vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, I.P, stamatisgr, Tem, Doubt

Twitter

Υγρά vinirette

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Υγρά vinirette
« στις: Οκτωβρίου 31, 2009, 15:16 »
δεν ξέρω τι σημαίνει vinirette, αλλά είναι κατασκευασμένα στην Γερμανία.
σε λίγες μέρες θα έκανα παραγγελία στο funstore, άρα δεν θα αποφύγω τον πειρασμό της δοκιμής.

γιά να δούμε λοιπόν, τι είδε καί ο Γερμανός  :)

http://funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=49

http://www.vinirette.de/vr2/index.php

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 31, 2009, 17:36 »
δεν ξέρω τι σημαίνει vinirette, αλλά είναι κατασκευασμένα στην Γερμανία.
σε λίγες μέρες θα έκανα παραγγελία στο funstore, άρα δεν θα αποφύγω τον πειρασμό της δοκιμής.

γιά να δούμε λοιπόν, τι είδε καί ο Γερμανός  :)

http://funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=49

http://www.vinirette.de/vr2/index.php

Η vinirette είναι η εταιρία που εμπορεύεται τη σειρά VR στη Γερμανία (π.χ πούρα VR4).
Η εταιρία αυτή κατασκευάζει σε συνεργασία με ένα γερμανικό εργαστήριο υγρά στη Γερμανία.

Η εταιρία μου είχε στείλει παλιότερα υγρά για δοκιμή, λόγω συμμετοχής μου στο γερμανικό φόρουμ
Είχα δοκιμάσει το American Blend και το Virginia με το Virginia να το θυμάμαι κάπως καλύτερο.

Για όσους δεν εμπιστεύονται υγρά από την Κίνα είναι μια πολύ καλή εναλλακτική.
Υγρά με γερμανικές προδιαγραφές  :))
Βέβαια με την αντίστοιχη τιμή.

Πάντως χαίρομαι γιατί τον τελευταίο καιρό οι έλληνες έμποροι κάνουν πολλές προσπάθειες και συντομα θα πιάσουμε και εδώ ευρωπαικά στάνταρντ  :)

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2009, 19:28 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 31, 2009, 18:17 »

Πάντως χαίρομαι γιατί τον τελευταίο καιρό οι έλληνες έμποροι κάνουν πολλές προσπάθειες και συντομα θα πιάσουμε και εδώ ευρωπαικά στάνταρντ  :)

αυτό είναι το σημαντικό αυτήν την στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 01, 2009, 15:16 »
Ακούγεται ως  μία πολύ καλή εναλλακτική και με κάποιο επίπεδο ασφάλειας.
Προσωπικά, θα ήθελα να ξεφύγω και λίγο από το ecopure, αλλά με τα janty, esmoke δεν βρήκα αυτό που έψαχνα.
Alfisti, περιμένουμε τις κριτικές σου.
Γνωρίσουμε εάν είναι VG ή PG;

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 01, 2009, 15:56 »
πολύ γρήγορα, μάλλον ... pg.
(λόγω διάφανου μπουκαλιού. αν ήταν vg ΔΕΝ θα ήταν διάφανο -πρόβλημα vg με φως   ;)  )

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 10, 2009, 20:16 »
Alfisti, για λέγε γνώμη...

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 10, 2009, 20:18 »
έτσι θα σας άφηνα?
απλά δεν ήταν "διαθέσιμα".
τώρα πιά είναι -από χτες- καί ... τα περιμένω.

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 10, 2009, 20:26 »
Ποιά παράγγειλες;

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 10, 2009, 20:32 »
1 - 2- 6.

(πάντα "τσιγαρίσια". όλα τα υπόλοιπα τάχω κόψει. ο καφές έτσι γιά δοκιμή)

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 10, 2009, 20:42 »
1 και 6 θα πάρω κι εγώ σίγουρα. Και η τιμούλα μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 10, 2009, 21:20 »
Η τιμή είναι καλύτερη από την επίσημη της μαμάς Vinirette που τα δίνει 11 ευρώ!  ;)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 10, 2009, 21:52 »
αυτό θα το πω δεν μπορώ
(είμαι η χαρούμενη νότα τού φόρουμ σήμερα  :)) :)))

ρώτησα από το τηλ τον κο Μωραίτη πριν ... τόσο, πόσο θα έχουν τα υγρά.
Μού απάντησε πως το προσπαθεί γιά 7-8 ευρώ, αρκεί .... να μην μας πάρουν χαμπάρι οί Γερμανοί (όπωςείπε εν είδη χιούμορ υποθέτω).

Καί τού απάντησα πως ... πολύ απλά, μπορούν να αγοράζουν από το funstore  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 10, 2009, 21:55 »
 :lipssealed: :-X
Σσσσσσσ...!!
Θα μας ακούσουν!
 :))

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 11, 2009, 18:19 »
Λοιπόοοον! Ήρθαν! American blend, Virginia, Kaffee.
Σε προηγούμενους καιρούς, θα τα είχα ήδη δοκιμάσει όλα από λίγο.
Όχι πιά. Τα υγρά θέλουν τον τρόπο τους!
Δεν ήθελα να αρχίσω με το Kafee (έχω πεί ότι δεν τα πάω καλά με τα διάφορα "αρωματικά").
Το έβαλα στην άκρη.
Έκλεισα τα μάτια καί το χέρι έπιασε American blend.
Το περίμενε ένα πλυμένο, καθαρό, λίγων ημερών ατομάιζερ γιά το evo καί ένας ολοκαίνουριος ατμοποιητής γιά το 510. Γέμισα το φιλτράκι στο evo καί πρώτη τζούρα.

Flash back πρώτο  :)   :)
Όταν είδα νέα υγρά, ήταν σίγουρο ότι θα δοκιμαζόντουσαν.
Σε κάποια φάση, είδα την περιεκτικότητά τους. 15mg νικοτίνης το high.
Σκέφτηκα πως αυτά δεν είναι γιά μένα (ecopure high αλλά καί janty high με 20 mg, krystal με 36 κλπ συναφή). Καί ότι θα τα πλήρωνα τσάμπα. Όμως ... μέσα στα τόσα έξοδα....
Καί έτσι ήρθαν.
Ωραία μπουκάλια βρε παιδιά. Διάφανα, σκληρά -πολύ σκληρά- καί με έναν τρόπο "σταξίματος" πού γιά να τον εξηγήσω απαιτούνται νόμοι φυσικής!! Στην αρχή θα βρίζετε όσοι τα πάρετε -όπως καί εγώ- αλλά όταν, την 2η - 3η φορά συνηθίσετε, δεν θα το αλλάζετε με τίποτα.
Επιτέλους κάθε υγρό καί άλλο χρώμα. Τέρμα η χαρακτηριστική κιτρινίλα.

Flash back δεύτερο  :)   :)
Σε κάποιες "συζητήσεις" έχω εκφράσει το μόνο μου "παράπονο" γιά το evo. Το οποίο μού αρέσει με ecopure αλλά με κανένα άλλο υγρό. Απλά επειδή ότι κι αν έχω δοκιμάσει στο evo, έχει -θα έλεγα εγώ- καλύτερη γεύση αλλά ανύπαρκτο κτύπημα στον λαιμό.

Τέλος των flash back καί πού είχαμε μείνει? Α! ναί!
Γέμισα το φιλτράκι στο evo καί πρώτη τζούρα.
Αν είμασταν λίγα χρόνια πριν, θα έλεγα "οί Γερμανοί ξανάρχονται".   :)
Αν πηγαίναμε καί λίγο πιό πίσω, θα σήκωνα το χέρι καί θα έλεγα "ο κύβος ερίφθη".   :)

Αν δεν ήξερα ήδη γιά αυτά τα 15 mg καί με ρώταγε κάποιος, θα έλεγα ένα νούμερο γύρω στο 25!!!
Το evo με 15άρι υγρό καί είχε χτύπημα πού "σκοτώνει" ή "ανασταίνει" (εξαρτάται σε ποιό στρατόπεδο είστε).
Έπρεπε εκείνη την στιγμή να βλέπατε τι γέλιο έριξα. Ήμουν ευτυχισμένος  :)

Βγάζω ατμό καί ... είναι αδύνατον αυτό να γίνεται από PG. Μέχρι τώρα τουλάχιστον.

Μία γεύση πού δεν είχε να κάνει με τίποτα από όσα γνώριζα εκείνη την στιγμή.
Ξεχάστε τα υγρά πού είναι γλυκά, ξυνά, λικερίσια ή ότι άλλο θέλετε πέστε.
Εδώ ήταν μία καθαρή ΥΠΟγευση, εντελώς "στεγνή", με μία φοβερή αίσθηση στον λαιμό.

Το ατμίζω από τις 10 το πρωί συνεχώς καί το χτύπημα δεν έχει χαθεί ούτε γιά μία τζούρα.
Καί τι εννοούμε χτύπημα? Δεν είναι γρατζούνισμα, δεν είναι κάψιμο. Είναι αίσθηση.
Το υγρό δεν με έχει κουράσει ούτε στιγμή.
Δεν έχω νοιώσει ποτέ ούτε σταγόνα στο στόμα μου. Ο ατμοποιητής στα πλαινά του είναι μονίμως στεγνός. Δεν υπάρχει υγρό -μόνο κάτι ίχνη- στα πλαινά τού φυσιγγίου.
Πέφτει στο χέρι σου κατά λάθος καί ... η nivea πρέπει να πάρει μαθήματα γιά το πως να αποροφάται γρήγορα.

Ήταν τόσο κεραυνοβόλος έρωτας πού δεν ήθελα να το αποχωρίσω από το evo. Όμως....

Έχετε παρατηρήσει πως δεν μιλάω καθόλου γιά το janty stick. Τι να πω? Δεν είχα χτύπημα.
ΤΩΡΑ ΕΧΩ. Καί γεύση.

Ήταν τόσο κεραυνοβόλος έρωτας πού δεν ήθελα να το αποχωρίσω από το evo. Όμως....
Είστε καί εσείς. Καί το 510   :)
Ζεστός ατμός, καθαρός εντελώς. Στεγνή γεύση "τσιγάρου". Καί το χτύπημα χτύπημα. Σαν high υγρό.

Άρα: Απίθανο, απίστευτο χτύπημα -προσέξτε τις παραγγελίες σας!!-, πολύ διακριτική γεύση πού δεν θυμίζει τίποτα, πολύ ατμό, δεν λερώνει, δεν κουράζει καί το άλλο απίστευτο: δεν χάνεις το χτύπημα ΠΟΤΕ.

Τι άλλο να πω προς το παρόν? Να το αφήσουμε γιά αύριο με το kaffee?

Αποσυνδεδεμένος luke

Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 11, 2009, 18:52 »
Τι εννοείς υπόγευση; Τελικά που στέκεται σαν υποκατάστατο του τσιγάρου; Με τον καφέ (τον κανονικό  :tongue_smilie:) πως ταιριάζει;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13944 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9075 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364