vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 5 χρήστες
stamatisgr, bloodlessz, Jorge, Sergios, manoslykos

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4785 στις: Μαΐου 20, 2021, 12:47 »
Κυρίως με μονή τον δουλεύω εγώ στα 3 η 3.5mm. Βολεύουν περισσότερο τα 3.5 και γιατί καλύπτει μεγαλύτερο μέρος του deck αλλά και επειδή γεμίζει πιο εύκολα τα λούκια με βαμβάκι. Και στα 3mm μια χαρά αποδίδει πάντως.

Στη διπλή αντίσταση γευσάρα δεν το συζητώ, στη μονή απλώς υστερεί ελάχιστα. Με μονή στα 3.5mm τον δουλεύω μήνες τώρα πάντως, πανεύκολος με σταθερή διάρκεια. Το μόνο που προβληματίζει ειναι όταν πρέπει να τοποθετηθεί η δεύτερη αντίσταση σε στήσιμο με διπλή, κατά τα υπόλοιπα κούκλος.
Μια προσοχή θέλει επίσης στο βαμβάκι, φρόντισε να γεμίζει τα λούκια του. Μην αφήνεις κενό χώρο να αφήνει το υγρό να ανέβει στο deck.
Δεν είναι δύσκολος στο "θέλει πολύ βαμβάκι στο λούκι - θέλει λίγο - θέλει αφράτο - θέλει σφιχτό κλπ κλπ". Όπως και να το βάλεις δουλεύει. Αρκεί να γεμίζει το λούκι!

Μου έτυχε με μονή αντίσταση των 3mm να μην γεμίσει το λούκι, δεν έφτανε το βαμβάκι να καλύψει όλο το κενό γιατί το είχα "αφρατεψει" αρκετά χωρίς λόγο. Φυσικά μου έκανε μικρή διαρροή.
Τον άνοιξα, πρόσθεσα λίγο σκετο βαμβάκι στα κενά που είχαν τα λούκια, έκλεισα και συνέχισα να τον δουλεύω απροβλημάτιστα μέχρι το επόμενο στήσιμο.

Γενικότερα ΔΕΝ κάνει διαρροές. Μην τον φοβηθείς επειδή συνήθισες στον top airflow και βολεύτηκες με αυτό! Έτσι ήμουν κι εγώ, πέρασα πολύ καιρό με τον intake πριν.
Γέμιζε τα λούκια και δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα. Αντίθετα, δεν έχει τις "ιδιοτροπίες" του intake στο πως θα "πατήσει" το βαμβάκι πάνω στο deck.

Επίσης έχει αυτό το "ελαφρύ σφιχτό" στον αέρα του όπως ο intake που προσωπικά μου αρέσει στους DL μου, δεν μπορώ τους φουλ αεράτους εγώ.
Αν θυμάμαι καλά είναι ελαφρώς πιο αεράτος από τον intake, αυτό όμως ρυθμίζεται εύκολα.

Πιστεύω ειλικρινά ότι θα σε καλύψει απόλυτα. :)


Edit: μόλις είδα ότι απάντησα σε άλλον.. :D

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4786 στις: Μαΐου 20, 2021, 21:33 »
Μιας και με έπεισες και τον έκανα σήμερα παραγγελία και αύριο θα τον έχω, για πες Μάκη, σε τι μήκος κόβεις τα ποδαράκια της αντίστασης για στήσιμο με μόνη ? Στα ποσά χιλιοστά ??

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4787 στις: Μαΐου 20, 2021, 22:10 »
Στηρίζω και εγώ την άποψη ότι ο Blotto mini με μονή με 3.5αρη πυρήνα παίζει μια χαρά με καλό βαμβάκωμα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4788 στις: Μαΐου 20, 2021, 23:56 »
Μιας και με έπεισες και τον έκανα σήμερα παραγγελία και αύριο θα τον έχω, για πες Μάκη, σε τι μήκος κόβεις τα ποδαράκια της αντίστασης για στήσιμο με μόνη ? Στα ποσά χιλιοστά ??
Στα 5 - 5.5mm μου κάθεται μια χαρά το στήσιμο, φροντίζω να έρχεται η αντίσταση στη μέση των πλαϊνών εισαγωγών αέρα και προσπαθώ να την κατεβάζω ώστε να έρχεται σχετικά κοντά στην κάτω. :)

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4789 στις: Μαΐου 21, 2021, 01:17 »
Κατατοπιστικός!! Αύριο θα επανέλθω με εντυπώσεις!!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4790 στις: Μαΐου 30, 2021, 21:00 »
Καλησπέρα. Μετά από 5 χρόνια με εργοστασιακούς έχω εδώ και ένα μήνα τον ares2. Το στήσιμο που έμαθα είναι με απλό 26 κανθαλ 6-7 αραιές σπείρες στα 0.8-1 ωμ. Το να πω απλά ότι είμαι ικανοποιημένος δεν με καλύπτει. Αισθάνομαι όπως όταν πρωτοξεκίνησα και βρήκα τα υγρά που με κράτησαν μακριά από το τρισκατάρατο. Επειδή μου αρέσει στην ημέρα να παίζω με 2 γεύσεις χρησιμοποιώ και κάποιον εργοστασιακό. Θα ήθελα λοιπόν να αγοράσω και ένα δεύτερο επισκευάσιμο. Το ερώτημα τώρα είναι παίρνω και ένα δεύτερο ares που τον συνήθισα ή πάω σε κάτι άλλο αλλά το ίδιο απλό με αυτόν;  

Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4791 στις: Μαΐου 30, 2021, 21:27 »
Kyrgiannis το μεγαλύτερο ποσοστό των MTL ατμοποιητών που είναι στην κυκλοφορία είναι το ίδιο απλοί με τον Ares2  και σε λειτουργία όπως και σε απόδοση. Αν έχεις μάθει με κάποιον τα απαραίτητα και ουσιαστικά βήματα δε  θα δυσκολευτείς και τόσο να πιάσεις κάποιον άλλο στα χέρια σου και να προσπαθήσεις να τα βρεις μαζί του. 
Διαφορές που μπορείς να βρεις είναι στο εύρος της τζούρας στην απόδοση της γεύσης και το πόσο αναλυτικά σου δίνεται αυτή ή ακόμα και στην παραγωγή ατμού και άλλα. Πράγματα δηλαδή που σαν ατμιστής πενταετίας τα γνωρίζεις απ' έξω κι ανακατωτά.
Αν είσαι τόσο ευχαριστημένος με τον Αρούλη πάρε τον ίδιο. Ούτε να ψάχνεσαι ούτε να κάνεις δοκιμές και χωρίς καν να αγχώνεσαι. Έτσι απλά "ξέπλυμα και τηγάνι". Το ζήτημα  που τίθεται είναι το πόσο εσύ θέλεις να πειραματίζεσαι. Με τη λογική της διαφορετικής γεύσης και της εναλλαγής που αναζητάς εσύ τώρα, και με το ίδιο σκεπτικό, εγώ αυτή τη στιγμή έχω τέσσερα σετάκια ετοιμοπόλεμα σε καθημερινή χρήση αλλά με διαφορετικούς ατμοποιητές. Και φαντάζομαι και οι περισσότεροι φίλοι συνατμιστές το ίδιο κάνουν γιατί είναι και η πλέον βολική λύση.
Απλά δεν έχει τύχει και δεν έχω επιδιώξει ποτέ να αγοράσω τον ίδιο ατμοποιητή για μπακάρισμα. Έχω όμως φίλο χρήστη που έχει τέσσερα, ναι τέσσερα σετάκια, (Γειά σου  :bye: Γιάννη) με cloyd one.
Για τον μόνο που θα έκανα εξαίρεση ίσως, αλλά δεν υπάρχει πουθενά στην Ελληνική αγορά, κι αν πετύχεις κάποιον μόνο σε μεταχειρισμένο, είναι ο AMMIT MTL RTA, τον οποίο βέβαια θα στον σύστηνα και ανεπιφύλακτα. Είναι πολύ δύσκολο να μην τα βρεις μαζί του.

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4792 στις: Μαΐου 30, 2021, 22:01 »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ψάξω για αυτόν που μου είπες αλλιώς θα πάω πάλι σε ares. Δεν είμαι των πειραμάτων ούτε καν στα υγρά. Είμαι χαρούμενος που έχω βρει 3-4 και αυτό είναι.


Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click


Τελικά πέτυχα τον AMMIT καινούργιο και σε προσφορά για κομμάτι βιτρίνας (19 ευρώ). Η γεύση που παίρνω είναι το κάτι άλλο . Φίλε SAGITARIUS σε ευχαριστώ πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2021, 02:59 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4793 στις: Ιουνίου 01, 2021, 01:05 »
Έλα ρε θηρίο, μπράβο σου. :thumpup:
Χαίρομαι πάρα πολύ που τα κατάφερες και τον βρήκες. Σε ποιο μαγαζί τον πέτυχες; Είχε κι άλλους ή ο τελευταίος ήταν αφού λες "Βιτρίνας";;; Και δέκα εννέα ευρώ;;; 
Είκοσι πήρα έναν από τα Χανιά πριν 2 εβδομάδες για έναν φίλο μου ατμιστή που του τον στήνω εγώ. Είναι νέος στο άθλημα και δεν πάνε τα χέρια του.
Εμένα να μη με ευχαριστείς καθόλου. Μια συμβουλή που μπορούσα να δώσω την έδωσα κι απ' εκεί και πέρα τα πράγματα παίρνουν το δρόμο τους.
Τώρα πότε πρόλαβες, τον αγόρασες, τον έστησες και είδες και τη γευσάρα που έχει, μου προξενεί τη μεγαλύτερη απορία  :laugh1: Χτες το βράδυ δεν τα λέγαμε;;;; Γρήγορο πιστόλι.
Καλοάτμιστος να είναι και να είσαι σίγουρος ότι αυτά τα 19 έουρα θα πιάσουνε τόπο και με το παραπάνω. Όλους μπορείς να τους αλλάξεις αυτόν όχι.
Α μην ξεχάσω μάγκα. Το τριήμερο του Αγ.Πνεύματος θα είμαι στο Ηλιακό χωριό με την οικογένειά μου. Είναι εκεί το πατρικό της συζύγου μου. 
Αν είναι κανονίζουμε να βρεθούμε για κανα καφεδάκι αν υπάρξει κάποιο κενό, να σου επισημάνω κι από κοντά κάποια σημεία που πρέπει να προσέξεις στον ΑΜΜΙΤ.
 Και λέω αν υπάρξει κάποιο κενό, γιατί έχουμε να έλθουμε πάνω από ενάμιση χρόνο με τα όσα διαδραματίσθηκαν τον τελευταίο καιρό, και δεν ξέρω τι πρόγραμμα θα υπάρξει. Θα αλλάξουμε τηλέφωνα και θα μιλήσουμε μέχρι τότε. Εάν κι εσύ το επιθυμείς φυσικά.
Καλό σου ξημέρωμα. 

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4794 στις: Ιουνίου 02, 2021, 00:07 »
Σου απάντησα σε pm. Να πω πάλι ένα ευχαριστώ που ασχολήθηκες να απαντήσεις αλλά και για τη ψαγμένη σου πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4795 στις: Αυγούστου 25, 2021, 00:07 »
Καμία πρόταση για rdl ατμοποιητή για αντικατάσταση του imperia?
Με είχε βολέψει απίστευτα με την οπή των 2.6mm και την χωρητικότητα των 5ml αλλά δυστυχώς απεβίωσε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4796 στις: Αυγούστου 25, 2021, 19:42 »
δές άν σου κάνει ο Galaxies της Vapefly.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4797 στις: Αυγούστου 25, 2021, 19:56 »
Καμία πρόταση για rdl ατμοποιητή για αντικατάσταση του imperia?
Με είχε βολέψει απίστευτα με την οπή των 2.6mm και την χωρητικότητα των 5ml αλλά δυστυχώς απεβίωσε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Skyline R

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4798 στις: Αυγούστου 25, 2021, 20:05 »
Καμία πρόταση για rdl ατμοποιητή για αντικατάσταση του imperia?
Με είχε βολέψει απίστευτα με την οπή των 2.6mm και την χωρητικότητα των 5ml αλλά δυστυχώς απεβίωσε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
BY-KA 9, cABEO, sKYLINE R. Νομίζω ότι για rdl είναι καλές λύσεις. 

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4799 στις: Αυγούστου 25, 2021, 21:01 »
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.
Τον galaxies στην rdta έκδοση που τον είχα δεν μου ταίριαξε. Μέχρι στιγμής ο skyline r μου κάνει ένα κλικ παραπάνω από τους άλλους.

Edit: τα pin για rdl πωλούνται χωριστά?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2021, 21:41 από azzazel »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8408 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34069 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136213 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12