vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Flash E-Vapor (Clones)

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Flash E-Vapor (Clones)
« στις: Ιουλίου 07, 2020, 18:00 »



Εχω ακουσει τοσα πολλα καλα λογια για τον Flash E Vapor που εντελη αποφασισα να αγορασω  κι εγω τον ουρανοξυστη των  ατμοποιητων (σε κλωνο φυσικα γιατι ο original χτυπαει τα 145 εουρος) και απ’ότι φαινεται μεχρι στιγμης,πολύ καλα εκανα.Στην ουσια,σε ολες του τις εκδοσεις,προκειται για τον ιδιο ατμοποιητη.Απ’ότι καταλαβα αυτο που αλλαζει είναι η χωρητικοτητα, η εξωτερικη εμφανιση και καποια extra που καποιες εκδοσεις περιεχουν ενώ σε καποιες άλλες  πρεπει να αγοραστουν ξεχωριστα.Πηρα την εκδοση v4.5 S+ από την YFTK λογω του χαμηλοτερου υψους εστω κι αν αυτό εχει επιπτωσεις στη χωρητικοτητα του υγρου αναπληρωσης.
Ο Flash E-Vapor v4.5 S+ από την YFTK είναι ενας 23mm ατμοποιητης υψους 68mm μαζι με το επιστομιο (μετραω χωρις το σπειρωμα 510) , 52mm χωρις το επιστομιο (μπορουμε να βαλουμε ότι επιστομιο 510 θελουμε) με χωρητικοτητα υγρου 4,5ml ,κατασκευασμενος από ανοξειδωτο ατσαλι 316 και γυαλι.
Στην ουσια ο ατμοποιητης αποτελειται από τρια κυριως κομματια.Αυτο του deck,αυτό του θαλαμου ατμοποιησης και αυτό της αποθηκης του υγρου αναπληρωσης.Το deck με το θαλαμο ατμοποιησης εφαρμοζουν κουμπωτα με o-rings, γινονται ένα και συνδεονται βιδωτα με το χωρο αποθηκευσης του υγρου.



Στα περιεχομενα της συσκευασιας περιλαμβανονται:
1 σακουλακι με ανταλλακτικα λαστιχακια και βιδακια για τα posts.
1 σακουλακι με τα wicks (σωληνακια που κουμπωνουν στις τρυπες τροφοδοσιας υγρου για καλυτερη τροφοδοσια, κατευθειαν στα βαμβακια) κατασκευασμενα από ανοξειδωτο ατσαλι με καποια ειδικη επιστρωση (τα τσεκαρα με μαγνητη γιατι φαινονται σαν πλαστικα και οντως είναι αφου κουνιουνται αμυδρα) και τρια βιδωτα airflow inserts (κουφιες βιδες) που βιδωνονται πλευρικα και ψηλα στο deck και ρυθμιζουν τη ροη του αερα στον ατμοποιητη.
1 σακουλακι με φυτιλι  που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αντι για βαμβακι,μια προκα που την εχει ειτε για να μας βοηθησει να περασουμε το φυτιλι στην αντισταση η για να στριψουμε αντισταση πανω της μαζι με το φυτιλι (δεν καταλαβα και ουτως η αλλως δεν προκειται να τα δοκιμασω) και ένα χρυσο εργαλειακι στρογγυλο σαν κερμα που χρησιμοποειται για να λυσουμε τελειως τον ατμοποιητη για να τον πλυνουμε η να αλλαξουμε τζαμακι.




Ο ατμοποιητης ερχεται με βιδωμενα 2 airflow inserts των 2,1mm, αντιδιαμετρικα του ατμοποιητη  για πνευμονικο ατμισμα.Τα airflow inserts στο σακουλακι είναι: ενα των 1,2mm,ένα των 1,4mm και ένα σφραγισμενο (χωρις τρυπα ).Μπορουμε δηλαδη να κανουμε πολλους,ανα δυο, συνδιασμους και να προσαρμοσουμε την τζουρα μας αναλογα τα γουστα μας.Η αλλαγη των airflow inserts γινεται εξωτερικα με κατσαβιδι χωρις να αδειασουμε υγρα η να χαλασουμε το στησιμο μας.Εγω βρηκα τη τζουρα μου χρησιμοποιοντας το σφραγισμενο από τη μια μερια και το 1,2 από την άλλη.

Στη φωτογραφια από κατω φαινονται με πορτοκαλι βελακια τα wicks και με κιτρινο βελακι το ένα από τα δυο airflow inserts που είναι βιδωμενο στον ατμοποιητη.




Εντυπωση σ’αυτόν τον ατμοποιητη εκτος από το υψος του (αν και χωρις επιστομιο είναι στο ιδιο υψος ακριβως με τον Skyline χωρις επιστομιο) μου εκαναν:
1: Η ευκολια στο λυσιμο,πλυσιμο αφου ο ατμοποιητης αν εχουμε βιδωμενα τα air inserts της αρεσκειας μας και κουμπωμενα τα wicks αποτελειται από λιγα,’’χοντροκομμενα’’ κομματια χωρις κρυφα σημεια.
2: Η ευκολια στο στησιμο αφου ακομα και αρχαριος μπορει να τον στησει με διαφορους τροπους,αν εχει παρακολουθησει κανα δυο βιντεακια, χωρις προβληματα.
3: Πληρη απουσια διαρροων λογω κατασκευης , αφου οι τρυπες ροης αερα βρισκονται ψηλα στο deck και όχι από κατω.
4: Απουσια θορυβου κατά την τζουρα  (δεν ακουγεται σχεδον καθολου).
5: Γευση τοσο εντονη (αλλα ωραια με υψηλη 4K αναλυση) που σκεφτομαι να αραιωνω περισσοτερο τα υγρα που βαζω σ’αυτόν και χτυπημα οσο χρειαζεται.
Στα αρνητικα θα του χρεωσω το από κατω γεμισμα με υγρο αναπληρωσης (αν και γρηγορα συνηθιζεται) και το ότι η συσκευασια δεν περιεχει ανταλλακτικο τζαμακι.




Δε μετανιωνω ουτε ακυρωνω κανεναν ατμοποιητη που εχω αγορασει λεγοντας και εννοωντας καλα λογια για κάθε καινουργιο που αγοραζω.Καθε ενας τους είναι μοναδικος, ιδιαιτερος και ικανος να δωσει ευχαριστηση σ’έναν ατμιστη,αρκει να ασχοληθει μαζι του.















« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:12 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 07, 2020, 18:04 »
Επιτέλους κάποιος έκανε την αρχή για αυτό τον ατμό ! Καλοατμιστος φίλε ! Αν κ τον εχω σε κλωνο απο Ulton μόλις μου δωθεί η ευκαιρία θα τον παρω κ γνήσιο!


Sent from my iPad using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:12 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Flash E-Vapor v4.5 S+ by YFTK (Clone)
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 07, 2020, 18:42 »
4k... clever!
;D

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 07, 2020, 19:25 »
Μπράβο για την παρουσίαση Αχιλλέα :thumpup:.
Θα είχε επίσης ενδιαφέρον μια σύγκριση με τον era mtl που είναι της ίδιας φιλοσοφίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:12 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος thebull

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 07, 2020, 20:23 »
Ωραία παρουσίαση, τον κοιτάω και εγώ να το πάρω αλλά θα περιμένω κανένα review και για αυτόν:
'Αλλος ένας νεος 'FEV" - YDDZ V1 MTL RTA 22MM (με topfill & liquid control!)



Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:13 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 07, 2020, 20:37 »
Μπράβο που τον παρουσίασες στην κοινότητα. :respect:
Χρειαζόταν.
Εγώ ακόμη προσπαθώ να συνηθίσω το flash(χτύπημα). Στα ίδια υγρά μου, σε mtl αέρηδες σαν τους δικούς σου, με γ@#$ει τη μάνα :idiot1:
Αραιώνω με μηδενική μέχρι στιγμής. Για 4Κ γεύση επιφυλάσσομαι στην πορεία με δοκιμασμένα υγρά, γιατί τώρα του έχω ένα νέο για μένα.

Όντως αθόρυβος και βελούδινος!
Όντως στεγανός και εύκολος!
Όντως ρουκέτα, αλλά αφού είναι καλός?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:13 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 584
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 07, 2020, 23:04 »
  Σ ευχαριστούμε Αχιλλέα  :bow:
 Τέλεια παρουσίαση  :thumpup:
   Το χτύπημα που έχει αυτός ο ατμό πάντως ειναι ανελέητο  :eyesplash: ειναι όπως τα λεει ο Γιωργος απο πάνω  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:13 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 08, 2020, 00:10 »
 Συμφωνώ. Ίσως είναι ο καλύτερος μτλ που έχει βγει ή τουλάχιστον πέρασει από τα χέρια μου.
Αριστούργημα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:14 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 08, 2020, 00:27 »
Συμφωνώ με όλα όσα λές και ιδιαίτερα για το χτύπημα, είναι ότι πρέπει για κατέβασμα της νικοτίνης.
Έχω τον γνήσιο εδώ και 15 ημέρες, αλλά πρώτα πέρασα από τον κλώνο, οπότε κάποια στιγμή θα ανοίξω και ένα νήμα για τον γνήσιο άν δεν με προλάβει άλλος.
ἑχοντας λοιπόν μία καλή ιδέα και από τους δύο θα πω πως πρός το παρόν δεν βλέπω σοβαρές διαφορές με τον κλώνο, ίσως σε πρώτη φάση θα έλεγα ποιότητα κατασκευής αλλά και φινίρισμα υπέρ του γνήσιου.
Αυτά τα λίγα και θα τα λέμε στην διαδρομή.  :thumpup: :thumpup: :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:14 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 08, 2020, 04:19 »
Είμαι και εγώ από εκείνους που έχουν εδώ και καιρό στην κατοχή τους τον Yftk εδώ και καιρό και δηλώνω λάτρης του. Άλλαξα τα orings του με καλύτερα και θα ελεγα ότι θα κομμάτια του εφαρμόζουν και λειτουργούν μεταξύ τους όπως τον γνήσιο πια ενώ όντως, η απόδοση μεταξύ γνήσιου και κλώνου (έχουμε δοκιμάσει αρκετούς γνήσιους παράλληλα με την παρέα και συμφωνήσαμε όλοι )  είναι αδύνατον να εντοπιστεί.

Πραγματικό ατμιστικό διαμάντι αυτός ο ατμοποιητής, θα πέσει και ο γνήσιος στα χέρια μου κάποια στιγμή γιατί αξίζει να μπει στη συλλογή.

Για όσους σκέφτονται τον Era να πω ότι αποδίδει επίσης πολύ καλά αλλά έχει ένα πολύ μεγάλο μειονέκτημα αφού δοκιμάστηκε κι αυτός αρκετά.
Μάλλον έχει άθλιας ποιότητας θετικό πόλο (pin ) αφού το ρεύμα από το mod αγανακτεί να φτάσει στην αντίσταση.. θέλει συν 2-3 watts σε σύγκριση με κάθε άλλο ατμοποιητή με ίδιο στήσιμο.. αποδίδει κι αυτός πολύ καλά.. αλλά. Νομίζω ότι ο παράδεισος έρχεται πιο εύκολα με τον κλωνο-fev τελικά. ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:14 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 08, 2020, 10:03 »
Ευκολα ο καλυτερος ατμοποιητης που εχει περασει απο τα χερια μου.
Αθορυβος, εξαιρετικο χτυπημα, παρα πολυ καλη γευση, διαρροες απλα ποτε.
Αστειος στο στησιμο και με διαφορες επιλογες κουστουμιων απο st.tuners.
Επειδη εχω και γνησιο και κλωνο, οι διαφορες ειναι μικρες αλλα υπάρχουν.
Το ατμιστικό αποτέλεσμα ειναι το ίδιο, μην κοροιδευομαστε μεταξύ μας, δεν αγοραζουμε γνησιους ατμοποιητες τετοιας αξιας για το ελάχιστα καλυτερο αποτελεσμα σε λειτουργια...
Συνολικα θεωρω οτι με τα wicks δεν υπάρχει αλλος ατμοποιητης που να κοντραρει τον FEV ειδικα σε mtl.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:14 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 08, 2020, 10:03 »
Θησαυρός η παραπάνω παρατήρηση για τον ERA. Θα σώσει αρκετά ευρουλάκια από πολλούς εδώ μέσα.
Άσε που εγώ προτιμώ τα πλαστικά μπλιμπλίκια του FEV που κατεβάζουν το υγρό, και όχι την φούντα φέσι που πρέπει να φτιάξεις το βαμβάκι στον ERA.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:14 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 08, 2020, 10:17 »
Δεν είναι πλαστικά τα wicks στον flash είτε στον γνήσιο είτε στον κλώνο ! Αν θυμάμαι καλά , σε ένα review του ERA νομίζω τα wicks βιδώνουν η ξεβιδώνουν ανάλογα με το στήσιμο που έχεις κάνει !


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:14 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 08, 2020, 10:32 »
...σωστα τα λες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:15 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 08, 2020, 10:56 »
YFTK...μετά το πρώτο στήσιμο, πλύσιμο και πάω για άλλο υγρό.
Ξελάσκαρε το ένα μεγάλο o-ring στο ξεβίδωμα, και βγήκε τελείως ένα μικρό o-ring και χάθηκε στα σκοτάδια του σιφωνιού της βρύσης :'(
Τώρα πρέπει να δω καμιά φωτο, να δω που πήγαινε και να βάλω ένα από τα ανταλλακτικά...που μάλλον άκλαφτα θα πάνε κι αυτά λόγω ποιότητας ευτελούς.
Δεν απογοητευόμαστε όμως, συνεχίζουμε όπως ξέρουμε με τα κλωνάρια ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 02:15 από Buliwyf »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110435 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159657 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515240 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12778 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530700 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801530 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11030 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet