vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, vasilis27p

Twitter

Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #90 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 18:25 »
Απαντάς σε κουβέντες που δεν ειπώθηκαν στο νήμα -και που σίγουρα είναι στο τελείως αντίθετο κλίμα από την δική μου άποψη:

Παράθεση
"οι υπόλοιποι που θέλουν να απαλλαγούν πλήρως δεν είναι πιο αδύναμοι από αυτόν"

"Όχι, δεν κάνει μια τρύπα στο νερό.."
Καταλαβαίνω πως ίσως είναι πράγματα που αντιμετωπίζουν οι ατμιστές μικτής χρήσης αλλά είναι λίγο σαν να τα βάζεις στο δικό μου στόμα. Επίσης, δεν προτείνει κανείς μας σε κάποιον να πιεστεί ψυχολογικά και να υποφέρει ή ό,τι άλλο σχετικό.

Δεν νομίζω πως η βασική μας έννοια πρέπει να είναι ποιός θα μας πει μπράβο αλλά το τι σημαίνει κάτι για εμάς. Ο γιατρός μπορεί να πει μπράβο σε όποιον μειώσει τα 30 τσιγάρα σε μόλις 5. Θα του πει επίσης πως και με πέντε τσιγάρα συνεχίζει να επιβαρύνει τον εαυτό του αισθητά. Οπότε δεν παρατείνει μόνο την απόλαυση αλλά και το πρόβλημα -και τα δυο σε μειωμένο βαθμό. Δεν "στέκεται μόνο στο απολαυστικό κομμάτι" όσον αφορά την υγεία του, μόνο όσον αφορά την απόλαυσή του.
Αν αυτό θέλει να κάνει συνειδητά, μαγκιά του. Αλλά βρίσκεται εκτεθειμένος περισσότερο (και στον πειρασμό και σε επικίνδυνες ουσίες) από το να μην έκανε τα 5 τσιγάρα.

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #91 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 18:46 »
Σε καμια περιπτωση δεν βάζω λόγια στο στόμα σου ούτε και απαντώ σε κάποιον στο νήμα. Έβαλα παράθεση για να πω την άποψη μου και να συνεχισω στο περί του "σκοτώνει" αλλά στην πορεία πρόσθεσα και πράγματα που πιστεύω και που σχετίζονται ίσως με εκτός φόρουμ περιπτωσεις (στα οποία τυγχάνει και να συμφωνούμε). Απλώς το ότι πρόσθεσα επιπρόσθετα πράγματα στην παράθεση ίσως δημιούργησε αυτή την εντύπωση.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2017, 18:52 από Fiestaris »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #92 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 19:51 »
Ενδιαφέρουσα η κουβέντα παιδιά, και θα ήθελα να καταθέσω μια συνοπτική άποψη.

Ο καθένας έχει διαθέσιμα κάποια δεδομένα. Όπως το ότι το τσιγάρο βλάπτει ενώ το άτμισμα βλάπτει κατά τουλάχιστον 95 λιγότερο. Με αυτά τα δεδομένα, καλείται να πάρει μια απόφαση. Για μένα, καλύτερα να μην καπνίζει καθόλου. Ταυτόχρονα, κάθε τσιγάρο που δεν ανάβει κάποιος, είμαι κέρδος. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει απόλαυση στο τσιγάρο.

Το κακό είναι ότι η εμφάνιση ενός "καταγεγραμμένου" ατμιστή με κτ, δίνει τροφή στον κάθε φίλο, γνωστό, ξέμπαρκο που με χαρά τον δούλευε λόγω ατμίσματος..


Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος electroNick

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 07:29 »
Οπως ολα ειναι υποκειμενικα, ετσι ειναι και η μεταβαση απο το κ.τ. στο ατμισμα.γι αλλους γινεται απευθειας και για.αλλους ειναι πιο δυσκολο..εγω, ανηκοντας στη δευτερη κατηγορια θεωρω οτι η ταυτοχρονη χρηση κανει κακο.και γιατι συνεχιζεται η, λιγοτερη εστω, αφαιμαξη στη τσεπη μου ξοδευοντας για δυο πραγματα ταυτοχρονα και γιατι ακομα και με 5 τσιγαρα μονο τη μερα μυριζω και γιατι και με αυτον το μικρο αριθμο τσιγαρων η γευση μου αλλοιωνεται με αποτελεσμα να μην νιωθω την πλουσια γευση των υγρων και γιατι....κοροιδευω τον εαυτο μου.καποια πραγματα θελουν και προσπαθεια, κακα τα ψεματα. Απο αλλους μεγαλυτερη και απο αλλους μικροτερη. Και, μπορει να κανω λαθος μιας και δεν εχω καποια εμπειρια αλλα πιστευω πως καποιος που κανει και τα δυο εχει πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να ξαναγυρισει στο κ.τ. παρα να το κοψει τελειως σταδιακα.οσοι το καταφερνουν ειναι πιστευω η μειοψηφια.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y330-U01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 09:37 »
Στα πέτρινα χρόνια του ηλεκτρονικού τσιγάρου, τότε που θεωρείτο το ατμισμα με 2,5 ωμ αντίσταση επαναστατικό και ανάμεσα σε διαρροές και spit back ερχόταν και λίγος ατμός στο στόμα να το καταλάβω ότι πολλοί ζορίζονταν και συμπλήρωναν τον εθισμό με κάποια τσιγάρα την ημέρα. 
Σήμερα που υπάρχουν κυριολεκτικά τα πάντα σε υγρά και συσκευές μου φαίνεται περίεργο. 
Φυσικα κάθε τσιγάρο που δεν καπνίζει κάποιος κέρδος είναι. 

Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 10:30 »
Το να πιέζει κάποιος νέους επίδοξους ατμιστές να πάνε από το κ.τ. στο ηλεκτρονικό με τη μία είναι κατά τη γνώμη μου κακή πρακτική. Παράγοντας μάλλον αποτρεπτικός στο να κόψουν το κάπνισμα. Υπάρχει και η ψυχολογική εξάρτηση / ανάγκη για κ.τ.

Από προσωπική εμπειρία με φίλο που έκανε η.τ. στα ενδιάμεσα του κ.τ. αποδείχτηκε ότι έφταιγε η άχρηστη συσκευή που είχε πάρει.
Όταν κατάλαβε ότι χρειάζεται μοντάκι με ατμοποιητή για να ατμίσει πραγματικά, τα κατάφερε.

Εδώ υπεισέρχεται η άλλη ευρέως διαδεδομένη άποψη μη ατμιστών που λέει: ξεκίνα μωρέ με κάτι πολύ φτηνό να δεις αν σε καλύπτει και αν ναι παίρνεις μετά καλό, μη χάσεις και πολλά λεφτά. Φυσικά και δεν θα τον/την καλύπτει και θα το αφήσει για να επιστρέψει στο κ.τ.
Είναι σαν να σου λέει κάποιος πάρε ένα ποδήλατο για να δεις αν σε καλύπτει το μηχανάκι!

Δεν έχω καταλάβει τί εικάζεται πως τυχόν κάνει ζημιά στην παράλληλη χρήση. Ο συνδυασμός των ουσιών? Ποιός συνδυασμός? Νικοτίνης με νικοτίνη? Γλυκερίνης με πίσσα? Αρωμάτων με νιτροζαμίνες? :s

Εν ολίγοις νομίζω πως είναι χαζομάρα να αποτρέπονται άνθρωποι να ξεκινήσουν το η.τ. με το φόβο ότι δεν κάνει να καπνίσουν καθόλου στο πρώτο διάστημα. Κι εμένα αν μου το έθεταν έτσι θα δυσκολευόμουν πολύ να πάρω την απόφαση.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 10:52 »
7 μήνες έκανα παπάρα το μαυλό του κολητού μου για το ΗΤ που το κορόιδευε και με κοροίδευε,
που όμως δοκίμαζε από μένα και αντλούσε ότι πληροφορία μπορούσε.
Όταν ήρθε ο χειμώνας και αφου πια ήταν πιο ήρεμο το περιβάλλον για να κάνει το βήμα,
το έκανε και μάλιστα με επιτυχία με πολύ λίγα τσιγάρα ταυτοχρονα την πρώτη βδομάδα.

Όταν πιέζεσαι, όταν έχεις άγχος και όταν ξέρεις ότι δεν θα μπορέσεις να επιβληθείς σε πρώτη φάση του κανονικού
καλό είναι να ζυγίσεις τα δεδομένα και να προχωρήσεις αναλόγως.
Άλλο πράμα είναι να κάνεις 5 τσιγάρα την εβδομάδα, κι άλλο 5 την μέρα τστην αρχή της προσπάθειας.
Με τα 5 την μέρα κοροιδεύεις τον εαυτό σου και με μαθηματική ακρίβεια θα ξαναγυρίσεις στο πακέτο αφου στην ουσία δεν το πέταξες ποτέ.

Με το να ζορίζονται οι άνθρωποι δεν καταφέρνουν κάτι.
Δεκαετίες καπνίσματος είναι πολλές για να υπάρχουν απαιτήσεις να κάνεις ομαλή μετάβαση.
Θα το κόβαμε μαχαίρι αν ήταν. Η εξάρτηση είναι δυνατή και δεν έχει να κάνει μόνο με την γεύση η την αίσθηση κλπ.

Η ταυτόχρονη χρήση και των δύο για πολύ καιρό ΔΕΝ έχει καμιά παραπάνω  επίπτωση από το να καπνίζαμε αποκλειστικά.
Η μόνη επίπτωση θα είναι στην τσέπη και πουθενά αλλού.
Έγραψα και παλιότερα εδώ ότι ψάχνουμε δικαιολογίες και καμουφλάρουμε την αδυναμία μας επείδη είμαστε ανίκανοι να κάνουμε μια σοβαρή προσπάθεια
που θα αποφέρει καρπούς.
Όλα και όλοι θέλουν το χρόνο τους. Σε άλλους περισσότερο, σε άλλους λιγότερο, σε άλλους σχεδόν καθόλου.

Μην ψάχνουμε όμως δαίμονες για ταυτόχρονη χρήση κλπ όταν δεν υπάρχουν.
Το καμένο και το μαύρο, πιο καμένο και πιο μαύρο δεν μπορεί να γίνει.


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 11:05 »
Τα είπε όλα ο αγαπημένος φίλος savo. Όπως λέει και το άσμα, η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή, είναι όμως και μεγάλη, μην την κάνεις καρναβάλι. 

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 15:31 »
...χάρτινο τσίρτο.... :respect:

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 16:17 »
Τσιρκο,ρε!!  :D
Τρυπες-Αγγελακας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2017, 16:28 από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ »

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 13:36 »
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. 
Εξαρτάται από το κίνητρο (υγεία ή μείωση εξόδων).
Εξαρτάται από το αν είναι από Αθήνα/Θεσσαλονίκη ή από την περιφέρια.
Εξαρτάται από την αποφαστικότητα του καθενός.
Εξαρτάται από το αν το έχει κάνει χόμπυ.
Εξαρτάται από το αν υπάρχουν καπνιστές στην οικογένεια.
Εξαρτάται από την γενικότερη οικονομική και επαγγελματική κατάσταση.
κτλ κτλ
Το σίγουρο είναι πως η μεγάλη μάζα δεν είναι σαν τούς περισσότερούς εδώ μέσα στο φόρουμ.
Προσωπικά καπνίζω ένα στριφτό κάθε μέρα με τον πρωινό καφέ (τράκα από την γυναίκα μου) εδώ και 3 χρόνια.
Βρέθηκα πολλές φορές σε οριακό σημείο να παρατήσω το άτμισμα και να ξαναγυρίσω στο κ.τ. και αυτό επειδή με κούρασε η μη εύκολη πρόσβαση σε προιόντα ατμίσματος και οι τυφλές αγορές. Εύκολα όμως βρίσκω χύμα καπνό με 20ερώ το κιλό ή λαθραία τσιγάρα με 10-15 ευρώ την κούτα. 
Ως κάτοικος επαρχιακής πόλης δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στην ,,καρδιά,, του ατμίσματος που είναι οι διάφοροι επισκευάσιμοι αλλά ούτε στην ,,ψυχή,, που είναι τα διάφορα υγρά πρίν την αγορά τους. 
Να σας δώσω ένα παράδειγμα,πρόσφατα είχα ξεχάσει να πάρω υγρό μαζί μου και σε 3 μαγαζιά της πόλης που πήγα δεν βρήκα κανένα,,εξωτικό,, υγρό (είμαι σε 5pawns,halo, cutwood,relax ,13elevapors,)  παρά μόνο  tribeca και αυτό 25 ευρώ χατιρικά (προ φόρων) αλλά με νικ.18 (είμαι σε 9-12).

Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #101 στις: Μαρτίου 20, 2017, 12:57 »

Άλλο πράμα είναι να κάνεις 5 τσιγάρα την εβδομάδα, κι άλλο 5 την μέρα τστην αρχή της προσπάθειας.
Με τα 5 την μέρα κοροιδεύεις τον εαυτό σου και με μαθηματική ακρίβεια θα ξαναγυρίσεις στο πακέτο αφου στην ουσία δεν το πέταξες ποτέ.
Διαφωνώ κάθετα. Εγώ έκανα πάνω από 5 τσιγάρα την ημέρα τις πρώτες 2 εβδομάδες. Μετά έκανα 1-2, μετά τράκα που και που, και εδώ και 7-8 μήνες δεν κάνω καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #102 στις: Μαρτίου 20, 2017, 13:21 »
σημασια εχει το αποτελεσμα.

Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #103 στις: Μαρτίου 20, 2017, 13:44 »
3 τσιγάρα την ημέρα για 3 μέρες και αυτό ήταν. περίμενα να είναι πιο δύσκολη η μετάβαση.

Αποσυνδεδεμένος giogiouvas

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #104 στις: Απριλίου 13, 2017, 23:39 »
θα ηθελα να πω την προσωπικη μου εμπειρια...το 2011 ξεκινησα με ενα egot δοκιμασα διαφορα υγρα και αρωματα και βασειςνκαι εταιριες...συνεχισα σε clearomizers εν ετη 2012...οσπου βρηκα την κορυφη της τοτε εποχης και οχι μονο...πηρα ενα ιαττυ μαζι με ενα ggts...υγρα DIY...και παμε για συννεφα και ομιχλη στο δωματιο....οσπου....εκει που ολα ηταν τελεια...ηρθε μια στραβη χοντρη στραβη..και παμε παλι τσιγαρακι...2014 τελη...μεχρι και πριν κανα μηνα καπνιζα οχι απλα καπνιζα 60-70 στριφτα τη μερα δεν ειναι καπνιζα ειναι δεν ανεπνεα....και ενας μαθητης μου στο ασχετο μου δινει ενα ΑΙΟ με ραγισμενο τζαμακι και μου λεει το θες μου χαλασε...αν μπορεις να το φτιαξεις κρατα το...και ετσι εγινε η επανασυνδεση...δοκιμη...σε κατι τελειως πιο ικανοποιητικο και εντονο...προοδος και εξελιξη...και ετσι με το μικρο αυτο...επανηλθα....ΟΜΩΣ επαληλθα φοβισμενος διοτι αν δεν κανω 12-15 τσιγαρα την μερα φοβαμαι...πως δεν θα μπορεσω...μπηκα βεβαια στην διαδικασια βελτιωσης και πηρα cubis και τηλεμαχο κλωνο v2 καθως και ενα doggy...αλλα χρειαζομαι μοντακι για να μπορεσω να το νιωσω οπως θα επρεπε...το οποιο και περιμενω...νιωθω καλυτερα δε νιωθω βαρος...δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο αλλα σιγουρα για εμενα ειναι καλυτερο!!!απο ολες τις αποψεις!!!
ευχαριστω!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364