vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, RobGup, camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, stamatisgr

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 14:59 »
Καλο θα ηταν να πας μονος σου στο καθε μαγαζι και να δοκιμασεις μόνος σου πιο απο τα δυο σου παει εσενα πιο καλα.

Τεσπα,απο 'μενα Diver,αν και νομιζω δεν θα δεις διαφορα......

Αποσυνδεδεμένος miltos1964

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 15:08 »
shadockan σε ευχαριστω για την απαντηση
εχω δει και τους δυο και πραγματικα ειναι πολυ καλοι
εχω ομως μια απορια
η sophia εχει τη ρυθμιση του υγρου και αυτο πιστευω οτι λυνει καποια προβληματα οπως
υπερτροφοδοσια κλπ.  στον diver πως λυνονται? η δεν υπαρχουν

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 17:35 »
Έχω δοκιμάσει diver+diver V2+ΣΟΦΙΑ και από τους 3 πιο πολύ μου έκατσε η Σοφία.
Το στήσιμο είναι το ίδιο αλλά η ρύθμιση της καμπάνας βολεύει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος miltos1964

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #288 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 17:47 »
geraki αφου εχεις  και του τρεις τοτε γνωριζεις τα + και τα -
πες μου σε παρακαλω ο diver αν τον αφησεις χωρις να ατμισεις αρκετεη ωρα αφου δεν εχει τη ρυθμιση
για να κλεινεις τα υγρα πλυμηριζει και οταν πας να ατμισεις ειναι το αποτελεσμα υποτονικο ?
και  στη sophia οταν ανοιξεις τη καμπανα εχει πολυ παιξιμο το επανω μερος?
σε ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #289 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 19:00 »
Mε τον Diver V1, επιδη η τρυπα ηταν στο ιδιο σχεδον υψος με την αντ/ση,ειχε καποια υπερτροφωδοσια,αλλα με σωστη φιτ/ση,ηταν προβλημα της πλακας.......

Στον V2 που ειναι πιο πανω απο τις τρυπες η αντ/ση δεν εχει τετοια θεματα.

Δεν εχω Σοφια για να μπορω να πω τη γνωμη μου,βλεπω ομως οτι πολλοι λενε οτι ειναι καλη.

Τωρα αυτο με την καμπανα δεν το εχω παρει και πολυ σαν κατι σημαντικο γιατι απλα δε νομιζω καποιος να εχει την καμπανα κλειστη οταν ατμιζει,ουτε λιγο ανοιγμενη.......

Για θεματα στεγανοποιησης ναι,αυτο να το δεχτω,αλλα δεν ειχα ποτε προβλημα υπερ/σιας και ετσι δεν μ' ενοιαξε ποτε.......


Αφου δεν εχω ομως και τους δυο για να μπορεσω να τους βαλω σε   ΄΄κοντρα΄΄ , μπορω να πω μονο για τον Diver που ξερω το τι και το πως........ :)

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #290 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 21:57 »
milto και όλη μέρα να το αφήσεις και να μην ατμίζεις με τον diver υπερτροφοδοσία δεν θα έχεις, για να έχεις υπερτροφοδοσία θα φταίει κάτι άλλο όπως όχι καλό στήσιμο και όχι ότι δεν το ατμίζεις, η τροφοδοσία του φιτιλιού γίνετε με την τζούρα που τραβάς.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #291 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 22:03 »
Τον diver V1 δεν κατάφερα ποτέ να τον στήσω σωστά και είχα συνέχεια προβλήματα υποτροφοδοσίας.
Με τον diver V2 δεν είχα κανένα πρόβλημα με την τροφοδοσία, έδινε ωραία γεύση και ντουμάνι αλλά είχε (για μένα) υποτονικό χτύπημα.

Η σοφία πάλι τις 4 μέρες που την έχω στα χέρια μου παίζει άψογα.
Με 1-2 στροφές ανοικτή την καμπάνα δεν έχω πρόβλημα τροφοδοσίας, έχει πλούσια γεύση και ατμό και το κυριότερο (για μένα) πολύ καλό χτύπημα.

Επίσης και οι 2 αυτοί ατμοποιητές "σφυρίζουν" αρκετά σε μοντ χωρίς ρυθμιστή τζούρας.

Αποσυνδεδεμένος miltos1964

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #292 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 22:14 »
παιδια ευχαριστω για τη βοηθεια
αυτο που εχω βαρεθει με ολους τους εργοστασιακους ειναι η ασταθεια τους και το χειροτερο οτι ποτε δεν ξερεις σε τι παρτιδα κεφαλης θα πεσεις . παιρνεις 5 καλες και λες εδω ειμαστε, την επομενη βγαινουν προβληματικες και
αρχιζεις να ψαχνεις την καλη παρτιδα και ποιο μαγαζι την εχει.
για αυτους τους λογουσ αποφασισα να παρω ενα καλο και ευκολο επισκευασιμο και να εχω οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα.

Αποσυνδεδεμένος kkmaria68

  • **
  • 102
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #293 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 11:46 »
Καλημερα σε ολους.
Θα ηθελα την γνωμη σας, εχω κολλησει με αυτον
http://www.fasttech.com/products/0/10005183/1407800-ithaka-adjustable-rebuildable-atomizer-4-0ml
και με αυτον
http://www.fasttech.com/products/0/10006473/1494700-svoemesto-kayfun-v3-1-es-styled-rebuildable

ποιον να διαλεξω.
Καποιος που τους εχει και τους δυο . Τα φωτα σας  :) :)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #294 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 11:55 »
Για πρώτον ξεκάθαρα καυφουνοειδές. Για ρυθμίσεις στα όρια της υπερβολής ιθακοειδές. Για την ταπεινή μου γνώμη περισσότερες από όσες χρειάζονται.... Ηδή σε οδυσσεοειδές δυσκολεύει το στήσιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2014, 12:00 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #295 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 13:36 »
Καλημερα σε ολους.
Θα ηθελα την γνωμη σας, εχω κολλησει με αυτον
http://www.fasttech.com/products/0/10005183/1407800-ithaka-adjustable-rebuildable-atomizer-4-0ml
και με αυτον
http://www.fasttech.com/products/0/10006473/1494700-svoemesto-kayfun-v3-1-es-styled-rebuildable

ποιον να διαλεξω.
Καποιος που τους εχει και τους δυο . Τα φωτα σας  :) :)


Αυτό τον κλώνο της Ιθάκης τον έχω και δεν είναι της προκοπής κατά τη γνώμη μου. Η καμπάνα-επιστόμιο καθώς και το δαχτυλίδι που ρυθμίζεις την αυτόματη τροφοδοσία βιδώνουν πολυυυυυυυυυυυ χαλαρά σε σημείο που η ρύθμιση του υγρού είναι άχρηστη και μπορείς να βιδώσες στραβά την καμπάνα σχεδόν μέχρι κάτω. Με το που την ξεβιδώνεις παίζει τρελά και το μόνο που τη συγκρατεί ειναι το o-ring. Απαράδεκτο. Επίσης τα o-rings φαίνονται όταν τον βιδώνεις και τα δαχτυλίδια του τανκ δεν κουμπώνουν τελείως και τέλος το δαχτυλίδι ρύθμισεις αέρα είναι κι αυτό πολύ χαλαρό.

Επίσης πολλά τμήματα του τα πιάνει ο μαγνήτης π.χ βάση κάτω κάτι που μου λέει ότι δεν είναι full SS. Επίσης μου ήρθε με προβληματικό center pin (ήταν θεόστραβο και έσπασε αμέσως) και περιμένω ανταλλακτικό. Την έχω από το Δεκέμβριο αρχές και ακόμα κάθεται. Μπορεί να μου έτυχε το συγκεκριμένο τεμάχιο τι να πω αλλά γενικά το fasttech κοιτάει να αγοράζει τους φθηνούς κλώνους για να έχει την χαμηλότερη τιμή και μετά ότι κάτσει. Αν θες Ιθάκη κλώνο πάρε είτε το Magoo ή το Hercules όλοι οι άλλοι είναι για τα μπάζα κατά τη γνώμη μου και ειδικά σε έναν τόσο πολύπλοκο ατμοποιητή αν δεν δένουν καλά τα κομμάτια θα υπάρχουν προβλήματα.

Για Kayfun από το Fasttech o Lite (Russian 91%) που έχω μου βγήκε καλό αλλά μην περιμένεις και σπειρώματα βούτηρο, απλά κλείνουν τέλεια αλλά είναι λίγο άγρια στην αρχή. Μπορείς να τα καθαρίσεις με λίγο τρίψιμο και καμιά πάστα αν έχει όρεξη και μετά στρώνουν για τα καλά. Επίσης μερικοί έχουν παραλάβει με διαφορετικό πάνω καπάκι χωρίς τα κοψίματα 45 μοιρών το οποίο μου μυρίζει διαφορετικό προμηθευτή αλλά ήταν 2-3 περιπτώσεις και δεν είχε άλλα προβλήματα. Επίσης η βίδα πλήρωσης ενδέχεται σου δακρύζει (ελάχιστα), όχι διαρροή αλλά θα βρίσκεις υγρασία στο κούμπωμα με το μοντ αν είναι φλατ, αν όχι...κάπου αλλού θα πηγαίνει. Ο Lite Plus ο αυθεντικός έχει o-ring πλήρωσης και το θέμα αυτό έχει λυθεί.   

Για τον 3.1 ES του fasttech δεν έχω άποψη γιατί δεν τον έχω (περιμένω το SS tank του όμως για να τσεκάρω σπειρώματα) αλλά γενικά φοβάμαι τη βαλβίδα του (δεν αλλάζει) και τις βίδες τους για να είμαι ειλικρινής και προβλήματα με σκουριές. Κάποιοι από εδώ τον έχουν πάντως οπότε ρώτα.



*EDIT* Σημείωση:

Αν είστε αρχάριοι ή δεν έχετε εργαλεία και δεν σας αρέσει το παίδεμα και θέλετε Kayfun, καλό θα ήταν να πάτε στον αυθεντικό Kayfun Lite Plus ή σε κλώνο 3.1ES καλό - όχι των $20-30. Πάντως αν έχετε προβλήματα με κάποιον κακό κλώνο και δεν ξέρετε ακριβώς τι κάνετε θα είναι δύσκολο να αξιολογήσετε αν φταίει ο ατμοποιητής ή εσείς. Π.χ. έχουν αναφερθεί προβλήματα σε κλώνους μέχρι και στα κανάλια εισόδου του υγρού στην καμπάνα με αποτέλεσμα να γίνεται κακή τροφοδοσία. Αν δεν το ξέρείς και δεν μπορείς να το διακρίνεις θα απογοητευτείς και δεν θα φταίε η σχεδίαση του ατμοποιητή αλλά η αστοχία του κλώνου. Αγοράστε τον φθηνό από Fasttec οκ για δοκιμή αλλά ελέγξτε για κατασκευαστικά προβλήματα που μπορεί να εμποδίζουν τη σωστή λειτουργία του πριν κουραστείται με στησίματα. Επίσης θέλουν πολύ πολύ πολύ καλό καθάρισμα γιατί είναι τίγκα στο λάδι μηχανής και εκτός από κακή γεύση είναι και επικίνδυνο για την υγεία σας. Το ίδιο και τα o-rings - δεν είναι όλα κατάλληλα για όλες τις χρήσεις και αυτό δεν φαίνεται από το χρώμα. Π.χ. μπορεί να τα έχουν λιπάνει με ακατάλληλο λιπαντικό. Εγώ προτείνω να βάλετε τα original για μακροχρόνια χρήση αλλά ένα σχολαστικό καθάρισμα πρώτα με μούλιασμα σε υγρό πιάτων ή πράσινο σαπούνι και μετά μούλιασμα σε καθαρό νερό (με 3-4 αλλαγές) ενώ τα "στίβετε" είναι απαραίτητο για να φύγει ή όποια άγνωστη λιπαντική ουσία έχουν. 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2014, 13:47 από Jargon »

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #296 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 14:03 »
Πήρα και εγώ τον συγκεκριμένο κώνο της Ιθάκης και είχα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια προβλήματα με Jargon. Επίσης, η απόδοσή του ήταν χάλια, δεν ξέρω γιατί, παρά το πολύ πλύσιμο μου έβγαζε στην αρχή πολύ βρώμα, ο πόλος και μένα πρέπει να είναι σχεδόν ξεβιδωμένος για να κάνει επαφή, τα σπειρώματα χάλια, γενικά καλύτερα μακριά από Κινέζο για ατμοποιητές της πολυπλοκότητας της Ιθάκης. Αντίθετα με 5 ευρώ πήρα τον trident από Fasttech που ήταν μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #297 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 16:40 »
1 χαρά και 2 τρομάρες.. ορειχάλκινα βιδάκια κλπ. Άστο καλύτερα ;)
Μονο modακια που κάνουν κρα 1 προς 1 και drip tips ολα τα άλλα gtp made in china :D
ο kayfun αν θυμάμαι καλά τις ft εχει πρόβλημα με τα βιδακια σκουριές και ετσι :P

Αποσυνδεδεμένος morfeas

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #298 στις: Μαρτίου 05, 2014, 15:29 »
τα βιδακια ειναι το τελευταιο ( αν ειναι μονο αυτο το προβλημα )

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #299 στις: Μαρτίου 05, 2014, 16:50 »
Δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα...εμένα π.χ. ο 3.1 δεν είχε τη μπίλια και το ελατήριο, σε άλλους δεν έχει σωστά κανάλια για το υγρό,
είναι πιο κοντή η καμινάδα και έχει διαρροές, και πολλά άλλα προβλήματα... με μια ματιά στα post στο 'forum' της FT θα καταλάβεις...  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536720 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085414 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12