vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 5 χρήστες
giorgos1999, camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4605 στις: Απριλίου 18, 2020, 21:31 »
Πολύ  καλός τελικά ο blotto. Το μόνο ελάττωμα που έχει είναι οι τρυπούλες που μπαίνει η αντίσταση για να σφίξει με τις βίδες. Είναι πάρα πολύ κοντές και πρέπει να κόψεις τσίμα τσίμα τα ποδαράκια της αντιστάσεις για να μπει καλά μέσα και να μην βρίσκει με την απέναντι. Πιστεύω με μερικά στησίματα θα βρω τον τρόπο.
Επίσης ταίριαξε πολύ ωραία με το D-Barrel της Smok. Έγινε ωραίο σετακι!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 18, 2020, 21:37 από xristos99 »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4606 στις: Απριλίου 19, 2020, 00:03 »
Ειναι ο μοναδικος ατμοποιητης 2 αντιστασεων που ακομα και με 1 αντισταση λειτουργει εξαιρετικα και αυτο λογω του ρυθμιστη αερα που ειναι καπως πιο περιορισμενος (προσωπικη αποψη)
Στηνεται με οτι διαμετρο θελεις και εχει πολυ καλη τροφοδοσια.
Ωραιο πιασιμο στο ξεβιδωμα για αναπληρωση,σχεδον αθορυβος.
Το πακετο δινει 2 δεξαμενες των 6 ml γυαλι και ultem (αν κανω καποιο λαθος διορθωστε).
Σαν αρνητικα θα αναφερω οτι με τις μεγαλες δεξαμενες γινεται ογκωδεις (για οποιον τον ενοχλει) και το οτι ο δακτυλιος ρυθμιστη αερα ειναι χαλαρος (καλο θα ηταν να ηταν πιο σφικτος)

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click


Και εγώ ανοίγω άνετα τον Blotto για να τσεκάρω στήσιμο, βαμβάκια κλπ. Τον γυρνάω ανάποδα, ξεβιδώνω και τον αφήνω πάνω στο τραπέζι αν θέλω στα γρήγορα απλά να κοιτάξω. Αλλιώς βάζω κάτι πάνω στο τζαμάκι, πχ το κινητό και κάνω άνετα την δουλειά μου.

κι εγω ευτυχως δεν ειχα κανενα προβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 19, 2020, 03:04 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4607 στις: Απριλίου 19, 2020, 13:21 »
Πολύ  καλός τελικά ο blotto. Το μόνο ελάττωμα που έχει είναι οι τρυπούλες που μπαίνει η αντίσταση για να σφίξει με τις βίδες. Είναι πάρα πολύ κοντές και πρέπει να κόψεις τσίμα τσίμα τα ποδαράκια της αντιστάσεις για να μπει καλά μέσα και να μην βρίσκει με την απέναντι. Πιστεύω με μερικά στησίματα θα βρω τον τρόπο.
Επίσης ταίριαξε πολύ ωραία με το D-Barrel της Smok. Έγινε ωραίο σετακι!
http://vaping.gr/index.php/topic,47774.0.html
Στο λινκ από πάνω μπορείς να δεις πως μπορείς να ξέρεις ακριβώς που να κόψεις τα ποδαράκια της αντίστασης με το ειδικό εργαλειάκι που έχει μέσα η συσκευασία.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4608 στις: Απριλίου 19, 2020, 15:14 »
Χριστός Ανέστη!
Με αυτό τα έκοψα στην αρχή αλλά μου φάνηκαν αρκετά μακριά και πάλι.
Θα το ξαναδοκιμάσω. Ωραία τζούρα έχει και πυκνό ντουμανι αλλά σε γεύση είναι πιο κάτω από τον drop dead. Ωραίο είναι και το bubble glass που έχει στη συσκευασία. Εβαλα και ένα πιο μεγάλο drip tip γιατί το δικό του ήταν κοντό και δεν μου άρεσε.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος C-3PO

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4609 στις: Απριλίου 27, 2020, 13:33 »
Καλησπέρα σε όλους/όλες!

Θα προσπαθησω να μην μακρυγορήσω.
Εϊμαι με Zlide και θέλω να πάω σε επισκευάσιμο.
Είχα ξεκινήσει με Zenith κάπου τα παράτησα, δοκίμασα με Ares έφτυσα αίμα αλλα δεν τα καταφερα ποτέ.

Γενικά τα παράτησα και το καλοκαιρι που πέρασε ξεκίνησα πάλί το τσιγάρο δειλά δειλά.
Πριν κανα μήνα λοιπόν αποφάσισα να γυρίσω πάλι στο ηλεκτρονικό γιατι με πήρε μπάλα το τσιγάρο.

Με Aegis Solo λοιπόν και Zlide μπήκα πάλι στο παιχνίδι και κάπου εκεί θυμήθηκα γιατι μου είχαν σπάσει τα νευρα και το ειχα παρατήσει.
Η μια αντίσταση γιουβέτσι η άλλη κοκορέτσι. Βαρέθηκα και κουράστηκα να έχω το άγχος αν θα βγεί τζούφια η αντίσταση ή θα παραδώσει στα πρώτα 5ml.
Έτσι λοιπόν μιας και καραντίνα και χρόνος πολύ, λέω να ξαναπροσπαθήσω με επισκευάσιμο.

Μετα απο πολύ ψάξιμο και reviews έχω καταλήξει στους:
Geekvape Ammit MTL RTA
Digiflavor Siren 2 MTL RTA

Όπως είπα και πιο πάνω με Ares παλιοτερα δεν τα κατάφερα ποτέ(είχα δοκιμάσει και Berseker και Doggy) και πρόσφατα δοκίμασα και τον Hastur. 
Σαν γεύση όμως δεν τον έφτασε τον Zlide.. Να μου πείτε υποκειμενικο αυτο, τι σύρμα είχε, τι αντίσταση ήταν, τι βαμβάκωμα είχε γίνει κτλ. Συμφωνω.
Η ερώτηση μου όμως είναι αν με επισκευάσιμο θα καταφέρω ποτέ να έχω ίδια ή και ανώτερη γευση απο Zcoils ή τσαμπα θα παλεύω?

Οπότε ποιον θα προτεινατε απο τους παραπάνω 2?
Α και κάτι τελευταίο.
Αξίζει με το mod που έχω(Aegis Solo) να ασχοληθώ με TC ή θέλω mod τύπου DNA για κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4610 στις: Απριλίου 27, 2020, 13:43 »

Παράθεση
δοκίμασα με Ares έφτυσα αίμα αλλα δεν τα καταφερα ποτέ.
Γειά χαρά. Θα βοηθούσε σε τυχόν προτάσεις αν ανέφερες & το πού χαλάστηκες. Στον αέρα του (σφιχτός/αεράτος), στο στήσιμο (διαρροές/καμμένα).

Αποσυνδεδεμένος C-3PO

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4611 στις: Απριλίου 27, 2020, 14:09 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Καλησπέρα,
Στο στησιμο δεν τα κατάφερα. Με τζούρα δεν έχω θέμα και σφιχτή μου αρέσει και αεράτη, ποτε δεν είχα θέμα με αυτο.
Ειλικρινα δεν θυμαμαι τι ακριβώς έκανα και δεν το πετύχαινα, είχα καμμενο, gurgling, μου σκαγαν υγρά επάνω, γευση δεν έπαιρνα, είχα δοκιμάσει με διάφορα σύρματα, spaced και contact coil build, κανα 2-3 διαφορετικά βαμβάκια, αφρατεματα κτλ...
Δεν θέλω σε καμια περίπτωση να υπονομεύσω τον ατμοποιητή, εγώ ο άσχετος δεν τον κατάφερα γιατι προφανώς κάτι δεν έκανα καλά.
Γι'αυτο θα ήθελα να δοκιμάσω κάποιον άλλο.
Στο ποστ μου αναφέρω για τον Hastur που τον δοκίμασα και τον βρήκα πιο "εύκολο" και δεν είχα θέμα απλά δεν με κάλυψε σαν flavor απόδοση.
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2020, 22:39 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4612 στις: Απριλίου 27, 2020, 14:16 »
Ο Άρης είναι πολύ εύκολος και απροβλημάτιστος ατμοποιητής, τόσο που τον είχα δώσει στην αδερφή μου.
Και τον ammit τον έχω, μια χαρά είναι κι αυτός. Αν είχες προβλήματα με διαρροές στον Άρη ,τότε όχι siren.
Με ένα απλό στήσιμο σε επισκευάσιμο θα πάρεις γεύση ανώτερη του εργοστασιακού.
Και το μοντάκι σου μια χαρά είναι.


*τον έχεις ακόμα τον Άρη? Αν θες συνεχίζουμέ την κουβέντα εδώ http://vaping.gr/index.php/topic,37957.msg1396250.html#msg1396250

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4613 στις: Απριλίου 27, 2020, 14:55 »
Αν είχες προβλήματα με διαρροές στον Άρη ,τότε όχι siren.
+1

[member=22300]C-3PO[/member]
Μπλέχτηκες με πολλές παραμέτρους υποθέτω. Αν ο άτμο στάζει, ούτε τα αφρατέματα παίζουν ρόλο, ούτε τίποτα.
Αν αλλάζεις βαμβάκι συνέχεια καταλήγεις να μην μπορείς να μάθεις κανένα.Το ίδιο περίπου και τα σύρματα.

Αν δεν μπορεί να δουλέψει έστω και υποτυπωδώς ο ares και να καταλάβεις ότι <<για πλάκα>> σου δίνει ανώτερη γεύση από τον zlide
δεν υπάρχει νόημα -και μάλλον δεν μπορείς- να πας σε TC.


Όλα σου τα προβλήματα, καμένο, γουργουρητό και διαρροές οφείλονταν στο πως περνάς το βαμβάκι.
(υποθέτωντας ότι δεν βαράς 250 watt στην αντίσταση)

Τελευταία...αν και είναι υποκειμενικό
δυσκολεύομαι να δω γιατί δεν σε κάλυψε ο hastur που έγραψες παραπάνω. Με κλειστά τα μάτια δεν μπορώ να καταλάβω
την γευστική διαφορά ανάμεσα σε hastur/siren. Οριακά -και ανάλογα το υγρό- ούτε και ares.
Και πάλι υποκειμενικό, καλός χρυσός ο zlide, o ναυτίλος κτλ αλλά όταν συγκρίνονται μεταξύ τους , όχι σε σύγκριση με έναν rta.
Ως προς την απόδοση εννοώ, όχι ως προς την ευκολία/άνεση.

Υπάρχουν στην αγορά "φτηνοί" dripper που μπορείς να δοκιμάσεις. Δεν λέω ότι απαραίτητα θα βρείς την αλήθεια στους dripper
αλλά γενικά ως προς το στήσιμο είναι απλούστεροι από ένα τανκ που είναι έτοιμο να ξεζουμιάσει ανά πάσα ώρα και στιγμή
και ως προς την γεύση είναι -γενικώς ξαναλέω- πιο εύκολο να την δώσουν.

#ο_σειρινάκιας
 
(πονηρούληδες...)

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4614 στις: Απριλίου 27, 2020, 18:35 »
Ειλικρινα διστασα πολυ να ποσταρω για να απαντησω στο φιλο γιατι δεν θελω να γινω κακος αλλα δυστυχως εφοσον δεν μπορει να κανει τον ares να δουλεψει ισως δεν μπορει να κανει κανεναν να δουλεψει.

Ξερω αρκετους ατμιστες που πολυ απλα δεν το εχουν με το στησιμο γενικα και η χρηση εργοστασιακου ατμοποιητη ειναι μονοδρομος.

Το στησιμο οταν το μαθαινεις, οπως ολα τα πραγματα που μαθαινουμε, θελει υπομονη και επιμονη. Πραγμα που ο φιλος δεν διαθετει μιας και το εριξε στο τσιγαρο οταν τα βρηκε σκουρα.

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4615 στις: Απριλίου 27, 2020, 20:08 »
Εγώ πάλι πιστεύω Γιώργο ότι αν υπάρχει θέληση και υπομονή όπως λες
και  2 αριστερά χέρια να έχεις , ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα θα το πάρεις.
Απλά κάποιος το βρίσκει εύκολα και άλλος πιο δύσκολα.
Όλοι εμείς που στήνουμε απροβλημάτιστα, δεν κάνουμε δα και κάτι συνταρακτικό.
Άλλωστε, και γι' αυτό είναι το φόρουμ, να βοηθάμε αυτούς που θέλουν την βοήθειά μας.
Ο φίλος απ' ότι κατάλαβα , σωστό ατμιστικό αποτέλεσμα δεν πήρε ποτέ, είτε με τις εργοστασιακές αντιστάσεις
είτε με λάθος στησίματα σε επισκευάσιμους. Κι εγώ στην θέση του, κι αν δεν έβρισκα καμιά βοήθεια, ίσως να το γύριζα στο τσιγάρο, δεν ξέρω...
Γι αυτό απάντησα και στον φίλο, για να δουλέψει σωστά ο Άρης και να του φύγει τελείως το τσιγάρο απ' το μυαλό.

*και δεν νομίζω ότι γίνεσαι ''κακός'' , την άποψή μας λέμε όλοι εδώ μέσα, όμορφα και πολιτισμένα ;)

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4616 στις: Απριλίου 27, 2020, 20:18 »
Συμφωνω μαζι σου αλλα πιστεψε με υπαρχουν ανθρωποι που πραγματικα δεν μπορουν να καταφερουν ενα στησιμο της προκοπης. Και μιλαω για ατμιστες χρονων..

Το μονο που θα συμβουλευα εγω ειναι να παει σε ενα ατμομαγαζο (της παλιας σχολης που δουλευουν εμπειροι ατμιστες μεσα, οχι τιποτα nobacco κλπ) και να ζητησει να στησουν τον ατμοποιητη του μπροστα του σε στυλ σεμιναριου. Εγω τουλαχιστον ετσι ξεκινησα να μαθαινω να στηνω χρονια πριν.

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8704X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4617 στις: Απριλίου 27, 2020, 20:32 »
Ειλικρινα διστασα πολυ να ποσταρω για να απαντησω στο φιλο γιατι δεν θελω να γινω κακος
ακριβώς το ίδιο... η επιστροφή στο τσιγάρο με κλίκαρε
η χειρότερη είναι να παρεξηγηθούμε η καλύτερη όμως είναι να ξαναφύγει από αυτό.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4618 στις: Απριλίου 27, 2020, 23:45 »
Η μια αντίσταση γιουβέτσι η άλλη κοκορέτσι. Βαρέθηκα και κουράστηκα να έχω το άγχος αν θα βγεί τζούφια η αντίσταση ή θα παραδώσει στα πρώτα 5ml.

Για μενα οι επισκευασιμοι θελουν υπομονή, επιμονή και μεράκι.
Οποτε αυτο που θα πρότεινα εγω, ειναι να μείνεις με τον zlide, που σε ικανοποιεί, σε κρατάει και το απολαμβάνεις.
Οταν νιώσεις έτοιμος στο να αφιερώσεις χρόνο και προσπάθεια σε επισκευασιμους, ξεκινάς να ασχολείσαι.

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #4619 στις: Απριλίου 28, 2020, 00:10 »
Πάντως και εμένα αυτό που με ώθησε να πάρω τον πρώτο μου επισκευάσιμο ήταν οι άθλιες παρτίδες αντιστάσεων για τον zenith. Ξεκίνησα με τον fresia τον οποίο ακόμα και τώρα 1,5 χρόνο μετά, δεν μπορώ να τον στήσω χωρίς να έχω διαρροές. Μετά πήγα σε Ares που μου φάνηκε παιχνίδι και συνεχίζω με καμιά 20αριά rta/rda/rdta.
Υπομονή και επιμονή θέλει και στην τελική μπορεί απλά να μην σου έκατσε ο συγκεκριμένος.
Κατά 90% πάντως, από την εμπειρία μου, τόση το Βαμβάκωμα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536495 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59836 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237627 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35447 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10292 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12