vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

241 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, manoslykos, th3ofilos, camber

Twitter

MD RTA MTL by Hellvape

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #210 στις: Αυγούστου 03, 2020, 20:13 »
 Νομίζω πως ο συγκεκριμένος θα έπρεπε να λέγεται Nautilus 2 rta. Γευσαρα ναι,πολλές επιλογές αέρα ναι ,αλλά δεν έχω δει τόσες διαρροές ότι πατέντα και να έκανα.
 Περισσότερο χύνεται το υγρό παρά ατμιζω

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #211 στις: Αυγούστου 04, 2020, 12:29 »
Απαντώ και στις διαρροές (που κι εγώ είχα πολλές), αλλά και στην παραμετροποίηση (που κακώς δεν κάνω στους ατμοποιητές μου όταν τους παίρνει).
Κατ' αρχήν πάντα είχα διαρροές, αν όχι με το στήσιμο, με την πρώτη αναπλήρωση στάνταρ. Την λύση την έδωσε ο όγκος του βαμβακιού μου. 2,5 πυρήνα κάνω όπως έκανα, αλλά το βαμβάκι επ' ουδενί αφράτο. Ετσι όπως περνάει σφιχτά στην αντίσταση, μπόλικο, και χώσιμο, και πατίκωμα στην θέση του. Ο MD δεν θέλει χτένισμα και αφράτεμα.

Τελευταία καραγούσταρα τον Glass mini (ενώ στην αρχή τον ψιλοκοροϊδεψα για τον πολύ σφιχτό αέρα), και άρχισα να κάνω όλους τους MTL που έχω, πιο σφιχτούς κάτω από την αντίσταση αν το δίνουν.
Στον MD γύρισα στις 2 μικρές τρύπες αέρα που έδινε το air disk κάτω από την αντίσταση, και είδα το φως το αληθινό :D
Έτσι μ' αρέσει :respect:

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #212 στις: Αυγούστου 26, 2020, 10:31 »
Διαρροές μέρος...#
Για ένα μήνα ήμουν σίγουρος ότι του το βρήκα, βάζοντας αχτένιστο, μπόλικο βαμβάκι. Για αυτόν το μήνα που αναφέρω, τον είχα στο γραφείο, πάνω στο mod, όρθιο.
 Προχτές τον πήρα μαζί μου στα πήγαινε-έλα, στον μάρσιπο όπως όλους, ξάπλα κλπ...πάλι διαρροές :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #213 στις: Αυγούστου 26, 2020, 14:21 »
 Εμένα ξαθνικα σταμάτησε να κάνει διαρροές εδώ και κάμποσο καιρό. 
 Δεν είναι θέμα στησίματος πραγματικά. Είναι παλαβιαρης

Αποσυνδεδεμένος KyriakosK

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #214 στις: Αυγούστου 27, 2020, 16:34 »
Καλησπέρα παιδιά και απο μένα
Θα ήθελα να δώσω και εγώ το δικό μου feedback όσον αφορά τον ατμοποιητή, τον οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά εδώ και 5 μήνες. Τον έχω αγαπήσει και θεωρώ πως είναι VFM, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.
Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά, ίσως μακρηγορήσω αλλά και επαναλάβω αρκετά πράγματα που έχουν ειπωθεί.
Καταρχάς να πω ότι οι επιλογές αέρα με έχουν καλύψει απόλυτα καθώς μου αρέσει πολύ η αεράτη mtl τζούρα.
Χρησιμοποιώ αντιστάσεις vandy vape 0.70Ω 2,5mm fused clapton καθώς αισθάνομαι ότι ταιριάζουν καλύτερα με την πιο αεράτη τζούρα που κάνω.
Η γεύση του πολύ ικανοποιητική, και το χτύπημα του καλύτερο απο το αναμενόμενο, λόγω του πόσο αεράτα τον χρησιμοποιώ.
(Το mtl disk στην μεγάλη τρύπα και το airflow τέρμα ανοιχτό)

Δεν έχω ποτέ διαρροές
Βαμβακώνω μέτρια προς σφιχτά και δεν αφρατεύω καθόλου το βαμβάκι στις άκρες. Βάζω στις τρύπες μπόλικο βαμβάκι ώστε να καλύπτουν καλά τις τρύπες εισαγωγής υγρού, χωρίς βέβαια να το ''στουμπώνω''
Θεωρώ σημαντική λεπτομέρεια να φροντίζω να φεύγει το βαμβάκι όσο το δυνατόν πιο κάθετα απο τις τρύπες και να κάνει πιο κλειστή γωνία όταν στρίβει προς την αντίσταση(φώτο) ώστε να μην ακουμπάει καθόλου επάνω στο deck, γιατί όταν φουσκώνει απο το υγρό και ακουμπάει επάνω στο deck, μεταφέρει υγρό το οποίο καταλήγει στο airflow.
Σημείωση, πως όσο πιο κοντά είναι η αντίσταση στην τρύπα του αέρα τόσο πιο πιθανό είναι το βαμβάκι να ακουμπάει στο deck. Ίσως βοηθήσει να σηκωθεί η αντίσταση λίγο πιο πάνω για να πάρει λίγο απόσταση ακόμα το βαμβάκι.
Αυτή είναι η δική μου πιθανή εξήγηση για κάποιες απο τις διαρροές που αναφέρονται, χωρίς να σημαίνει πως αυτό συμβαίνει σε κάθε περίπτωση.

Ένα ακόμα θεματάκι που με ταλαιπώρησε το τελευταίο διάστημα ήταν το γουργουρητό.
Δοκίμασα πιο σφιχτό βαμβάκι,λιγότερο σφιχτό, να παίξω με το airflow, το ύψος της αντίστασης και τα watt. Τίποτα.
Τέλος, δοκίμασα κάτι που δεν έχω δει να κάνουν με fused clapton. Άνοιξα την αντίσταση ώστε να υπάρχει κενό ανάμεσα στις σπείρες (το ελάχιστο δυνατό) και το πρόβλημα εξαφανίστηκε! Χωρίς να χαλάσει η γεύση η να υπάρξει κάποιο άλλο θέμα.
Δε μπορώ να το καταλάβω. Ίσως είναι θέμα των συγκεκριμένων αντιστάσεων σε συνδυασμό με την εισαγωγή αέρα απο το airflow disk του ατμοποιητή ίσως και όχι.. Χρησιμοποιώ και σε άλλους ατμοποιητες fused clapton 0.7Ω χωρίς γουργουρητά.
Πάντως τώρα λειτουργεί καλύτερα απο ποτέ και λέω να πάρω και δεύτερο :D

Edit: να συμπληρώσω ότι χρησιμοποιώ cotton bacon και υγρα 50/50 ή 60/40

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2020, 19:56 από KyriakosK »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #215 στις: Αυγούστου 28, 2020, 07:22 »
Ωραίος.
Πάντως το γουργουρητό που λες ότι ακούς, είναι διαρροή όπως και να το κάνουμε. Απλά δεν παίρνεις το υγρό από τις τρύπες του αέρα εσύ, μονάχα το ακούς να γαργαρίζει σαν το ποταμάκι..."ήσυχο ήσυχο το ποταμάκι, αργοκυλάει το γαλάζιο το νεράκι"...τύφλα να 'χει ο Μάρλον Μπράντο... :))

Επόμενο στήσιμο (για βόλτα, γιατί για γραφείο το έχω βρει), θα είναι η ορθή γωνία στο βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος KyriakosK

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #216 στις: Αυγούστου 28, 2020, 13:55 »
Γεια σου Γιώργο
Έχεις δίκιο. Και εγώ τώρα καταλαβαίνω καλύτερα τι συνέβη..
Αφού δεν είχα και πουθενά διαρροές, και είχα δοκιμάσει τα πάντα, υποθέτω πως ήταν σκασίματα και όχι γουργουρητό.(όπως ακούγεται όταν ρουφάει κάποιος ένα bong, ή όπως όταν ρουφάει κανείς τον ελληνικό καφέ που καίει :)))
Η αίσθηση σε mtl ατμοποιητή μοιάζει πιο πολύ στο γουργουρητό  παρά στα σκασίματα (spitback) που κάνει ένας dripper και δεν μπορούσα να ξεχωρίσω αν είναι το ένα η το άλλο, και ήταν αρκετά ενοχλητικό.
Πάντως για κάποιο λόγο τα μικρο-κενά στην αντίσταση το διόρθωσαν το πρόβλημα  :yahoo:

Αναμένω νέα σου αν με την γωνία στο βαμβάκι αν βελτιώθηκε κάτι ή είναι απλά η ιδέα μου. Εύχομαι και ελπίζω να δεις διαφορά :D


Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #217 στις: Μαρτίου 21, 2021, 13:32 »
 Σχεδόν ένα χρόνο με τον MD και είναι ακόμα ο βασικός μου ατμοποιητης , μου έκατσε καλα.
 Ένα τίπ είναι το τζαμακι.  Παίζει απίστευτα καλά με το 2μλ, με το Buble χανει ενα 50% από γεύση 

Αποσυνδεδεμένος nirma

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #218 στις: Μαρτίου 21, 2021, 16:10 »
Κάτοχος και γω του MD για περισσότερο από ένα χρόνο καθώς τον αγόρασα ουσιαστικά όταν πρωτοβγήκε. Ήταν και παραμένει από την πρώτη στιγμή ένας από τους καθημερινούς μου ατμοποιητες ακόμα και αν στην πορεία αγόρασα και brunhilde και flash e vapor (τον κλώνο) που είναι κατ εμέ καλύτεροι. Παρ όλα αυτά γράφω για να προσθέσω και γω στο νήμα του md ότι ποτέ μα ποτέ από την πρώτη στιγμή που τον έστησα δεν είχα ούτε ίχνος διαρροής ούτε καν κάποιο δάκρυ γουργουρισμα ή κάτι άλλο. Ταυτόχρονα καταλαβαίνω απόλυτα τα παιδιά που μιλάνε για τέτοια θέματα μιας και κάτι παρόμοιο ζούσα στο παρελθόν όταν είχα πάρει έναν ammit mtl rta και ενώ είχα τρελά γουργουρισματα λόγω διαρροών μέσα στο ίδιο το ντεκ (top airflow  οπότε το υγρό πλημμυριζε το ντεκ αντί να τρέχει έξω), διάβαζα πολλούς άλλους που έλεγαν ότι ο δικός τους αμμιτ δούλευε μια χαρά. Εν κατακλείδι ομολογώ ότι πιστεύω πως παίζει να είναι θέμα προβληματικων κομματιών αφού πάνω κάτω από ότι διαβάζω όλοι στήνουμε με τον ίδιο τρόπο... Και γω τον md από την αρχή και μέχρι σήμερα 2.5 πυρήνα με σχετικά σφιχτό βαμβάκι χωρίς να αφαιρώ απλά να αφρατευω ελάχιστα τα κολλημένα σημεία του βαμβακιού από το κόψιμο με το ψαλίδι και μετά μέσα στα λουκια να τα καλύπτουν τελείως,δισκακι αέρα με τις μικρές τρύπες για mtl γυρισμένο και στη 2η μικρή τρύπα στο εξωτερικό δισκάκι του αέρα. Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά μετά από τόσο καιρό που διαβάζω το νήμα και πετυχαινοντας την ανάρτηση του συνατμιστη από πάνω διαπίστωσα κάτι που έχοντας τον md ένα χρόνο δεν έκανα ποτέ.... Δεν έστησα ποτέ με το 2ml τζαμακι!!!!! Αδερφέ μου με έβαλες σε mood να πειραματιστώ ξανά με το στήσιμο του md αφού μίλησες για 50% διαφορά στη γεύση.... Το απόγευμα θα στήσω και επανέρχομαι!! 

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #219 στις: Μαρτίου 21, 2021, 21:36 »
 Περιμένω να σε ακούσω.  Διαρροές ειχα και εγω τον πρώτο μήνα,  μετά σταμάτησαν εντελώς  :D χωρίς να αλλάξω στήσιμο. 
 Ότι παίζει καλύτερα το κατάλαβα όταν έσπασα το bubble.  Έβαλα το 2 μελο , πριν λίγες μέρες παίρνοντας από ένα μαγαζί, ζήτησα ενα bubble  και το έβαλα. Εκεί διαπίστωσα ποσο πιο χάλια παίζει 

Αποσυνδεδεμένος nirma

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #220 στις: Μαρτίου 21, 2021, 22:22 »
Ομολογώ πως δεν πίστευα στα μάτια μου όταν διάβασα ότι μπορεί να υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα διαφορετικά τζαμακια όσων αφορά τη γεύση... Κι όμως είχες δίκιο φίλε Πέτρο και να σαι καλά για αυτή την τρελή παρατήρηση. Εντάξει δεν νομίζω ότι είναι κατά 50% πάνω αλλά σίγουρα έχω και γω την αίσθηση ότι αποδίδει καλύτερα από ότι με το bubble άσχετα που πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω το γιατί μιας και πίστευα πάντα πως η γεύση της είναι καθαρά θέμα στησίματος καμπάνας κτλ και δεν έχει καμία σχέση με την χωρητικότητα. Άβυσσος οι επιλογές του ατμισματος τελικά (τι καλύτερο για μας άλλωστε)!! 

Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #221 στις: Μαρτίου 24, 2021, 01:26 »
     Καλησπέρα σας φίλοι συνατμιστές.
Μέλος του φόρουμ από εξαετίας, είχα ξεχάσει αρκετά νωρίς τον κωδικό πρόσβασής μου και έκανα μια προσπάθεια ανάκτησης πριν λίγες μόνο ημέρες. Μ' έπιασε η προκοπή τώρα βλέπετε. Ας ελπίσουμε ότι το πρώιμο αλτσχάιμερ δε θα κάνει και πάλι το θαύμα του. Ίσως η προσπάθεια να έγινε και γι' αυτά που ήθελα να σας αναφέρω παρακάτω.
Στα του ατμοποιητή περί ου ο λόγος τώρα.
Είχα συμφωνήσει με κάποιο φίλο πριν τα Χριστούγεννα να τον πάρω σαν  ανταλλαγή με τον Brunhilde. Στην αναπλήρωση του η πρεσβυωπία μου με ανάγκαζε να αδειάζω τα μισά υγρά εκτός τανκ. :doh3:
"Έμπαινα" λοιπόν στο φόρουμ τακτικά σαν επισκέπτης και διάβαζα για την συμπεριφορά του και τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν οι χρήστες-κάτοχοί του. Κι ο φίλος που μου τον έδωσε για τον ίδιο λόγο τον είχε πάει "συρτάρι".
Το πρώτο που είχα να κάνω(κι εύλογο βέβαια) ήταν να αλλάξω το πυρεξάκι του με τη Bubble έκδοση. Καθόλου φαν των TPD εκδόσεων για λόγους καθαρά αυτονομίας.
Συμβουλευμένος πλέον και τις δημοσιεύσεις των χρηστών στο φόρουμ για τις βασανιστικές του διαρροές, το επόμενο που προσπάθησα να αποφύγω ήταν αυτό.
Σκέφτηκα λοιπόν να καταφύγω σε ένα παλιό τέχνασμα που μου είχε αποδώσει τα μέγιστα στον ΑΜΜΙΤ RTA :dance2:. Και αυτός ήθελε το κάτι παραπάνω σε διατομή αντίστασης και συναφώς μεγαλύτερες ποσότητες βαμβακιού. Εδώ να σας επισημάνω ότι αγαπημένη μου διατομή αντίστασης είναι στα 2,5mm  με Ni80 μονόκλωνο 26 ή 27 GA με βαμβάκι muji στα 0,7-0,8 Ohm με 17-22 Watt. Βρίσκω πιο ξεκάθαρη τη γεύση σε αυτόν τον πυρήνα. 3αρι πυρήνα πλέον χρησιμοποιώ μόνο στον Siren MTL 25 mm λόγω βαμβακοβούτας.
Σε αυτόν τον ατμοποιητή στρίβω το σύρμα μου στις βόλτες κάποιας περαστής βίδας Μ3. Από παλιά που ήμουν αρχάριος με διευκόλυνε  αυτή η μέθοδος ενώ η αντίσταση γινόταν σαν ένα τέλειο ελατήριο με ακριβώς ίσα διαστήματα μεταξύ των σπειρών. Αυτό μου κάνει ένα πυρήνα γύρω στο 2,7 με 2,8mm.Και σε δυομισάρι όμως που έστριψα μια χαρά τα πήγε. Τοποθετώ κανονικά την αντίσταση στο ντεκ.
Το όλο τρικ όμως που χρειαζόμαστε προσοχή είναι στο βαμβάκωμα.
Έχοντας ετοιμάσει το βαμβάκι μου πλασμένο σαν κορδόνι, ακριβώς πριν το περάσω στην αντίσταση και χωρίς απαραίτητα να περνάει σφιχτά σε αυτή ετοιμάζω και ένα πολύ πιο μικρό σε πάχος να μη υπερβαίνει σε πάχος το 1mm το πολύ προσπαθώ με προσοχή να τα περάσω και τα δύο από την τοποθετημένη στο ντεκ αντίσταση κρατώντας παράλληλα και τα δυο κορδόνια με το λεπτό πάντα από κάτω. Αυτό είναι και το δυσκολότερο σημείο του τολμήματος μου τουλάχιστον στην αρχή που το έκανα στον ΑΜΜΙΤ, γιατί μετά το θεματάκι είχε γίνει ρουτίνα πλέον.
Αφού τελειώσω και έχοντας περασμένο το βαμβάκι όπως πρέπει, αρχικά θα κατεβάσω τις άκρες του λεπτότερου και θα τις περάσω μέσα από τις εισαγωγές του υγρού στο ντεκ προς τα έξω.
Στη συνέχεια κόβω και τοποθετώ το πιο παχύ βαμβάκι ακριβώς όπως περιγράφουν οι ριβιούερς στα στησίματά τους, στις ειδικές θέσεις βαμβακιού στο ντεκ.
Κόβω τα περισσεύματα του λεπτού βαμβακιού όσο πιο δυνατόν σύριζα προς την εξωτερική είσοδο του ντεκ. Με μια βελόνα ανοίγω όσο μπορώ τα τριχάκια του βαμβακιού να φράζουν όσο γίνεται την είσοδο για να μην μπαίνει παραπάνω απ' όσο υγρό πρέπει στο ντεκ. Η συνέχεια είναι η γνωστή με διαβροχή του επάνω βαμβακιού και δοκιμή ατμοποίησης όπως κι αυτό προτείνεται.
Η γεύση απογειώθηκε, γουργουρίσματα καθόλου, σκασίδια τέλος και το σημαντικότερο, Διαρροές κάτω του μηδενός. Φυσικό πια αφού το υγρό που ανέβαινε στο χονδρό βαμβάκι ήταν αυτό που λέμε: Τόσο-όσο. :yahoo: Και σε όποια αναλογία PG/VG κι αν δοκίμασα τα υγρά μου. Από 50-50 PG/VG έως και 70-30 PG/VC που ατμίζω σταθερά την τελευταία τουλάχιστον τετραετία.
Δυστυχώς στην παρούσα φάση, και λόγω ότι δεν τα πάω και τόσο καλά με την πρόοδο της τεχνολογίας, δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες από κάποιο στήσιμο. Στο επόμενο όμως που θα κάνω, θα βγάλω και θα προσπαθήσω να αγγαρέψω κάποιο από τα παιδιά μου, που είναι σαφώς καλύτεροι γνώστες της σύγχρονης μεθοδολογίας αυτής ούτως ώστε να μπορέσω να γίνω κατατοπιστικότερος. Κι αν γίνεται ας με συγχωρέσουν οι φίλοι γι' αυτήν μου την αδυναμία.
Ξαναλέω ότι απαιτείται λίγη παραπάνω προσοχή στο πάχος του λεπτού κορδονιού, αλλά και στα μετέπειτα βήματα που ακολουθούν στην όλη διαδικασία. Κάποιες παραπάνω δοκιμές ίσως να βοηθήσουν ακόμη περισσότερο.
Ίσως να υπάρχει λίγο παίδεμα στην αρχή, όπως παιδεύτηκα κι εγώ, πιστεύω όμως ότι αξίζει τον κόπο.
Αφού σας ευχαριστήσω εδώ για την υπομονή που δείξατε στο μακροσκέλετο γραπτό μου (απλάδα) όσοι το αναγνώσετε, να σας ευχηθώ ένα καλό βράδυ και καλό σας ξημέρωμα.
Και με το καλό να τα ξαναλέμε
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2021, 01:34 από SAGITARIUS »

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #222 στις: Μαρτίου 24, 2021, 22:03 »
Περιμένουμε φωτο οπωσδήποτε 

Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #223 στις: Μαρτίου 26, 2021, 01:59 »
Καλησπέρα φίλοι συνατμιστές.
Θα προσπαθήσω απόψε να ανεβάσω τις φωτογραφίες από το στήσιμο του MD όπως σας είχα υποσχεθεί στο προηγούμενο μήνυμα με μια σύντομη περιγραφή βήμα-βήμα.
1) Στρίβω το σύρμα μου σε περαστή βίδα Μ3 (πυρήνας 2,7-2,8mm περίπου) και την τοποθετώ στο ντεκ.
2) Ετοιμάζω τα βαμβάκια όπως σας είχα περιγράψει σε 2 άνισα κορδόνια.
3) Ξεκινάω το πέρασμα από την αντίσταση προσέχοντας το μικρό να είναι οπωσδήποτε από κάτω.
4) Σηκώνω το μεγάλο κορδόνι να μη με εμποδίζει και στη συνέχεια προσπαθώ να περάσω το μικρό από τις τρύπες του υγρού. Όταν το περάσω, αρχικά το τεντώνω για να μην υπάρχει κανένα στράβωμά του στη διαδρομή.


Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #224 στις: Μαρτίου 26, 2021, 02:39 »
Κι αφού είδα ότι επιτέλους τα κατάφερα να τις ανεβάσω και να περιγράψω τα πρώτα βήματα, να συνεχίσω εδώ την περιγραφή μου με τις υπόλοιπες φωτογραφίες, μιας και δεν μπορούν να μπουν πάνω από 8 σε κάθε μήνυμα.
5) Με την τσιμπίδα μου ή όποιο εργαλείο τέλος πάντων χωράει στις υποδοχές των βαμβακιών, πατάω καλά το νήμα προς τις κάτω γωνίες για να μπορέσει έπειτα να κάτσει σωστά το μεγάλο κορδόνι του βαμβακιού όταν το αφρατέψουμε και το κόψουμε. Τοποθετώ τώρα και τις μεγάλες άκρες των βαμβακιών κατά το σύνηθες.
6) Κάνω ένα αρχικό αφράτεμα στο μικρό κορδόνι όπως το έχω περάσει με μια βελόνα ή κάποιο άλλο αιχμηρό αντικείμενο.
7) Κόβω το μικρό όσο γίνεται πιο σύριζα  στις εισαγωγές του υγρού. Δε χρειάζεται να υπάρχει καθόλου περίσσεια. 
Όταν το κόψω όπως φαίνεται στην ένατη φωτό προσπαθώ πάλι με τη βελόνα να απλώσω τις ίνες σε όλο το μήκος και πλάτος του βαμβακιού για να "φράξει" όσο το δυνατόν περισσότερο τις εισαγωγές, με σκοπό την αποφυγή εισαγωγής παραπανίσιου απ' όσο υγρό πρέπει κατά την ατμοποίηση. Η διαβροχή αυτών των ινών όπως φαίνονται είναι αρκετές για να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
8- Διαβρέχω το βαμβάκι μου για να κάνω το καθιερωμένο πλέον τέστ ατμοποίησης και
9) Δένω πάλι τα τμήματα του ατμοποιητή μου.
Ίσως εδώ να δυσκολευτούν οι φίλοι που θα το τολμήσουν για πρώτη φορά μέχρι να βρουν την σωστή ποσότητα βαμβακιού για το μικρό κορδόνι, αλλά ειλικρινά θέλω να με πιστέψουν ότι αξίζει μια κάποια ταλαιπωρία το τελικό αποτέλεσμα.
Κι ας με συγχωρέσουν οι ιθύνοντες του φόρουμ για την όποια απειρία μου σχετικά με την επισύναψη των αρχείων αφού είδα κι εγώ ότι το προηγούμενο πόστ έπιασε πολύ μεγάλο χώρο.
Καλό σας βράδυ και καλή επιτυχία.
 


 


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8379 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536623 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59883 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15881 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085400 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35467 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10316 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12