vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 7 χρήστες
bloodlessz, dkostas, dallaskdp, manoslykos, Jorge, kon95, Xxristos

Twitter

Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση

Αποσυνδεδεμένος lemix

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 28, 2009, 08:00 »
Το θέμα αντίλογου (σοβαρού και με επιχειρήματα, ερευνες, δεδομένα) το είχα επισημάνει και σε άλλο topic. Η ουσία είναι ότι δεν πρέπει να ακολουθούμε απλά τις εξελίξεις, αλλά - αν μπορούμε - να είμαστε μπροστά από αυτές.

Τα ΜΜΕ (κυρίως τηλεοπτικά) απλώς κάνουν την δουλειά τους, δεν ενδιαφέρονται για την ουσία (πάρτε για παράδειγμα τον ιό της νέας γρίπης, παντού τρομολαγνία) αλλά για εντυπώσεις. Και δεν είναι ότι κάνουν δικό τους ρεπορτάζ, απλά (και κακόγουστα πολλές φορές) αναπαράγουν τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων. Εκεί πρέπει να δωθεί το παιχνίδι.

Θα συμφωνήσω ότι η άγνοια που επικρατεί γύρω από το θέμα είναι χαώδης και πρέπει να γίνει κατανοητό, με τους τρόπους που λέει ο Under:

1) ποια είναι η πραγματική διαφορά με το κανονικό τσιγάρο,
2) ποιοί πρέπει να το χρησιμοποιούν,
3) ως προς τι πρέπει να αντιμετωπιστεί
4) πως να προβληθεί

Μια απλή καταχώρηση, σε πρώτη φάση είναι καλή αλλά όχι αρκετή. Επικροτώ τις κινήσεις της NOBACCO, περιμένω όμως - όπως πολύ σωστά ειπωθηκε - να γίνει μια αντιπροσωπεία των η.τ., όπως θέλετε πέστε το, που να αναλάβει τη προώθηση των θέσεων τους. Αν δεν σπάσεις αυγά δεν κάνεις ομελέτα, λέει ένα ρητό, και αν ο καθένας από τους εισαγωγείς/αντιπροσώπους, κάνει τα δικά του (και δεν το δεί συνολικά) όλοι θα βγούν χαμένοι...

Αφήστε τι λένε τα ΜΜΕ, ετοιμάστε φακέλους και πιέστε τον ΕΟΦ να πάρει θέση, εξηγώντας ότι στην Αμερική ισχύουν άλλοι νόμοι και το θέμα είναι στα δικαστήρια για την συγκεκριμένη ανακοίνωση της FDA. H NJOY μάς παρέθεσε την ανακοίνωση μπλα, μπλα, τι είδατε πουθενά? Μόνο εμείς που ασχολούμαστε στο forum....

Είναι δύσκολο έργο αλλά πρέπει να γίνει, θέλει από κοινού συντονισμένες ενέργειες και άμεσες. Η ημερίδα για το η.τ. που λέει ο Under είναι the best, θα είναι το κερασάκι στην τούρτα, αφού έχουν δρομολογηθεί όλα τα άλλα.

Στα όπλα!!!
 

Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 29, 2009, 16:36 »
Πάντως για να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου, η πρακτική που ακολουθείται από τους εμπόρους παγκοσμίως είναι αυτή του ανθρώπου που εμπορεύεται κάτι ελαφρώς (!) παράνομο και που έχει κατι να κρύψει: Το 99% των e-liquid κυκλοφορούν χωρίς να αναφέρουν συστατικά πάνω στη συσκευασία!

Οταν δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις ούτε υγρό για πιάτα χωρίς να αναφέρεις τα συστατικά πως κυκλοφορούν τα υγρα; Παράνομα είναι η απάντηση. Για σήμανση CE δεν κάνω καν λόγο.
Ο μόνος δημοσιευμένος κατάλογος συστατικών είναι από την totally wicked, και αυτός δεν είναι ιδιαίτερα καθησυχαστικός... Πέρα από τα γνωστά και ασφαλή (γλυκόλη, γλυκερίνη) υπάρχει ένα κάρο από άγνωστες (σε μένα) χημικές ουσίες σε μικρές ποσότητες. Κάπως δεν πρέπει να ελεγθούν αυτές; Η FDA ανέλυσε ένα κινέζικο υγρό εισαγωγής και βρήκε.. πολλά τέλως πάντων.
Τα μέτρα ασφαλείας και δημόσιας υγείας στην Κίνα είναι κάπως σαν τις ατομικές ελευθερίες. Ανύπαρκτα. Θυμηθείτε μελαμίνη στο βρεφικό γάλα.
Και για να μην παρεξηγηθώ, είμαι πεπεισμένος ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι απείρως ασφαλέστερο από το κανονικό, οταν τα υγρά δεν περιέχουν τίποτα άλλο από γλυκόλη, γλυκερίνη και άρωμα. Οσο  για τα άλλα, ύποπτα τα πράγματα.
Η επίθεση στο ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει ήδη γίνει από το αξιότιμο Υπουργείο Υγείας και τον (ελαφρά) αντισυνταγματικό νόμο περί καπνίσματος. Ο πόλεμος είναι κατευθυνόμενος από τις μεγάλες καπνοβιομηχανίες και τους αντίστοιχους φόρους, και δεν νομίζω ότι οι δημοσιογράφοι είναι μέτοχοι σε αυτόν, εκτός λόγω ηλιθιότητας και κακής πληροφόρησης.
Από την άλλη, μυρίζομαι ότι αν οποιοδήποτε από τα εμπορικά υγρά προσπαθούσε να πάρει έγκριση από ΕΟΦ η Ε.Ε. θα αποτύγχανε.
Κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή και να βγάλει στο φως και στις διαδικασίες εγκρίσεως ένα υγρό της προκοπής, αλλά φοβάμαι ότι η αγορά είναι τόσο μικρή που δεν θα άξιζε καν τον κόπο. Ετσι εισάγουν με τον τόνο από Κίνα.
Φοβάμαι ότι για να σώσουμε το ηλεκτρονικό τσιγάρο χρειάζεται κάτι παραπάνω από θέληση: χρειάζεται χρήμα. Αν άνοιγε ένα εργοστάσιο η.τ. στην Ευρώπη, θα βλέπατε πόσο γρήγορα θα έπαιρνε όλες τις σχετικές εγκρίσεις.
Το μην πιστεύεις ότι ακούς θα έπρεπε να είναι συνείδηση και στις δυό πλευρές..
Δύσκολα τα πράγματα σύντροφοι..

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 30, 2009, 14:08 »
Χρειάζεται κυρίως χρόνος

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 30, 2009, 14:55 »
Πάντως είναι απορίας άξιον γιατί ασχολούνται τόσο πολύ και χρησιμοποιούν ακόμη και πονηριές -βλέπε FDA - για να εκτοπίσουν το ηλ.τσ. την στιγμή που δεν είμαστε πια τόσοι πολλοί,πιστεύουν μήπως ότι είναι προιόν που θα κατακτήσει την αγορά???????
Κι αν ναι γιατί δεν κάνουν συστάσεις όπως κάνουν σε πολλές φαρμακοβιομηχανίες που πολλές φορες ξεφεύγουν κι αυτές,αντί να προσπαθούν να το απορρίψουν ,περίεργα πράγματα  :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Και υπάρχουν και πολλά φάρμακα που πολλοί έχουμε δει να αποσύρονται από την αγορά ύστερα από χρόνια χρήσης των ασθενών γιατί ανακαλύπτουν ξαφνικά ότι περιέχουν άγνωστες ή επικίνδυνες ουσίες......... :hmmm: :hmmm: :hmmm:Σαυτούς δεν τους πείραξε η ζημιά που έκαναν τα φάρμακα τόσα χρόνια???Δεν ήταν υποχρεωμένοι να τα ελέγχουν πριν να βγουν στην αγορά???Εκει μάλλον δεν πειράζει,απλές παράπλευρες απώλειες για χάρη της "επιστήμης"
Αυτό από την πρώτη μέρα ανακάλυψαν πόσο επικίνδυνο είναι???????? :confused1: :confused1: :confused1:ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ που έλεγε και η γιαγιά μου.

Αποσυνδεδεμένος grigoris_a

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 31, 2009, 19:28 »
Αναμενομενα πραγματα.Εγω παντως δεν γυρναω στο κανονικο οτι και να λενε.Βλεπω τη διαφορα που εχω απο τοτε που το γυρισα και ειναι αλλο πραμα.

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 31, 2009, 19:33 »
Αναμενομενα πραγματα.Εγω παντως δεν γυρναω στο κανονικο οτι και να λενε.Βλεπω τη διαφορα που εχω απο τοτε που το γυρισα και ειναι αλλο πραμα.

 :sign_sostos:  Ποτε πια πισω στο κ/τ !!!!!   

Χωρίς το κ/τ νιώθω πια ζωντανός!!! Μου ξαναήρθε και η διάθεση για πατέντες!!!  :))



Θάνος

Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 31, 2009, 22:17 »
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Το κανονικό τσιγάρο για μένα είναι πλέον παρελθόν.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 03, 2009, 23:14 »
Είμαι όλο νεύρα σήμερα :angry_red: :angry_red: :angry_red: :angry_red: :angry_red: :angry_red: :angry_red: :angry_red: :angry_red: :angry_red: :angry_red: :angry_red: :angry_red: :angry_red: :angry_red:
Οταν πήγα για μπάνιο στη θάλασσα σήμερα κι αφου κάθησα με την παρέα όπως κάθε μέρα και έβγαλα όπως πάντα το e-cig μου να ατμίσω γυρίζει ένας από τους φίλους και λέει<<Διάβασες τι έγραψαν στις εφημερίδες γι αυτό το τσιγάρο?????Είναι λέει πιο καρκινογόνο από το κανονικό>>Εκείνη τη στιγμή μου ήρθε να κάνω :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana:
Λέω μέσα μου ....Μαρία ηρέμησε δεν φταίνε σε τίποτα αυτοί όπως είπε κι ο Χριστος <<ου γαρ οίδασι τι ποιούσι>>>
Κι αρχίζω για πολλοστή φορά να αναλύω τι γίνεται με την όλη υπόθεση..........
Ε!!!!!!λοιπόν βαρέθηκα να δίνω απολογία στον .........κάθε να μην πω............για το e-cig μου.
ΜΕ ΑΚΟΥΤΕ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ???????ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 03, 2009, 23:43 »
.....
Ε!!!!!!λοιπόν βαρέθηκα να δίνω απολογία στον .........κάθε να μην πω............για το e-cig μου.

Πάντως Fairy δεν δίνουμε απολογία όταν εξηγούμε σε κάποιον πώς έχουν τα πράγματα, κάνουμε αυτό που λες, κάνουμε ΚΑΤΙ!
Εμείς, οι χρήστες κάνουμε το καλύτερο δυνατόν. Ενημερώνουμε τον κόσμο εξηγώντας τους για αυτήν  την "επανάσταση" του e-cig.
Το ότι συνεχίζουμε να ατμίζουμε είναι η δική μας επανάσταση.
Οπότε μην τσαντίζεσαι, δεν απολογείσαι σε κανέναν, ΒΟΗΘΑΣ!
Σαφώς και χρειάζονται πιο μαζικές κινητοποιήσεις αλλά εώς τότε ας κάνουμε εμείς οι ίδιοι ότι μπορούμε.
Τα λέω όλα αυτά για να ηρεμήσεις κάπως και να απολαύσεις το ατμισματάκι σου! ;)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 04, 2009, 00:19 »
Να υπερασπιστώ το μαυ΄ρο όταν εσύ λες άσπρο αλλά να γνωρίζω τι είναι το μαύρο ΝΑΙ συμφωνώ,αλλα να υπερασπιστω το μπλε και να σου λέεω ότι είναι μαύρο Ε ! ΟΧΙ.Θέλω να πω ότι όταν γνωρίζουν κάτι από την αρχή λάθος τότε μου φαίνεται ότι δίνω μια άνιση μάχη.
Πως να αντικρούσε εγώ μια εφημερίδα??? ή έναν "λαμπρο" δημοσιογράφο που έχει κάνει την "έρευνα" του???? Είναι δυνατόν ε΄γω μια απλή "νοικοκυρά"  να ξέρω  περισσότερα????

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 04, 2009, 00:49 »
Πως να αντικρούσε εγώ μια εφημερίδα??? ή έναν "λαμπρο" δημοσιογράφο που έχει κάνει την "έρευνα" του???? Είναι δυνατόν ε΄γω μια απλή "νοικοκυρά"  να ξέρω  περισσότερα????

Νομίζω πως τελευταία, στους νεώτερους ανθρώπους κυρίως, ο μύθος των ΜΜΕ καταρέει. Όλο και περισσότεροι στρέφονται για την ενημέρωση τους σε περισσότερο εναλλακτικούς τρόπους. Internet για παράδειγμα, έντυπα εναλλακτικά, ταινίες ιδιαίτερες, το φίλο η τη φίλη που ξέρει κάτι περισσότερο, που έχει μια πληροφορία....
Πάντως ακόμη και αν ονειροβατώ, εμείς τον αγώνα μας πρέπει να το κάνουμε! :)

Αποσυνδεδεμένος elenkw

  • *
  • 34
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Το παχουλό μου Blog
Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 04, 2009, 12:12 »
Οι χειροτεροι πολεμιοι του η.τ. ειναι οι καπνιστες που νιωθουν να χανουν τους συνενοχους τους  :bye:
Μέχρι στιγμής παντως δυο ειναι οι καλες απαντησεις που βλεπω οτι πιανουν τόπο.
"μου προτίνεις δλδ να ξαναρχισω το καπνισμα?" δεν υπαρχει κανενας που να σου πει ναι. εξ αλλου κ ως ελληνες δεν ειναι το φορτε μας να προτεινουμε. μια κριτικη κανουμε βρε αδερφε!
και η δευτερη ειναι "πες μου πρωτα τι ξερεις για το κ.τ και μετα μου λες τι εμαθες για το η.τ"
Η σ' αφηνουν αμέσως στην ησυχια σου ή, αν σου πουν... ε, δεν χρειαζεται να πεις εσυ τπτ! ;)

Αποσυνδεδεμένος limix

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 09, 2009, 09:47 »
Οι χειροτεροι πολεμιοι του η.τ. ειναι οι καπνιστες που νιωθουν να χανουν τους συνενοχους τους  :bye:

Σοφή κουβέντα!!! Εμένα στη δουλειά οι συνάδελφοι μου είπαν: "Πω πω ρε c, κρίμα, θα χάσουμε την παρεούλα μας έξω για κάπνισμα... Δεν περιμένεις λίγο να το κόψουμε όλοι μαζί;"  :idiot1:
Ρε! Είναι δυνατόν; Αντί να με ενθαρρύνουν για τη γενναία απόφασή μου να πω αντίο στους καρκινοσωλήνες, με παρότρυναν κι όλας να μην το κόψω ακόμη! Βέβαια, τώρα που κάποιοι καλοθελητές έβαλαν το χεράκι τους για να μην ατμίζω μέσα στο γραφείο (βλ. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,395.0.html) πάλι παρεούλα είμαστε έξω...
Όσο για τις θεωρίες περί επικινδυνότητας του Η/Τ, απλά απ' το ένα αυτί μπαίνουν κι απ' το άλλο βγαίνουν... Μάλλον από τη ζήλεια τους τα λένε επειδή πλέον τις σκάλες τις ανεβαίνω 5-5 και τρέχοντας, σε αντίθεση με τους ρέστους που ακόμη σέρνονται στο πλατύσκαλο...  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος GoldenCat

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Το ημερολόγιο μιας γάτας
Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 10, 2009, 13:03 »
Οι χειροτεροι πολεμιοι του η.τ. ειναι οι καπνιστες που νιωθουν να χανουν τους συνενοχους τους  :bye:

Σοφή κουβέντα δε θα πει τπτ....
Κι εμένα στη δουλειά με "σνομπάρουν" οι καπνιστές συνάδελφοι με ειρωνικά σχόλια.
Και ναι, υπάρχουν συνάδελφοι που όχι μόνο δε χάρηκαν για μένα που έκοψα το βρωμοτσίγαρο, αλλά σχεδόν μού'κοψαν την καλημέρα..!!! Πέρασα λέει στο.. "αντίπαλο στρατόπεδο".......  :idiot1:
Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι!!!  :wall:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Πληροφόρηση και παραπληροφόρηση
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 10, 2009, 14:24 »
Δεν είχα πρόβλημα με τον κύκλο μου,κανένας δεν με σνομπάρει ούτε και αλλη κουβέντα .
Χτες όμως που ήμουν  σε ένα πάρτυ γενεθλίων μια μαμά που δεν τη γνώριζα και καλά μου λεει-αυτό είναι το ηλεκτ.?????είπαν πως είναι καρκινογόνο.
Ευτυχώς η κοπέλα το είπε με τρόπο και δεν μ'επιασαν τα νεύρα μου και της εξήγησα ήρεμα τι έγινε και πως βγήκε αυτό στη φόρα.Πιάσαμε και συζήτηση για το πως νιώθω και αν νιώθω στέρηση κ.λ.π.
Πάντως είμαι σιγουρη πως πολλοί καπνιστές θα χαρούν αν το ηλεκ. βγει καρκινογόνο γιατί δεν μπορούν να κόψουν αυτοί το κανονικό
Ομως δε με νοιάζει,το μόνο που θέλω είναι να μη γινει καμιά στραβή κι απαγορευτει η πώληση και διάθεση του,κατά τα άλλα αστους να αρμενίζουν............

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180571 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237414 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12