vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

SMOK RPM 2

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
SMOK RPM 2
« στις: Αυγούστου 10, 2020, 02:13 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την SMOK)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Η καινούργια γενιά των RPM ποντ.


Η συσκευή είναι κατασκευασμένη από zinc-alloy με ενσωματωμένη μπαταρία 2000mAh.
Έχει διαστάσεις 28.5x31x108.5mm, ζυγίζει 132g και τα ποντ έχουν χωρητικότητα υγρού 7ml.
Μπορεί να παίξει από τα 5 μέχρι τα 80W και έχει την δυνατότητα για ταχεία φόρτιση μέσω της θύρας Type-C.
Έχει μία TFT οθόνη 1.14 ιντσών για όλες τις λειτουργίες και δέχεται δύο ειδών αντιστάσεις.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, ένα RPM ποντ, ένα RPM 2 ποντ, ένα καλώδιο Type-C και δύο αντιστάσεις.
Για το RPM ποντ η συσκευασία περιλαμβάνει την RPM Mesh 0.4Ω αντίσταση
και για το RPM 2 ποντ την RPM 2 Mesh 0.16Ω αντίσταση.


Το ποντ πωλείται στα παρακάτω έξι χρώματα.


Ξεκινώντας με το επιστόμιο, η μοναδική διαφορά που υπάρχει είναι ότι είναι μεγαλύτερο γιατί και όλη η συσκευή είναι μεγαλύτερη οπότε χωράει και παραπάνω υγρό(7ml). Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κάποια άλλη ουσιαστική διαφορά, το επιστόμιο είναι το ίδιο με το RPM 40 και είναι στο στυλ που μου αρέσουν. Από όταν βγήκε το Nord το ποντάκι ήμουν λάτρης και στο RPM 40 όπως και εδώ το έχουν πάει σοτ επόμενο επίπεδο. Μικρή και απολύτως σωστή διάμετρο στη τρύπα εξαγωγής ατμού στο επιστόμιο, πολύ βολικό όταν ατμίζεις και δεν μπορεί να μαζέψει με τίποτα υγρό ή να ανεβάσει υγρό αν δεν παίξεις με λιγότερα βατ από αυτά που πρέπει.


Η τάπα σιλικόνης για την αναπλήρωση του υγρού είναι αρκετά χοντρή και σκληρή αλλά κάνει αυτό το "Γ" και έχει ένα μικρό κενό στην άκρη από κάτω οπότε είναι πανεύκολο να την ανοίξεις ακόμα και χωρίς νύχια. Στο κλείσιμο θέλει λίγο παραπάνω πάτημα για να κουμπώσει αλλά τίποτα υπερβολικό και εννοείται πως δεν έχω δει σταγόνα διαρροής από εκεί.

Το ποντ συγκρατείται πάνω στη συσκευή με τέσσερις υπερ δυνατούς μαγνήτες που το κάνει ένα με την συσκευή. Για να βγάλεις το ποντ με το ένα χέρι θέλει να το πιάσεις καλά και να το ξεκουμπώσεις με τα δύο δάχτυλα, ιδανικά θέλει δύο χέρια άνετα για να το ξεκουμπώσεις.

Τα ποντ είναι τελείως διάφανα και ανοιχτόχρωμα σε σχέση με άλλες συσκευές της εταιρείας οπότε μπορώ να δω πολύ άνετα το πόσο υγρό έχει μέσα το ποντ. Αρκετά θετικό ότι δεν μπαίνει όλο το ποντ μέσα στη συσκευή οπότε μπορείς να δεις την στάθμη του υγρού χωρίς να χρειαστεί ξεκούμπωμα αλλά δυστυχώς χρειάζεται κατά την αναπλήρωση του υγρού.

Έχω ένα πρόβλημα στο να βγάλω την αντίσταση γιατί αριστερά και δεξιά της είναι τα πόδια του ποντ και μου αφήνει ένα μικρό κενό πάνω και κάτω για να βάλω τα δάχτυλα μου και τουλάχιστον τα δικά μου δάχτυλα δεν χωράνε άνετα εκεί μέσα. Οπότε όταν είναι να αλλάξω αντίσταση υποχρεωτικά πρέπει να πάρω ένα στυλό ή κάτι με μύτη για να σπρώξω την αντίσταση προς τα έξω. Ευτυχώς η αντίσταση κουμπώνει πολύ καλά αλλά βγαίνει επίσης πολύ εύκολα και δεν χρειάζεται να βάλω δύναμη.


Ούτε εδώ έχουμε κάποιον ρυθμιστή για την εισαγωγή του αέρα. Μπορεί να παίζουμε με αρκετά χαμηλές σε ωμικότητα αντιστάσεις οπότε ο αρκετός αέρας είναι υποχρεωτικός αλλά θα ήθελα να έχω την επιλογή να τον μειώσω λίγο ουσιαστικά. Το καλό είναι ότι εδώ ο αέρας εισέρχεται και χτυπάει πολύ καλύτερα, σε σχέση με άλλες συσκευές της εταιρείας, την αντίσταση οπότε δεν είμαι τόσο δυσαρεστημένος με την έλειψη ρύθμισης της εισαγωγής του αέρα.

Η οθόνη είναι ίδια όπως σε όλες τις τελευταίες συσκευές της SMOK αλλά εδώ είναι αισθητά μεγαλύτερη και είναι πολύ φωτεινή οπότε δεν είχα πρόβλημα ούτε στη παραλία κάτω από τον ήλιο. Έχει όλες τις απαραίτητες ενδείξεις που θα ήθελα και μου αρέσει που εκτός από το εικονίδιο που δείχνει την στάθμη της μπαταρίας υπάρχει ακόμα και το ποσοστό. Όχι κάτι το σημαντικό αλλά για μένα είναι κάτι που το προσέχω και μου αρέσει να υπάρχει.

Τα κουμπιά αν και μεγάλα, σε πολύ καλό σημείο και δεν παίζουν καθόλου μου βγάζουν μια πλαστικίλα που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου. Δεν μου δίνει την αίσθηση ότι θα χαλάσει γρήγορα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μου ξεβάψει μέσα σε λίγους μήνες. Θα δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου αλλά δεν έχω πολλές ελπίδες για το συγκεκριμένο και ειδικά για το κουμπί του fire.

Είχα κάποιες διαρροές με δύο αντιστάσεις, όχι πλημμύρα αλλά πολύ παραπάνω από απλή υγρασία. Η μία διαρροή ήταν όταν είχα ξεχασμένη μία από τις συσκευές για κάποιες μέρες στη βιβλιοθήκη και όταν έβγαλα το ποντ να ελέγξω από κάτω είδα μια μίνι λίγο πριν την πλημμύρα διαρροή. Η άλλη φορά ήταν με ίδιου τύπου αντίσταση(RPM) αλλά αυτή τη φορά ήταν μετά από πολύ χρήση μέσα στη μέρα και χωρίς σκούπισμα επίτηδες για να δω τι μπορεί να γίνει και φυσικά χωρίς σκούπισμα και με αρκετά ml κατανάλωση είχα μία μίνι λίγο πριν την πλημμύρα διαρροή.

Γενικά δεν νομίζω ότι μπορείς να αποφύγεις το σκούπισμα κάτω από την αντίσταση ή κάποιες διαρροές σε τέτοιου τύπου συσκευές και ειδικά όταν παίζεις με αντιστάσεις με τόσο χαμηλή ωμικότητα. Θα προτιμούσα να μην υπήρχαν αλλά είναι κάτι που έχω μάθει πλέον να ζω μαζί του.

Έχει καλή διαχείρηση μπαταρίας, δεν μου κάνει καθόλου σκαμπανεβάσματα ούτε πέφτει απότομα η απόδοση της συσκευής. Σταδιακά και ειδικότερα από το ~45% και κάτω καταλαβαίνεις ότι η μπαταρία πέφτει και πρέπει να δώσεις παραπάνω βατάκια από όσα το είχες ρυθμίσει με φουλ μπαταρία αλλά αυτό είναι λες και σου δίνει σήμα η συσκευή ότι θέλει φόρτιση ξανά.

Είναι αρκετά πιο χοντρούτσικο σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο και έχει το κατάλληλο μέγεθος για να πάρει μία18650 μπαταρία. Θέλω να πιστεύω ότι είναι στο μυαλό της εταιρείας μία επόμενη έκδοση που θα παίρνει εξωτερική μπαταρία.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8386 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180775 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34046 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59899 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237782 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15946 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136192 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35484 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12