vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Mechlyfe RATEL (rebuildable pod)

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Mechlyfe RATEL (rebuildable pod)
« στις: Σεπτεμβρίου 27, 2019, 02:26 »

(Το προϊόν το παρέλαβα από τo Heaven Gifts)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)


«Ποντάκι» με επισκευάσιμη κεφαλή και αποσπώμενη μπαταρία.


To ποντ έχει διαστάσεις 104x26x42mm, ζυγίζει 128g, έχει χωρητικότητα 4ml, παίρνει 510 ντριπ τιπ, φτάνει μέχρι τα 80W και παίρνει μία 18650 μπαταρία. Επίσης, παίζει και έλεγχο θερμοκρασίας.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή μαζί με ένα σακουλάκι με 2 έτοιμες Ni80 fused clapton αντιστάσεις(2x30G/40G) σε 2.5άρη πυρήνα και 2 λωρίδες βαμβάκι. Επίσης ένα κουτάκι με ένα κατσαβιδάκι, μία ανταλλακτική τάπα για την τρύπα αναπλήρωσης του υγρού, βιδάκια, όριγνκς και το καλώδιο USB για την φόρτιση της συσκευής. Φυσικά υπάρχει μέσα και το μάνουαλ με πάρα πολλές λεπτομέρειες ειδικά για κάποιον καινούργιο ατμιστή στους επισκευάσιμους.


Τα δύο πορτάκια αν και η εταιρεία λέει ότι είναι ίδια και μπαίνουν σε όποια πλευρά θέλουμε, εμένα σίγουρα έχουν διαφορά μεταξύ τους και το κάθε ένα κουμπώνει σε συγκεκριμένη μεριά. Εσωτερικά έχουν δυνατούς μαγνήτες τα οποία τα συγκρατούν τέλεια και δεν κουνιούνται καθόλου. Μπαίνουν και βγαίνουν πολύ εύκολα με τις δύο εγκωπές που έχουν στο κάτω μέρος της συσκευής.


Το πλαίσιο του είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο οπότε για αυτό είναι και πάρα πολύ ελαφρύ. Το εξωτερικό μέρος είναι φτιαγμένο από πολύ μέτριας ποιότητας πλαστικό και τα πορτάκια από πλαστικό και ρητίνη.


Ευτυχώς παίρνει κανονικό ντριπ τιπ και όχι τίποτα δικά του όπως μας έχουν συνηθίσει άλλα ποντάκια. Κουμπώνει πάνω σε αυτό το στρογγυλό το οποίο βιδώνει πάνω στο πλαίσιο του ποντ και συγκρατεί την δεξαμενή στην θέση της.



Η δεξαμενή ευτυχώς έχει αρκετά ανοιχτό χρώμα και μπορούμε εύκολα να δούμε πόσο υγρό έχουμε μέσα χωρίς να χρειαστεί να βγάζουμε πορτάκια.


Η τρύπα για την αναπλήρωση του υγρού είναι τεράστια και δεν είχα πρόβλημα με καμία μύτη μπουκαλιού. Μου φάνηκε παράξενη η τάπα που έχει, σαν να το έβαλαν όπως να'ναι αλλά το πρόβλημα είναι μόνο αισθητικό. Λειτουργικά είναι μια χαρά και δεν έχω καθόλου διαρροές.



Τα κουμπιά προεξέχουν ελάχιστα και έχουν τον χαρακτηριστικό(clicky) ήχο. Το κουμπί του fire θέλει λίγο παραπάνω δύναμη από τα άλλα δύο αλλά δεν έχω παράπονο γιατί έχει ωραία αίσθηση στο πάτημα.

 
Για την εισαγωγή του αέρα έχουμε την επιλογή μία μικρή τρύπα ανοιχτή για MTL ή την μικρή τρύπα και την μεγάλη εισαγωγή για πνευμονικό άτμισμα.

MTL όσο και να κοπανάει τον κώλο του κάτω ΔΕΝ μπορει να παίξει. Παίζει υποδειγματικά όταν ανοίξουμε τον αέρα και στήσουμε με χαμηλά Ω αλλά σε ψηλά Ω και λίγο αέρα μπουκώνει και δεν είναι καθόλου ευχάριστο.



Το στήσιμο της αντίστασης είναι παιχνιδάκι. Ξεβιδώνουμε τη βάση από την δεξαμενή, ξανά ξεβιδώνουμε το κάτω μέρος της βάσης για να εμφανιστεί ο 510 πόλος και να μπορέσουμε να το βιδώσουμε σε κάποιο μοντάκι για να στήσουμε σωστά και να είμαστε σίγουροι για την αντίσταση μας.


Η αντίσταση συγκρατείται από τις δύο βίδες αριστερά και δεξιά ενώ η μεσαία βίδα ξεβιδώνει αν θέλουμε να μπαίνει παραπάνω αέρας μέσα και να χτυπάει την αντίσταση όχι μόνο από κάτω αλλά και από τα πλάγια. Εγώ προσωπικά το έχω συνεχόμενα ανοιχτό και δεν έχω θυμηθεί να δοκιμάσω στήσιμο με την μεσαία αυτή τρύπα κλειστή.

Οι βίδες είναι καλής ποιότητας, αντέχουν και δεν έχουν πρόβλημα να συγκρατήσουν και περίτεχνα σύρματα. Τα λούκια για τα βαμβάκια έχουν το κατάλληλο μέγεθος, ακόμα και αν στήσεις με 3άρη πυρήνα που έχεις μπόλικο βαμβάκι αυτό χωράει άνετα να περάσει από μέσα.




Το στήσιμο της φωτογραφίας είναι το πρώτο που του έκανα. Είναι φυσικά με τις αντιστάσεις και το βαμβάκι που είχε μέσα η συσκευασία, οι οποίες αντιστάσεις όπως και το βαμβάκι μου φάνηκαν αξιοπρεπέστατα και δεν το περίμενα.


Για μένα, το συγκεκριμένο ύψος της αντίστασης και η ποσότητα του βαμβακιού στις φωτογραφίες είναι τα ιδανικότερα. Το βαμβάκι όπως σε όλους τους ατμοποιητές με παρόμοιο deck, να περνάει τόσο όσο μέσα από τα λούκια και σχεδόν να γλύφει το πάτωμα.

Με αυτό το στήσιμο δεν είχα ούτε υπέρ ούτε υπότροφοδοσία, ούτε υγρά στο στόμα, ούτε διαρροές.


Πριν ξεκινήσω τα της γεύσης να γράψω στα γρήγορα ότι το ποντ παίζει σε W, να παίξουμε με τα Volt που θέλουμε, σε Bypass και σε έλεγχο θερμοκρασίας με SS, νικέλιο και τιτάνιο.







Στα σημαντικά τώρα, έχει πολύ καλή γεύση. Το είχα μαζί μου όλο το διήμερο στην έκθεση και το είχα πιπίλα. Άπειρες φορές άτμιζα με αυτό αντί τα άλλα 15 μοντάκια και μηχανικά που είχα μαζί μου.

Από στησίματα εγώ προσωπικά δεν θα προτιμούσα απλά μονόκλωνα σύρματα, νιώθω ότι χάνει σε γεύση και δεν φταίει το ποντ. Όπως αν και δεν παίζει άσχημα στα 0.7Ω πχ εγώ προτιμώ ένα στήσιμο κοντά στα 0.5Ω. Για παράδειγμα τώρα τον έχω με μία 2ply staggered mini από Hemk Project. Βγαινει στα ~0.45Ω και στα 25+ βατάκια το ποντάκι κελαηδάει. Αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα. Πέρα από το MTL που ΔΕΝ παίζει, στα πνευμονικά φυσάει!

Σε συνέχεια των προσωπικών γούστων, το ποντάκι θα φανεί τεράστιο σε πολύ κόσμο. Είναι πανάλαφρο ακόμα και με την μπαταρία μέσα και έχει τις κατάλληλες καμπύλες που το κάνει βολικό στο χέρι αλλά είναι πανύψηλο. Το σετάκι μου με το Πίκο και τον Eviva μου φαίνεται σίγουρα μικρότερο μπροστά του.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364