vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Vaporesso Swag 2

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 24, 2020, 17:40 »
Πάτησε για δύο δεύτερα το κουμπί που είναι κάτω από την οθόνη και θα μπεις στο μενού. Μετακινείσαι με τα + και - κουμπιά.
Η αλλαγή που θέλεις είναι πρώτη πρώτη.

Αποσυνδεδεμένος DownUnder

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 24, 2020, 19:37 »
ευχαριστω πολυ
μαλλον οπως πιεζα διαφορα τωρα εχει ενα θεμα
καθε που πυροβολαω! μου βγαζει αυτο το new menu / old menu και μονο αφου διαλεξξω με τα πλαινα κουμπια
δειχνει ενα scanning.......... και μετα μπορω να εχω ατμο
και μου βγαζει και μια ενδειξη πως δεν διαβαζει τον ατομαιζερ (ναυτιλο εχω)
και ειμαι και σε δουλεια σε ορεινη κρητη με μονο αυτα τα 2!
το εχετε ξαναδει αυτο?
ευχαριστω

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2020, 23:54 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 25, 2020, 00:17 »
Μάλλον εννοείς New Load - Old Load
Αυτό το κάνει όταν βάζεις άτμο πάνω, ώστε να τον σκανάρει για να δει την τιμή της αντίστασης.
Αν πατήσεις το + που αντιστοιχεί στο New Load, τότε δείχνει το scanning.
Πατώντας το - φορτώνει την αποθηκευμένη τιμή της αντίστασης.

Αν στο κάνει τακτικά αυτό και με δεδομένο ότι σου βγάζει συχνά Check Atomizer, τότε δείχνει ότι μάλλον δεν κάθεται καλά ο Ναυτίλος στον πόλο του μοντ.
Καθάρισε καλά τον πόλο του μοντ και του ατμοποιητή. Δοκίμασε να σφίξεις τον ατμοποιητή λίγο περισσότερο, ώστε να πατήσει καλά στον πόλο του μοντ. Αλλά λίγο ε; Μην και δεν μπορείς μετά να τον ξεβιδώσεις!

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 01, 2020, 17:18 »
Short Version:

Το μοντάκι αυτό είναι σκουπίδι. Μακρυά!


Longer Version:

Το μοντάκι αυτό είναι κατάλληλο μόνο για την ελιά του [member=19479]dinos_74[/member]!


Longest Version:

Πριν πολλά χρόνια, και πριν ακόμα ανακαλύψω το φόρουμ, ακολουθούσα τις συμβουλές εκείνου του ανεκδιήγητου "Γεια σας και πάλι" και φυσικά μάζεψα ένα κάρο μηχανάκια τα οποία ήταν μάλλον σχεδιασμένα από τις καπνοβιομηχανίες για να κρατήσουν τους καπνιστές μακρυά από το άτμισμα που είχε αρχίσει τότε να παίρνει τα πάνω του. Μια ωραία πρωία ανακάλυψα εντελώς τυχαία το e-kapnisma και χάρη στις εξαιρετικές συμβουλές που βρήκα εδώ ακολούθησε μία εξαετία (σχεδόν) με αγορές από καλές έως άψογες. Αυτή η χρυσή περίοδος τελείωσε δυστυχώς όταν στην αρχή του καλοκαιριού έψαξα να βρω ένα φτηνό μοντάκι για την παραλία και αποφάσισα να αγοράσω το Swag II για το οποίο μόνο καλά είχα διαβάσει στο φόρουμ. Με ιδιαίτερη χαρά έχω να δηλώσω πως το μοντάκι αυτό είναι το χειρότερο προϊόν τεχνολογίας που έχω ποτέ αγοράσει! Όχι το χειρότερο ατμιστικό προϊόν - το χειρότερο προϊόν, τελεία! Ακόμα κι εκείνο το απερίγραπτο laptop με Windows Millennium, που το άναβες σήμερα Σάββατο και έπρεπε να περιμένεις μέχρι την Τετάρτη για να φορτώσει λειτουργικό, καλύτερο ήταν! Σας ορκίζομαι δεν υπερβάλλω! Οι πιο παλιοί από σας άλλωστε ξέρετε καλά πως δεν υπερβάλλω ποτέ...



Αλλά ας πιάσουμε τα πράγματα από την αρχή.

Έχω μοντάκια ακριβά, έχω και μοντάκια φτηνά. Κανένα από τα φτηνά μοντάκια που διαθέτω δεν σου δίνει αυτήν την υπέροχη αίσθηση του απολύτως φτηνιάρικου που ούτε σε καλάθι με αζήτητες προσφορές δεν βρίσκεις. Η τέλεια πλαστικούρα με κάτι λίγα μεταλλικά μέρη τόσο άθλια που θα ευχόσουν να είναι κι αυτά πλαστικά! Αυτό είναι το Swag II. Αλλά αυτά είναι ίσως υποκειμενικά οπότε πάμε παρακάτω.

Η οθόνη είναι καλή. Μεγάλη και φωτεινή με ένα σοβαρό μειονέκτημα όμως για κάποιον σαν κι εμένα που έχει μία κάποια πρεσβυωπία. Η ένδειξη της μπαταρίας αντί να είναι όπως σε όλα τα μοντάκια μία μπάρα που σιγά-σιγά αδειάζει (και άρα την βλέπει και ο πιο γκαβός εξ ημών) είναι μια γεμάτη λευκή μπάρα και μέσα εκεί γράφει (με σβησμένα pixels) το ποσοστό της μπαταρίας που απομένει. Φυσικά το νουμεράκι αυτό εγώ δεν μπορώ να το διαβάσω ούτε με τα γυαλιά της πρεσβυωπίας. Με κιάλια βέβαια κάτι γίνεται αλλά κιάλια δεν κουβαλάω στην παραλία γιατί είναι βαριά και αν τα βάλω στη τσέπη το μαγιό θα πέσει μέχρι τους αστραγάλους και δεν θέλω να σκανδαλίσω τα κορίτσια που με κοιτούν επίμονα. Ο φίλος μου ο Μήτσος βέβαια μου είπε πως αυτό ίσως να είναι ένα κρυμμένο πλεονέκτημα γιατί μπορείς να ζητήσεις ευγενικά από την άγνωστη δίμετρη κουκλάρα που κάθεται στο διπλανό τραπέζι να σου διαβάσει το ποσοστό της μπαταρίας σου και έτσι  να κάνεις καινούργιες και ενδιαφέρουσες φιλίες. Του απάντησα φυσικά "Εμείς μπρίκια κολλάμε ρε Μήτσο; Είναι ανάγκη να μην βλέπω στα αλήθεια για να ζητήσω την συνδρομή της άγνωστης δίμετρης κουκλάρας; Της δίνω να μου διαβάσει το Dani που μια χαρά βλέπω την οθόνη του αλλά αυτό δεν το γνωρίζει η άγνωστη δίμετρη κουκλάρα, σωστά;".

Το επόμενο σπαστικό είναι αυτή η συνεχής ερώτηση "New Coil/Old Coil" που καλείσαι να απαντήσεις κάθε φορά που βιδώνεις έναν ατμοποιητή, είτε κάνεις έλεγχο είτε κάνεις wattage είτε κάνεις bypass είτε κάνεις γιόγκα είτε κάνεις την φορολογική σου δήλωση! Και μετά σε ρωτάει κι αν θέλεις να κάνεις και "Smart TC". Θα μου πεις βέβαια πως αυτό στο ρωτάει μόνο αν έχεις σύρμα για έλεγχο οπότε καλό είναι, έτσι; Αμ δε! Δέκα στις είκοσι φορές που του βιδώνω ατμοποιητή με κάνθαλ με ρωτάει αν θέλω να κάνω TC! Ότι νάναι...

Να περάσουμε τώρα στο απολύτως σουρεαλιστικό μέρος του πονήματος αυτού που έχει να κάνει με την σχέση του μοντ και της μπαταρίας που θα του βάλεις. Μόλις λοιπόν αγόρασα το μοντάκι, του έβαλα μια ολοκαίνουργια ροζ Samsung (που την προτιμώ λόγω χρώματος - δεν έχω ιδέα αν είναι καλή, μέτρια ή φόλα κι ας λέει ότι θέλει ο microchip) και εισήλθα οριστικά και ανεπιστρεπτί στην ζώνη του λυκόφωτος. Η περιγραφή που ακολουθεί είναι απολύτως αληθινή και δεν αποτελεί προσπάθεια για χιούμορ που ομολογώ αρκετές φορές με παρασύρει σε μικρές υπερβολές. Η σχέση λοιπόν του μοντ και της μπαταρίας θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μία ελεύθερη σχέση. Δηλαδή άλλες φορές έχουν σχέση, άλλες φορές δεν έχουν (πιο συχνό αυτό) και άλλες φορές έχουν και δεν έχουν. Δηλαδή, άλλες φορές η οθόνη ανάβει και ατμίζεις κανονικά, άλλες φορές η οθόνη δεν ανάβει και φυσικά δεν ατμίζεις (είπαμε - αυτή είναι η πιο συνήθης συνθήκη) και άλλες φορές ανάβει αλλά περίεργα. Δηλαδή είτε δείχνει όλα να είναι στην εντέλεια αλλά ΔΕΝ ατμίζει ή δείχνει κάτι κουλά που μοιάζουν με ιερογλυφικά και φυσικά πάλι ΔΕΝ ατμίζει. Είναι λίγο σαν τζόγος δηλαδή, με γνωστές πιθανότητες. 25% περίπου οι πιθανότητες να ατμίσεις μόλις πατήσεις το κουμπί και 75% οι πιθανότητες να πάρεις τον μπούλο. Όταν λοιπόν τρως πόρτα από το μοντάκι, πρέπει να βιδώσεις λίγο (ή να ξεβιδώσεις λίγο - και αυτό στοιχείο επί πλέον τζόγου) το καπάκι της μπαταρίας, να απαντήσεις στο νέο μπαράζ ερωτήσεων (γιατί το μοντάκι θεωρεί πως έβαλες καινούργιο ατμοποιητή επάνω) και μετά να ατμίσεις ή να ΜΗΝ ατμίσεις γιατί το μοντάκι μπήκε στο mode 2c (αυτό με τα ιερογλυφικά δηλαδή) οπότε φτου και πάλι απ' την αρχή. Η αλήθεια είναι πως το concept δεν στερείται ενδιαφέροντος εκτός βέβαια κι αν θέλεις να ατμίσεις οπότε έχασες. Βέβαια όλο αυτό σε συνδυασμό με τις ατελείωτες ερωτήσεις κάθε φορά που το μοντάκι πάρει επί τέλους ρεύμα από την μπαταρία, το καθιστούν μία πολύ ευφυή συσκευή σύγχρονου βασανισμού. Είναι σαν σε έχουν συνδεδεμένο σε ένα ηλεκτρονικό μηχανάκι και να απαντάς σε δημοσκοπικές ερωτήσεις όλη μέρα, κάθε μέρα. Αλλά τα βάσανα σου δεν τελειώνουν εδώ. Αν είσαι από αυτούς τους λοξούς που μπορεί καμιά φορά να φορτίσουν την μπαταρία πάνω στο μοντάκι (κι εγώ τέτοιος λοξός είμαι...), το swag II θα σε τιμωρήσει με πολύ έξυπνο τρόπο. Με το που θα κουμπώσεις το micro-usb πάνω στο μοντάκι, δεν έχεις κανέναν τρόπο να ξέρεις πως θα συμπεριφερθεί το κύκλωμα της φόρτισης. Κάποιες φορές φορτίζει κανονικά, τις περισσότερες φορές δεν κάνει απολύτως τίποτα αλλά όταν έχει πολλά νεύρα αντί να σου φορτίσει την μπαταρία, στην αποφορτίζει! Εντάξει, respect!

Θα μπορούσα να γράψω πολλές σελίδες ακόμα με τα παράξενα που έχω παρατηρήσει σ' αυτό το μοντάκι αλλά λέω να πάω για καμιά βουτιά καλύτερα. Το χρέος μου το έκανα - σας προειδοποίησα...



ΥΓ. Το μοντάκι το πέταξα στα σκουπίδια. Δεν προσπάθησα να το πουλήσω και φυσικά ούτε το χάρισα - δεν μου φταίει σε τίποτα ο φουκαράς που θα το έπαιρνε και θα πέρναγε μαύρο καλοκαίρι (εκτός κι αν διέθετε ένα περίεργο μαύρο χιούμορ ή ήταν λίγο μαζόχας ή και τα δύο). Ήταν βέβαια ακόμα εντός εγγύησης αλλά λυπήθηκα και τον μαγαζάτορα που θα το φορτωνόταν χωρίς να φταίει γιατί που να φανταστεί ότι το μοντάκι είναι τέτοιο ανεπανάληπτο μπάζο...





Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 01, 2020, 18:19 »
γίνομαι κουραστικός, το ξέρω, αλλά θα το ξαναπώ:
pico κ τα μυαλά στα κάγκελα
σίγουρα κ δοκιμασμένα πράγματα, για μας τους υπερήλικες, που δεν μας αρέσουν οι εκπλήξεις  ;D

Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 01, 2020, 18:52 »
Και ήμουν έτοιμος να πάρω ένα τέτοιο κυρίως λόγω βάρους, λέτε να πάω σε pico το S 100W δείχνει πολύ καλό αν και λίγο βαρύ.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 02, 2020, 17:10 »
 To ξεφτιλιζουμε με τα off topic, αλλά παίζει να έχω πετάξει 3-4 pico,με max αντοχής δίμηνο. Και από vaporesso εχω άθλια εμπειρία.
 Aegis solo να σωθείτε!

Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 02, 2020, 19:39 »
Τελικά θα πάω για το Swag II γιατί απο ότι κατάλαβα είναι οτι σου κάτσει.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 03, 2020, 08:33 »
 Του απάντησα φυσικά "Εμείς μπρίκια κολλάμε ρε Μήτσο; Είναι ανάγκη να μην βλέπω στα αλήθεια για να ζητήσω την συνδρομή της άγνωστης δίμετρης κουκλάρας; Της δίνω να μου διαβάσει το Dani που μια χαρά βλέπω την οθόνη του αλλά αυτό δεν το γνωρίζει η άγνωστη δίμετρη κουκλάρα, σωστά;".
Επιπλέον bonus σε αυτή την περίπτωση, ότι μπορείς εξαρχής να αντιληφθείς αν έχει απέναντί σου ειλικρινείς προ(και δια)θέσεις ή αν θέλει να παίξει μαζί σου..... 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 03, 2020, 17:06 »
Εγώ βλέπω την ένδειξη μπαταρίας με τα γυαλιά πρεσβυωπίας, οπότε κρίμα...
Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το τέχνασμα του Μήτσου. Δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος. ;D

Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 05, 2021, 18:55 »
Καλησπέρα, πάνω που ήμουν έτοιμος να βάλω για παραγγελία ένα swag 2, μετά από 5 χρόνια τυφλής εμπιστοσύνης στο παλιό και ορθόδοξο pico (το οποίο δουλεύει ακόμα απροβλημάτιστα), έπεσα πάνω σ' αυτό το νήμα και πραγματικά μπερδεύτηκα :) Ατμίζω με έναν Kayfun Prime clone by SXK γύρω στα 0.8 Ω και πάνω κάτω στα 16W. Το Swag 2 το βρίσκω όμορφο και βολικό ενώ πίστευα μέχρι πριν από λιγάκι ότι και η πλακέτα του ήταν αξιόπιστη και σίγουρα πιο μοντέρνα από του pico, χωρίς βέβαια να έχω και τρελές απαιτήσεις για τα δικά μου γούστα. Έχω κι εγώ διαβάσει τα καλύτερα για Aegis 100 Solo αλλά μου φαίνεται λίγο μεγάλο σε όγκο και σίγουρα ήδη κλείνει διετία. Σε αυτά τα νούμερα και μεγέθη τι άλλο θα προτείνατε; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #41 στις: Απριλίου 05, 2021, 21:27 »
pico25 κ τα μυαλά στα κάγκελα
ομάδα που κερδίζει...
εξ άλλου οι απαιτήσεις σου από το mod είναι απειροελάχιστες

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #42 στις: Απριλίου 14, 2021, 03:27 »
Έχω ένα swag 2 που χρησιμοποιουσα καθημερινά. Μόνιμα όλες οι μπαταρίες που χρησιμοποιουσα έφταναν μέχρι το 50%και μετα μου έβγαζε low battery. Πήρα ένα easy box γιατί ήθελα να δοκιμάσω τα sbs mods(ερωτεύτηκα) και χρησιμοποιώ τις ίδιες μπαταρίες. Μου βγάζουν λίγο παραπάνω σε αυτονομία και με ίδιες συνθήκες ατμισματος,και το γραφικό της μπαταρίας φαίνεται λίγο πιο ακριβές. Ξέρει κανείς γιατί το κάνει αυτό το swag στο 50% περίπου και αν φταίει κάποια ρύθμιση που πρέπει να αλλάξω;

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #43 στις: Απριλίου 14, 2021, 08:12 »
το κάνει σε αρκετά, μερικές φορές δουλεύει σωστά αν σφίξεις λίγο παραπάνω το καπάκι της μπαταρίας αλλά όχι πάντα. Φορτίζεις τις μπαταρίες πάνω στο μοντ?

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #44 στις: Απριλίου 14, 2021, 11:12 »
Oxi, πάντα σε ξεχωριστό φορτιστη

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9397 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364