vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 7 χρήστες
Sergios, manoslykos, giorgoscr, th3ofilos, Doubt, Ηρακλης, 2Fdeal

Twitter

SMOK Alike kit

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
SMOK Alike kit
« στις: Απριλίου 22, 2020, 20:33 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από τη SMOK)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Το πρώτο ποντ της SMOK που αντέχει τις κακουχίες.


Η συσκευή έχει διαστάσεις 77x43.2x23.4mm και ζυγίζει 120g χωρίς το ποντ.
Η μπαταρία έχει χωρητικότητα 1600mAh και η συσκευή φτάνει μέχρι τα 40W.
Έχει την προστασία IPX7 που το κάνει να αντέχει σε πτώση, σκόνη και μέσα σε νερό εώς 1m για 30 λεπτά.


Το κιτ πωλείται στα παρακάτω πέντε χρώματα.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, το ποντ για RPM αντιστάσεις, ένα καλώδιο φόρτισης,
το μάνουαλ και δύο αντιστάσεις. Την RPM Mesh 0.4Ω και την RPM DC 0.8Ω MTL.

Ξεχωριστά θα πωλείται και το Nord Pod για όσους έχουν προτίμηση στις Nord αντιστάσεις.


Θέλω να ξεκινήσω με την αίσθηση που δίνει η συσκευή όταν την κρατάς, η οποία είναι από τις καλύτερες που είχα ποτέ. Αυτό το πλαστικό που ντύνει την συσκευή και είναι ραμμένο γύρω γύρω, θυμίζει πιο πολύ απαλό ύφασμα παρά κάτι άλλο. Δεν έχει καμία σχέση με το υλικό που βρίσκουμε στα Aegis πχ και το θεωρώ μακράν καλύτερο. Γενικά η συσκευή έχει το πιο σωστό και καλύτερο μέγεθος που θα μπορούσε να ζητήσει κάποιος. Το επιστόμιο βρίσκεται στη σωστή μεριά, τα κουμπιά είναι εκεί που πρέπει , χωράει μέσα στη παλάμη άνετα και γενικά από θέματα εργονομίας πετάει!


Θεωρώ κακή επιλογή η μία εκ των δύο αντιστάσεων της συσκευασίας να είναι η MTL στα 0.8 γιατί τα ποντ είναι φτιαγμένα για αρκετά βατ και αέρα. Δεν θα έπρεπε να διαφημίζουν ότι η συσκευή κάνει και τα δύο γιατί μόνο στο πνευμονικό τα πάει καλά. Ο αέρας δεν ρυθμίζεται και είναι αρκετός ακόμα και όταν παίζεις με τις sub ohm αντιστάσεις.

Στα θετικά ότι μπορείς να αλλάξεις το επιστόμιο με οποιοδήποτε 510 αν και αυτό που έρχεται μαζί με το ποντ είναι αρκετά ικανοποιητικό. Το ποντ αν και κάθεται καλά πάνω στη συσκευή και οι μαγνήτες είναι δυνατοί, μπάζει αέρα από παντού. Τι εννοώ, ακόμα και αν κλείσεις με τα δάχτυλα τις δύο εισαγωγές του αέρα  που έχει, όταν κάνεις τζούρα αυτό συνεχίζει κανονικά να παίρνει αέρα και είναι ελάχιστα λιγότερος από όταν έχεις τις τρύπες ανοιχτές.


Αν και δεν είναι σοβαρό αρνητικό και πιο πολύ η γνώμη μου, θα προτιμούσα αν μπορούσα να δω την στάθμη του υγρού χωρίς να βγάζω το ποντ κάθε τόσο από την θέση του. Στα θετικά ότι το ποντ είναι αρκετά διάφανο και μπορώ να δω πολύ εύκολα πόσο υγρό έχει μέσα. Η τάπα σιλικόνης για την αναπλήρωση του υγρού κάθεται πολύ καλά στη θέση της και την ανοιγοκλείνεις πολύ εύκολα με το δάχτυλο. Η τρύπα είναι αρκετά μεγάλη και δεν θα βρείτε κανένα πρόβλημα με καμία μύτη μπουκαλιού.

Τα τρία κουμπιά της συσκευής έχουν επίσης πολύ ωραία αίσθηση και κάνουν το γνωστό κλικ στο πάτημα. Το κουμπί του fire είναι πιο μαλακό από το συν και πλην αλλά όχι παραπάνω από όσο πρέπει. Τα συν και πλην είναι ίσως πιο μικρά από όσο θα ήθελα αλλά έχω και μεγάλα δάχτυλα οπότε ίσως και για αυτό να μη με βολεύουν τελείως.

Η οθόνη είναι η κλασική που χρησιμοποιεί η εταιρεία τώρα τελευταία στις συσκευές της. Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, έχει πολύ καλή φωτεινότητα, μπορείς να την παραμετροποιήσεις σε λογικά πλαίσια και έχει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται κάποιος.

Οι αντιστάσεις είναι γνώστες πλέον και ξέρουμε ότι έχουν καλή αντοχή και γεύση. Σίγουρα αντέχουν πολύ παραπάνω από τα 25W που προτείνει η εταιρεία, έγω παίζω συνήθως στα 33-35W και προτείνω το ίδιο σε όλους γιατί η συσκευή έχει μπόλικο αέρα και αν θέλει κάποιος να μην ρουφάει και σκέτο αέρα καλό είναι να ανεβάσει λίγο τα βατ.

Η μπαταρία μου κάνει κάτι περίεργα κατεβάσματα, πχ από 60% στο 57% μετά από μία τζούρα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι πρόβλημα της πλακέτας και του προγραμματισμού της οπότε δίνει λάθος στοιχεία στην οθόνη ή αν όντως η μπαταρία πέφτει απότομα σε κάποια σημεία. Δεν έχει και την καλύτερη αυτονομία που έχω πετύχει σε συσκευή αλλά ατμίζοντας εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι παράξενο. Ένα ακόμα αρνητικό ότι η ένταση της τζούρας πέφτει μαζί με την ένταση της μπαταρίας οπότε μόλις η μπαταρία αρχίσει και πέφτει κάτω από το 45-40% εγώ το βάζω να φορτίσει παρά να ατμίσω χωρίς την ένταση που έχει όταν είναι φορτισμένη η συσκευή στο 100%.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8405 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180795 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34068 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12