vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 6 χρήστες
danys620, Parolos, lagoudakis, tibolaso, bloodlessz, Jorge

Twitter

KUMA ULTON RTA clone

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #120 στις: Αυγούστου 06, 2023, 10:14 »
Βέβαια ο αγορασμένος στην Ελλάδα κλώνος, με εξαίρεση τα o-rings της βάσης, φαίνεται πολύ καλός.
Και απόλυτα λειτουργικός μετά την αλλαγή. Δεν σου δίνει την αίσθηση ότι μπορεί να είναι κλώνος του κλώνου. Ωστόσο, τίποτα δεν αποκλείεται. Θα ανεβάσω και κάποιες photo. Θα μπορούσε ενδεχομένως κάποιος που τον αγόρασε από 2fdeal να διακρίνει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #121 στις: Αυγούστου 06, 2023, 11:17 »
Δεν νομίζω να βοηθήσουν οι φωτό, Θέμη. Εχουν περάσει πλέον οι εποχές που κάποιοι κλώνοι έβγαιναν κυριολεκτικά για τα μπάζα. Ούτε βίδες που σκουριάζουν, ούτε κακές μηχανουργικές κατεργασίες, ούτε κακά σπειρώματα, ίσως ούτε καν κακά ατσάλια. Από όσα βλέπω πλέον, τις διαφορές τους τις κάνουν οι μικρολεπτομέρειες,όπως το κατά πόσο είναι 100% πιστά αντίγραφα, ακόμα & στις διαστάσεις των o-rings.. Ok, αποδεκτό το να είναι κατώτερης ποιότητας από του γνήσιου αλλά, διάβολε βάλε μέσα τα σωστά μεγέθη. Στη συναρμολόγηση δεν το είδες ότι παίζει κατάσταση τύπου "στον δικό σου κολυμπάει";  >:(

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #122 στις: Αυγούστου 06, 2023, 11:33 »
Όντως Γιώργο δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει. Απλά επειδή τις είχα πρόχειρες τις ανεβάζω εδώ :










Και μια τελευταία με τα o-rings.....


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #123 στις: Αυγούστου 06, 2023, 12:31 »
Για το γ@#ώτο, δεν σκανάρεις το QR code; :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #124 στις: Αυγούστου 06, 2023, 12:58 »
Το σκάναρα και με πηγαίνει στην σελίδα της ULTON
http://www.ultontech.com

Εκεί βέβαια απλά δεν υπάρχει ο Kuma ως επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος Mensanos

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΕΤΡΟΝΑΡΙΣΤΟΝ
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #125 στις: Αυγούστου 25, 2023, 23:53 »
Επανερχομαι μετα απο 2 μηνες αδιακοπης χρησης και υπενθυμιζω πως η κριτικη μου αφορα αγορα απο Ελλαδα. Περι κατασκευης λοιπον: Μπηκαν τα γνησια οριγκακια και μια χαρα η βαση. Αλλα δεν ειναι καθολου μια χαρα το οριγκακι που μπαινει στο κατω μερος απο το tank γιατι ειναι ελαχιστα μπολικο. Το αποτελεσμα ηταν να ζοριζεται για να βιδωσεις το tank σε καθε γεμισμα και να ζοριζονται και οι σπειρες καθως δεν κουμπωνε σωστα. Μαλλον κατι δεν παει καλα με τις ελληνικες εισαγωγες θα ελεγα...  μισα οριγκακια κινεζικα κ μισα οριτζιναλ κ επιτελους δουλευει σωστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2023, 02:29 από Mensanos »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #126 στις: Αυγούστου 26, 2023, 09:03 »
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τις ελληνικές εισαγωγικές. Απλά τα o-rings που χρησιμοποιούνται στους κλώνους είναι συχνά προβληματικά. Καλό είναι να γίνεται αλλαγή με τα αντίστοιχα o-rings του αυθεντικού, που πραγματικά αλλάζουν την συμπεριφορά του ατμοποιητή. Αυτό θα έλεγα ότι ισχύει γενικότερα, σε όλους τους κλώνους. Εννοείται ότι μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Αποσυνδεδεμένος Mensanos

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΕΤΡΟΝΑΡΙΣΤΟΝ
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #127 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2023, 16:43 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Ναι σωστα, απλα αναφερω πως στην δικη μου περιπτωση το γνησιο μου ελυσε το προβλημα στην βαση του deck αλλα το γνησιο δεν ειχε σωστη εφαρμογη με το τανκ. Σε γενικες γραμμες ο Kuma αν ειχε και γεμισμα απο πανω θα σκεφτομουν και για αγορα του γνησιου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2023, 13:43 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος athmichalop

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #128 στις: Νοεμβρίου 28, 2023, 17:30 »
Κάτοχος και γω ενός κλώνου, ο οποίος κλασικά μόλις τον σηκώσεις μπορεί να σου μείνει στο χέρι και να ψάχνεις που έπεσε το μοντάκι με τη βάση....Στο συρτάρι μέχρι να έρθουν τα ορίτζιναλ ανταλλακτικά, προκειμένου να σχηματίσω άποψη. Οιδομεν

Στάλθηκε από το 22111317PG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #129 στις: Νοεμβρίου 28, 2023, 18:09 »

Μετά απο κάποια χρόνια εκτος αγορών , μονο " καυσιμο" και συρματοβάμβακα ( αφού ηπια το "αιμα" του Eviva και δεν απόμεινε ουτε σπείρωμα στον πεντε-δεκα ουτε τανκ γιατι ραϊσε, και ο φαινομενος παγκίτης σταθερός κια δεν βλεπω να μπαινει ουτε στο 80φευγα αλλαγή πια  ) ειπα να παρω εναν κλωνο να πορευτώ κι εγω και πήρα αυτόν , τον εργάζομαι καμια βδομαδα και κατι και ειμαι ευχαριστημένος , τίμιος , εύκολος, στεγνος, καλη γευση ( υποκειμενικό αυτό πάντα ) καλη τζουρα , βρίσκεις τον αέρα που σου κανει και είσαι κομπλέ.
Ναι λοιπόν, είχα κι εγω θέμα με τα άθλια οριγκ που μου ήρθε  και αφου αλλάχτηκαν με τα γνήσια   λύθηκε αμέσως αυτο το θεματάκι,  στο μεσοδιάστημα απλά με λιγο τεφλόν πάνω απο τα οριγκ της "βαθειάς Κινας" που είχε, την εκανα τη δουλιά μου.

Αποσυνδεδεμένος athmichalop

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #130 στις: Νοεμβρίου 28, 2023, 18:10 »
Αχ δεν το έλεγες νωρίτερα αυτό με το τεφλόν, να μην τον έχω να κάθεται... Λογικά την Πέμπτη θα τα έχω τα ανταλλακτικά, οπότε θα βγεί από το συρτάρι και θα χαμογελάσει

Στάλθηκε από το 22111317PG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #131 στις: Νοεμβρίου 29, 2023, 22:49 »
Με τα orings του αυθεντικού θα έχεις έναν πραγματικά διαφορετικό ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος ΛΥΚ

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #132 στις: Δεκεμβρίου 08, 2023, 17:58 »
Συγνώμη που ξαναζητάω τη βοήθειά σας. O δικός μου Ulton, μετά τη δυσκολία στο ξεβίδωμα για γέμισμα (παρά τα αυθεντικά orings και τζαμάκι, ανοίγει μόνο με τη χρήση ελαστικού γαντιού), έβγαλε νέο "φασούλι": Ξεβιδώνει το εσωτερικό, αλλά δεν βγαίνει το τζάμι από τη βάση, αλλά από την κορυφή, με αποτέλεσμα ολοκληρωτικό λέρωμα. Καμμιά ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #133 στις: Δεκεμβρίου 08, 2023, 18:54 »
Κι εμένα με ζοριζουν τα ορινγς του κλώνο Kuma. Τα συγκεκριμένα ορινγς είναι από τα πιο σκληρά που έχω δει σε ατμοποιητή. Θέλουν πολύ συχνά λίπανση με vg και όταν γεμίσεις το τανκ να μην το καργαρεις στο βιδωμα. Μόλις νιώσεις να σφίγγει το τανκ στη βάση συνέχισε 1/4 με μισή στροφή το πολύ και σταμάτα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #134 στις: Δεκεμβρίου 08, 2023, 19:01 »
Παράθεση
μισα οριγκακια κινεζικα κ μισα οριτζιναλ κ επιτελους δουλευει σωστα.

Νομίζω πως η παραπάνω είναι η καλύτερη ιδέα που έδωσε ένας φίλος (mix & match). Δοκίμασε επίσης:
1) Να κρατάς το τζαμάκι όπως τον ξεβιδώνεις, ώστε να σου βγαίνει μαζί με τα υπόλοιπα

2) Αν έχεις αλλάξει το συγκεκριμένο o ring με γνήσιο, ξαναδοκίμασε με το δικό του

3) ΜΗΝ λιπάνεις σε καμία περίπτωση το συγκεκριμένο o ring & καθάριζε/στέγνωνέ το όποτε χρειάζεται.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92722 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex