vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 7 χρήστες
ΤΖΙΒΑΣ35, dkostas, camber, Jorge, manoslykos, Tazz, TasMan

Twitter

SMOK Fetch PRO

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
SMOK Fetch PRO
« στις: Μαρτίου 26, 2020, 22:04 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από τη SMOK)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Η αναβαθμισμένη έκδοση του Fetch mini με εξωτερική μπαταρία.


Η συσκευή έχει διαστάσεις 93.5x46x22mm, ζυγίζει 102g χωρίς την μπαταρία και τα ποντ έχουν
χωρητικότητα υγρού 4.3ml το RPM ποντ και 4ml το RGC ποντ.
Λειτουργεί με εξωτερική 18650 μπαταρία, φτάνει μέχρι τα 80W και έχει μία TFT οθόνη 0.96 ιντσών.
Μπορεί να δεχτεί όλες τις RPM και RGC αντιστάσεις όπως και τις RBA και των δύο.


Το κιτ πωλείται στα παρακάτω έξι χρώματα.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, ένα καλώδιο type-c για την φόρτιση, το μάνουαλ
και δύο ποντ με εγκατεστημένες αντιστάσεις.
Το RPM Pod με την RPM mesh 0.4Ω αντίσταση και το RGC Pod με την RGC κωνική 0.17Ω αντίσταση.


Θα ξεκινήσω με το μεγαλύτερο μειονέκτημα του ορίτζιναλ Fetch, το Fetch mini είχε φιξ επιστόμιο πάνω στο ποντ και δεν μπορούσες να το αλλάξεις. Ένα επιστόμιο που ήταν τελείως άβολο και με τεράστια εσωτερική διάμετρο οπότε για μένα η συσκευή μόνο λόγω αυτού ήταν τελείως άχρηστη. Στην προ έκδοση του Fetch αν και το επιστόμιο είναι πολύ καλύτερο σε σχέση με το προηγούμενο, ευτυχώς μπορούμε να το αλλάξουμε με ένα δικό μας. Προσοχή μόνο γιατί τα επιστόμια μπαίνουν αρκετά σφιχτά οπότε καλό είναι να βάλετε αρκετή VG στα όρινγκ.


Και τα δύο ποντ έχουν δαχτυλίδι ρύθμισης αέρα αλλά ακόμα και στο «τελείως κλειστό» είναι αεράτα. Όχι σφιχτή πνευμονική αλλά αεράτη τζούρα. Κάτι που δεν είναι κακό γιατί οι αντιστάσεις είναι φτιαγμένες για ξύλο και μπόλικα βατάκια οπότε δεν υπάρχει λόγος να ψάχνουμε MTL αέρα εδώ, υπάρχουν ποντ φτιαγμένα για αυτό.

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ με τον αέρα «κλειστό», κόβει όλο τον έξτρα αέρα που δεν χρειάζεται και περνάει τόσο όσο πρέπει.


Κάτι που παρατήρησα είναι ότι ενώ το δαχτυλίδι αέρα στο RGC ποντ γυρνάει άνετα, στο RPM ποντ αν το πιάσεις απλά να το γυρίσεις δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει αλλά θέλει σπρώξιμο με το νύχι και με δύναμη. Δεν ξέρω αν είναι κάτι που έτυχε στα δείγματα που μου έστειλαν οπότε το αναφέρω απλά. Εμένα δεν με ενοχλεί τόσο γιατί έχω στάνταρ τον αέρα εκεί που θέλω οπότε δεν το κουνάω ποτέ, κάποιος άλλος που θέλει να παίζει ίσως δυσκολευτεί.

Επίσης και τα δύο ποντ αν και μαύρου χρώματος είναι αρκετά διάφανα και βλέπεις άνετα πόσο υγρό έχεις μέσα.


Η αναπλήρωση του υγρού είναι πανεύκολη και δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα όλο αυτό το διάστημα που το χρησιμοποιώ. Οι τάπες είναι αρκετά σκληρές και θέλουν νύχι για να ανοίξουν αλλά αυτό ταυτόχρονα κόβει οποιαδήποτε υποψία διαρροής από εκεί. Μεγάλη τρύπα αναπλήρωσης οπότε κανένα πρόβλημα και με χοντρές μύτες, προβλήματα όπως σε άλλα ποντ με μεγάλα μπουκάλια που βρίσκουν πάνω στο ποντ και δεν βολεύουν εδώ δεν υπάρχουν.


Σε αυτές τις συσκευές κάτι που μου αρέσει πολύ είναι όταν έχουμε να κάνουμε με δυνατούς μαγνήτες όπως εδώ. Τέσσερις μαγνήτες συγκρατούν το ποντ στην θέση του, απλά το πλησιάζεις και οι μαγνήτες το τραβάνε προς τα μέσα. Το ποντ δεν παίζει καθόλου αριστερά-δεξιά και δεν κουνιέται όσο και να τινάξεις την συσκευή προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.


Το πορτάκι της μπαταρίας είναι πολύ ωραία φτιαγμένο και πιστεύω θα αντέξει στον χρόνο. Βρίσκει λίγο η εσωτερική πλευρά όταν το ανοίγεις αλλά αυτό μου φαίνεται ότι έγινε για να μην κουνιέται ανεξέλεγκτα πέρα δώθε. Ανοίγει και κλείνει πανεύκολα με ένα χέρι και με την μπαταρία μέσα θέλει λίγο παραπάνω δύναμη για να κλείσει πράγμα θετικό. Δεν είχα πρόβλημα με μπαταρίες με πιο χοντρά wrap, έμπαιναν άνετα μέσα.


Στα θετικά ότι άλλαξαν και το κουμπί του fire, δεν ήταν κακό το κουμπί του Fetch mini αλλά είμαι μεγάλος υποστηρικτής του μεγάλου κουμπιού στο πλάι από εποχές Alien και Alien baby. Πολύ βολικό, μπορείς να το πατήσεις πανεύκολα όπως και να κρατήσεις τη συσκευή στο χέρι. Έχει μικρή διαδρομή και ίσα που ακούγεται το στιβαρό κλικ που κάνει στο πάτημα.

Όπως το κουμπί του fire έτσι και τα άλλα δύο κουμπιά της συσκευής είναι εξίσου στιβαρά. Κάνουν λίγο παραπάνω θόρυβο στο πάτημα αλλά τους έχω εμπιστοσύνη ότι θα αντέξουν σίγουρα για καιρό.


Μεγάλη οθόνη, για το μέγεθος της συσκευής, με μεγάλη φωτεινότητα και όλες τις απαραίτητες πληροφορίες. Κάτι που παρατήρησα εδώ και με ενοχλεί αλλά δεν έχει καμία σχέση με την λειτουργικότητα της συσκευής αλλά μόνο με παραξενιά δικιά μου, η οθόνη είναι λίγο στραβή. Όχι το πλαίσιο πάνω στη συσκευή και ίσως ούτε η ίδια η οθόνη πάνω στην πλακέτα αλλά οι ενδείξεις είναι λίγο στραβές. Όπως προείπα είναι απλά δικιά μου παραξενιά όλο αυτό αλλά οι ενδείξεις στα δεξιά είναι πιο χαμηλά από ότι στα αριστερά.

 

Την συσκευή μπορούμε να την κλειδώσουμε, να την κλείσουμε, να κλειδώσουμε τα κουμπιά που ανεβοκατεβάζουν τα βατ, να μηδενίσουμε τον μετρητή τζουρών και να αλλάξουμε χρώμα στις ενδείξεις.


Λόγω καραντίνας και #μένουμε_σπίτι υπάρχουν μέρες που ατμίζω ελάχιστα, μέρες που το έχω πιπίλα και γενικά δεν δίνω πολύ σημασία στις μπαταρίες αφού είμαι σπίτι οπότε δεν έχω ιδέα πως τα πάει από αυτονομία και αν βγάζει μια μέρα στη δουλειά κλπ. Από αυτά που έχω παρατηρήσει θεωρώ ότι είναι κομπλέ και δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν το λέω με σιγουριά.

Έχει ωραία τζούρα, σχετικά αθόρυβη και smooth με τον τρόπο που ατμίζω εγώ δηλαδή με τον αέρα «κλειστό». Όσο ανοίγεις τον αέρα, η τζούρα γίνεται λιγότερο smooth και το ποντ κάνει πολύ παραπάνω φασαρία όπως είναι λογικό. Έχω αλλάξει το επιστόμιο του με ένα πιο στενό για να έχω πιο γεμάτη τζούρα οπότε μαζεύει ελάχιστο υγρό μετά από πολλές τζούρες, με τα δικά του επιστόμια τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

Και τα δύο είδη αντιστάσεων δουλεύουν πάνω κάτω το ίδιο και έχουν παρόμοια γεύση. Δεν έχω κάποιο παράπονο από καμία, τίμιες αντιστάσεις SMOK που τα πάνε μια χαρά με φρούτα, ζύμες κλπ.

Κάτι που είναι πολύ συνηθισμένο στις περισσότερες τέτοιες συσκευές αλλά εδώ δεν το έχω παρατηρήσει, είναι οι διαρροές. Δύο βδομάδες τώρα και δεν έχω δει σταγόνα, ούτε υγρασία ούτε τίποτα. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι μετά από ολοήμερη χρήση το κάτω μέρος της αντίστασης να έχει μια απειροελάχιστη υγρασία που την πρόσεξα μόνο επειδή έψαχνα επίτηδες να βρω αν έχει διαρροή. Η συσκευή όμως συνέχιζε να είναι ολόστεγνη.

Εμφανισιακά μου αρέσει πάρα πολύ και το σχήμα του για μένα είναι το κατάλληλο για τέτοιες συσκευές. Είναι πολύ μαζεμένο και χωράει άνετα μέσα στη παλάμη χωρίς να φαίνεται. Ειδικά σε σχέση με το RPM80 με την εξωτερική μπαταρία που είναι υπερβολικά πολύ μεγάλη συσκευή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8494 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34144 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537488 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60054 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238157 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16412 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12