vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, ThioVag, manoslykos, Amcm, infernity

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #930 στις: Μαρτίου 22, 2016, 03:59 »
Άρα (ξανά), μήπως η εξέλιξη πρέπει να επικεντρωθεί σε ένα mode με λογισμικό τέτοιο ωστέ να ειναι αφενός κατανοητό για όλους, αφετέρου να διορθώνει - προστατεύει δίνοντας όμως παράληλα  στον χρήστη τη χαρα να παίξει μέσα σε κάποια όρια? 
Αν αυτό το κάνει τώρα το tc τότε  γιατί να υπάρχει το power mode η όποιο άλλο?
Και γιατί να το ψάχνουν οι γιατροι ο shadockan και οι ατμιστές   γενικότερα, και δεν το ψάχνει η joytech η UD η Kanger κλπ ?

Στο Pegasus  δεν υπάρχει πουθενά το SS !! Εχει Ka Ti  Ni και στο Ni ελέγχεις μόνο την θερμοκρασία χωρίς να βλέπεις watt.
Ποιος θα τα εξηγήσει αυτα στους νεοεισερχόμενους που δεν έχουν σχέση με φόρουμς και τέτοια ?  Θα μου πείτε τι τα θελει ο νέος τα ατσάλια τα νικέλια και τα συναφή! Έλα ντε :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #931 στις: Μαρτίου 22, 2016, 13:23 »
Φίλε Savo, η εξελιξη του ηλεκτρονικου τσιγαρου ειναι ραγδαια, το TC
εχει μονο 1 χρόνο που πρωτοπαρουσιαστηκε με το Ni200.

Ο ελεγχος της θερμοκρασιας πρωτιστως μας ενδιαφερει γιατι απο καποιες θερμοκρασιες και πανω
οι ουσιες του υγρού διασπόνται σε αλλες τοξικες ουσιες. πχ η VG σε ακρολεινη γυρω στους 260C.

Δευτερευοντως, μας ενδιαφερει γιατι θελουμε να πετυχουμε μια σταθερη και γευστικη τζουρα.

Σχετικη ερευνα ειναι σε εξελιξη απο τον Κο Φαρσαλινο:
https://www.indiegogo.com/projects/e-cigarette-research-temperature-of-evaporation#/

Επειδη ομως η μεθοδος υπολογισμου της θερμοκρασιας οπως εφαρμοζεται ακόμα ειναι προσεγγιστικη και δεν διασφαλιζει οτι δεν θα ξεπερασεις τους 260C πχ ακομα και αν το εχεις ρυθμισει στους 260C αυτο που τελικα μας νοιαζει είναι να μην παρουμε καμμένο είτε απο κακό στησιμο είτε επειδη ξεχασαμε να γεμισουμε το τανκ.

Οπως καταλαβαινεις το TC δεν ειναι αναγκαιο λοιπον με Kanthalaki και Power mode κανεις μια χαρα ατμισματα αρκει να ανεβάζεις τα watt με φειδώ!

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #932 στις: Μαρτίου 23, 2016, 01:43 »
δοκίμασα microcoil ud316l 0.4mm άξονα 3 ,6-7 σπείρες  σε TC, ενώ στην αρχή ήταν κανονικά μετά από καμιά ώρα έπεσε η τιμή της αντίστασης απο 0,54 σε 0,51 και δεν έβγαζε κάλο ατμό,ανέβαινα μέχρι και 290 άλλα τίποτα, το γύρισα μετά σε VW και έφαγα κάτι καμένα :shock_sick_02: ,ούτε στην αρχή   που  μόλις ξεκινούσα με επισκευασιμους δεν είχα φάει τόσο και απαίσιο καμένο >:( .

Αποσυνδεδεμένος kazer

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #933 στις: Μαρτίου 23, 2016, 21:36 »
Καλησπερα!μπορούμε να παίξουμε και σε λειτουργία power;ή πρέπει με έλεγχο θερμοκρασίας;κ είναι καλύτερο από kanthal το ss;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #934 στις: Μαρτίου 23, 2016, 21:38 »
Μπορεις να παιξεις και με τα 2,τωρα για το αν ειναι καλυτερο θα το διαπιστωσεις μονο αν το δοκιμασεις

Αποσυνδεδεμένος kazer

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #935 στις: Μαρτίου 23, 2016, 23:58 »
Μπορώ ν τ χρησιμοποίηση άφοβα στην power λειτουργία δλδ

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #936 στις: Μαρτίου 24, 2016, 00:08 »
τίποτα δεν είναι καλύτερο από το kanthal. βασικά όλα τα σύρματα σε VW κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα, ζεσταίνονται και  βράζουν το υγρό που γίνεται ατμός, κάποια σύρματα ανάβουν πιο γρηγορα από τα άλλα, αλλά στην τελική δίνουν αυτό που δίνει και το kanthal χωρίς καμιά διάφορα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #937 στις: Μαρτίου 24, 2016, 00:31 »
Άρα (ξανά), μήπως η εξέλιξη πρέπει να επικεντρωθεί σε ένα mode με λογισμικό τέτοιο ωστέ να ειναι αφενός κατανοητό για όλους, αφετέρου να διορθώνει - προστατεύει δίνοντας όμως παράληλα  στον χρήστη τη χαρα να παίξει μέσα σε κάποια όρια?  
Αν αυτό το κάνει τώρα το tc τότε  γιατί να υπάρχει το power mode η όποιο άλλο?
Και γιατί να το ψάχνουν οι γιατροι ο shadockan και οι ατμιστές   γενικότερα, και δεν το ψάχνει η joytech η UD η Kanger κλπ ?

Στο Pegasus  δεν υπάρχει πουθενά το SS !! Εχει Ka Ti  Ni και στο Ni ελέγχεις μόνο την θερμοκρασία χωρίς να βλέπεις watt.
Ποιος θα τα εξηγήσει αυτα στους νεοεισερχόμενους που δεν έχουν σχέση με φόρουμς και τέτοια ?  Θα μου πείτε τι τα θελει ο νέος τα ατσάλια τα νικέλια και τα συναφή! Έλα ντε :hmmm:

Η Joytech και η UD εννοεις.....
Η Kanger τι να ψαξει  ;;;;;
Δεν εχει κατι δικο της για να το εξελιξει.....

Τεσπα , το TC εχει γινει οπως λεει και ο Αthkatla για να μην εχουμε θερμοκρασιες επικινδυνες και για να μη παρουμε καμενο.
Οσο κι αν φαινεται ομως ακομα και χαζο , το TC ειναι ο καλυτερος δασκαλος ωστε να μαθει καποιος να στηνει σωστα.
Το Kanthal ειναι ενα απο τα παλαιοτερα συρματα μαζι με το ΝiCrome (το οποιο δουλευει και σε TC)  και αυτοι που ασχοληθηκαν και ατμιζαν πριν την εμφανιση του TC , συνεχιζουν χωρις κανενα προβλημα.
Μπορω να γραψω μαλιστα εντελως ανετα , οτι πολλοι απο ''εμας'' , δεν χρειαζομαστε καθολου το TC σε καμια απο τις εφαρμογες του και τιποτα απο οτι προσφαιρει.
Μεγαλυτερη ευχαριστηση υπαρχει για καποιους στον ''παραδοσιακό'' τροπο ατμισματος

Δεν ειναι κακο να υπαρχει το TC , δεν ειναι ομως και απαραίτητο σε καποιους...
Οποτε αυτη ειναι και η απαντηση στο ερωτημα γιατι να υπαρχει το Power mode και το Kanthal....

Το Pegasus , καθως και πολλα ακομα μοντακια στην αγορα , δεν εχουν Watts γιατι επιβεβαιωνουν αυτο που εγραψα σε προηγουμενο ποστ .
Δεν εχει σημασια ποσα Watts θα ρυθμισεις.
Το TC μολις πιασει τη θερμοκρασια , θα δωσει τα Watts που απαιτουνται ωστε να κραταει σταθερα τη θερμοκρασια.
Το μοντακι αυτο θα δωσει ολα τα Watts που εχει μεχρι να φτασει στη θερμοκρασια που εχουμε ρυθμισει.
Το ιδιο θα συμβει και στο eVic VTC Mini αν δωσεις 75Watts.
............και η αληθεια οπως γραφω και μερικες γραμμες πιο πανω , για νεους ατμιστες ειναι το καλυτερο να ατμισουζουν με TC , γιατι θελουν δεν θελουν θα μαθουν να στηνουν με το .... στανιο...  Αλλιως δεν θα μπορεσουν να ατμισουν... ;D :))
Μη μου πειτε τωρα οτι υπαρχει και το Power mode.....    Xαχαχαχα...


δοκίμασα microcoil ud316l 0.4mm άξονα 3 ,6-7 σπείρες  σε TC, ενώ στην αρχή ήταν κανονικά μετά από καμιά ώρα έπεσε η τιμή της αντίστασης απο 0,54 σε 0,51 και δεν έβγαζε κάλο ατμό,ανέβαινα μέχρι και 290 άλλα τίποτα, το γύρισα μετά σε VW και έφαγα κάτι καμένα :shock_sick_02: ,ούτε στην αρχή   που  μόλις ξεκινούσα με επισκευασιμους δεν είχα φάει τόσο και απαίσιο καμένο >:( .

............ξεχασες να γραψεις οτι τα Watts δεν τα κατεβασες.......... :laugh1:
Δεν ειναι τιποτα....
Την πρωτη φορα την πατας.
Μετα ............. το θυμασαι........ :laugh1:
Εκτως αν δεν ειχες ανεβασμενα Watts και απλα η αντισταση σου ηταν χαλια...  χαχαχα
Θελω ομως να σε ρωτησω και κατι....:
Οταν γραφεις οτι εκανες micro coil , τι εννοεις  ;;;;;

Καπου παει το μυαλο μου ............ :hmmm:


Καλησπερα!μπορούμε να παίξουμε και σε λειτουργία power;ή πρέπει με έλεγχο θερμοκρασίας;κ είναι καλύτερο από kanthal το ss;

Το Kanthal δεν μπορει να δουλεψει σε TC.
Δουλευει μονο σε Power Mode.
Το SS μπορει να δουλεψει και στα δυο μενου.

Το ειδαμε στην αγορα πριν το TC εξαλλου...

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #938 στις: Μαρτίου 24, 2016, 00:56 »

Θελω ομως να σε ρωτησω και κατι....:
Οταν γραφεις οτι εκανες micro coil , τι εννοεις  ;;;;;

κανονικό microcoil οι σπείρες κολλητά με  dryburn και έτσι.

Τα watts  όχι δεν τα κατέβασα ήταν γύρο στα 20-25, ακόμα εχω τη γεύση του καμμενου στο μυαλό μου 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2016, 01:03 από sergor »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #939 στις: Μαρτίου 24, 2016, 01:05 »
Βρε Βασίλη, να σε ρωτήσω κάτι γιατί το έχεις ξαναπεί...
Όταν λες οτι το Nichrome δουλεύει σε TC, εννοείς απλά οτι μπορείς να ατμίσεις? Και σε ποιό mode? Ή οτι ακόμα και αν στεγνώσει το βαμβάκι δεν θα πάρεις καμένο οπότε δουλεύει και όπως πρέπει να δουλεύει το TC?
Γιατί εγώ έχω καταλάβει οτι ακόμα και αν δουλεύει ένα σύρμα σε TC, με την έννοια οτι ατμίζεις, δεν σημαίνει οτι κάνει για TC, με την έννοια οτι δεν θα σου δώσει καμένο! :dontknow:
Συγκεκριμένα, το Nichrome έχει τόσο μικρό TCR που ακόμα και αν κάποιο mod είχε ρύθμιση, που νομίζω έχουν τα DNA200, θα ήταν πολύ δύσκολο να δουλέψει σωστά! Εδώ παιδευόμαστε με το ατσάλι που έχει 9 φορές περίπου μεγαλύτερο TCR απο το Nichrome.
Και να προσθέσω κάτι ακόμα. Εγώ προτιμώ το TC μόνο και μόνο γιατί τα σύρματα που χρησιμοποιούνται σε TC μου δίνουν καλύτερη γεύση. Αν το Kanthal μου έδινε ίδια γεύση δεν θα είχα κανένα λόγο να το αλλάξω.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #940 στις: Μαρτίου 24, 2016, 01:21 »
κανονικό microcoil οι σπείρες κολλητά με  dryburn και έτσι.

Τα watts  όχι δεν τα κατέβασα ήταν γύρο στα 20-25, ακόμα εχω τη γεύση του καμμενου στο μυαλό μου

αδερφε microcoil και tc δεν πανε μαζι.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #941 στις: Μαρτίου 24, 2016, 01:33 »
είδα εδώ ότι κάνει το  microcoil  από ss , και τώρα το δουλεύω με 200 C στον έλεγχο θερμοκρασιας με tcr 98

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #942 στις: Μαρτίου 24, 2016, 01:56 »
....Εγώ προτιμώ το TC μόνο και μόνο γιατί τα σύρματα που χρησιμοποιούνται σε TC μου δίνουν καλύτερη γεύση. Αν το Kanthal μου έδινε ίδια γεύση δεν θα είχα κανένα λόγο να το αλλάξω.

πιπέρι στο στόμα... :tongue_smilie:  :))

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #943 στις: Μαρτίου 24, 2016, 02:03 »
Μετά από ένα μήνα με ss κατάλαβα πως έχω ερωτευτεί αυτό το σύρμα. Και το λέω αυτό γιατί για κάποιο λόγο με χαλάνε τα άλλα. Τώρα που μπήκα και σε θερμοκρασία δεν νομίζω να φύγω σύντομα από αυτό το σύρμα. Ακόμα και νέος ατμιστης που είμαι(4 μήνες) νομίζω πως καταλαβαίνω την διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #944 στις: Μαρτίου 24, 2016, 02:10 »
Βρε Βασίλη, να σε ρωτήσω κάτι γιατί το έχεις ξαναπεί...
Όταν λες οτι το Nichrome δουλεύει σε TC, εννοείς απλά οτι μπορείς να ατμίσεις? Και σε ποιό mode? Ή οτι ακόμα και αν στεγνώσει το βαμβάκι δεν θα πάρεις καμένο οπότε δουλεύει και όπως πρέπει να δουλεύει το TC?
Γιατί εγώ έχω καταλάβει οτι ακόμα και αν δουλεύει ένα σύρμα σε TC, με την έννοια οτι ατμίζεις, δεν σημαίνει οτι κάνει για TC, με την έννοια οτι δεν θα σου δώσει καμένο! :dontknow:
Συγκεκριμένα, το Nichrome έχει τόσο μικρό TCR που ακόμα και αν κάποιο mod είχε ρύθμιση, που νομίζω έχουν τα DNA200, θα ήταν πολύ δύσκολο να δουλέψει σωστά! Εδώ παιδευόμαστε με το ατσάλι που έχει 9 φορές περίπου μεγαλύτερο TCR απο το Nichrome.
Και να προσθέσω κάτι ακόμα. Εγώ προτιμώ το TC μόνο και μόνο γιατί τα σύρματα που χρησιμοποιούνται σε TC μου δίνουν καλύτερη γεύση. Αν το Kanthal μου έδινε ίδια γεύση δεν θα είχα κανένα λόγο να το αλλάξω.


Κι ομως αυτο δεν το προσεξα φιλε.
Εχεις απο,λυτο δικιο.
Δεν το αφησα να στεγνωσει.
Σταματουσε το μοντακι κανονικα στη θερμοκρασια.
Δεν εκανα ελεγχο ομως αν το καιει το βαμβακι.
Θεωρησα αρκετο το οτι δουλευε ο ελεγχος στους βαθμους που το ειχα ρυθμισει και ετσι δεν πηγα παραπαρεα φιλε.
Αφου ομως σταματουσε στη θερμοκρασια θεωρω οτι θα σταματουσε και αν ηταν να μου δωσει καμενο.
Δεν το προσπαθησα ομως.....


κανονικό microcoil οι σπείρες κολλητά με  dryburn και έτσι.

Τα watts  όχι δεν τα κατέβασα ήταν γύρο στα 20-25, ακόμα εχω τη γεύση του καμμενου στο μυαλό μου


Μαλιστα....
Για να καθαρισει και εδω το θεμα.....
1)   Mini coil    = 1.0 mm  εσωτερικη διαμετρος
2)   Micro coil  = 2.0 mm        >>>>>>>>
3)   Mega coil   = 3.0mm        >>>>>>>>

Το αν ειναι ανοικτες η ενωμενες οι σπειρες , δεν εχει σχεση με την ονομασια αυτη....

Παμε παρακατω ομως.....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14252 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix