vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

305 επισκέπτες, 11 χρήστες
Tem, Blackwolf, Milarepa, Jorge, camber, ZoeM, grag, yorgoss, dkostas, manoslykos, giorgos1999

Twitter

gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ

Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 02, 2012, 22:29 »
ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αν είναι κακόβουλο το ποστ η απλά ο op δεν  ξέρει η δεν έχει καταλάβει την φιλοσοφία των δύο αυτών τελείως διαφορετικών ατμοποιητών.
Ούτε ψηφίζω.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 03, 2012, 12:59 »
Γιατι κακοβουλο?
και συγκριση καρτο με Οδυσσεα θα μπορουσαμε να κανουμε! Στην τελική την ίδια δουλειά κανουν! Απο κει και πέρα αρχίζεις και βαζεις τις παραμέτρους που πρέπει.
Η παράμετρος στην συγκεκριμένη θα πρέπει να είναι το να εχει παίξει κανεις και με τους δύο αν μη τι αλλο εξ ίσου.
Αυτο καλυπτεται κατ εμε στο αρχικό πόστ. Αν και ο Λάην είναι αρκετα καινουριος για να εχει παιξει καποιος μαζι του οσο με τον οδυσσέα εκτος αν τους εχει τον ίδιο καιρο.
Παντως αν και μπορεί και να χεις και δίκιο ακόμα, αρνούμαι να πιστεψω οτι καποιος θα ψήφιζε κακοβουλα.

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 03, 2012, 13:17 »
τον χώρο που έχει ο οδυσσεας να παίξεις μπάλα με φυτύλια αντιστασεις , dual triple quad coils, δεξαμενές και κομμάτια του update που ουσιαστικά τον κανουν απο ντριπ σε καρτοτανκ σε ce2tank και σε επισκευασιμό δεν νομίζω οτι τα έχεις με τον line.

Αυτό το οποίο θέλω να επισημάνω είναι

1) οτι όπως είχε πεί και ο θανάσης , με φυτίλι έχεις πιό εύκολα καλά αποτελέσματα και με λιγότερα w σε σχέση με το mesh

2) ο οδυσσέας παιζεί πολύ καλά ακόμα και κάτω απο τα 0.9 επειδή έχεις την καμπάνα που ελένχεις το υγρό

3) παιζεί πολύ καλα στα 2.0 για οικονομικό άτμισμα ενώ με regenesis / aris g που έχω απ ότι έχεις γράψει και εσύ αλεξ παιζεί καλά μόνο με 0,20 εως 0.17 και σε σπείρες απο 3 εως 6 και dual πολύ το παίδεμα παρόλο που αξίζει.

4) ο οδυ καθαρίζεται για πλάκα

5)ο οδυ δεν αφήνει κατάλοιπα στο τανκ σε σχέση με το mesh

6)στον οδυ υπάρχει και σεταπ να κρατάει 7 μέρες ενώ σε mesh μέχρι 3 το πολύ

Πιστεύω οι επιλογές που έχεις με τον οδυσσέα είναι εφάμιλλες και παραπλήσιες σε αριθμό με τις επιλογές που έχεις με μια συνοδό πολυτελείας που μιλάει 5 γλωσσες και ήτανε αθλήτρια ενόργανης και έχει 5 πτυχία σε πολιτικές επιστήμες,  ενώ ο line πιστεύω οτι είναι απλά μοντέλο / τραγουδίστρια.




Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 03, 2012, 13:26 »
και ερχομαι να επαναλάβω κάτι και τέλος! Επειδη ειμαι υπερασπιστής των Τζένεσις, αλλα οχι ολων.
Δεν ειναι ολοι οι Τζένεσις ιδιοι και δεν οειναι ο Λάην ο μόνος τζένεσις.
και το νημα αναφερεται στον Λάην.
Για ριτζένεσις δεν εχω ιδέα και Αρις G εχω. Αλλα το νημα ειναι για τον λαην.
Αν σου κραταει σεταπ 3 μερες δεν ξερω αν τρεχει κατι με το σεταπ σου η με το μηχανακι.
Εγω αλλαζω σε τζενεσις συρμα καθε βδομαδα, γιατι βαριεμαι να κανω dry burn, και το πλεγμα ΜΟΛΙΣ το εγβαλα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ μετα απο δυό μηνες χρήσης!
Αλλα και παλι....
Το νήμα ειναι για τον λαην, αλλα αυτα που διαβαζω μου δίνουν την εντύπωση οτι κανεις δεν επαιξε αρκετα με τους τζένεσις. Οπως ολοι οι επισκευάσιμοι ΔΕΝ ειναι plug'n play.

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 03, 2012, 13:38 »
Σου υπόσχομαι να ασχοληθώ ακόμα παραπάνω με τους genesis στο μέλλον και να πάρω line με την πρώτη ευκαιρία, κάτι το οποίο σκόπευά να κάνω έτσι κ αλλιώς , αλλά πέρα απο αυτό κάποια συμφωνία με τα επιχειρήματα 1 εως 5 έχουμε ?


Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 03, 2012, 13:42 »
Δηλ δεν έχεις ή είχες Line  :confused1:  Οδυσσέα έχεις ή είχες ?

Αποσυνδεδεμένος dionysg

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 03, 2012, 13:48 »
Δηλ δεν έχεις ή είχες Line  :confused1:  Οδυσσέα έχεις ή είχες ?

 ;) ;) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 03, 2012, 15:09 »
line δν εχο ματια μου

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 03, 2012, 18:31 »
ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αν είναι κακόβουλο το ποστ η απλά ο op δεν  ξέρει η δεν έχει καταλάβει την φιλοσοφία των δύο αυτών τελείως διαφορετικών ατμοποιητών.
Ούτε ψηφίζω.

Απο που κρινεις  ότι ειναι κακοβουλο το ποστ?  Απλως  χρηστης  ειμαι που εχει δωσει ενα αξιοσεβαστο ποσο για αγορα ατμο,  στον ενα  χρονο που ατμιζω.   Δεν  ειμαι συνεταιρος    του Θαναση ουτε του Del και δεν εμπορεύομαι προιοντα  ητ. 

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 26, 2012, 22:13 »
Κατασκευή μακράν καλύτερος ο Οδυσσέας.
Ομορφιά... εξίσου πολύ όμορφα, με μικρό προβάδισμα ο line  ::).
Ευκολία σετάπ line. (έχοντας υπ όψιν ότι το μες κρατάει τουλάχιστον 1-1,5 μήνα) :yes:
Γεύση μακράν καλύτερος ο line επίσης ειδικά στα καπνικά :thumpup:. (καραμέλες και τα ρέστα παντού καλά παίζουν  :yes:).
Χτύπημα λαμβάνεις ευκολότερα σε περισσότερα σετάπ ο Οδυσσέας  :thumpup:.
Ο line χρειάζεται απαραίτητα μεταβαλλόμενο ρεύμα (vv vw etc.) γιατί αλλάζει συχνά η αντίσταση του +- 0,4Ω :thumpdown:.
Ο Οδυσσέας επίσης δε δουλεύει καλά εώς καθόλου στα 4,2βολτ  λόγω μεγάλου κεραμικού. (5+βόλτ και άπλωμα αντίσταση σε όλο το κεραμικό για να σωθεί η κατάσταση).
Στην αλλαγή γεύσεων υστερούν και οι 2... :thumpdown:
Αίσθηση στο στόμα καλύτερος ο line γιατί μπορείς και παίζεις με τα D-t.
Όλα τα παραπάνω με Οδυσσέα σε σορτ μοντ και line σε v2.
Σε γενικές γραμμές 2 μέτριοι ατμοποιητές, εκ των οποίων με κέρδισε ο line για τη γεύση και τη διάρκεια σετάπ.
Στα γούστα μου παραμένει ο Ιαττυ στη κορυφή όλων παιδιά....Μακάρι να ξαναβγάλει ο Θανάσης για να έχουν όλοι την ευκαιρία να τον γευτούν  :bye:.
 


 

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 28, 2012, 12:31 »
Μέχρι ενός σημείου μια χαρά τα είπες Διονύση, όμως σε κάποια είσαι τελείως λάθος ή δεν έχεις μάθει ακόμη τους ατμοποιητές τύπου Genesis.
Πρώτον, ειδικά ο line δε προτείνεται να παίζει σε μεταβαλλόμενο ρεύμα, το αντίθετο μάλιστα.
Αν δεις στο site/forum του κατασκευαστή θα δεις πως λέει ότι καλύτερα είναι να μη χρησιμοποιείται πάνω σε VV/VW mods.
Ο λόγος είναι πως ο line είναι κατασκευασμένος για μικρές αντιστάσεις, οπότε καλύτερα σε eGo ή μηχανικά mods.
Δεύτερον, αν μεταβάλλεται η αντίστασή του σημαίνει 1000% λάθος setup, είτε δεν έχει οξειδωθεί σωστά το mesh ή δεν έχει τοποθετηθεί σωστά το σύρμα πάνω στο mesh.
Τέλος, στην αλλαγή γεύσεων πάλι είσαι λάθος. Έχοντας χρησιμοποιήσει line, maxi, regenesis, Lv και "DID" διαπίστωσα πως ειδικά σε τύπου Genesis ατμοποιητές αλλάζουν πολύ εύκολα χωρίς να αλλοιώνεται καν η γεύση! Διότι το mesh δε συγκρατεί τόσο πολύ υγρό όσο ένα ποτισμένο φιτίλι.

Back to topic...

Καθόλου δύσκολη η σύγκριση για μένα. Πιστεύω πως ο line συνολικά κερδίζει εύκολα, υστερώντας μόνο στο θέμα σπειρώματος 510 έναντι του πολύ καλού κατασκευαστικά Οδυσσέα.
Όποιος δοκιμάσει γεύση υγρού με mesh δύσκολα μετά μπορεί να γυρίσει στο κλασσικό φιτίλι. Μιλώντας για μια αρκετής περιόδου χρήση και όχι 1-3 ημερών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2012, 12:42 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 28, 2012, 12:43 »
Πάρε steam machine να δεις απόδοση γεύσης ακόμα και με σερα, μου έβγαλε ότι έχω δοκιμάσει σε λινε με τι διαφορά οτι μου κράτησε και 6-7 μέρες σταθερότατη απόδοση, μετά άλλαξα αντίσταση!


Πίσω στο θέμα, ο Οδυσσέας παίζει άψογα σε μηχανικό μοντ, δεν χρειάζεται τα ρεύματα που λες Διονύση.
Θα του κάνουν ζημιά και θα του χαλάσουν την γεύση απλά.
Σίγουρα παίζει στο κάτω όριο των αντιστάσεων και θέλει περιποιημένα μοντ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παίζει εκτος ηλεκτρονικού. Για την ακρίβεια το μόνο ηλεκτρονικό που τον οδηγεί σωστά είναι με παλμοτροφοδοτικό.
Εμένα με 1,5Ω και 0,16μμ σύρμα οι πρώτες τζούρες για δυο μέρες μετά απο το καθάρισμα (μοντ και ατμο, αν καθαρίσω μόνο τον ατμο δεν κάνει το ίδιο πράγμα) μου φέρνουν στα όρια πυρωμένο μέταλλο, αυτό στην πράξη σημαίνει ότι δίνω περισσότερα ρεύματα με το μηχανικό απο αυτα που μπορεί να τροφοδοτήσει με υγρό, αλλά αν ανεβάσω αντίσταση, δεν βγάλει 14-15 μέρες.
Συνολικά 12 μέρες καθαρού ατμίσματος με πολύ καλή γεύση για καπνικό.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 28, 2012, 12:54 »

Το όλο θέμα για μένα είναι λάθος.Πως να συγκρίνω 2 διαφορετικής τελείως φιλοσοφίας ατμοποιητές?Βασικά ο Οδυσσέας είναι για ψαγμένους χρήστες,ο line για όλους.


Ούτε καν Αλέξανδρε...

Μια χαρά είναι η σύγκριση. Αλλά θα ήταν καλύτερη αν γινόταν σε στυλ ποιου τύπου τροφοδοσία προτιμάτε/σ αρέσει.
Επίσης, με τον line αδικούμε τους genesis.
Αν η σύγκριση γίνει με hellfire,DID ή ακόμη και maxi εκεί ο Οδυσσέας για μένα πάει σπίτι του... απλά και εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 28, 2012, 13:17 »
Η μαυριλα που αφήνει το mesh στη χρήση απο μόνη της θα με κάνει να πετάξω στα σκουπίδια και τον ατμοποιητη μαζί.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 28, 2012, 13:36 »
Εγω αλλαζω σε τζενεσις συρμα καθε βδομαδα, γιατι βαριεμαι να κανω dry burn, και το πλεγμα ΜΟΛΙΣ το εγβαλα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ μετα απο δυό μηνες χρήσης!
Αλλα και παλι....
αυτα που διαβαζω μου δίνουν την εντύπωση οτι κανεις δεν επαιξε αρκετα με τους τζένεσις. Οπως ολοι οι επισκευάσιμοι ΔΕΝ ειναι plug'n play.


Αυτό ως απάντηση στα όσα λες Αλέξη.
Οι Genesis δεν αφήνουν τόσα πολλά κατάλοιπα όσο αυτά που δημιουργούνται με το κλασσικό φιτίλι.
Και όταν δημιουργηθούν κάποια φεύγουν τόσο εύκολα ακόμη και με ένα απαλό σκούπισμα με μια χαρτοπετσέτα.
Οπότε, υποθέτω πως δεν έχεις διατηρήσει στη κατοχή σου genesis πάνω από μερικές μέρες.
Προσωπικά το ίδιο mesh που χρησιμοποιώ τώρα δε το έχω αλλάξει εδώ και 2 μήνες σχεδόν και έχει μπει σε 3 διαφορετικούς ατμοποιητές. Σύρμα έχω αλλάξει μόλις 3 φορές!
Με τον Οδυσσέα χρειαζόμουν αλλαγή στη καλύτερη κάθε 10 μέρες. Και μου άλλαζε τη γεύση μέσα στις 5-6μέρες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34415 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556654 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 224 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181475 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 94 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538012 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16659 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz