vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

287 επισκέπτες, 10 χρήστες
tapantari, dkostas, Kouros17, Harris, Jorge, LefTTeriS, Mimhsdr, ThioVag, manoslykos, Buliwyf

Twitter

Lost Vape Centaurus M200 (2x18650)

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Lost Vape Centaurus M200 (2x18650)
« στις: Νοεμβρίου 11, 2022, 11:53 »
(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την LOST VAPE)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Το Lost Vape Centaurus M200 είναι ένα διμπάταρο(2x18650) μοντ με διαστάσεις 93x56.7x26mm, ζυγίζει 152g, είναι κατασκευασμένο από aluminium alloy και stainless steel, διαθέτει OLED οθόνη 0.96", παίζει από τα 5 εώς τα 200W, μπορεί να φορτίσει μέσω της θύρας Type-C που διαθέτει και φοράει στο εσωτερικό του το γνωστό Quest chip.

Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντ και ένα καλώδιο Type-C

To μοντ πωλείται στα παρακάτω χρώματα:



Ευτυχώς που υπάρχει και η Lost Vape να συνεχίζει να βγάζει μοντάκια κάθε τόσο γιατί πραγματικά θα είχαμε ξεμείνει από αξιόπιστες λύσεις για όσους ακόμα συνεχίζουν να τα χρησιμοποιούν. Αυτή τη φορά η Lost Vape βλέπω πως αποφάσισε να ικανοποιήσει τους χομπίστες, τους παλιούς με έναν σχεδιασμό από το παρελθόν που συνεχίζει να αρέσει φυσικά και να θυμίζει κάτι πολύ γνώριμο όταν έχεις το μοντ στο χέρι σου. Από τη στιγμή που ήρθαν τα Μ200 δεν έχω σταματήσει να έχω μόνιμα ένα μαζί μου, ακόμα και αν είχα πει ότι τα βαρέθηκα και θα παίζω με ποντάκια και μιας χρήσης πλέον. Προσωπικά με βολεύει πάρα πολύ στο χέρι, ίσως είναι η συνήθεια χρόνων και η νοσταλγία αλλά έχει γίνει ένα μαζί μου το μοντ.


Αλλά ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Ο 510 πόλος στο πάνω μέρος του μοντ είναι ελάχιστα πιο ψηλά από το υπόλοιπο μοντ οπότε με σωστό βίδωμα ατμοποιητών, δεν υπάρχει λόγος να βιδώσουμε έναν ατμοποιητή μέχρι τέρμα και άλλο τόσο, δεν θα έχουμε στρογγυλά σημάδια πάνω στο μοντάκι μας. Παίρνει άνετα 25αριδες σε διάμετρο ατμοποιητές, με 26αριδες ή 26.5 παλεύεται αλλά με παραπάνω αρχίζει να προεξέχει ο ατμοποιητής στα πλάγια, πολύ λίγο αλλά προεξέχει.

Στα πλαϊνά του μοντ έχουμε δύο πορτάκια, το ένα δεν έχει κάτι από πίσω και το άλλο έχει τις μπαταρίες. Φαντάζομαι ότι έχουμε την δυνατότητα να βγάλουμε και τα δύο γιατί θα παίξουν σίγουρα στην αγορά πορτάκια σε άλλα χρώματα και σχέδια για να αλλάξουμε την εμφάνιση της συσκευής. Για να ανοίξουμε τα πορτάκια έχουμε στο κάτω μέρος μία μικρή εγκοπή και από εκεί ανοίγουμε το πορτάκι με το δάχτυλο μας. Οι δύο μαγνήτες στα πορτάκια είναι πολύ δυνατοί οπότε θέλει λίγη δύναμη παραπάνω να τα ανοίξεις αλλά αυτό μου αρέσει μιας και έτσι νιώθω σιγουριά ότι δεν θα ανοίξει τίποτα σε τσέπη, τσαντάκια κλπ. Οι μπαταρίες τώρα είναι χωμένες προς τα μέσα οπότε χρησιμοποιούμε τη κλασική κορδελίτσα που έρχεται μαζί με τα μοντ για να τις τραβήξουμε προς τα έξω και να τις αλλάξουμε. Δεν βρήκα κάποιο πρόβλημα στο να χωρέσω μπαταρίες διαφορετικών εταιρειών, μπήκαν όλες εύκολα.


Μπροστά τώρα έχουμε το μεγάλο αυτό εξόγκωμα που είναι το κουμπί του fire αλλά και το (+) και (-) μας. Θυμίζει Hexohm, θυμίζει τα Invader με το ποτενσιόμετρο, γενικά θυμίζει παρελθόν και μου αρέσει. Δεν ξέρω πόσους θα βολέψει και αν γενικά αρέσει, εγώ πάντως το βρίσκω εξαιρετικό και ταιριάζει απόλυτα με τη νοοτροπία στον σχεδιασμό της συσκευής. Το κουμπί δεν παίζει καθόλου και είναι σκληρούτσικο στο πάτημα του και έχει πολύ καλή ανάδραση. Η ροδέλα τώρα δουλεύει επίσης εξαιρετικά, δεν γυρνάει ανεξέλεγκτα και με έχει βολέψει πλήρως. Μία παρατήρηση εδώ ότι στα μοντάκια που έχω πιάσει εγώ η ροδέλα δεν κλειδώνει οπότε όταν βάζω το μοντάκισ τη τσέπη ή σε τσαντάκι, κλειδώνω το μοντ ολόκληρο για να μη πάει καταλάθος στα 200W, δεν το δω και ατμίσω. Στο τελικό προϊόν όμως η εταιρεία μετά από συζητήσεις με εμάς τους testers, αποφάσισε να βάλει το κλείδωμα πατώντας απλά τρεις φορές το κουμπί του fire.


Από κάτω ακριβώς έχουμε την οθόνη με ένα τελείως παλιακό θέμα που προσωπικά δεν μου ταιριάζει καθόλου με την συσκευή και θα προτιμούσα κάτι πιο κυριλέ αλλά εννοείται αυτό είναι κάτι που πρόσεξα τα πρώτα δύο λεπτά που έπιασα την συσκευή στα χέρια μου και το ξέχασα μετά. Αρκετά φωτεινή η οθόνη και με ενδείξεις για όλα όσα θα ήθελα. Ακριβώς από κάτω έχουμε και τον διακόπτη για το κλείδωμα/άνοιξε-σβήσε της συσκευής. Αν είχα το τελικό προϊόν με το κλείδωμα της ροδέλας, θα έβρισκα το συγκεκριμένο άσκοπο να υπάρχει και θα προτιμούσα τα κλασικά 5 κλικ. Αφού δεν έχω το κλείδωμα ροδέλας, ο διακόπτης με έχει βολέψει αφάνταστα γιατί κάνω απλά το κλικ και το βάζω στη τσέπη χωρίς καν να κοιτάω.


Εμφανισιακά τέλειο, οκ ίσως όχι το χρυσό που έβγαλα φωτογραφία αλλά σίγουρα όλα τα υπόλοιπα χρώματα, στο χέρι η αίσθηση είναι πολύ καλή και το νιώθω και πολύ ελαφρύ. Θα προτιμούσα 21700 μπαταρίες αλλά εφόσον πάμε σε κάτι που θυμίζει τα παλιά και με τις 18650 δεν έχω παράπονο. Το κουμπί του fire με βολεύει, πορτάκια μπαταρίας κλπ όλα κομπλέ. Διαχείρηση μπαταρίας όπως γράφω πάντα δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί αδυνατώ να παίξω με μόνο ένα σετ για μέρες και να τσεκάρω πως τα πάει. Ξέρω μόνο ότι βλέπω τις μπαταρίες να πέφτουν νορμάλ και ανάλογα με τη χρήση που κάνω. Με δύο λέξεις, αν ψάχνετε διμπάταρο να σας θυμίζει το 2018 και το 2019 αξίζει μια δοκιμή.

Α και κάτι τελευταίο, LOST VAPE βγάλε επιτέλους ένα καινούργιο Epetite!!


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Lost Vape Centaurus M200 (2x18650)
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 11, 2022, 12:12 »
Πολύ ωραία η παρουσίαση, όπως πάντα άλλωστε. Διάβασα όμως στο τέλος, "έβγαλε" καινούργιο Epetite, αναπήδησα στο κάθισμα και μπήκα στο site να το δω, αλλά φευ! Επέστρεψα εδώ και προσγειώθηκα. Δεν το έχω αφήσει από τα χέρια μου, από τότε που βγήκε.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2022, 12:18 από Ribot »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lost Vape Centaurus M200 (2x18650)
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 11, 2022, 15:50 »
Πολύ καλή παρουσίαση όπως συνήθως μας 'εχεις συνηθήσει και επειδή δεν το είδα ακόμη στα Ελληνικά καταστήματα ίσως θα μπορούσες να μας πείς σε ποιά τιμή θα βγεί περίπου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8172 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59667 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 522 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136063 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085023 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35268 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478622 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy