vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

SMOK Novo X

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
SMOK Novo X
« στις: Αυγούστου 13, 2020, 20:27 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την SMOK)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Το τρίτο μέλος της σειράς των Novo, η MTL σειρά ποντ της SMOK.


Η συσκευή έχει διαστάσεις 92×26.5×16.5mm, ζυγίζει 132g,
ενσωματωμένη μπαταρία 800mAh και η συσκευή παίζει από 1 εώς 25W.
Λειτουργεί με αυτόματη τζούρα, τα ποντ έχουν χωρητικότητα υγρού 2ml
και η αντίσταση είναι ενσωματωμένη στο ποντ, οπότε κάθε φορά αγοράζουμε καινούργιο ποντ.
Έχει μία OLED οθόνη 0.494 ιντσών για όλες τις λειτουργίες,
ένα κουμπί για να αλλάζουμε τα βατ και δέχεται δύο ειδών αντιστάσεις.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, δύο ποντ και ένα καλώδιο USB για την φόρτιση της συσκευής.
Οι δύο αντιστάσεις που περιλαμβάνει η συσκευασία είναι η novo X DC 0.8Ω MTL αντίσταση και η novo X Meshed 0.8Ω αντίσταση.


Το ποντ πωλείται στα παρακάτω οκτώ χρώματα.


Όχι πάρα πολλές αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα ποντ της σειράς Novo αλλά ίσως σημαντικές. Το επιστόμιο παραμένει το ίδιο και είναι μια παραλλαγή των επιστόμιων που βάζει η εταιρεία και σε παρόμοιες συσκευές. Προσωπικά το συμπαθώ πάρα πολύ και με βολεύει όταν ατμίζω γιατί δύσκολα να μου ανεβάσει υγρά προς τα πάνω και το ότι δεν μαζεύει εύκολα υγρό στο εσωτερικό του. Η εσωτερική διάμετρος του επιστόμιου είναι η κατάλληλη για την τζούρα, τα βατ και τις αντιστάσεις που έχει η συγκεκριμένη συσκευή.

Έχει την ίδια λεπτή διάφανη γραμμή όπως και τα προηγούμενα Novo ποντ, συνεχίζει να είναι υπερβολικά πολύ λεπτή και σίγουρα δεν βολεύει καθόλου για να τσεκάρεις πόσο υγρό έχει μέσα το ποντ.


Αν και η συσκευή έχει στο εσωτερικό της δύο μαγνήτες για να κρατούν το ποντ στη θέση του, νομίζω ότι δεν χρειάζονται γιατί στην ουσία το ποντ κουμπώνει μέσα πολύ καλά αλλά δεν θεωρώ και κακό το ότι υπάρχουν οι μαγνήτες. Για να ξεκουμπώσεις το ποντ, ειδικά αν δεν θες να το πιάσεις από το επιστόμιο αν πχ είσαι έξω, πρέπει να το πιάσεις καλά από τις δύο μεριές γιατί αλλιώς δεν θα βγει εύκολα.

Η τάπα σιλικόνης στην τρύπα αναπλήρωσης του υγρού μου σπάει αρκετά τα νεύρα γιατί η ακρούλα που υποτίθεται το πιάνεις είναι υπερβολικά μικρή και δεν μπορείς εύκολα να το πιάσεις με δύο δάχτυλα. Οπότε πρέπει να το κάνεις πιο προσεκτικά ή με το ένα δάχτυλο και με το νύχι. Ευτυχώς όταν αλλάζεις αντίσταση αλλάζεις και το ποντ μαζί οπότε δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι ότι μπορεί να κοπεί και να χάσεις και το ποντ έτσι όπως σε άλλες συσκευές.


Οι δύο εισαγωγές του αέρα είναι δύο εγκοπές και βρίσκονται αριστερά και δεξιά στη συσκευή εκεί όπου ενώνεται με το ποντ. Μετά ταξιδεύουν προς τα κάτω και στη μέση ακριβώς στο κάτω μέρος του ποντ και της αντίστασης βρίσκεται η εισαγωγή του αέρα. Οπότε ο αέρας μπαίνει ενδιάμεσα από τους δύο πόλους που δίνουν ρεύμα στην αντίσταση με αποτέλεσμα να έχουμε παραπάνω υγροποίηση ατμού από αυτή που θα είχαμε κανονικά και ειδικότερα αφού εδώ παίζουμε και με τόσα λίγα βατ.

Η πιο σημαντική και καίρια αναβάθμιση όμως είναι ότι το Novo X πλέον έχει οθόνη και κουμπί για να ρυθμίσουμε τα βατ που θέλουμε να παίξουμε. Δεν είναι ότι μπορούμε να κάνουμε και τίποτα άλλο αλλά εγώ ας πούμε με τα προηγούμενα Novo ένιωθα ότι ήθελα να δώσω λίγο παραπάνω βατάκια από αυτά που έδινε η συσκευή όταν έπαιρνα τζούρα. Εδώ μπορώ να το κάνω και να ευχαριστηθώ καλύτερα το άτμισμα ακόμα και αν χαλάσω την αντίσταση λίγο πιο γρήγορα.


Με λίγα λόγια. Mου αρέσει παραπάνω η MTL αντίσταση από την mesh, αν και η mesh δεν θέλει τίποτα τρελά βατ για να παίξει καλά αλλά προτιμώ σε μια τέτοια συσκευή ένα πιο χαλαρό άτμισμα και η MTL μου το δίνει αυτό. Βέβαια, δεν μιλάμε για σφιχτό MTL για κανένα λόγο αλλά για πιο αεράτο MTL(όχι τελείως αεράτο όμως). Οι δύο εγκοπές/εισαγωγές αέρα βρίσκονται σε προσβάσιμο σημείο οπότε συνήθως όταν τραβάω τζούρα απλά κλείνω με το δάχτυλο την μία για να σφίξει η τζούρα μου περισσότερο.

Όπως έγραψα και παραπάνω, η εισαγωγή του αέρα στη αντίσταση βρίσκεται ανάμεσα στους δύο πόλους που δίνει ρεύμα η συσκευή στην αντίσταση συν ότι ο αέρας ακολουθεί μεγάλη διαδρομή μέχρι να φτάσει στην ίδια την αντίσταση οπότε έχουμε συνεχόμενη υγροποίηση του ατμού και θέλει να είσαι με την χαρτοπετσέτα παραμάσχαλα. Η αντίσταση αντέχει καλά σε συνεχόμενες τζούρες και προλάβαινε να τροφοδοτήσει το βαμβάκι με υγρό αλλά βέβαια μιλάμε για νορμάλ τζούρες, δεν προσπάθησα να τερματίσω την αντίσταση. Με πάρα πολλές, πάρα πολλές όμως συνεχόμενες τζούρες μπορεί να δεις και μια διαρροή από κάτω.

Δεν με χαλάει η γεύση που δίνει, σίγουρα είναι μέτρια αλλά δεν μπορώ να ζητήσω και πολλά παραπάνω. Η μπαταρία δεν είναι για πολλά, σίγουρα δεν φτάνει για όλη μέρα και δυστυχώς δεν έχουμε Type-C οπότε αργεί και η φόρτιση. Δεν βγαίνεις εύκολα έξω έχοντας μόνο αυτό μαζί σου.

Κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου αλλά δεν είναι και πολύ αντικειμενικό είναι ότι δεν μπορεί να κάτσει όρθιο αλλά μόνο ξαπλωτά. Δεν έχω ιδέα τι σκεφτόντουσαν αλλά ένας δεν δοκίμασε να ακουμπήσει το ποντάκι όρθιο; Δεν αφήνω ποτέ τα ατμιστικά μου στα πλάγια και δεν μου αρέσει το επιστόμιο να βρίσκεται τόσο κοντά σε πιθανόν βρώμικες επιφάνειες όπως ένα τραπέζι σε μια καφετέρια πχ.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8427 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180812 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34076 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536963 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59946 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237874 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16091 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136219 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085460 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35522 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12