vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #75 στις: Οκτωβρίου 31, 2016, 21:05 »
Λίγο πολύπλοκη δεν σας φαίνεται η απάντηση του παθολόγου για την αλληλεπίδραση μεταξύ ατμού και καπνο?
Εννοείται πως αυτή η εξήγηση δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. "Μπακαλίστικα" τα λέγαμε παλιά αυτά...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2016, 23:00 από Dr Farsalinos »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #76 στις: Νοεμβρίου 01, 2016, 15:35 »
Απο τα πολλα νηματα δεν ηξερα που να βαλω την ειδηση .
Οποτε εσεις συντονισταδες καντε κιαμια δουλεια  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1500111803

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #77 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 16:22 »
μου χάλασε το mod.. και τώρα αναγκάζομαι να καπνίζω τσιγάρα μέχρι να πάρω άλλο..  :wall: :wall:

τουλάχιστον  κάνω 3-4 την ημερα

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #78 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 16:27 »
Δεν είναι δυνατόν να μην έχεις ένα άλλο, μια μπαταρία κάτι να κάνεις την δουλειά σου... Κρίμα να κάνεις τσιγάρο ξανά...

Αν μένεις κοντά στα Νότια Προάστια σου δίνω εγώ να κάνεις την δουλειά σου....

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #79 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 17:07 »
φιλε μου σε ευχαριστώ.. δυστυχώς δεν είμαι κοντά..! θα πάω να πάρω οπωσδήποτε σήμερα ένα ΑΙΟ D22 τουλάχιστον να κάνω την δουλειά μου μέχρι να πάρω ένα καλο μοντακι απο την  επομενη εβδομάδα...! 


Αποσυνδεδεμένος christosagr

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 13:21 »
Μου κάνει εντύπωση που γράφουν τόσο λίγοι σε αυτό το νήμα..
Καλό είναι βέβαια αυτό γιατί σημαίνει ότι οι περισσότεροι ατμίζουν μόνο.
Δέν ξέρω αν καταφέρω κάποια στιγμή να κόψω τελείως το κ.τ αλλά ακόμα και έτσι όπως το πάω τώρα δεν με χαλάει καθόλου.
4 ml περίπου την ημέρα υγρό και γύρω στα 5 τσιγάρα κανονικά την ημέρα με έχει βολέψει.
Υπόψιν ότι πριν έκανα πάνω απο ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 14:12 »
Άραγε ένας κάτοικος της Ομόνοιας θα ζητήσει τεκμηριωμένες έρευνες πριν πάει 2ήμερο στην Ορεινή Ναυπακτία; Μήπως το οξυγόνο που θα πάρει ανοίξει τους πνεύμονες και τραβήξει περισσότερο καυσαέριο όταν γυρίσει;

Ζήτησε κανείς έρευνες αν είναι καλό να ελαττώσει το ουίσκι και να αυξήσει τη σόδα που βάζει στο ποτήρι;

Ζήτησε κανείς έρευνες αν κάνει περισσότερο κακό η συνδυασμένη χρήση τσιρότων νικοτίνης και τσιγάρου;

Μερικά πράγματα τα θεωρούμε αυτονόητα. Όταν κάτι είναι πιο υγιεινό από κάτι άλλο θεωρούμε δεδομένο ότι ελαττώνοντας τη βλαβερότερη ουσία και προσλαμβάνοντας την υγειινότερη κάνουμε καλό στον εαυτό μας.

Για κάποιους αυτό δεν ισχύει στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Πρέπει να υπάρχουν τεκμηριωμένες έρευνες αν μπορούμε να ατμίσουμε σε συνδυασμό με το κάπνισμα, μετά το φαγητό, πριν το σεξ, μετά τη δουλειά.
Θα τους στενοχωρήσω αλλά δεν νομίζω να γίνουν ποτέ έρευνες για τα αυτονόητα. Όπως δεν έγιναν ποτέ αν βλάπτει περισσότερο ο συνδυασμός πούρου & τσιγάρου, τσιγάρου & snuss κλπ.
Διαβάζω το νήμα για 1η φορά (δε ξέρω πως μου διέφυγε) και ήθελα να εκφράσω ακριβώς το παραπάνω.
Πέρα από αυτό, θέλω να εκφράσω και κάτι άλλο που από καιρό σκέφτομαι: γύρω μου διακρίνω ότι είναι πολλές φορές είναι ταμπού να ατμίζει και να καπνίζει κανείς. Αν και ξέρω πολλά άτομα που ενώ κάπνιζαν σαν τρελοί, εξακολουθούν να καπνίζουν 5 τσιγάρα τη μέρα (τα καθαρά απολαυστικά δηλαδή), έρχεται η ερώτηση σε αυτούς από άλλους: "Τι, πάει το ΗΤ?", "Τι, ξανάρχισες?", "Δεν κάνει δουλειά τελικά το εργαλείο". Δε ξέρω.. προσωπικά θα παρομοιάσω αυτή την κατάσταση με το ακόλουθο σενάριο. Ένας αλκοολικός και μεθύστακας κόβει το ποτό. Περνάνε κάποια χρόνια και ξαφνικά βρίσκεται σε ένα γλέντι και όλοι πίνουν κρασί ή ένα ποτό. Βάζει και αυτός και ξαφνικά γυρνάει κάποιος που πίνει ποτό και του λέει: "Τι έγινε, δεν έκοψες το αλκοολ"? Δηλαδή αν κάποιος από εκεί που έκανε δύο πακέτα, αν καπνίσει κάποια στιγμή λόγω της περίστασης ή έστω και συνειδητά μερικά απολαυστικά τσιγάρα.. είναι για να τον κρεμάσει κανείς? 

Πραγματικά, έχω δει και άτομο να κρυφοκαπνίζει για να μη γίνει στόχος ερωτήσεων επειδή θεωρείται ατμιστής και δε θέλει να εξηγεί ή να παρεξηγηθεί.
Προσωπικά έχω δημιουργήσει ατμιστές που εξακολουθούν και καπνίζουν τα λιγοστά και αλλαγή είδαν στην ανάσα τους, τις αντοχές τους και γενικότερα. Εξακολουθούν να θέλουν τα "ποιοτικά" τσιγάρα σε συγκεκριμένες στιγμές. Δε μπορώ ούτε να τους κατακρίνω, ούτε να τους κάνω κήρυγμα και φυσικά χαίρομαι που καπνίζουν τόσο λίγο που αν εγώ κάπνιζα τόσο λίγο όσο ήμουν καπνιστής, θα ήμουν παράδειγμα προς μίμιση.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 14:44 »
Δεν θα έκανα την σύγκριση αλκοολισμού και και καπνίσματος, αλλά μια που την έκανες, υπάρχουν ομοιότητες (όπως σε κάθε εθισμό). Στον αλκοολισμό, αν καταφέρεις να ξεφύγεις ΔΕΝ ξαναπίνεις ούτε ποτηράκι κρασί ΠΟΤΕ. Αυτό συστήνουν όλοι όσοι ασχολούνται με διακοπή του αλκοόλ, ακριβώς επειδή η πιθανότητα επιστροφής στον εθισμό πολλαπλασιάζεται με την παραμικρή επαφή με την εθιστική ουσία -αλλά κυρίως την συμπεριφορά. Είναι γνωστή η φράση "μια φορά αλκοολικός, πάντα αλκοολικός" και νομίζω πως ισχύει σε κάθε εθισμό.

Πολλοί ατμιστές κάνουν παράλληλη χρήση, δεν είναι ταμπού, αλλά αυξάνει τις πιθανότητες επιστροφής στο πλήρες κάπνισμα. Ειδικά εφόσον το άτμισμα είναι παραμετροποιήσιμο και μπορεί να δώσει μεγάλη απόλαυση, το να μην είναι αυτό αρκετό δέλεαρ για να κόψει κανείς το κάπνισμα νομίζω πως δείχνει πως ψυχολογικά ο καπνιστής δεν έχει απομακρυνθεί. Τα πέντε τσιγάρα για καπνιστή είναι παράδειγμα προς μίμηση. Αλλά για ατμιστή (που έχει ήδη ικανοποιητικό υποκατάστατο στην διάθεσή του) τα πέντε τσιγάρα δεν είναι για μίμηση, είναι εμμονή σε μια επιβλαβή συνήθεια.

Το οποίο, στην τελική, είναι δικαίωμά του και κανείς δεν έχει δικαιολογία να τον κρίνει ηθικά (στο φόρουμ τουλάχιστον δεν θα τον κρεμάσει κανείς). Όποιο τσιγάρο γλιτώνει είναι ήδη κέρδος. Αλλά πρακτικά και ρεαλιστικά είναι γεγονός πως του δόθηκε μια διέξοδος από μια επικίνδυνη κατάσταση και αυτός επιλέγει να κάτσει στο κατώφλι. Επιλέγει να μην βγει τελείως. Ας κάνει ότι θέλει, αλλά καλό είναι να γνωρίζει τι κάνει.

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 14:56 »
Άτμιζα και κάπνιζα ταυτόχρονα για περίπου 20 μέρες όταν πρωτοξεκίνησα το άτμισμα. Πλέον είμαι ένα χρόνο μόνο ατμιστής. Αυτό που συνέβαινε σε μένα ήταν ότι δν μπορούσα να "απολαύσω" ούτε το κάπνισμα ούτε το άτμισμα. Το ένα χαλούσε το άλλο γευστικά μιλώντας. Όποτε τέρμα το τσιγάρο όταν το αντιλήφθηκα. 

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #84 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 15:18 »
Δεν θα έκανα την σύγκριση αλκοολισμού και και καπνίσματος, αλλά μια που την έκανες, υπάρχουν ομοιότητες (όπως σε κάθε εθισμό). Στον αλκοολισμό, αν καταφέρεις να ξεφύγεις ΔΕΝ ξαναπίνεις ούτε ποτηράκι κρασί ΠΟΤΕ. Αυτό συστήνουν όλοι όσοι ασχολούνται με διακοπή του αλκοόλ, ακριβώς επειδή η πιθανότητα επιστροφής στον εθισμό πολλαπλασιάζεται με την παραμικρή επαφή με την εθιστική ουσία -αλλά κυρίως την συμπεριφορά. Είναι γνωστή η φράση "μια φορά αλκοολικός, πάντα αλκοολικός" και νομίζω πως ισχύει σε κάθε εθισμό.

Πολλοί ατμιστές κάνουν παράλληλη χρήση, δεν είναι ταμπού, αλλά αυξάνει τις πιθανότητες επιστροφής στο πλήρες κάπνισμα. Ειδικά εφόσον το άτμισμα είναι παραμετροποιήσιμο και μπορεί να δώσει μεγάλη απόλαυση, το να μην είναι αυτό αρκετό δέλεαρ για να κόψει κανείς το κάπνισμα νομίζω πως δείχνει πως ψυχολογικά ο καπνιστής δεν έχει απομακρυνθεί. Τα πέντε τσιγάρα για καπνιστή είναι παράδειγμα προς μίμηση. Αλλά για ατμιστή (που έχει ήδη ικανοποιητικό υποκατάστατο στην διάθεσή του) τα πέντε τσιγάρα δεν είναι για μίμηση, είναι εμμονή σε μια επιβλαβή συνήθεια.

Το οποίο, στην τελική, είναι δικαίωμά του και κανείς δεν έχει δικαιολογία να τον κρίνει ηθικά (στο φόρουμ τουλάχιστον δεν θα τον κρεμάσει κανείς). Όποιο τσιγάρο γλιτώνει είναι ήδη κέρδος. Αλλά πρακτικά και ρεαλιστικά είναι γεγονός πως του δόθηκε μια διέξοδος από μια επικίνδυνη κατάσταση και αυτός επιλέγει να κάτσει στο κατώφλι. Επιλέγει να μην βγει τελείως. Ας κάνει ότι θέλει, αλλά καλό είναι να γνωρίζει τι κάνει.
Ίσως έχεις δίκιο για το παράδειγμά μου και να μην είναι το χαρακτηριστικότερο λόγω της ιδιομορφίας του αλκοολισμού, που δεν έχω περάσει από αυτή τη φάση ποτέ και δεν το σκέφτηκα έτσι. Για να μη βρίσκω αντίστοιχο, απλώς ήθελα να πω ότι αυτός που κάπνιζε κάποτε (και ίσως τώρα ατμίζει), κράζεται αν καπνίσει, ενώ αυτός που δεν καπνίζει συστηματικά και καπνίσει σε μια γιορτή δε θα κραχτεί. Και αυτό το παρατηρώ και δε μου φάινεται λογικό (δεν είναι είπα ότι γίνεται από όλους).

Το ότι αυξάνει τις πιθανότητες να επιστρέψει, το ότι πρέπει να ξέρει τι κάνει, το ότι όποιο τσιγάρο γλιτώνει είναι κέρδος κτλ.. οκ όλα αυτά κατανοητά και λογικά αλλά αν του πεις όλο αυτό το ποστ μαζεμένο.. το περισσότερο μέρος είναι συμβουλευτικό και αποθαρρυντικό (πως να του πεις.. έχεις αρκετό δέλεαρ, μεγάλη απόλαυση αλλά δεν απομακρύνεσαι ψυχολογικά). Όχι ότι είναι κακές οι επισημάνσεις σου αλλά επειδή κάποιος άλλος όλα όσα λες θα τα έκανε κήρυγμα με βομβαρδισμό επιχειρημάτων και συμβουλών σε αυτόν που κάνει 5 τσιγάρα, ε κι ο άλλος ούτε θέλει να απολογείται ούτε να ακούει τον καθένα να του κάνει κήρυγμα. Και δε λέω ότι το κάνεις εσύ εδώ τώρα, δίοτι εσύ επισημαίνεις σε όχι live κατάσταση κάποια πράγματα αλλά δε θα ήθελα αν άναβα ένα τσιγάρο να μου κατέβαζαν όλο το μακρυνάρι.

Τα 5 είναι εμμονή σε μια επιβλαβή συνήθεια: Ναι είναι αλλά προσωπικά δε θα συγκρίνω τον ατμιστή που κάνει 5 κανονικά τσιγάρα με τον καπνιστή που κάνει 5 κανονικά τσιγάρα ως προς την ιδιότητα ατμιστής-καπνιστής αλλά ως προς το ότι και οι δύο τελικώς κάνουν 5 κανονικά τσιγάρα και το θεωρώ ισοδύναμο (ο ένας πιο εύκολα λογω ΗΤ, ο άλλος πιο δύσκολα). Θεωρώ δηλαδή τον ατμιστή πιο ψυχολογικά κολλημένο στο να κάνει κάτι συνεχώς (χρήση του ΗΤ πέρα από τα 5 τσιγάρα) ενώ τον καπνιστή των 5 πιο απελευθερωμένο από την συνήθεια του ατμίζω-καπνίζω αφού ο ένας μπορεί να πιπιλάει όλη την ώρα ενώ ο δεύτερος όχι. Στο τέλος τέλος όμως γιατί να το πει και κανείς εμμονή? Δηλαδή εστιάζει κανείς στην επιβλαβή συνήθεια και και χρησιμοποιεί τη λέξη εμμονή. Εγώ θα μπορούσα να το δω πιο θετικά και να πω "τα 5 είναι συνέχιση της απολαυστικής διαδικασίας".

Τέλος, υπάρχουν άπειρες επιβλαβείς συνήθειες αλλά όταν κάποιος συνειδητά θέλει και γουστάρει ακόμα και να βλάψει στο λίγο τον εαυτό του, δε θα τον κράξω. Απεναντίας, θεωρώ ότι συνειδητά είναι στο όριο του μέτρον άριστον κάτι το οποίο θα του επιφέρει και πιο χαλαρή ζωή. Διότι αν κανείς μας δεν έκανε ούτε μια επιβλαβή συνήθεια ποτέ και για καθόλου, θα ήμασταν όλη σε μια άλλη γη ή στην παρούσα γη πολλοί σφιγμένοι, κάτι το οποίο επίσης κάνει πολύ κακό!

Είναι όπως όταν με πλησιάζουν όταν ατμίζω και μου λένε "καλό είναι να το κόψεις και αυτό".. (δηλαδή μπράβο που το έκοψες αλλά δεν άγγιξες την τελειότητα του ούτε καν ατμίζεις).. οκ ρε φίλε ξέρω αλλά μη μου το λέτε όλοι πια.. γουστάρω που ατμίζω και δε θέλω να το κόψω και ούτε σε κάθε έναν να εξηγώ. Γουστάρω τη διαδικασία και την όλη φάση και όταν μου σκάσει να το κόψω και αυτό, ούτε θα το έχω συζητήσει με κάποιον, ούτε λόγω συμβουλής θα το κάνω αλλά επειδή μου μπήκε ξαφνικά η ιδέα και το έκανα από μόνος μου εν μια νυκτί (αυτό το τελευταίο το λέω για μένα).

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 15:26 »
Εγώ να πώ την εμπειρία μου και μόνο...
ξεκίνησα το άτμισμα Οκτώβρη του '15 και φυσικάκαι κάπνιζα κάποια τσιγάρα μέσα στην ημέρα. Πολλές φορές έφτανα και τα 12 - 13 τσιγάρα. Σημειωτέον ότι έκανα πάνω απο 60 τσιγάρα ημερησίως σε στριφτό (μην πω και παραοπάνω)
Απο τον Φλεβάρη '16 και μετά έκανα 3 έως 5 μάξιμουμ τσιγάρα λόγω καλύτερης ατμιστικής συσκευής.
Απο τον Απρίλιο '16 και μετά λόγω πάλι προσθήκες νέας συσκευής ζήτημα να έκανα 2 τσιγάρα την μέρα και άν....

Κάπου αρχές Ιουνίου πήρα και τον βασικό μου για μήνες τώρα άτμο (klp 5 pawns)
Και 13 Ιουνίου '16 σε κάτι γενέθλια μου πρόσφερε μια  φίλη ένα camel και έμελε να είναι και το τελευταίο μου έως τώρα τσιγάρο.....

Σε μια πολύ δύσκολη στιγμή μου μέσα στον Νοέμβρη, ζήτησα απο τηνίδια φίλη το ίδιο τσιγάρο camel η οποία πριν μου το δώσει με ρώτησε αν το θέλω σίγουρα 5-6 φορές.
Το άναψα, τράβηξα 2 τζούρες και της είπα...πάρτο ...δεν μπορώ...βρωμάει....

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι και η φίλη μου αυτή πια και ο άντρας της κι 2 ακόμη φιλικα μας ζευγάρια κόλησαν απο μένα και είναι πλέον μόνο ατμιστές (χωρίς τσιγάρο)

Με βοήθησε βέβαια και το ότι η γυναίκα μου ούτε ατμίζει ούτε καπνίζει...

Εν κατακλείδι πιστεύω ότι οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές και δεν χρειάζεται να πιέζουμε τον εαυτό μας υπερβολικά ή να ντρεπόμαστε για το αν θα κάνουνμε ένα τσιγάρο ή οχι. Αλλά έρχεται η στιγμή που καταλαβαίνουμεότι πλέον δεν το χρειαζόμαστε. Αυτή είναι και η στιγμή ορόσημο. Της απόλυτης επιλογής.
Για άλλους είναι η πρώτη μέρα για άλλους σε ένα μήνα, για άλλους σε ένα χρόνο...
και φυσικά για όσους περάσουν απο την στιγμή ορόσημο και δεν κάνουν την στροφή...μπορεί να μην το κόψουν ποτέ....

Επίσης πιστεύω ότι τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η αρχική αποφασή μας για την αποδέσμευση απο το τσιγάρο και κατά κάτι λιγότερο ο ατμιστικός μας εξοπλισμός.
Αυτό που λέμε όλοι....κάτι να με καλύπτει....

..αυτά...



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 16:07 »
@Fiestaris:

Το πρώτο σκέλος από τα λόγια σου έχει να κάνει με την συμπεριφορά των άλλων.
Σε αυτό λέω πως κανείς, για κανένα θέμα δεν δικαιολογείται να την λέει στον άλλο για πράγματα που αφορούν μόνο τον άλλο. Ούτε για άτμισμα, ούτε για ντύσιμο, ούτε για θρησκεία, ούτε για σεξ, ούτε για τίποτα. Είμαστε προβληματικοί και το κάνουμε συχνά -και είναι ηλίθιο.

Στο δεύτερο σκέλος νομίζω προσπαθείς κα κάνεις το ξύδι γλυκάδι, που λένε. Μιλάω για εμμονή (με αρνητικό πρόσημο, πράγματι) και όχι για "συνέχιση της απολαυστικής διαδικασίας" διότι το τσιγάρο είναι μεν απόλαυση αλλά αυτό που το χαρακτηρίζει ακόμα περισσότερο είναι πως σκοτώνει. Ανάμεσα στα δύο, ε, το "σκοτώνει" βαραίνει περισσότερο στο ποια λέξη θα χρησιμοποιήσω. Επειδή σκοτώνει είμαστε όλοι εδώ, και οι φουλ ατμιστές και οι της μικτής χρήσης. Αν δεν σκότωνε θα καπνίζαμε χωρίς θέμα.

Οπότε όταν κάποιος προσπαθεί να ξεκολλήσει από κάτι που τον σκοτώνει, το να μένει στο περίπου δεν θα το χαρακτηρίσω "ευτυχώς παίρνει ακόμα την μοναδική απόλαυση του τσιγάρου"! Θα το πω: "δεν έχει ξεκόψει από κάτι που του κάνει κακό, αν και έχει καλό υποκατάστατο". Το γιατί είναι δικό του θέμα. Αλλά δεν μπορούμε να ονομάζουμε κάτι κακό όταν θέλουμε να το μειώσουμε και καλό όταν ακόμα το κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος christosagr

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 16:15 »
Έδωσα πνοή στο νήμα με το σχόλιό μου και είπατε ''πολύ σημαντικά'' πράγματα.. :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 16:45 »
Που μεταξύ μας τώρα, η απόλαυση από το τσιγάρο απέχουν χιλιόμετρα.. Απλά δεν το καταλαβαίνεις γιατί έχεις κλειστούς τους γευστικούς σου κάλυκες από την πίσσα.. ;)



υ.γ επίσης έχει γέλιο πολύ όταν κάποιος μιλάει για τον εαυτό του και λέει και καλα πως είναι ένας φίλος του.. :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 17:32 »
@Fiestaris:

Το πρώτο σκέλος από τα λόγια σου έχει να κάνει με την συμπεριφορά των άλλων.
Σε αυτό λέω πως κανείς, για κανένα θέμα δεν δικαιολογείται να την λέει στον άλλο για πράγματα που αφορούν μόνο τον άλλο. Ούτε για άτμισμα, ούτε για ντύσιμο, ούτε για θρησκεία, ούτε για σεξ, ούτε για τίποτα. Είμαστε προβληματικοί και το κάνουμε συχνά -και είναι ηλίθιο.

Στο δεύτερο σκέλος νομίζω προσπαθείς κα κάνεις το ξύδι γλυκάδι, που λένε. Μιλάω για εμμονή (με αρνητικό πρόσημο, πράγματι) και όχι για "συνέχιση της απολαυστικής διαδικασίας" διότι το τσιγάρο είναι μεν απόλαυση αλλά αυτό που το χαρακτηρίζει ακόμα περισσότερο είναι πως σκοτώνει. Ανάμεσα στα δύο, ε, το "σκοτώνει" βαραίνει περισσότερο στο ποια λέξη θα χρησιμοποιήσω. Επειδή σκοτώνει είμαστε όλοι εδώ, και οι φουλ ατμιστές και οι της μικτής χρήσης. Αν δεν σκότωνε θα καπνίζαμε χωρίς θέμα.

Οπότε όταν κάποιος προσπαθεί να ξεκολλήσει από κάτι που τον σκοτώνει, το να μένει στο περίπου δεν θα το χαρακτηρίσω "ευτυχώς παίρνει ακόμα την μοναδική απόλαυση του τσιγάρου"! Θα το πω: "δεν έχει ξεκόψει από κάτι που του κάνει κακό, αν και έχει καλό υποκατάστατο". Το γιατί είναι δικό του θέμα. Αλλά δεν μπορούμε να ονομάζουμε κάτι κακό όταν θέλουμε να το μειώσουμε και καλό όταν ακόμα το κάνουμε.
Δεν περίμενα (και ούτε έιναι λογικό) να μιλήσεις για συνέχιση της απολαυστικής διαδικασίας, ούτε και γω θα το πω έτσι. Αλλά θεωρώ ότι είναι το άκρως αντίθετο από το "εμμονή σε μια επιβλαβή συνήθεια". Προσωπικά, δε θα τα ονομάσω ούτε εξ' ολοκλήρου καλό (πχ απολαυστική διαδικασία), ούτε όμως και εξ' ολοκλήρου κακό επειδή το κακό μέρος βαραίνει πιο πολύ. Αν κάποιος καπνιστής συνειδητά καπνίζει λίγο, δε θα σταθώ στο ότι είναι εμμονή σε μια επιβλαβή συνήθεια, θα πω μπράβο του που στέκεται μόνο στο απολαυστικό κομμάτι του πράγματος (κανείς δεν ευχαριστήθηκε τσιγάρο κάνοντας 2 πακέτα τη μέρα) ξέροντας ότι και αυτό βλάπτει αλλά έχει περιορίσει τη βλάβη στο ελάχιστο συνειδητά (σίγουρα όχι στο μηδέν). Έτσι θα επικροτήσω την προσπάθειά του. Αν πάλι, έχει βρει υποκατάστατο που του ταιριάζει απόλυτα και δεν καπνίζει καν, μπράβο του αλλά δυστυχώς δεν είναι για όλους έτσι. Και οι υπόλοιποι που θέλουν να απαλλαγούν πλήρως δεν είναι πιο αδύναμοι από αυτόν, απλώς δε βρήκαν το υποκατάστατο που οι άλλοι ευτυχώς βρήκαν.

Εγώ όταν ξεκίνησα το ΗΤ μου πήρε χρόνο να βρω αυτό που πλήρως υποκαθιστά ένα τσιγαρο, οπότε αρχικά η μείωση μου είχε φανεί κάτι θετικό και καταλαβαίνω πως για κάποιους το ΗΤ μπορεί να είναι κάτι που τους καλύπτει  μέχρι το επόμενο τσιγάρο. Όταν βρήκα τον πλήρη συνδυασμό όμως δε μου χρειάστηκε κανένα τσιγάρο. Γιατί? Διότι πολύ απλά δεν το είχα ανάγκη και.

Ένας από τους φίλους μου αρχικά με κορόιδευε (με πείραζε) που χρησιμοποιούσα ΗΤ.. έκανε 3 25άρια τη μέρα.. μέχρι που μια μέρα δοκιμάζει. Πήρε ένα σετάκι, του έκατσε με τη μία (δεν έκανε ούτε ένα τσιγάρο από την ώρα που το δοκίμασε) και μέσα σε 1 χρονο μειώνοντας σταδιακά την νικοτίνη, τώρα κάνει μηδενική και όταν πάμε για καφέ παίζει να μην το βγάλει και καθόλου από την τσέπη διότι απλώς δεν είναι καν στο μυαλό του.  Σε αυτόν θα δώσω συγχαρητήρια διότι απαλλάχθηκε σχεδόν πλήρως και από τον ατμό, σταδιακά.

Δε μπορώ σίγουρα να πω μπράβο σε αυτόν που πιέζεται να μην καπνίσει διότι θεωρώ ότι η μεγάλη πίεση του να μην καπνίσει κάποιος που θέλει, του να μην πιει αυτός που θέλει, του να ζει συντηρητικά από όλες τις απόψεις για να μη βλάψει τον εαυτό του, μπορεί να επιφέρει επίσης κακό και μάλιστα πολύ κακό (ψυχολογική καταπίεση). Πολλοί πιέζονται επίσης στο να μην κάνουν κάτι και κάνουν κάτι άλλο κακό και ξεδίνουν εκεί (τι να το κάνω αν κόψει κάποιος το τσιγάρο και γίνει παχύσαρκος - σε αυτή την περίπτωση ας κάνει και 5).

Επίσης με ενοχλεί όταν έχει υφάκι κάποιος που χρησιμοιποιεί ΗΤ έναντι όσων καπνίζουν λίγο δίοτι οι πρώτοι είτε ζηλεύουν και θέλουν να κάνουν και αυτοί, είτε δεν καταλαβαίνουν ότι στάθηκαν τυχεροί που βρήκαν το τέλειο υποκατάστατο, το οποίο όμως μπορεί να μην είναι για τον άλλον (έστω όχι ακόμα). Επομένως ας μην τον κάνουν να αισθανθεί αυτόν που κάνει και ΗΤ και κανονικό τσιγάρο ότι κάνει βλακεία δίοτι τον ενοχοποιούν και σαν να του λένε "μια τρύπα στο νερό κάνεις" και αυτός θα πάει φουλ για τσιγάρο. Όχι, δεν κάνει μια τρύπα στο νερό.. είναι στην προσπάθεια, το έχει μειώση και όταν το ΗΤ τον καλύψει πλήρως, είμαι σίγουρος ότι θα σταματήσει και το κανονίκο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364