vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Mimhsdr, Ηρακλης

Twitter

Innokin Kroma-R

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Innokin Kroma-R
« στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 02:14 »

(Το προϊόν το παρέλαβα από τη SOURCEMORE)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




Όχι πολύ καινούργιο προϊόν αλλά μιας και μου το έστειλε η Sourcemore σκέφτηκα πως είναι καλή ευκαιρία να το κάνω και ένα review.
H οποία Sourcemore έχει προσφορές τώρα λόγω εορτών αλλά από τις 8 Οκτωβρίου που τελειώνουν έχουμε εκπτωτικό κωδικό.
 Με τον κωδικό 'KROMAE' το μοντ κοστίζει $27.59.
(Εννοείται πως δεν κερδίζω τίποτα μέσω του κωδικού και το ποστάρω για όποιον θέλει να το πάρει πιο φτηνά)


Η συσκευή λειτουργεί με μία εξωτερική 18650 μπαταρία και είναι κατασκευασμένη από Zinc Alloy.
Eχει διαστάσεις 131x26x40mm και ζυγίζει 139g.
Μπορεί να παίξει από τα 6 μέχρι τα 80W και διαβάζει αντιστάσει μέχρι 0.05Ω.


Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντ και ένα καλώδιο USB για τη φόρτιση της συσκευής.


Το μοντ πωλείται στα παρακάτω τέσσερα χρώματα.



Θα ξεκινήσω με ένα θετικό που γίνεται και αρνητικό ταυτόχρονα. Το μοντάκι είναι πανέμορφο αλλά ταυτόχρονα είναι επιρρεπές στις γρατζουνιές και τα σημάδια και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν έκανα παρουσίαση το δικό μου γιατί είναι πίτα στη γρατζουνιά παντού. Οπότε θέλει είτε να το προσέχεις σαν τα μάτια σου και να το κυκλοφορείς σε θήκη συνέχεια ή να το πάρεις απόφαση από την αρχή ότι θα αποκτήσει σημάδια. Με πρώτο και βασικότερο που το παθαίνει αμέσως αυτό το στρογγυλό που κάνει στο πάνω μέρος γύρω από τον 510 πόλο όταν βιδώσεις πρώτη φορά ατμοποιητή. Ενώ το πρόσεχα αυτό και είχα προστατευτικό όπως έβγαζα τις φωτογραφίες, κούμπωσα πάνω τον Άρη και άφησε το σημάδι που φαίνεται στη φώτο πάνω.


Χωράει οριακά ατμοποιητές μέχρι 26μμ σε διάμετρο με το κατάλληλο μέγεθος να είναι τα 25μμ. Στο πίσω μέρος το μοντ έχει αυτή τη λαστιχένια επιφάνεια η οποία στο άγγιγμα είναι μαλακή και έχει ωραία αίσθηση ενώ όταν την πιάνεις καλά ή την χτυπάς με το νύχι πχ ακριβώς πίσω από τη λαστιχένια επιφάνεια σίγουρα είναι ένα κομμάτι πλαστικό ή αλουμινίου.

Στο κάτω μέρος έχουμε το πορτάκι της μπαταρίας και είναι ξεκάθαρα ένα από τα καλύτερα που έχω δει ποτέ σε μοντ. Μπορείς να αλλάξεις τη μπαταρία άνετα με το ένα χέρι, το πορτάκι ανοίγει και κλείνει πολύ άνετα με το ένα δάχτυλο. Το ελατήριο από μέσα είναι μεγάλο και αρκετά σφιχτό οπότε με το που κατεβάσεις λίγο την ασφάλεια το πορτάκι ανοίγει αμέσως και μάλιστα κλείνει το ίδιο εύκολα. Πιστεύω ότι θα είναι το τελευταίο πράγμα που θα χαλάσει στο μοντ.

Ας πάμε στα τρία κουμπιά της συσκευής και εδώ βρίσκεται το μοναδικό αρνητικό, για μένα που έχει η συσκευή. Θα ξεκινήσω με τα δύο κάτω κουμπιά τα οποία προεξέχουν αρκετά από τη συσκευή, παίζουν λίγο όταν τα πατάς αλλά έχουν ωραία αίσθηση στο πάτημα και κάνουν τον χαρακτηριστικό κλικ ήχο χωρίς να ακούγονται πολύ. Το κουμπί του fire τώρα είναι στην ουσία όλη η οθόνη και μπορείς να τη πατήσεις σε όλο το μήκος της, φυσικά όσο πιο χαμηλά τόσο παραπάνω δύναμη θέλει και όσο πιο ψηλά πατάς το fire τόσο πιο μαλακά.

Γενικά είναι ένας πολύ πολύ βολικός τρόπος για να πατάς το fire και μπορείς να το κάνεις με χίλιους δύο τρόπους αλλά επειδή όλο αυτό το κουμπί είναι πλαστικό και ο μηχανισμός από πίσω πρέπει να πιάσει όλη την επιφάνεια, πιο πολύ μου θυμίζει παιδικό παιχνίδι παρά κουμπί σοβαρού μοντ. Άσε που αν το πιέσεις σε κάποια σημεία κάνει και αυτόν τον χαρακτηριστικό πλαστικό ήχο που έχουν οι παλιές συσκευές. Με αποτέλεσμα ενώ με βολεύει το κουμπί-οθόνη κάθε φορά που ακούω αυτόν τον τζούφιο ήχο όταν πατάω θέλω να το βάλω στην άκρη. Η λύση που έχω βρει είναι ότι δεν πατάω ποτέ με τον αντίχειρα αλλά πιάνω το μοντ ανάποδα και πιέζω το κουμπί με τη κάτω μέσα πλευρά του δείκτη και του μέσου δακτύλου και έτσι χάνεται αυτός ο σπαστικός ήχος στο πάτημα.



Η συσκευή μας δίνει αρκετές επιλογές μέσω της πλακέτας στην οθόνη, οπότε μπορούμε με βατ, βολτ, bypass, να φτιάξουμε τη δική μας καμπύλη, να ρυθμίσουμε τα δευτερόλεπτα στο cutoff, μετά από πόσα δευτερόλεπτα να σβήνει η οθόνη, τα βολτ της μπαταρίας και να μηδενίσουμε τον μετρητή τζουρών. Κάτι που επίσης δεν μου αρέσει αλλά δεν το βάζω στα αρνητικά είναι ότι τα δύο κουμπιά που αλλάζουμε τα βατ είναι μόνιμα κλειδωμένα με αποτέλεσμα όταν θέλεις να ανεβοκατεβάσεις τα βατ πρέπει να πατήσεις παρατεταμένα ένα από τα δύο, όποιο θες, ωστέ να σου δώσει την δυνατότητα να αλλάξεις τα βατ. Αυτό όταν ξέρεις ακριβώς με πόσα βατ παίζεις δεν είναι θέμα αλλά αν πχ δοκιμάζεις ένα καινούργιο στήσιμο και θέλεις να παίξεις με τα βατ να βρεις το σημείο που σου αρέσει, θέλει κάθε φορά να πατάς παρατεταμένα το κουμπί για να μπορέσεις να τα αλλάξεις. Είναι αρκετά κουραστικό οπότε πάντα προτιμώ να στήσω και να δοκιμάσω σε άλλο μοντ και μετά να βάλω τον ατμοποιητή στο Kroma-R.

Λειτουργικά είναι άψογο, η αυτονομία του θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ καλή για μονομπάταρο μοντ αλλά εκεί που κερδίζει σίγουρα είναι στην εμφάνιση και στο πόσο εργονομικό είναι. Ο σχεδιασμός του είναι απίθανος και όλες οι καμπύλες και τα πάντα είναι τόσο σωστές που η παλάμη το αγκαλιάζει λες και είναι προέκταση του χεριού.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 08:51 »
Δεν ήταν αργά για μια καλή παρουσίαση :thumpup:
Και στη συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται για ένα mod που είναι αρκετά δημοφιλές στην κατηγορία του το τελευταίο χρονικό διάστημα, αλλά που αποδεικνύεται όντως πολύ ευαίσθητο στη χρήση (σημάδια και γρατζουνιές).

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 223
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 10:18 »
[justify]Καλημέρα.

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση, ακριβέστατη σε όλα και πραγματικά έλειπε. Να προσθέσω μόνο την δυνατότητα επιλογής Soft, Norm και Hard σε Watt/Volt mode. Σε ότι φορά τις φθορές, να επιβεβαιώσω την δημιουργία σημαδιού απ' τον ατμοποιητή με την πρώτη χρήση (η οποία δεν φαίνεται όμως αν δεν βάλεις μικρότερο ατμοποιητή) και να προσθέσω 2+1 πράγματα που ισχύουν στο δικό μου: 1) Έχω το ασημί από 30/1, γρατζουνιά μηδέν. Ίσως να το προσέχω πολύ; Δεν ξέρω. Νομίζω ότι του αρκεί να μην βρίσκεται κάπου με άλλα μεταλλικά αντικείμενα και ειδικά σε τσέπη με κλειδιά. 2) Έχει αρχίσει να φθίρεται στα άκρα το πίσω μαύρο υλικό, αρχίζει να χάνει την ματ επίστρωση. Ίσως φταίνε και οι διαρκείς απολυμάνσεις αλλά πιθανότατα απλά το επιταχύνουν. 2+1) Δεν το βάζω ως τρίτο γιατί μπορεί να κάνω λάθος: Έχω την εντύπωση ότι το πάνω και το κάτω καπάκι (τα οποία είναι glossy) αρχίζουν να "κιτρινίζουν" με τον χρόνο. Ίσως να είναι δική μου εντύπωση, ίσως να φταίει το λίγο διαφορετικό φινίρισμα).[/justify]

[justify][member=20476]zamploutos[/member] Δεν σε αμφισβητώ για το θέμα των γρατζουνιών, απλά αναφέρω τι ισχύει στο δικό μου.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 10:37 »
Έχει πραγματικά θέμα με τις γρατζουνιές. Το μαύρο εννοείται περισσότερο. Αλλά γενικότερα (ανεξαρτήτως χρώματος) η οθόνη που είναι και fire button φθείρεται σχετικά εύκολα με τη χρήση.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 13:16 »
[member=23087]Olga68[/member]  σίγουρα το προσέχεις πολύ παραπάνω από εμένα γιατί έχω ήδη καταφέρει να γρατζουνίσω και το καινούργιο. :))

Για το μαύρο υλικό στο πίσω μέρος ισχύει ότι με την χρήση χάνει την επίστρωση και ισχύει επί 1000 ότι με τις απολυμάνσεις γίνεται χειρότερα πιο γρήγορα.

Αυτό με το κιτρίνισμα δεν το έχω προσέξει και δεν βλέπω να έχει γίνει κάτι τέτοιο.

Ισχύει και αυτό για την οθόνη ρε γάμωτο, θέλει πολύ προσοχή το μοντάκι ή απλά το παίρνεις απόφαση ότι θα είναι αυτό το ένα που θα είναι γεμάτο γρατζουνιές, χτυπήματα κλπ. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 14:21 »
Σαν εμφάνιση είναι κορυφή .
Ελπίζω να έχει την ίδια καλή διαχείριση μπαταρίας όπως το proton .

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 18:30 »
Το έχω και γώ και όντως με τον χρόνο κάνει πολλές γρατζουνιές, αλλα είναι πολύ τίμιο.

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 01, 2020, 14:07 »
Καλησπέρα είναι πολύ τίμιο μοντ ΑΛΛΑ μεγάλη προσοχή άμα πέσει, ενδέχεται το ντεκ του να αρχίσει να κουνιέται. Συνέβη σε φίλο μου του έπεσε κάτω κ σε εμενα που απλά έπεσε στο τραπέζι (!). Φτιάχνεται πολύ εύκολα όπως μου είπανε. 

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 01, 2020, 17:56 »
Ναι.Απλά ανοίγεις τις 2 torx βίδες και σφίγγεις τις 2 βίδες που κρατάνε το ντεκ.

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 223
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 01, 2020, 18:23 »
Καλησπέρα είναι πολύ τίμιο μοντ ΑΛΛΑ μεγάλη προσοχή άμα πέσει, ενδέχεται το ντεκ του να αρχίσει να κουνιέται. Συνέβη σε φίλο μου του έπεσε κάτω κ σε εμενα που απλά έπεσε στο τραπέζι (!). Φτιάχνεται πολύ εύκολα όπως μου είπανε.
To έπαθα κι εγώ χωρίς πτώση, απλά "σκάλωσε" ο ατμοποιητής, βρήκε αντίσταση και άνοιξε λίγο. Σε πτώση εμφάνισε προβλήματα στη οθόνη (οι πράσινες ενδείξεις έγιναν λευκά κουτιά) αλλά έφτιαξε μόνο του.

Ναι.Απλά ανοίγεις τις 2 torx βίδες και σφίγγεις τις 2 βίδες που κρατάνε το ντεκ.
Μήπως ξέρεις τι νούμερο torx χρειάζεται;

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 02, 2020, 00:54 »
T4

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 02, 2020, 07:17 »
T5 είναι

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 223
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 08, 2020, 13:25 »
[member=6669]camber[/member] Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Το πρόβλημα λύθηκε σε 2 δευτερόλεπτα σφίγγοντας απλά τις 2 βίδες Torx T5 που είχαν χαλαρώσει και είχαν κάνει το μοντ σαν τον pacman.

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 02, 2021, 23:06 »
Μια παρατηρηση ισως λιγο ακυρη....ομως θα την κανω! Αγορασα σημερα το συγκεκριμενο μοντακι... Εν τω μεταξυ τα τελευταια (πολλα) χρονια το κυριο μοντακι μου ειναι ενα Provari Radius! Και η παρατηρηση μου εχει να κανει σχετικα με το fire button... αναμεσα στα διαφορα mods που εχω δοκιμασει ολα αυτα τα χρονια που ειμαι ατμιστης (οπως και το Kroma-R), αυτο του Radius ειναι το μοναδικο που δεν κανει ΚΛΙΚ καθε φορα που το παταω. Απλως μπαινει προς τα μεσα....ετσι πολυ "ποιοτικα"... χωρις να ακουγεται καθε φορα αυτο το ηλιθιο κλικ, που περαν των αλλων δεν ειναι οτι απλα ακουγεται σαν παιχνιδι απο κινεζομαγαζο αλλα και η αισθηση ειναι πολυ φτηνιαρικη!!! Ποιος ο λογος που οι εταιριες δεν βγαζουν ενα παρομοιο fire button και ειμαι αναγκασμενος να το ακουω 50-100-500 φορες την ημερα....οσες και οι τζουρες μου? Και μαλιστα καθε φορα x2...μια που το παταω και μια που το αφηνω! Τι θα κανουμε εμεις οι ψυχαναγκαστικοι αν το Provari μας αφηνει χρονους?

Oκ, η αχρηστη πληροφορια της ημερας.....ομως ηθελα να το γραψω χωρις να ανοιξω καινουργιο θεμα μονο γι'αυτο!! Χιουμοριστικα βεβαιως....αν δεν χωραει εδω ας διαγραφει!  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2021, 23:16 από Johnathan »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Kroma-R
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 03, 2021, 09:36 »
Συμφωνώ, είναι εκνευριστικό αυτό το κλικ στα περισσότερα mods.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9363 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364