vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, athmichalop, bloodlessz, Ηρακλης

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #615 στις: Ιουλίου 02, 2014, 09:30 »
Καλημέρα! Επειδή με τους επισκευάσιμους δεν το έχω και πολύ στο να τους ξεχωρίζω! Ποιόν απο τους 2 θα προτείνατε?

http://www.fasttech.com/products/0/10006709/1632903-taifun-gt-style-rebuildable-atomizer-5-0ml ή

http://www.fasttech.com/products/0/10006709/1527301-taifun-gt-style-rebuildable-atomizer-5-0ml

και οι 2 είναι κλώνοι  tayfun gt αλλα ποιόν απο τους 2?

Ευχαριστώ !

Ο πρώτος είναι με φινίρισμα ματ και με ύψος 61 χιλιοστά και ο δεύτερος είναι με φινίρισμα γυαλιστερό και ύψος 57 χιλιοστά.
Επίσης λέει πως είναι από διαφορετικό προμηθευτή ο ένας από τον άλλο.

Δεν βλέπω άλλες διαφορές μεταξύ τους.

Αν έχεις ματ μοντάκι παίρνεις τον ματ αλλιώς τον γυαλισμένο.
Για το αν λειτουργούν σωστά καλύτερα να δεις τα σχόλια των αγοραστών και ανάλογα κρίνεις ποιον από τους δυο θες.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #616 στις: Ιουλίου 02, 2014, 09:45 »
Ξεφεύγει σε λεφτά όμως! Ακόμα και τον taifun επειδή εχω 10 δολάρια επιστροφή apo fastteck τον κοιτάω!
Πάντως λίγο που είδα απο κοντά τον taifun δε μου φάνηκε δυσκολος αλλα και ούτε διαφορετικός στο σημείο που στήνεις την αντίσταση απο τον kayfun...
Τώρα τί να πώ! Την εμπειρία δεντην έχω!
Αν κατάλαβα καλά θες να πάρεις ένα ατμοποιητη με λιγότερο από 20 ευρω τύπου καυφουν ? και γιατί δεν κάνεις λίγο υπομονή να μαζέψεις χρήματα να πάρεις ένα καλύτερο κλώνο ? ο καλύτερος κλώνος της φαστεκ που σου πρότεινε ο συνατμιστης έχει διαφορα λιγότερο από 10 ευρω από αυτά που κοιτάζεις να πάρεις ..

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #617 στις: Ιουλίου 02, 2014, 10:27 »
Καλημέρα! Επειδή με τους επισκευάσιμους δεν το έχω και πολύ στο να τους ξεχωρίζω! Ποιόν απο τους 2 θα προτείνατε?

http://www.fasttech.com/products/0/10006709/1632903-taifun-gt-style-rebuildable-atomizer-5-0ml ή

http://www.fasttech.com/products/0/10006709/1527301-taifun-gt-style-rebuildable-atomizer-5-0ml

και οι 2 είναι κλώνοι  tayfun gt αλλα ποιόν απο τους 2?

Ευχαριστώ !

Εχω τον πρωτο. Η διαφορα με τον δευτερο,  εκτος απο αυτα που ειπαν τα παιδια παραπανω,  ειναι οτι εχει ενα ανταλλακτικο σωληνακι στην εισαγωγη αερα για να σφιγκει τη τζουρα.
Μου εφαγε κανα μηνα να μαθω να τον σεταρω χωρις να εχω διαρροες (πρεπει να πετυχεις ακριβως τη ποσοτητα του φυτιλιου η βαμβακιου που θα βγαινει απο τις τρυπες)
Τωρα τον εχω μονιμα με microcoil 0, 5 Ω σε μηχανικο με βαμβακι.  Εχει πολυ ποιο πυκνο ατμο και καλυτερη γευση απο kayfun, παντα κατα τη γνωμη μου.
Ειναι πλεον ο κυριος ατμοποιητης μου και ο καλυτερος που ειχα μεχρι στιγμης σε αποδοση.
Του πινω το αιμα γιατι μου το ηπιε αυτος μεχρι να τον καταφερω.  Πιστευω να εγινα αντιληπτος!

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #618 στις: Ιουλίου 02, 2014, 11:45 »
Αν κατάλαβα καλά θες να πάρεις ένα ατμοποιητη με λιγότερο από 20 ευρω τύπου καυφουν ? και γιατί δεν κάνεις λίγο υπομονή να μαζέψεις χρήματα να πάρεις ένα καλύτερο κλώνο ? ο καλύτερος κλώνος της φαστεκ που σου πρότεινε ο συνατμιστης έχει διαφορα λιγότερο από 10 ευρω από αυτά που κοιτάζεις να πάρεις ..

Βασικά το πλεονέκτημα του οτι αλλάζεις κάτι στο στήσιμο (στον taifun) χωρίς να χρειάζετε να τον αδειάζεις το θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα ειδικά για μένα που είμαι αρχάριος και σίγουρα θα κάνω λάθη στα στησίματα στην αρχή!

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #619 στις: Μαΐου 24, 2015, 22:58 »
Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου μιας και είδα υπάρχουν αρκετοί επισκευάσιμοι στην αγορά... Μέχρι στιγμής ατμίζω σε Nautilus Mini και αυτό που θα ήθελα είναι κάτι παρόμοιο στην αίσθηση. Ξέρω πως στη γεύση θα είναι μεγάλη η διαφορά αλλά τα χαρακτηριστικά του τρόπου που ατμίζω είναι τα εξής:

1. Ατμίζω σε πολύ χαμηλά V/W. Χαρακτηριστικά στον Nautilus Mini ατμίζω με αντιστάσεις 1.8 και τα Watt Πολύ χαμηλά στα 5W και σε volt δείχνει 3.0 Volt. Άρα υποθέτω ότι μου αρέσει ο κρύος ατμός.
2. Στο Nautilus ατμίζω σχεδόν αποκλειστικά στη μεγαλύτερη τρύπα εισροής αέρα χωρίς όμως να κάνω πνευμονικές τζούρες, αποκλειστικά mouth to lung.

Οπότε ποιον θα προτείνατε για να έχω παρόμοια αίσθηση ατμίσματος σε επισκευάσιμο?

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια  :)

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #620 στις: Μαΐου 24, 2015, 23:04 »
Εκ των πραγμάτων, πηγαίνοντας σε επισκευάσιμο η αίσθηση του ατμίσματος αλλάζει (προς το καλύτερο κατά τη γνώμη μου) από τον μίνι ναυτίλο. Με βάση αυτών που ζητάς, μπορείς να ξεκινήσεις με έναν καυφούν λάιτ πλας που θεωρώ ότι είναι ιδανικός ατμοποιητής για να μπεις στο κλίμα των επισκευάσιμων και σε λογική τιμή. Έχει μέτρια προς αεράτη τζούρα, όπως την θέλεις, και το εύρος των βατ που θα τον δουλέψεις το καθορίζεις εσύ (αφού εσύ φτιάχνεις την αντίσταση). Για ότι χρειαστείς, μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #621 στις: Μαΐου 24, 2015, 23:08 »
Το μόνο που με προβληματίζει με τον Kl+ είναι ότι γενικότερα έχω διαβάσει ότι δίνει ζεστή τζούρα που δε μου αρέσει. Όσον αφορά τον αέρα είναι ρυθμιζόμενος? Θα μπορέσω να τον ανοίξω αρκετά?

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #622 στις: Μαΐου 24, 2015, 23:12 »
Το αν η τζούρα είναι θερμή ή ψυχρή καθορίζεται από το τι αντίσταση θα κάνεις και στα πόσα βατ θα ατμίζεις. Αν τον ατμίζεις σε χαμηλά βατ όπως συνήθιζες πριν, η τζούρα θα έχει σχετικά χαμηλή θερμοκρασία. Ο αέρας ρυθμίζεται, απλά δεν έχει και τόσο μεγάλο εύρος και σίγουρα δεν φτάνει σε σημείο για πνευμονικές τζούρες. Έχω πάρα πολύ καιρό να ατμίσω με ναυτίλο και δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο αεράτη είναι η τζούρα του για να συγκρίνω με τον καυφούν και να σου απαντήσω ακριβώς τι και πως, αλλά σίγουρα η τζούρα του καυφούν δεν θεωρείται σφιχτή.

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #623 στις: Μαΐου 24, 2015, 23:15 »
kayfun  γνησιος
ολα τα αλλα πεταμενα λεφτα

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #624 στις: Μαΐου 24, 2015, 23:24 »

έχω δυο kayfun lite+ (και ένα τρίτο που χάρισα) και έναν v4 όλοι κλώνοι όλοι ατμιζουν υπέροχα
οποτε εγώ τι πρέπει να πω τώρα ότι οι γνήσιοι είναι πεταμένα λεφτά? όχι φυσικά
αλλα μην λέμε ότι θεμε

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #625 στις: Μαΐου 24, 2015, 23:27 »
Κακοι η μετριοι κλωνοι παντα θα υπαρχουν.
Οποιος διαβαζει βλεπει ποιοι ειναι οι καλοι, αγοραζει σωστα και δεν πεταει ουτε σεντ, ισα ισα γλυτωνει πολλα...

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #626 στις: Μαΐου 24, 2015, 23:28 »
Kotsos75, έχεις ατμίσει με γνήσιους KL+ και Κ4;

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #627 στις: Μαΐου 24, 2015, 23:33 »
όχι γιατί? πρέπει?

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #628 στις: Μαΐου 24, 2015, 23:33 »
Αλήθεια ποια είναι η διαφορά μεταξύ KL+ και K4? Υπάρχει διαφορά στο άτμισμα ή απλά στα ml που χωράνε?

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #629 στις: Μαΐου 24, 2015, 23:40 »
Εγώ προσωπικά θα πω, πως κλώνος Kayfun Lite Plus σε σχέση με ορίτζιναλ, ΝΑΙ, έχει διαφορά στο άτμισμα! Μην με ρωτήσετε πώς και τι γιατί ΔΕΝ γνωρίζω, αλλά ΕΧΕΙ διαφορά...
Και δεν αξίζει από τη στιγμή που ο γνήσιος κάνει €60 καινούριος ή ακόμα και €30 - €40 μεταχειρισμένος (ή και λιγότερο) να πάρει κάποιος κλώνο όσο κι αν κάνει... Πόσο μάλλον όταν κάποιους κλώνους τους χρεώνουν ακόμα €40 - €45!!!


Ο V4 όμως, επειδή τον δοκίμασα και τον γνήσιο (στη Vapeland στο Χαλάνδρι συγκεκριμένα), αλλά και είχα και θα ξαναέχω κλώνο, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία διαφορά στο άτμισμα με τον γνήσιο...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180781 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34049 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536772 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15982 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085433 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12