vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

274 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, george kotsopoulos

Twitter

Taifun GTR clones

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #45 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2019, 11:34 »
Καλησπέρα παιδιά, 

Έπεσε στα χέρια μου ένας GTR της Ulton και μόλις είδα την τζούρα λεω είναι ότι πρέπει για τα ΝΕΤ μου! 

Πρώτο στήσιμο λοιπόν.  Βλέπω έχει χώρο στο ντέκ, παίρνει και κλαπτονάκια, αλλα επειδή θέλω να το παίξω σφιχτά λεω να βαλω απλό σύρμα.  Οπότε ξεκινάω με kanthal 0,4μμ σε 2,5αρι πυρηνα, 4 ή 5 ανοιχτές σπειρες (δε θυμαμαι) και βγαίνει στρόγγυλα στα 0,6Ω.  

Βαμβακώνω λοιπόν, το βρέχω με ένα καλα ωριμασμένο RY4 Double (είναι το πρωτο υγρο που βάζω σε όλους τους νέους μου ατμοποιητές), γεμίζω το τανκ και ατμίζω.  

Τζούρα, ατμός και χτύπημα πολύ καλα.  Τροφοδοσία άψογη, ούτε καμμένο ούτε σταγόνες στον αέρα. Γευση όμως μηδεν!  Πάνω τα βατ, κατω τα βατ, sweet spot δεν βρίσκω.  Μου θύμιζε κάτι clearomisers που παίρναμε το 2013 που δουλευαν με silica, σχεδον πλαστικίλα (αλλα σε καμια περίπτωση καμμένη)

Που θα παει θα μου βγει, λεω το επόμενο στήσιμο να το κάνω με πιο λεπτό, 0,32 στριμμένο παραλληλα.  

Αν έχετε καμια πρόταση καλοδεχούμενη! 

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #46 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2019, 11:49 »
Εάν είναι καινούργιος και δεν έχεις μπανιέρα υπερήχων να τον πλύνεις θέλει 2-3 μέρες να αποδόσει σωστά.Τσεκαρισμενο σε αρκετούς κλώνους της ulton και της yftk.Το γνωστό goofys ( καπνικο που στηρίζεται στο ry4)
το αναλύει τέλεια για τανκατο ατμοποιητη.

@Ο gtr με έκανε να βάλω στο ράφι και τους 2 kayfun που έχω lite,prime και ατμιζω μόνο με αυτόν.Λιπανση σωστή και μετά από κάθε στήσιμο στο oring της καμπάνας και είναι απροβληματιστος.

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #47 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2019, 11:52 »
Το πήρα σαν έξτρα από συναλλαγή.

Ο προηγούμενος είπε το κλασσικό "δυο στησίματα", αλλα η αλήθεια είναι πως δεν φαίνεται δουλεμένο.

Τωρα που το λες, ισως ο προηγούμενος δεν το είχε καθαρίσει καλά και γιαυτό δεν του έκατσε και το έδωσε!

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #48 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2019, 11:56 »
Θέλει πάνω από 20 μλ για να στρώσει.Κανε λίγο υπομονή.Ειναι ΤΡΟΜΕΡΟ εργαλείο.Μακαρι να μπορούσαμε να τον έχουμε γνήσιο!!!!!

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #49 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2019, 12:08 »
Έτσι μου φαίνεται και εμενα και γιαυτό θελω να επιμεινω με αυτόν.  20μλ ειναι.. .θα περασουν  :))

Καμια πρόταση για στήσιμο? Ανυπομωνω να τον στήσω με παραλληλο, τον φαινόμενο τον απογείωσε αυτο το 'τρικ'.

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #50 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2019, 13:31 »
28g ss 430 με βαμβάκι cotton bacon prime.Στα 22w.
Νομίζω ότι και το 26αρι του ταιριάζει.

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #51 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2019, 14:09 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παραπάνω σχόλια για το πόσο καλός ατμοποιητης είναι. Στήνω με 35αρι κανθαλ ή ni80, σχεδόν πάντα σε 2αρι πυρήνα και δεν είχα ποτέ διαρροές

Μετά από δύο πλυσίματα, ένα με κορεγκα και ένα με αβα-ξυδι-σοδα και έφυγε τελείως η πλαστικιλα που τελευταία χαρακτηρίζει τους κλώνους της ulton στα πρώτα στησιματα

Δοκιμάσατε να δείτε διαφορά με το πιο αερατο πιν;


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2019, 14:32 από morpheas84 »

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #52 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2019, 12:00 »
Ευχαριστώ τους φίλους Πανο και Μορφέα για τις συμβουλές.

Ύστερα από ένα σχολαστικό πλύσιμο και κάποια ml πράγματι έστρωσε ο ατμοποιητής.  Μετά από πολύ καιρό βρέθηκε ένας ατμοποιητής που μπήκε σφήνα στο rotation και κατάφερε να με πεισει να βάλω κάτω τους φαινόμενους (ούτε ο γνήσιος ΤΑΕ δεν κατάφερε να στείλει τον φαινομενο στον πάγκο!)

Μια βδομάδα καθημερινής συμβίωσης μαζί του λοιπον, και μπορώ να πω ότι μου θύμισε αρκετά τον Eviva (v1) μου, αλλα σε βελτιωμένη έκδοση.  Δεν έχω την v2, και είμαι σίγουρος πως βελτίωσε αρκετά την v1, αλλα ακόμα δεν κατάφερα να το πάρω.  

Πϊσω στο GTR όμως, η τζουρα του μου θύμισε τον eviva γιατί είναι λίγο τραχύς και δίνει ωραίο χτύπημα, αλλα λειπει το σφύριγμα.  Επίσης ο ατμός είναι ζεστος τόσο όσο, αλλα ο ατμός είναι πλούσιος.  Καλές επιλογές στον αέρα για να παρεις την τσιγαρίσια τζουρα που σου ταιριάζει (σε καμια περίπτωση ομως αεράτη), ενώ το ντεκ σου επιτρέπει να βάλεις και λίγο πιο χοντρα σύρματα (η για μενα να βάζεις δύο μαζί παράλληλα). 

Εύκολος στο στήσιμο ακόμα και για αρχάριο, δεν παρατήρησα ούτε διαρροές και ούτε σκασίματα.  

Θα ομολογήσω πως δεν κατάφερε να παίξει το RY4 όπως το φαινόμενο.  Εκεί που ξεχώρισε πραγματικά όμως ήταν στα NET!  Μετέτρεψε την La Tabaccheria σε all day vape, και υγρά όπως τα πουρίσια (Piloto Cubano, Mata Fina) που ήταν άτονα για μένα, στον GTR ηταν σαν να τα δοκίμαζα για πρώτη φορά.

Όσοι απολαμβάνουν υγρά με εκχύλισμα καπνού, ο συγκεκριμένος είναι μια τίμια επιλογη.

Αποσυνδεδεμένος ΨΗΛΟΣ

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #53 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2019, 12:20 »
Striftos

Για υγρα εκτος net φτουραει τιποτα απο γευση ?
Σε σχεση με τον prime ειναι πιο αερατος ?

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #54 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2019, 12:29 »
Μια χαρά αποδίδει την γεύση και σε άλλα υγρά.  

Στο RY4 που έθεσα ως παράδειγμα μου το εβγαζε με λιγότερο γλυκό σε σχέση με αυτό που το έχω συνηθήσει.   Δεν είναι κακό πράγμα, το Captain Jack της Inawera που γενικά με μπούχτιζε στο μισό τανκ σε άλλα ατμο με τον GTR ηταν εξαιρετικός!

Δεν ξέρω τον αέρα του Prime, αλλα φουλ ανοιχτός είναι περίπου στα επίπεδα του φαινόμενο λάιτ, και κατεβαίνει έως πολύ σφηχτό.

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #55 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2019, 13:19 »
Θα συμφωνήσω με όλα όσα έγραψε ο φίλος @striftos. Με τα ΝΕΤ της ταμπακερια είναι άψογος. Η αλήθεια είναι ότι δεν δοκίμασα να του κάνω παράλληλη, μόνο απλά στησίματα μέχρι τώρα.

Στο θέμα γεύσεων, εκτός από τα καπνικα,παίζει εξαιρετικά και τα πιο γκουρμέ, όπως τα Don Cristo coffee και XO. Επίσης δοκίμασα και το Mexican fried ice cream app chefs και το έβγαλε ακριβώς όπως έπρεπε.

Σε σύγκριση με prime, θα τον έβαζα αρκετά κλικ πανω. Ο prime τείνει να στρογγυλεύει τις γεύσεις, χωρίς να τις αναλύει ιδιαίτερα. Στο φουλ ανοιχτό αέρα ο GTR είναι σαν να έχεις την σκάλα 3 στον prime σαν αίσθηση.

Ο GTR δίνει όντως πιο τραχύ ατμό που τον κάνει εξαιρετικό για ΝΕΤ, όπως και ο eviva v1.

Με eviva v2 που τον έχω εδώ και 3 μήνες και είναι η ναυαρχίδα μου πλέον, δεν μπορώ να τον συγκρίνω γιατί εκεί παίζουμε champions league

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΨΗΛΟΣ

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #56 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2019, 13:59 »
Ψηνομαι αρκετα αλλα το οτι ειναι στην 3η σκαλα αερα σε συγκριση με τον prime μαλλον δεν μου κανει  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος nipapa

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #57 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2019, 15:03 »
Έχω τον Prime στη μεγαλύτερη οπή και με άλλο drip tip (από KF mini v3) και τον GTR (YFTK) στις δύο μεγαλύτερες οπές και η διαφορά στον αέρα είναι πολύ μικρή, τόσο που σκέφτομαι να μην χρησιμοποιήσω καν τον πιο αεράτο θετικό πόλο.
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι πρόκειται για έναν εξαιρετικό ατμοποιητή, με μοναδική παρατήρηση ότι βγάζει λίγη υγρασία στο θετικό πόλο (όπως ο KF Lite 2019).

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #58 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2019, 15:08 »
Σήμερα παρέλαβα ανταλλακτικό τανκ και άλλα δύο γυάλινα.
Με το γυαλί ομόρφυνε ακόμα περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #59 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2019, 15:18 »
Ωραία τζουρα ήσυχη, ένα σκαλι πιο κάτω  σε ανάλυση γεύσης από φαινο και Εβιβα, δεν είναι κακό σε κάποια υγρά που τα θέλω πιο στρογγυλεμενα, εύκολο στήσιμο, μηδέν διαροη μέχρι τώρα, πίνει λίγο παραπάνω. Αυτά τα λίγα και από μένα στις 2 βδομάδες που τον έχωτον GTR (YFTK).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8202 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534512 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59686 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237151 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 526 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136071 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085072 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10025 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478680 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy