vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 6 χρήστες
bakoulini, dimitraf, Giannis.B, Ποντικός, Alexander20, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7680 στις: Μαρτίου 01, 2016, 23:13 »
Rem γιατί ρωτάς; Έχεις υποτονική τζούρα;
Νανά ναι αυτές είναι.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7681 στις: Μαρτίου 01, 2016, 23:23 »
Μα αυτό είναι το θέμα, έχει συνέχεια protection, όχι άτονη τζούρα.
Αν χαμηλώσει το TCR, το mod θα κόβει σε ακόμα πιο χαμηλή μεταβολή της αντίστασης απο ότι τώρα, δηλαδή ακόμα πιο νωρίς...

EDIT: Βέβαια θα μου πεις, αν έχει συνέχεια protection, άτονη θα είναι η τζούρα, τι θα είναι? Ντουμάνια θα βγάζει? :eyesplash:
Εκτός αν δεν προλαβαίνει καν να ατμοποιήσει...

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7682 στις: Μαρτίου 01, 2016, 23:47 »
Προλαβαινω να πάρω τζούρα για ενα δευτερόλεπτο και μετά βγάζει protection. Το πράσινο καρουλάκι είναι 28AWG , δεν ξέρω πώς μεταφράζεται σε mm.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7683 στις: Μαρτίου 01, 2016, 23:57 »
Κάτι δεν είναι σωστό στο στήσιμο και μετράει την αντίσταση πιο πάνω απο ότι είναι. Κανονικά η αντίστασή σου στις 5 σπείρες έπρεπε να βγαίνει κάπου στα 0.5Ohm.
Δεν τσεκάρεις το στήσιμο μήπως λασκάρισε καμιά βίδα στα ποδαράκια ή τίποτα άλλο?

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7684 στις: Μαρτίου 02, 2016, 00:22 »
Ναι το protector δεν σημαίνει πως μετά δεν μπορείς να πάρεις τζούρα…
Σημαίνει πως έχει φτάσει στην θερμοκρασία που το έχεις ρυθμίσει.
Μπορείς να ατμίζεις κανονικά.
Τώρα αν έχεις άτονη τζούρα τότε δεν φταίει το protector αλλά άλλοι παράγοντες.
Οπότε μια χαρά δουλεύουν όλα.
Το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις είναι η αντίσταση γιατί όπως σου είπε ο κύριος από πάνω πρέπει να στη διαβάζει κατά 0.2 παρακάτω.

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7685 στις: Μαρτίου 11, 2016, 14:52 »
Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω και δεν σας χορταίνω. Έχω ένα θέμα και δεν ξέρω που ακριβώς να το ψάξω. Δεν έχω κλείσει βδομάδα στο άτμισμα ακόμα αλλά έχω μια ενόχληση και δεν γνωρίζω που οφείλεται: Στις δέκα φορές που θα ατμίσω, η μία προσπάθεια εισπνοής με καίει. Ένα ας πούμε τσούξιμο στο λαιμό, και ένα γρατζούνισμα στον ουρανίσκο κι ένα μπούκωμα στο στήθος σαν να τραβάω βαριά τζούρα τσιγάρου. Άλλαξα δύο υγρά διαφορετικής εταιρίας. Έπλυνα το βαρελάκι μου, άλλαξα αντίσταση. Το ίδιο φαινόμενο. Κάνω κάτι λάθος;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7686 στις: Μαρτίου 11, 2016, 14:58 »
Ποια υγρά ατμιζεις και με τι ποσοστό νικοτινης; 

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7687 στις: Μαρτίου 11, 2016, 15:19 »
Ναταλία όλα τα υγρά στο 95% είναι σε ποσοστά vg/pg γλυκερίνη και προπυλενικη γλυκολη στα 50/50 η δε περιεκτικοτητα νικοτίνης από μηδενική 0.3mg εωσ και 24 mg ανάλογα τώρα με τισ περιεκτικοτητεσ τισ παραπάνω και σε συνάρτηση με των ατμοποιητη πόσα ωμ έχεις και στα πόσα βατ δουλεύεις θα έχεις και την απόδοση κάψιμο στο λαιμό χαμήλωσε τα ποσοστά νικοτίνης κατέβασε βατ από το μόντ η περισσότερη έχουν και θέμα με την προπυλενικη γλυκολη σε μεγάλα ποσοστά έχει και αυτή ευθύνη για το γδαρσιμο στων λαιμό όπως και κάποια όξινα υγρά πχ φράουλες μπανάνες μήλο και όλα γενικά τα φρούτοδεις υγρα

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 7041X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7688 στις: Μαρτίου 11, 2016, 15:20 »
Το EDEN 5 El Toro, El Greco Hellas Blend 0,9%, Vanilla από Innovation. Η βανίλια είναι 12 mg την οποία και λάτρεψα αλλά είναι αυτό το γμτ που με ξενερώνει το πότε θα μου τύχει η στραβή τζούρα. Το μοντάκι το έχω στα 13W. 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7689 στις: Μαρτίου 11, 2016, 15:27 »
Ακριβώς όπως τα είπε κι ο Γιώργης από πάνω  ;)

Αιτίες για το γρατσούνισμα στον λαιμό:
α) Υψηλότερη νικοτίνη.
β) Υψηλότερο ποσοστό PG (σε σχέση με την γλυκερίνη VG)
γ) Θέμα "σεταρίσματος": Ατμοποιητής + Αντίσταση + υγρό.

Μην απογοητεύεσαι. Θέλει λίγο (έως αρκετό) πειραματισμό. Κανείς δεν τα πέτυχε όλα αυτά με τη μία!
Αν σου αρέσει πάρα πολύ κάποιο συγκεκριμένο υγρό, δοκίμασέ το με λιγότερη νικοτίνη ή/και χαμηλότερη αντίσταση.
Έχε επίσης υπόψιν σου πως οι πρώτες πρωινές τζούρες δημιουργούν αυτό το πρόβλημα ενώ μετά στρώνει.
Για αυτό τον λόγο ορισμένοι, ξεκινούν με χαμηλότερα watt το πρωί (ίσως και ηπιότερες τζούρες) και τα ανεβάζουν σταδιακά.

(μπορείς επίσης να δοκιμάσεις παρόμοιες γεύσεις και από άλλες εταιρίες υγρών, ειδικά βανίλιες θα βρεις πάρα πολλές, το αποτέλεσμα μπορεί να σε εκπλήξει)

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7690 στις: Μαρτίου 11, 2016, 15:28 »
Εχουν δικιο τα παιδια.
Δοκιμασε να χαμηλωσεις την νικοτινη σου αν θες και χαμηλωσε επισης και τα watt σου.

Ξεκινα απο τα 9watt ή και πιο χαμηλα οπως τα 7.5w.Επειτα αυξησε μεχρι το σημειο που σε ικανοποιει.

Eπισης οταν πας να προμηθευτεις το υγρο που σου αρεσει η που θες να δοκιμασεις,ζητησε απο το καταστημα να σου προτεινει υγρο που να εχει υψηλοτερη περιεκτικοτητα σε VG,και δες αν σε ικανοποιει οταν το ατμισεις.

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7691 στις: Μαρτίου 11, 2016, 16:04 »
@E-spy αναφέρεις την υψηλότερη νικοτίνη ως μία από τις αιτίες. 
Ερώτηση: Αφού δεν με ενοχλεί στις υπόλοιπες τζούρες αντιθέτως η αίσθηση γεύσης/ικανοποίησης είναι ακριβώς αυτή που θέλω, δεν είναι ρίσκο να δοκιμάσω με χαμηλότερη; 
Άλλη μία ερώτηση ίσως πιο κουτή: Τα τσιγάρα που κάπνιζα περιείχαν ο,8 νικοτίνη. Του υγρού που ατμίζω είναι 12. Δεν με χαλάει όμως καθόλου. Καταλαβαίνω πως άλλο το κάπνισμα κι άλλο το άτμισμα αλλά δεν θα έπρεπε να με κάνει να δυσανασχετώ η τόση διαφορά νικοτίνης; Κι αφού δεν με κάνει να δυσανασχετώ πως θα την ελαττώσω τη ρημάδα; Φοβάμαι μην ξανα.....αμαρτήσω!
@ e-spy, teo77 @giorgo δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό με το watt.Αντιθέτως το είχα εκεί κολλημένο συνεχώς. Θα ακολουθήσω (ξανά) ευλαβικά τις οδηγίες σας να ξέρετε όμως πως αυτό με τη PG, VG πολύ με μπερδεύει όσο διάβασμα και να ρίξω.
ΥΓ. @e-spy Σιγά μην κλάψω, σιγά μην απογοητευτώ!! Θα το κόψω το είπα και τελείωσε. Εξάλλου με αφήνετε; Δεν με αφήνετε!!!!
Κι άλλη μια ερώτηση φτου και βγαίνω: Αν θελήσω ένα μοντ ακόμα ως αντικατάσταση, πρέπει πάλι να διαλέξω το ίδιο ; Για τώρα έχω eleaf 30W + Nautilus.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7692 στις: Μαρτίου 11, 2016, 16:19 »
Ένα σετ = κανένα.

Αν πάθει κάτι ο ατμοποιητής σου ή το μοντάκι σου τί θα κάνεις; :dontknow:

Κατά τη γνώμη μου πάρε και ένα δεύτερο σετ (μοντ - ατμοποιητή), για να έχεις πάντα ετοιμοπόλεμο αλλά και με μία δεύτερη γεύση.

Το δεύτερο είναι πολύ σημαντικό για να μην μπουχτίζεις μία γεύση συνέχεια. ;)

Εγώ αυτό κάνω. Αλλάζω την μέρα 2 και 3 γεύσεις και έτσι δεν τις βαριέμαι.

Τώρα για το ποιο σετάκι να σου προτείνω, υπάρχουν πολλές προτάσεις και δεν ξέρω τα θέλω σου.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7693 στις: Μαρτίου 11, 2016, 16:20 »
Να πω κ εγώ την εξυπνάδα μου Ναταλία σαν νέος.
Επειδή είσαι στα κοντά που κάπνιζες, ο λαιμός και όλο το σύστημα εκεί μέσα δεν έχει προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα pg/vg αρώματα και διαφορετικός τρόπος πρόσληψης νικοτίνης.
Ξεκίνα δια της ατόπου με ένα συγκεκριμένο υγρό ας πούμε και με κάποιες σταθερές. Εγω ανακάλυψα ας πούμε, ότι ένα υγρό που είχα με κανέλα σταφύλι κλπ άσχετα με την νικοτίνη, τον λαιμουδακι μου που εχω βγαλει τις αμυγδαλές, το θέριζε στην κάψα και δεν μπορούσα να καταπιώ!

Το ξέρω είσαι στην φάση της δοκιμής κλπ, αλλά θα σου πάρει λίγο καιρό να βρεις τι σου ταιριάζει καλύτερα και ποιος φέρει την ευθύνη.
Για μένα φταίνε τα υγρά, τα αρώματα, και ότι ακόμα ο λαιμός δεν έχει συνηθίσει την μεταβαση.

Αποσυνδεδεμένος kurtz

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7694 στις: Μαρτίου 11, 2016, 16:24 »
Εγώ θα σου πρότεινα να μειώσεις νικοτίνη και αν δεις πως σου λείπει έντονα το τσιγάρο να την ξανά αυξήσεις. Για δεύτερο mod πιστεύω είναι προτιμότερο να πάρεις κάτι καλύτερο από αυτό που έχεις. Αφού έχεις είδη ένα που σε βολεύει κοίταξε και από Κίνα που είναι πολύ οικονομικότερα (κάτω από μισή τιμή) με μοναδικό μειονέκτημα τον χρόνο παράδοσης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 92 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix