vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

288 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, Tem, Jorge, takoulas, Olga68, Kouros17, Blackwolf, ipomonias, Milarepa

Twitter

gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« στις: Μαΐου 02, 2012, 19:44 »
Λοιπόν πριν 2 μέρες  απέκτησα  τον line v2 ,αρχικά  για να τον εχω σαν  δεύτερο ατμο. Στην πράξη ομως  έγινε ο πρώτος μου.  Παρόπλισα  τον μέχρι πρότινος  αγαπημένο μου  Οδυσσεα.  Σήμερα  σκέφτηκα  να  κάνω  μια δοκιμή.  Έφτιαξα  από μια αντίσταση για τον καθένα  στα 1,7 ωμ  με  0,16 συρμα  στα 3,7 βολτ και ατμισα  με  το ίδιο υγρό vg . Εδώ  και 3 ώρες ατμίζω  τραβώντας εναλλάξ τζούρα  .  Μου φαίνετε  πως ο line  κερδίζει σε όλα με  δυνατότερο σημείο την απόδοση της  γεύσης.

Παρακαλώ  να ψηφίσουν μόνο όσοι είναι κάτοχοι και των 2 ή τουλάχιστον  να έχουν δοκιμάσει και τους 2 με  τον ίδιο συνδιασμό αντίστασης  βολτ  και υγρου. 

Μπορείτε να αλλάξετε την ψήφο σας και αν θέλετε κάνετε προτάσεις για   κάποιο άλλο πεδίο  που θα θέλατε να προστεθεί στην ψηφοφορία.




Διορθωση τιτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2013, 20:07 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 02, 2012, 19:59 »
Εγώ απο την εμπειρία μου έχω να πω ότι σε λίγο καιρό θα τον κάνεις δεύτερο μη σου πω και τρίτο ατμοποιητή.
Δεν είναι σταθερό σε απόδοση (το mesh) και πρέπει να ''παίζεις'' συνέχεια μαζί του :)

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 02, 2012, 20:15 »
Μπορεί και να γινει αυτό. Σιγουρα ο Οδυσσέας ειναι ποιο εύκολα παραμετροποιήσιμος.  Άλλα  στον v2  αν πετύχεις το mesh αντίσταση αλλάζεις  σε 1 λεπτό.

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 02, 2012, 20:15 »
Μάνο το ιδιο ακριβως setup με 0,16 δεν το εχω κάνει. Εκανα όμως με 0,20. Αυτο καταφερα με το genesis mini και ετυχε να εχω και τον οδυσσέα με 0,20 συρμα και τα δυο παιζανε 1,6Ω-1,9Ω. Ο Genesis τις πρωτες μερες εχανε σε ντουμανι αλλα την τριτη μερα εφτασε στα ιδια επιπεδα με τον οδυσσέα, ισως και παραπανω. Η γευση του genesis όμως είναι κορυφαία, αλλη φαση.  Παρ όλ αυτα το σεταρισμα του genesis μου φανηκε οτι εξαρταται απο τοσους πολλους παραγοντες για να πετυχει, που εκει ο οδυσσέας κερδιζει κατα κράτος. Οφειλω να πω οτι δούλεψα genesis και mesh για πρωτη φορα και ηταν περιοδος που ηθελα κατι πιο plug & play και δεν του εδωσα ισως την σημασια που επρεπε.

edit: ξεχασα να πω οτι το χτυπημα που ειχα με το genesis ηταν πολυ εντονο κατι που δεν μου αρεσε.Και τα δυο με το ιδιο υγρο torque στα 12mg

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 02, 2012, 20:22 »
Στον  v2  εφόσον  κάνεις   σωστά  την οξείδωση   μετά  πρέπει να ψάξεις  τον σωστό συνδυασμό αντίστασης  και σύρματος.  Εγώ  εκανα  ακριβώς  αυτά  που έκανε ο τύπος  στο youtube   αλλά  για να είμαι σίγουρος πρέπει να οξείδωσα περίπου στις 15 φορές.  .

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 02, 2012, 20:23 »
Έχοντας δοκιμάσει και τα δυο και μάλιστα το Genesis Line 3 διαφορετικά κομμάτια με πολλές ώρες δοκιμών μπορώ να πω με απόλυτη βεβαιότητα (για τα δικά μου γούστα και γνώσης και δεξιοτεχνία – ικανότητα μαστορέματος))
Ότι απλά δεν υπάρχει  μέτρο σύγκρισης, στα καλύτερα του Set ο Genesis είναι χειρότερος σε όλα τα σημεία από τον Οδυσσέα.

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 02, 2012, 20:23 »
Παιδια εσεις που ριχνετε ψήφο  γράψτε και απο κατω βλεπω  7 ψήψους και 2 post μονο.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 02, 2012, 20:57 »
Μπορεί και να γινει αυτό. Σιγουρα ο Οδυσσέας ειναι ποιο εύκολα παραμετροποιήσιμος.  Άλλα  στον v2  αν πετύχεις το mesh αντίσταση αλλάζεις  σε 1 λεπτό.

Αντίσταση αλάζεις εύκολα αλλά θέλει και αυτή το ''στρώσιμό'' της (να πιάσει λίγο μάκα) κ.λ.π
Τέλος πάντως πολλές απόψεις θα γραφτούν και στο τέλος ο καθένας θα μείνει στην άποψή του :)

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 02, 2012, 20:58 »
Ναι για αυτο ειναι τα φορουμ.   :)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 02, 2012, 21:25 »
@Discordia  τελικα εχεις/ειχες το μίνι η τον λάην? Γιατι δεν ειναι ολοι οι τζενεσις ιδιοι!
Ισως ο λαην τελικα να ειναι μαλλον απο τους μετριοτερους.
Οποτε το θεμα ειναι οδυσσέας Vs Λαην η γενικα Τζενεσις?

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 02, 2012, 21:30 »
Αlex ανεφερα οτι ειχα τον mini. Και εχω διαγραψει και το ονομα μου απο τους κατόχους στο αντιστοιχο νήμα. Εφυγε  μετα απο λιγο και ο οδυσσέας.

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 02, 2012, 21:35 »
Στους άλλους  gennesis η αντίσταση είναι τοσο κοντά  στο επιστόμιο όσο στον v2?  Μήπως π v2 διαφέρει και ισως  να εχει καλύτερη απόδοση σε σχεση με τους άλλους  λογω του περιορισμένου χώρου καύσης  , με  αποτέλεσμα  να  εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια και περισσότερο  ατμό ?  Δεν  εχω  δει  και δεν εχω εμπειρία από άλλους  gennesis.
 Η ψηφοφορία πάντως  Αλέξη αφορά τον v2. 

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 02, 2012, 21:40 »
Αφαιρεσα την ψηφο μου  :)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 02, 2012, 22:06 »
Μη με περασετε για κανα ψείρα ρε παιδια! Εγω διευκρινιστικα το είπα.
Discordia μην το παρεις για μομφη κανενος ειδους ετσι? Ευκαιρία ηταν επειδη ειχες γραψει για τον μινι απλα!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Οι αλλοι τζένεσις εχουν συνηθως την αντισταση τοσο κοντα μεν, αλλα στην περιπτωση του λαην, (το γραφω με η γιατι βαριεμαι να βαζω διαλυτικα  :tongue_smilie:) η μικρη καμπανα ειναι που κανει χεροτερο κατ εμε το αποτελεσμα. Δεν εχει τον απαραιτητο χωρο να δημιουργηθει ατμος με αποτελεσμα να χρειαζεσαι μαλλον μικρες αντιστασεις για να αποδωσει! 1,5 ας πουμε εκει που σε ενα μεγαλο θα εκανες 2 Ωμ.
βασικα βγηκα να υπερασπιστω τολαην και σορυ κιολας γιατι ειμαι ολιγον ωφ τωπηκ αλλα εξαλλου για αυτο φημιζομαι! Ετσι κι αλλιως δεν εχω σεταρει ποτε Οδυσσεα για να κανω απευθειας αντιπαραθεση, οπότε, οκ ξέρω, η πόρτα ειναι απο κεί!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Nerompistolo

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
  • Sex Nerompistols xD
Απ: [Ψηφοφρία] gennesis line v2 VS ΟΔΥΣΣΕΑ
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 02, 2012, 22:19 »
Εγω επειτα απο orion, line v2, και του aris G καταλαβα οτι δεν ειμαι φιλος του mesh.
Δεν μπορω να πω οτι επαιξα αρκετα μαζι τους, οποτε η γνωμη μου ισως να μη μετραει και πολυ, παντος συμφωνω οτι ο καθενας απο αυτους ειναι διαφορετικος σε αποδοση με δυνατα και αδυνατα σημεια

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 271 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34496 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556789 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181528 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 110 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8811 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538069 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238648 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16676 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139087 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz