vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

496 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Taifun GTR clones

Αποσυνδεδεμένος Paso

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #120 στις: Δεκεμβρίου 26, 2019, 21:14 »
Μπορείς να μου πεις το κατάστημα η αν δεν κάνει εδώ να μου στείλεις ενα μηνυμα ?

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουαρίου 24, 2020, 21:37 »
Ήρθε στη κατοχή μου ο κλώνος της YFTK χτες το απόγευμα από συμφορουμίτη,σε άψογη κατάσταση και με δώρο το πυρέξ τζαμάκι(κουτί μου έκατσε).Πρώτες εντυπώσεις:

Θετικά:Χτύπημα,smooth τζούρα με το air flow στο φουλ,πανεύκολο το στήσιμο της αντίστασης(ότι πιο εύκολο έχει πέσει στα χέρια μου σε επισκευάσιμο σε αυτόν τον τομέα),εξαιρετική  χωρητικότητα σε υγρό για το μέγεθος του ατμοποιητή,άψογη τροφοδοσία,κανένα πρόβλημα με διαρροές-υγρασίες-υπερτροφοδοσίες.

Έτσι κι έτσι:Κλείσιμο υγρών και αναπλήρωση.Γίνονται όλα σχετικά εύκολα,το κακό είναι ότι θέλει λίγο προσοχή  γιατί μπορεί κάποιος εύκολα μαζί με το άνοιγμα του καπακιού για αναπλήρωση  να ανοίξει και τη τροφοδοσία.Κάποιος με μεγάλα χέρια μπορεί να έχει και θέμα.Επίσης ξερυθμίζεται εύκολα το air flow αν πιάσεις τον άτμο από τη βάση για τον ξεβιδώσεις από το μοντ,προσωπικά βάζω ένα μικρό κατσαβιδάκι σε μια από τις τρύπες του airflow για να τον ξεβιδώσω αν έχω ξεχαστεί και τον έχω σφίξει τελείως

Αρνητικά:Θεωρώ ότι αν οι τρύπες του αέρα ήταν δίπλα-δίπλα στο κέντρο του deck(όπως στα φαινόμενα) και χτυπάγανε την αντίσταση ακριβώς από κάτω η γεύση θα ήταν ανώτερη.Επίσης σε όποια ρύθμιση του αέρα περιλαμβάνει μια από τις τρύπες (ή και τις δύο) ανοιχτή κατά το ήμισυ η τζούρα γίνεται τραχιά.Εμένα δεν με ενοχλεί γιατί παίζω με τον αέρα στο full απλά το αναφέρω.

Στα της γεύσης τώρα.Έχω κάνει δοκιμή με kanthal 0,30 2,5 διάμετρο 7 σπείρες.kanthal 0,40 τα υπόλοιπα όμοια με την προηγούμενη.Με το 0,30 η γεύση είναι υποτονική,με το 0,40 είναι κομπλέ αλλά όχι τίποτε φοβερό(ίσως αυτό βελτιωθεί γιατί ο άτμο είναι αχρησιμοποίητος) Θα κάνω και μια δοκιμή με 0,35 γιατί μου έχει καρφωθεί ότι εκεί είναι  το sweet spot του.

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος.Το skipper που του έχω πετάξει τώρα το  πάει καλά έως πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουαρίου 24, 2020, 23:00 »
Καλοάτμιστος. Με την χρήση, όλα τα κινούμενα μέρη του θα "βρουν" τις ανοχές τους & θα όλα θα δουλεύουν βούτυρο. Για την αναπλήρωση, κάνε συνήθεια να πιάνεις τζαμάκι & πάνω μεταλλικό σαγρέ μαζί, μέχρι να μαλακώσει & αυτό & να μη σου ανοίγει τον έλεγχο υγρών.

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Taifun GTR clones
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουαρίου 24, 2020, 23:56 »
Το πιο ενοχλητικό που λογικά συμβαίνει κ στον κλώνο μιας κ είχα τον γνήσιο ειναι ότι κάνει θόρυβο . Επίσης θέωρω ότι smooth τζούρα δεν εχει κ δεν πρόκειται να αποκτήσει κ ποτε !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουαρίου 25, 2020, 00:16 »
Ούτε κάποιον θόρυβο κάνει(το κλασικό χουρχουρητό της αντίστασης) ούτε τραχιά τζούρα έχει στο τέρμα αέρα.Ίσως παίζει ρόλο σε τι ύψος αφήνεις την αντίσταση,εγώ τη πιέζω λίγο προς τα κάτω μετά το βίδωμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουαρίου 25, 2020, 01:59 »
στα καλά του gtr το εύκολο στήσιμο και η καλή χωρητικότητα  , στεγανός και ήσυχος  .   τζούρα λίγο τραχιά ο 23άρης ο 25άρης πολλή καλύτερη  , γεύση μέτρια , ανάλυση χάλια ένα θολό και αόριστο αυταρμα   .  πήρανε πόδι και η δυο . :yes: :yes:

ειναι το ατμοισμα  πολυδιάστατη και πολυσύνθετη εμπειρία , απλά διαβάζω κάτι περίεργα πράγματα  , φίλος ανέφερε οτι ο hussar ακούγεται σαν τρένο ενώ ο gtr όχι . ρωτάω το φίλο ο hussar με τι πιν αέρα ακούγεται σαν τρένο ? γιατί ο δικός μου ο satin με 1,5 χιλ και 1.3 χιλ είναι  ήσυχος  . :hmmm: :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουαρίου 25, 2020, 09:02 »
Επειδή τον Hussar τον είχα θα συμφωνήσω ότι θόρυβο δεν έκανε.Όσον αφορα τη τραχιά τζούρα gtr και hussar μου φαίνονται στα ίδια επίπεδα.Όσον αφορά τη γεύση Hussar σαφώς ανώτερος αλλά σε καμία περίπτωση η γεύση του gtr είναι χάλια.Και δε θέλει και τριγωνομετρία στο βαμβάκι για να αποδώσει σωστά όπως ο Hussar(που ήταν και ο λόγος που τον έδωσα)

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουαρίου 25, 2020, 09:20 »
Εγώ πάλι παράπονο απο την γεύση του κ την ανάλυση του δεν είχα .Ειχα παράπονα όμως (μεγάλα ) απο την κατα κάποιο τροπο κούφια τζούρα του κ τον θόρυβο του αέρα ! Για αυτό κ άλλαξε χέρια ! Τέρμα ανοιχτό τον είχα κ εγω η και στις 2 τρύπες μισό κλειστές . Εκεί ηταν λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλα κ πάλι ...


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουαρίου 25, 2020, 10:20 »
Τον Hussar δεν τον φτάνει σε τίποτε, ούτε σε ποσότητα και ποιότητα αέρα, ούτε σε γεύση, ούτε σε παραμετροποίηση.
Δεν είναι του πεταματού αλλά και ποιος σύγχρονος ατμοποιητής είναι?? Το ζητούμενο είναι να είναι καλύτερος ενός ατμοποιητή τριετίας (Hussar) αλλά δεν μπορεί με τίποτε να τον πλησιάσει. Και έχει και την υπογραφή Taifun, όχι καμιάς Κινεζοεταιρείας...

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουαρίου 25, 2020, 11:35 »
Τον hussar τον έδωσα και εγώ γιατί είχε απαιτητικό βαμβακωμα.Σε θέματα γεύσης ο gtr νομίζω είναι από τους κορυφαίους.Σε συνταγές με αρκετά αρώματα η ανάλυση που δίνει ο gtr είναι υψηλή και με έκανε να βάλω στο συρτάρι τους kayfun.Το μόνο παράπονο που έχω από τον yftk είναι ότι εάν ανοίξω τέρμα υγρά και τον αφήσω ξάπλα θα πλυμηρησει.Βολευτηκα με την μια τρυπα και δεν με ενοχλεί πλέον.

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουαρίου 25, 2020, 13:30 »
Το κλωνάρι πάντως της ulton δεν έχει κανένα θέμα...όλα ανοιγοκλείνουν κανονικά και χωρίς βαζελίνη ...

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουαρίου 25, 2020, 18:22 »
Και τα orings του kfl παίρνει σε περίπτωση που κοπεί κάποιο δικό του.Βασης και top cup.Σφιγγει αρκετά με του kfl δίνοντας ποιο στιβαρή αίσθηση αλλά σφίγγει και το άνοιγμα υγρών.

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουαρίου 25, 2020, 18:44 »
Σκέφτομαι να κάνω κανα πείραμα με δύο coil με μικρή διάμετρο το καθένα και ακριβώς πάνω από το κάθε pin αέρα.Το έχει δοκιμάσει κανένας?(Κακό μπελά βρήκαμε)

Edit:Άκυρο,δε γίνεται.Μάλλον θα κοτσάρω 3mm coil

Edit 2:Για κάποιο λόγο χτες  στο τέρμα βίδωμα της καμπάνας δε κλείνανε τα υγρά (ήταν όπως στον Shenray),τώρα κλείνουν τελείως.Πλέον το γέμισμα είναι παιχνίδι.Επίσης με 3mm coil 0,30 σύρμα και 6 σπείρες κλείσαμε,σαφής βελτίωση σε σχέση με 2,5αρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2020, 19:25 από Dimitrisbo »

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουαρίου 25, 2020, 19:14 »
Η μεγαλη τρυπα στο ντεκ είναι ανοιγμενη με κληση για να χτυπάει κεντρο, δεν εχει νοημα να βαλεις το coil από πανω της

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #134 στις: Μαρτίου 10, 2020, 16:17 »
Συνέχεια πειραμάτων σήμερα με mtl clapton της vandyvape,τα έτοιμα coil kanthal του 1,5 ωμ,φουλ αέρα και 12 watt.Ότι καλύτερο έχω πάρει από γεύση μέχρι στιγμής,πιο πάνω δε το κόβω να πηγαίνει.Μάλλον χρειάζεται κλαπτονάκι το εργαλείο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9385 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364