις κανει καμια τρελη αραιωση με wfi της ταξης του 30% για παραδειγμα.
Ολα αυτα τα βλεπεις στην πορεια με δοκιμες, δεν υπαρχει απολυτα σωστο και λαθος, οπως τον ικανοποιει τον καθενα.
Αλλα για αρχη κανε αυτο που σου εγραψα παραπανω. Φτιαξε δυο αντιστασεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180523 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536050 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59756 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15496 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136104 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12