vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 5 χρήστες
stamatisgr, bloodlessz, Jorge, Sergios, manoslykos

Twitter

SMOK x OFRF NexM Pod Kit

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
SMOK x OFRF NexM Pod Kit
« στις: Ιουνίου 29, 2020, 23:11 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από τη SMOK)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Η πρώτη και πετυχημένη απόπειρα συνεργασίας της SMOK με την OFRF.


Η συσκευή είναι κατασκευασμένη από αλουμίνιο, έχει διαστάσεις 80.5x45x17.5mm,
ζυγίζει 100g και το ποντ έχει χωρητικότητα υγρού 2ml.
Έχει ενσωματωμένη μπαταρία 1200mAh και για την ώρα δέχεται δύο διαφορετικές αντιστάσεις.


Το κιτ πωλείται στα παρακάτω έξι χρώματα.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, το ποντ, δύο αντιστάσεις ένα καλώδιο φόρτισης και το μάνουαλ.



Όπως είπαμε έχουμε δύο διαφορετικούς τύπους αντιστάσεων. Η μία αντίσταση είναι για πνευμονικό άτμισμα και είναι από SS316 και λέγεται NexM Meshed Coil(15-20W). Η άλλη είναι για MTL, δεν μας λέει υλικό αλλά φαίνεται ότι είναι διπλή παράλληλη και είναι η DC 0.4Ω MTL Coil.

 

Θα ξεκινήσω από πάνω και το επιστόμιο γιατί όταν το είδα στις φωτογραφίες ήμουν σίγουρος ότι δεν θα με βολέψει καθόλου αλλά τελικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό. Είναι ένα με το υπόλοιπο ποντ και δεν μπορούμε να το αλλάξουμε φυσικά αλλά εμένα μου έκατσε πολύ καλά. Έχω παίξει και με τους δύο τύπους αντιστάσεων και με αρκετές από αυτές, δεν ανεβάζει καθόλου υγρά στο στόμα ακόμα και μετά από απανωτές τζούρες.

Το ποντάκι κρατιέται πάνω στη  συσκευή με δύο δυνατούς μαγνήτες αλλά ενώ μπορείς να σηκώσεις άνετα την συσκευή κρατώντας την από το επιστόμιο(κάτι που καλό είναι να μην κάνετε γιατί έχουμε βρώμικα χέρια) αν το τινάξεις δυνατά ενώ το κρατάς από εκεί, η συσκευή θα πέσει και θα σου μείνει το ποντ στο χέρι.

Η σιλικονένια τάπα αναπλήρωσης υγρού είναι σφιχτή και κουμπώνει με σχετική δυσκολία αλλά έτσι μου δίνει την εντύπωση ότι θα αντέξει άνετα τα άνοιξε-κλείσε με τον καιρό.


Στα πολύ θετικά ότι η αντίσταση κουμπώνει πάνω σε μια βάση η οποία έχει και την ρύθμιση αέρα της συσκευής. Είναι κάτι που παραλείπει αρκετά συχνά η εταιρεία και εδώ όχι μόνο χρειάζεται αλλά δουλεύει και σωστά. Γενικά οι αντιστάσεις αυτές δεν έχουν τα άπειρα ντουμάνια όπως άλλες της ίδιας εταιρείας, οπότε και η αντίσταση για πνευμονικές τζούρες είναι απαλό DL και όχι τρελός αέρας.

Η MTL αντίσταση κλείνοντας τον αέρα τουλάχιστον κατά το ήμιση έχει μια πολύ ωραία και τίμια σφιχτή πνευμονική τζούρα. Με τον αέρα σχεδόν εντελώς κλειστό σφίγγει και άλλο η τζούρα αλλά ο ατμός μπουκώνει πριν έρθει στο επιστόμιο οπότε δεν είναι καθόλου ευχάριστο. Ακόμα και με το φουλ άνοιχτο θα ικανοποιήσει αυτούς που η MTL τζούρα που θέλουν είναι αρκετά χαλαρή, θυμίζει ατμοποιητές με πινάκια στο 1.2mm άνοιγμα πάνω κάτω. Η MTL αντίσταση έχει και ικανοποητικό χτύπημα, ίσως όχι αυτό που θα ζητήσει κάποιος που το έχει πάνω πάνω στη λίστα με αυτά που θέλει από έναν άτμο αλλά δεν είναι καθόλου ανύπαρκτο.

Ένα τελευταίο για τις αντιστάσεις ότι μου άντεξαν αρκετά ml, δεν καταλάβαιναν τίποτα στις απανωτές τζούρες και παίζουν άνετα σε παραπάνω βατ από αυτά που προτείνει η εταιρεία.


Το κουμπί βρίσκεται στην μπροστά πλευρά πάνω στο ανάγλυφο της OFRF, ίσως όχι η πιο βολική θέση για μένα γιατί προτιμώ πολύ καλύτερα το κουμπί στο πλάι γιατί με βολεύει έτσι όπως πιάνω τις συσκευές παρόμοιου τύπου αλλά είναι και κάτι που το συνηθίζεις πολύ εύκολα μετά από λίγο. Σκληρούτσικο στο πάτημα, δεν παίζει καθόλου και ακούγεται ελάχιστα το κλικ. Νομίζω δεν μου άρεσει ότι όταν το πατάς τον κουμπί δεν μπαίνει τελείως μέσα, δηλαδή έχει μικρή βόλτα το πάτημα αλλά αυτό είναι κάτι που ενοχλεί μόνο κάτι παράξενους σαν εμένα.


Μια πολύ βασική και απλή οθόνη με τα απολύτως βασικά και απαραίτητα. Κανένα απολύτως παράπονο εδώ, αρκετά φωτεινή και δεν δυσκολεύει ούτε κάτω από τον ήλιο.


Έχει μια απειροελάχιστη καθηστέρηση όταν πατάς το κουμπί μέχρι να αρχίσει να ατμοποιεί αλλά θέλει να είσαι πολύ ψείρας για να το καταλάβεις. Επίσης όταν έχεις το επιστόμιο στο στόμα αν το κρατήσεις και κουνήσεις την συσκευή το ποντ κουνιέται ελάχιστα μέσα στη συσκευή αλλά και πάλι μιλάμε για κάτι που δύσκολα θα ενοχλήσει κάποιον.

Μια χαρά γεύση, πιο κάτω από τις Nord αντιστάσεις της εταιρείας που λατρεύω αλλά σίγουρα καθόλου κακές. Παίζω δύο βδομάδες μαζί του, οπότε είναι μικρό το διάστημα αλλά δεν έχω δει ούτε σταγόνα αλλά ούτε και υδρατμό. Πραγματικά δεν ξέρω τι φάση αλλά είναι θεόστεγνο και δεν είναι κάτι που συνηθίζεται από ένα ποντάκι.

Με την MTL αντίσταση και 20 βατάκια, η μπαταρία μου βγάζει ένα 8ωρο αλλά όχι σίγουρα και όχι πάντα. Βέβαια είναι και πόσο ατμίζει ο καθένας οπότε δεν υπάρχει αντικειμενικότητα εδώ. Η μπαταρία πέφτει σταδιακά και νορμάλ, όταν φτάσει πολύ χαμηλά η συσκευή αρχίζει και χάνει την δυναμή της οπότε και πρέπει να την φορτίσεις.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8408 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34069 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136213 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12