vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 3 χρήστες
bloodlessz, JohnDag, manoslykos

Twitter

Φορτιστές για EVO

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Φορτιστές για EVO
« στις: Αυγούστου 12, 2009, 05:03 »
Έχουν κυκλοφορήσεις τόσοι διαφορετικοί φορτιστές ως τώρα για το EVO που έχουμε χάσει τον μπούσουλα. Πιθανόν η εταιρία να αναβαθμίζει κάθε φορά το προϊόν της και αυτός να είναι ο λόγος αλλά πάνω σ' αυτό έχω κάποιες παρατηρήσεις.

Πριν μια βδομάδα περίπου που είχαμε μια συνάντηση με τον Τόλη και τον Κώστα στα Τρίκαλα! ανακάλυψα τελικά γιατί σε πολλούς φαίνεται περίεργο που λέω ότι το EVO φορτίζει σε 20 λεπτά με μισή ώρα το πολύ. Και συμφώνησε και ο Τόλης απόλυτα:

Ο λόγος είναι ο φορτιστής. Παρακάτω βλέπετε τον φορτιστή "ασημένια σφαίρα" που φορτίζει πάρα πολύ γρήγορα (από τη θύρα USB του υπολογιστή). Δεν του φαίνεται καθόλου, είναι η πιο απλή κατασκευή που έχει γίνει. Ούτε λαμπάκια ούτε τίποτα. Κι όμως φορτίζει αστραπιαία!
Το κακό είναι ότι έχει αποσυρθεί πια εδώ και καιρό (οι δικοί μας είχαν αγοραστεί κάπου στον Ιανουάριο από Αγγλία τότε) αλλά αν τον πετύχετε σε κανένα site, χτυπήστε τον κατευθείαν. Δεν ξέρω βέβαια πόσο υγιεινό είναι αυτό για τις μπαταρίες να φορτίζουν τόσο γρήγορα αλλά εγώ δεν είδα κάποια σημαντική πτώση.
Σε ξένα sites, τότε, μερικοί τον είχαν χαρακτηρίσει ως γελοία κατασκευή και ίσως και να είναι αυτός ο λόγος που αποσύρθηκε.

Βουαλά:
 

Δεύτερος σε ταχύτητα ερχόταν ο φορτιστής πρίζας-USB, που είχα αναφέρει και παλιότερα, από την DealExtreme. Πρέπει βέβαια να του κοτσάρεις και τον μικρό USB φορτιστή της Intellicig που βιδώνει πάνω του η μπαταρία. Δυστυχώς μου έπεσε προχτές στο πάτωμα και χάλασε!
 
 

Και στους δύο παραπάνω φορτιστές, η μπαταρία (το LED της) αναβοσβήνει 5 φορές όταν αρχίζει η φόρτιση, μετά σβήνει όση ώρα φορτίζει και στο τέλος, όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση, μένει αναμμένη. Το λαμπάκι του φορτιστή της DX δεν παίζει κανένα ρόλο (είναι μόνιμα πράσινο).


Ο επόμενος σε ταχύτητα (πολύ πιο αργός από τους δύο προηγούμενους όμως) είναι ο λευκός φορτιστής πρίζας της Intellicig συνδυασμένος με το USB με το λαμπάκι. Σε αυτόν τον φορτιστή, το LED της μπαταρίας δεν ανάβει στο τέλος αλλά παρατηρούμε το λαμπάκι του USB (όχι του λευκού τμήματος που μπαίνει στην πρίζα). Όταν το λαμπάκι του USB γίνει πράσινο, έχει ολοκληρωθεί η φόρτιση.
 
 

 
Και βέβαια πρέπει να αναφέρω και τα μικρά USB φορτιστάκια όπου έχουμε δύο παραλλαγές που έχουν κυκλοφορήσει ως τώρα: μία χωρίς λαμπάκι και μία με λαμπάκι. Σε συνδυασμό με φορτιστή πρίζας δουλεύουν ΟΚ αλλά όταν τα βάζω κατευθείαν στη θύρα USB του PC, δουλεύουν όποτε τους καπνίσει. Άλλες φορές φορτίζουν και άλλες όχι και επειδή αρκετές φορές την έχω πατήσει, δεν τα χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ απευθείας στο PC.
 
 

Αυτοί οι φορτιστές έχουν περάσει από τα χέρια μου ως τώρα και αυτά έχω παρατηρήσει σχετικά με τις φορτίσεις μπαταριών του EVO. Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 12, 2009, 05:19 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Φορτιστές για EVO
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 12, 2009, 16:20 »
Έχω δύο usb φορτιστές- έναν για το γραφείο και έναν για το σπίτι - και οι δύο πάνω σε Η/Υ. Δεν είχα ως τώρα κανένα πρόβλημα φόρτισης. Βέβαια, είναι απευθείας στον Η/Υ και όχι σε usb hub.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Φορτιστές για EVO
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 12, 2009, 19:06 »
πάντως ο ένας από τούς δύο usb δικούς μου -συνδέονται πάντα σε πρίζα- μετά από ένα μήνα, παρέδωσε πνεύμα.
φορτίζει όταν καί άμα θέλει !

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φορτιστές για EVO
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 12, 2009, 22:39 »
Οι πρωτοι φορτιστες που πηρα ηταν δυο ΜΑΥΡΟΙ στο ιδιο σχημα με τον λευκο που εχεις φωτο.
Οταν ηρθε ο λευκος μου εστειλαν και τον νεο Usb με το λαμπακι.
Προσωπικα  ο συνδιασμος λευκου με Usb  με λαμπακι δουλευε πιο γρηγορα..αλλα   ο Usb με το λαμπακι μετα απο ενα μηνα ..τα εχει παιξει.
Το λαμπακι κολαει πρασινο συνεχεια και δεν ξερεις αν φορτιζει.
Εαν δεις στα μαυρα Usb η μπαταρια απλα βιδωνει,αλλα στο λευκο υπαρχει ενα μεταλικο στελεχος που μπαινει μεσα στην μπαταρια..[αχχχχ]. :)
Οταν κατα καιρους για διαφορους λογους διεκοπτα την φορτιση το μεταλικο στελεχος του usb ηταν γεματο με κοκκινα υγρα  τα οποια εβγαιναν απ την μπαταρια.
Δεν ξερω αν αυτο ειχε καποια σχεση με την αξιοπιστια η απλα χαλασε.
η λειτουργεια του λευκου ηταν .
κοκκινο λαμπακι αναμενο ,βιδωμα τσιγαρου,αναβοσβημα 5 φορεσ στο led ,kκαι μετα πρασινο λαμπακι οταν φορτιζε και σταθερο κοκκινο led αναμενο.

Αποσυνδεδεμένος Ultra-One

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φορτιστές για EVO
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 13, 2009, 11:34 »
Ο επόμενος σε ταχύτητα (πολύ πιο αργός από τους δύο προηγούμενους όμως) είναι ο λευκός φορτιστής πρίζας της Intellicig συνδυασμένος με το USB με το λαμπάκι. Σε αυτόν τον φορτιστή, το LED της μπαταρίας δεν ανάβει στο τέλος αλλά παρατηρούμε το λαμπάκι του USB (όχι του λευκού τμήματος που μπαίνει στην πρίζα). Όταν το λαμπάκι του USB γίνει πράσινο, έχει ολοκληρωθεί η φόρτιση.
 
 
Αυτόν έχω εγώ και μου κάηκε χθες το βράδυ (το λευκό κομμάτι) μετά από μολίς 1 μήνα χρήσης, οπότε αναγκαστικά θα φορτίζω με USB μέχρι να τον αντικαταστήσω.
Λογικά πρέπει να έχει εγγύηση?????

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Φορτιστές για EVO
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 13, 2009, 18:51 »
Επειδή χάλασε και σε μένα, πήρα το http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003474 μετά από υπόδειξη εδώ : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,295.msg5477.html#msg5477 .
Πάντως, ψάξτο για την εγγύηση...

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φορτιστές για EVO
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 14, 2009, 20:48 »
Πριν μια βδομάδα περίπου που είχαμε μια συνάντηση με τον Τόλη και τον Κώστα στα Τρίκαλα! ανακάλυψα τελικά γιατί σε πολλούς φαίνεται περίεργο που λέω ότι το EVO φορτίζει σε 20 λεπτά με μισή ώρα το πολύ. Και συμφώνησε και ο Τόλης απόλυτα:

Ο λόγος είναι ο φορτιστής. Παρακάτω βλέπετε τον φορτιστή "ασημένια σφαίρα" που φορτίζει πάρα πολύ γρήγορα (από τη θύρα USB του υπολογιστή). Δεν του φαίνεται καθόλου, είναι η πιο απλή κατασκευή που έχει γίνει. Ούτε λαμπάκια ούτε τίποτα. Κι όμως φορτίζει αστραπιαία!
Το κακό είναι ότι έχει αποσυρθεί πια εδώ και καιρό (οι δικοί μας είχαν αγοραστεί κάπου στον Ιανουάριο από Αγγλία τότε) αλλά αν τον πετύχετε σε κανένα site, χτυπήστε τον κατευθείαν. Δεν ξέρω βέβαια πόσο υγιεινό είναι αυτό για τις μπαταρίες να φορτίζουν τόσο γρήγορα αλλά εγώ δεν είδα κάποια σημαντική πτώση.
Σε ξένα sites, τότε, μερικοί τον είχαν χαρακτηρίσει ως γελοία κατασκευή και ίσως και να είναι αυτός ο λόγος που αποσύρθηκε.

Ο λόγος που αποσύρθηκε το προϊόν από την αγορά είναι ότι μάλλον κατέστρεφε τις μπαταρίες.

Οι μπαταρίες ιόντων λιθίου είναι πολύ πιθανό να καταστραφούν και μειώνεται δραστικά ο χρόνος ζωής τους όταν φορτίζονται γρήγορα!!!

Ένας καλός φορτιστής δεν πρέπει να φορτίζει πάνω από 0.6 έως (μεγιστο!!) 1C, όπου C είναι το ρεύμα φόρτισης σε σχέση με τα mAh που έχει η μπαταρία. Δηλαδή σε μια μπαταρία με 100mAh ένας φορτιστής με 1C φορτίζει με 100mA.
Στην αγορά έχουν εμφανιστεί και φορτιστές με 2C που φορτίζουν στο μισό χρόνο αλλά μειώνουν δραστικά το χρόνο ζωής της μπαταρίας και μπορεί να την καταστρέψουν!.

Αυτός που αναφέρεις και που φόρτιζει σε 20 λεπτά (εάν υπολόγισα καλά) πρέπει να φορτίζει με 3C και σε κάθε περίπτωση δεν είναι καλός..


Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
νέος φορτιστής γιά το evo ?
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 26, 2009, 23:12 »
νομίζω πως αυτό αξίζει να αναφερθεί χώρια.
χτες πήρα νέο φορτιστή usb (το παλιό τάπαιξε).
(εννοώ βέβαια το μαύρο τμήμα μόνο καί όχι το τμήμα γιά την πρίζα).

έχω μείνει άναυδος καί ενθουσιασμένος.
ενώ με τον παλιό οί μεγάλες μπαταρίες θέλαν το 2ωράκι τους, με αυτόν (έχει καί άλλο σχήμα καί άλλες επαφές εσωτερικά) σε 45-50 λεπτά ανάβει πράσινο. στην αρχή άφησα την μπαταρία λίγο παραπάνω αλλά καί αυτήν πού έβγαλα στο 45λεπτο, δεν είδα διαφορά στην απόδοση ή την διάρκεια.

σε λιγότερο από μία ώρα έχω πίσω την μπαταρία μου έτοιμη   :D

(έγινε όντως κάποια αλλαγή, έπεσα σε περίπτωση ή είχα κάποιο αρχαίο μοντέλο? δεν ξέρω, αλλά αν ισχύει το πρώτο, αξιζει η αλλαγή -κι ας είναι λογικά εις βάρος της διάρκειας ζωής της μπαταρίας)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: νέος φορτιστής γιά το evo ?
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 27, 2009, 01:51 »
Δε με πρόλαβες. Κι ότι έκανα μια παραγγελία χτες.
Όχι τίποτα άλλο αλλά μου χάλασε κι αυτός που είχα από την Deal Extreme (έπεσε κάτω).
Αυτός είναι; http://funstore.gr/index.php?target=products&product_id=37

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: νέος φορτιστής γιά το evo ?
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 27, 2009, 12:49 »
Aτμέ ο φίλος εννοεί φορτιστή USB k όχι τον επιτοίχιο που αναφέρεις εσύ.

χτες πήρα νέο φορτιστή usb (το παλιό τάπαιξε).
(εννοώ βέβαια το μαύρο τμήμα μόνο καί όχι το τμήμα γιά την πρίζα).

   :D

(έγινε όντως κάποια αλλαγή, έπεσα σε περίπτωση ή είχα κάποιο αρχαίο μοντέλο? δεν ξέρω, αλλά αν ισχύει το πρώτο, αξιζει η αλλαγή -κι ας είναι λογικά εις βάρος της διάρκειας ζωής της μπαταρίας)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: νέος φορτιστής γιά το evo ?
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 27, 2009, 15:23 »
A!   :wall:
Thank's.

Αποσυνδεδεμένος Misa

Απ: νέος φορτιστής γιά το evo ?
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2009, 11:54 »
Εγώ που έχω τις μικρές με τον φορτιστή usb μου τις φορτίζει σε κάνα 20 λεπτό άντε 30 λεπτά

Αυτό είναι λογικός χρόνος γιατί μου φαίνεται πολύ γρήγορα?

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: νέος φορτιστής γιά το evo ?
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2009, 13:02 »
Εγώ που έχω τις μικρές με τον φορτιστή usb μου τις φορτίζει σε κάνα 20 λεπτό άντε 30 λεπτά

Αυτό είναι λογικός χρόνος γιατί μου φαίνεται πολύ γρήγορα?

Πως τις φορτίζεις; Με το καινούργιο φορτιστή με το λαμπάκι; Στον τοίχο ή στο usb στο pc;

Αποσυνδεδεμένος Misa

Απ: νέος φορτιστής γιά το evo ?
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2009, 15:08 »
Στο pc ένας μικρός φορτιστής είναι με ένα λαμπάκι ναι που γίνεται πράσινο όταν φορτίσει

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: νέος φορτιστής γιά το evo ?
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2009, 15:18 »
Στο pc ένας μικρός φορτιστής είναι με ένα λαμπάκι ναι που γίνεται πράσινο όταν φορτίσει

Αυτος ειναι ο ταχυφορτιστης που εβγαλε η intellicig μετα απο τον κανονικο. Και παλι ομως μου φαινεται λιγος ο χρονος. Αν μου ελεγες στα 45' ή στη μια ωρα, θα μου φαινοταν πιο λογικο. Εκτος αν δεν ηταν πληρως αποφορτισμένη η μπαταρια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro