vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 2 χρήστες
Doubt, camber

Twitter

Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1260 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 22:55 »
Ριξε μια ματια εδω...    http://atmoslab.com/en/recipes?tid[]=49

Κατι θα βρεις να κανει,διαφορετικα καποιο ξηροκαρπι ή βανιλια ή καραμελα.
Ελπιζω να βοηθησα.

Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1261 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 14:34 »
Μια ερώτηση, το άρωμα FOTIA, τι ακριβώς είναι; Μου μυρίζει παστουρμά και δεν ξέρω με ποιο άλλο άρωμα να το χρησιμοποιήσω εκτός απο τον kapno.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1262 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 00:04 »
Πολυ σωστα το περιεργαψες, σαν παστουρμας μυριζει.
Προσωπικα δεν μπορεσα να το συνδιασω ποτε με τιποτα,
οσο καιρο αντεξα να το ατμιζω, το ατμιζα σκετο.

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1263 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 00:15 »
Φιλε για το φωτια εδω θα βρεις συνδιασμους για να μην παει χαμενο...Εμενα με βοηθησε αρκετα με υγρα που μου εχουν απομεινει απο Ατμος.

http://atmoslab.com/en/recipes?tid[]=63

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1264 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 00:27 »
Μια ερώτηση, το άρωμα FOTIA, τι ακριβώς είναι; Μου μυρίζει παστουρμά και δεν ξέρω με ποιο άλλο άρωμα να το χρησιμοποιήσω εκτός απο τον kapno.


 Το fotia είναι κλώνος του MTS της flavor art.
Δίνει ένταση και ομογενοποιεί τα τύπου RY αρώματα.
Σκέτο δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσεις.
Φυσικά 2-3 σταγόνες το πολύ σε 10ml RY69, Agrinio, Kamila, Kapnos  κλπ.
Όχι παραπάνω.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1265 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 01:19 »
Φίλε netsplit θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω!
Το fotia το θεωρώ το μοναδικό άξιο λόγου καπνικό της εταιρείας. Όλα τα άλλα είναι υπερβολικά γλυκά. Ωριμασμένο πάνω από μήνα, είναι αρκετά έντονο. Βέβαια δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή του, αλλά η γεύση του δεν παύει να είναι ξηρή, ψημένη καπνική. Το MTS δεν έχει γεύση παρά μόνο στυφάδα αν ατμιστεί σκέτο. Σε ωρίμανση κάτω του μήνα, το fotia ίσως και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντί του mts.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1266 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 01:34 »
αγαπητέ Cruiser δεν τίθεται θέμα. :)
Μόνο για μίξεις το θεωρώ και εγώ ισοδύναμο.
Φυσικά  το MTS ούτε κατά διάνοια δεν ατμίζεται σκέτο.


( θα έλεγα πως το fotia προσπαθεί να γίνει RY4 asian αλλά δύσκολο  :laugh1: )




Αποσυνδεδεμένος ryan

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1267 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 01:54 »
ξερει κανεις ποιο ειναι το μεγιστο επιτρεπτο οριο % σε flavour που μπορει κανεις να βαλει,
χωρις να εχει προβλημα ;;;

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1268 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 09:43 »
Το FOTIA με 4-6 σταγόνες σε 10 ml υγρού ήταν από τα βασικά μου όταν ξεκίνησα με τα αρώματα ΑΤΜΟΣ...


Απλά θέλει καλή ωρίμανση... Πάνω από 20 μέρες...
Το καταλαβαίνεις κυρίως από το χρώμα του υγρού όταν είναι έτοιμο...


Μετά από αρκετό καιρό, η "παστουρμαδίλα" φεύγει αρκετά και μένουν άλλες νότες "ψημένου" καπνού (όπως λέει και ο Τρύφωνας) που θυμίζει μάλιστα στριφτό τσιγάρο...

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1269 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 10:31 »
Πήρα το μήλο, απο atmos lab. Στην πρώτη ετοιμασία μονο του, έβαλα, ως συνήθως(δεν βάζω μυαλό) λίγο παραπανω απο όσο θα ήθελα. Πολύ έντονη γεύση μετά απο μια εβδομάδα ωρίμανση. Μπήκε ντουλάπι με μια απογοήτευση.....

Ενα μήνα μετά, όταν άρχισα να ξεκαθαρίζω το ντουλάπι για να αδειάσω μπουκαλάκια, ξαναπέφτει στα χέρια μου.
Αποκάλυψη.....απίστευτη γεύση, γλυκιά και απαλή, δεμένη πολυ ωραία και με τον ατμό του expro βελούδινη. Μήνας ωρίμανση αυτό το υγρό για εμένα πλέον, ή μικρότερη ποσότητα.

Επίσης, πειραματίστικα και το συνδύασα με το ΤΥ4 της T-juice. Στον μήνα ωρίμανσης, επίσης πάρα πολύ ωραίο. Με ελαφρά γλυκάδα λόγω μήλου, και τα αρώματα του TY4 διακριτικά στο background. Θα ξαναεπιχειρίσω την συνταγή, για να συγκρατήσω και τις δοσολογίες.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1270 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 10:49 »
ξερει κανεις ποιο ειναι το μεγιστο επιτρεπτο οριο % σε flavour που μπορει κανεις να βαλει,
χωρις να εχει προβλημα ;;;
Μέγιστο επιτρεπτό όριο δεν υπάρχει, δεδομένου ότι ακόμη δεν είναι γνωστές οι πιθανές επιπτώσεις του η.τ. Πάντα πρέπει να ξεκινάμε με μπούσουλα την αναλογία που δίνει ο κατασκευαστής. Μερικές φορές ανεβαίνουμε λιγάκι.... Άλλοι ατμίζουν μόνο βάση για να είναι πιο σίγουροι. Εγγυήσεις δεν υπάρχουν, δυστυχώς. :bye:

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1271 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 10:56 »
Οι μακροχρόνιες δεν γνωρίζουμε... Άμεσες επιπτώσεις δεν υπάρχουν όπως έχουν δείξει οι μέχρι στιγμής έρευνες.

Συγγνωμη για το off topic αλλά το διευκρινήζω για να μην τρομάζουν οι νεοεισερχόμενοι  ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1272 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 13:30 »
Το FOTIA με 4-6 σταγόνες σε 10 ml υγρού ήταν από τα βασικά μου όταν ξεκίνησα με τα αρώματα ΑΤΜΟΣ...


Απλά θέλει καλή ωρίμανση... Πάνω από 20 μέρες...
Το καταλαβαίνεις κυρίως από το χρώμα του υγρού όταν είναι έτοιμο...


Μετά από αρκετό καιρό, η "παστουρμαδίλα" φεύγει αρκετά και μένουν άλλες νότες "ψημένου" καπνού (όπως λέει και ο Τρύφωνας) που θυμίζει μάλιστα στριφτό τσιγάρο...

 :laugh1: Όταν ξεκίνησες εσύ (κι εγώ) με τα ATMOS, το προτεινόμενο ποσοστό του FOTIA ήταν 0.5%. Τώρα είναι πολύ λιγότερο συμπυκνωμένο και θεωρώ ότι έχει χάσει αρκετή από τη FOTIA του!!!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1273 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 16:33 »
Κρίμας...... :'(

Αποσυνδεδεμένος Sgebulon

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1274 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:07 »
Προχθές έκανα ένα πείραμα που μοιάζει με μηλόπιτα (ίσως φέρνει πιό πολύ σε καραμελωμένο μήλο βέβαια) με αρώματα atmos.


Για 10ml έβαλα σύνολο 2,5% άρωμα δλδ 0,25ml άρωμα (γενικά δε μου πολυ αρέσουν έντονα αρώματα). Αναλογίες αρωμάτων:
Red apple (atmos) : 35% ή 0,875ml δλδ περίπου 3 σταγόνες
Caramela (atmos) : 35% ή 0,875ml δλδ περίπου 3 σταγόνες
Cinnamon cookies (atmos) : 15% ή 0,0375ml δλδ περίπου 1 σταγόνα
Black vanilla (atmos) : 15% ή 0,0375ml δλδ περίπου 1 σταγόνα

Γενικά το cinnamon σαν άρωμα μου φάνηκε λίγο δυνατό γι' αυτό το κράτησα χαμηλά. Αν θέλεις ανέβασε το λίγο και ρίξε την καραμέλα.
Δεν το δοκίμασα ακόμα θα το αφήσω μερικές μέρες ακόμα να δέσει αλλά σαν μυρωδιά μου αρέσει πάρα πολύ.
Ξαναλέω οτι γενικά δε μου αρέσουν έντονα αρώματα γι' αυτό το συνολικό ποσοστό είναι στο 2,5%.
Ελπίζω να σε βοήθησα και καλά μαγειρέματα!


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92650 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex