vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

(Νέα μελέτη) Σχετικά με την πρόσληψη νικοτίνης μεταξύ ηλεκτρονικών και κ.τ

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
ως προς την χρηματοδότηση για μια σωστή έρευνα με βρίσκεις σύμφωνο.
εγώ θα έλεγα ότι μάλλον οι εταιρίες ητ ίσως στο μέλλον θα δούμε να χρηματοδοτούν κάτι τέτοιο,αλλά και πάλι αυτός που δίνει λεφτά για μια έρευνα θέλει και το ανάλογο ''αποτέλεσμα'' δεν ζούμε σε κοινωνία αγγέλων.

όσο για τις επιπτώσεις του μακροχρόνιου ατμίσματος εγώ νομίζω ότι θα βοηθούσε σε αυτό που λες και συμφωνούμε όλοι ότι πρέπει κάποια στιγμή όλο αυτό να νομιμοποιηθεί.προσωπικά δεν περιμένω να βγει μια έρευνα και να πει ατμίστε ελέυθερα όσο θέλετε αλλά τουλάχιστον ότι είναι ένας εναλλακτικός τρόπος διακοπής του καπνίσματος υγιεινότερος από το τσιγάρο.αλλά φυσικά όχι τελείως υγιεινό.

τώρα ως προς τις εξαρτήσεις και τα κίνητρα -των ατμιστών στην περίπτωσή μας- είναι μια μεγάλη κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
τώρα ως προς τις εξαρτήσεις και τα κίνητρα -των ατμιστών στην περίπτωσή μας- είναι μια μεγάλη κουβέντα.
Είναι αυτό που έγραφα στο σοφότατο topic του ArXos 'μήπως χάσαμε την μπάλα': ο καθένας ατμίζει για τους δικούς του λόγους... το ανάφερα μόνο για να δώσω παραπάνω ένταση στο επιχείρημα ότι μάλλον δεν θα αλλάξω (ατμιστική) συμπεριφορά. :eyesplash: ;D :wall:

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Είναι αυτό που έγραφα στο σοφότατο topic του ArXos 'μήπως χάσαμε την μπάλα': ο καθένας ατμίζει για τους δικούς του λόγους...

εγώ θα έλεγα,κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια, ότι ατμίζουμε έχοντας λιγότερες τύψεις γι αυτό σε σχέση με το κτ. :)

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Τα υγρά με νικοτίνη ήξερα ότι δεν είναι "απαγορευμένα" με την αυστηρή έννοια του όρου, απλά δεν είναι εγκεκριμένα από τον Ε.Ο.Φ.


Το οποιοδήποτε τυχόν ρίσκο, είναι προσωπικό του καθενός που επιλέγει αυτόν τον εναλλακτικό τρόπο πρόσληψης νικοτίνης.


Το "σκηνικό" επίσημης κρατικής τοποθέτησης είναι ομιχλώδες, το δε θέμα φορολόγησης, δε θέλω να το σκέφτομαι στην παρούσα συγκυρία. (π.χ. ρε συ αυτά πουλάνε, βάρα στο ψαχνό)
Η καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι οι οργανισμοί του τύπου Ε.Ο.Φ. λόγω δυσκαμψίας και έλλειψης μέσων, δρουν κατόπιν εορτής, ή μετά από συστάσεις των αντίστοιχων οργανισμών των Η.Π.Α. κι ευρωπαϊκών χωρών για διάφορα σκευάσματα. Άρα θα πρέπει πρώτα να βγει οδηγία από αμερική, ευρώπη κτλ. ή να πάθουμε κάποιοι ατμιστές κάτι που να σχετίζεται άμεσα με το άτμισμα (χτύπα ξύλο κι όλοι να είμαστε γεροί).


Μέχρι τότε, εκτιμώ ότι θα παραμένει το υπάρχον σκηνικό.


Όπως και νά'χει, προς πείσμα δικό μου και των καπνοβιομηχανιών, στο κ.τ. δε γυρίζω πλέον, ακόμη και χωρίς το άτμισμα.
Θα μου λείψει αν βγεί κι αυτό επικίνδυνο για την υγεία, αλλά στη βρώμα και τη σαπίλα της πίσσας, δεν επιστρέφω. Και για να το κάνω αυτό, δεν χρειάζομαι καμία "επίσημη μελέτη".
-Δε μου λείπει το κ.τ. ακόμη κι αν δεν ατμίσω για ώρες.
-Όταν μυρίζω τσιγάρω, μου γυρίζουν τ'άντερα.
-Η αλλαγή στον οργανισμό μου, δεν μου επιτρέπει πισωγύρισμα.
Χώρια τα γκάζια που θ'ακούσω από τα παιδιά μου!
Πλέον ατμίζω μόνο για το "νευρολογικό" θέμα των κινήσεων κι όχι λόγω έλλειψης νικοτίνης.


Βρε μπας και να πέσω στο μηδέν; (νικοτίνη)


Αυτά... :bye:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ενδιαφέρουσα μελέτη. Δεν πρόσεξα αν αναφέρει πόσα ml άτμιζαν τα άτομα που εξετάστηκαν. Για mg αναφέρθηκε ότι είναι μέσος όρος υγρά των 18 mg, το οποίο σημαίνει ότι κάποιοι μπορεί να ήταν στα 36 και κάποιοι στα 12. Αλλά με πόσα ml;
Αν π.χ. τα αυξημένα επίπεδα νικοτίνης ανάλογα του κ.τ. ανιχεύτηκαν σε άτομα που άτμιζαν 8 ml τη μέρα με υγρό 36 mg νικοτίνη, τότε ναι μεν μας λέει κάτι η έρευνα αλλά το άρθρο γενικεύει ειδικές περιπτώσεις με τον τίτλο του.

Όπως και να 'χει εγώ το μνημονεύω στο άρθρο με τις έρευνες για τη νικοτίνη που έχουμε στα θέματα υγείας του φόρουμ μας εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg73863.html#msg73863

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Εμένα με προβληματίζει με τι προχειρότητα (ή και υστεροβουλία αν θέλετε) γίνονται σοβαρές υποτίθεται έρευνες όπως η προηγουμενη η οποία υποτίθεται ότι έβγαζε τα η.τ. άχρηστα και παραπλανητικά γιατί "αποδείκνυε" ότι δεν υπάρχει απορρόφηση νικοτίνης.
Κάτι σαν να είχαν "αποδείξει" εργαστηριακά ότι π.χ. η μύγα δεν πετά...
Τουλάχιστον η νέα έρευνα δεν έρχεται σε αντίθεση με την πραγματικότητα όπως η παλιά, κάτι είναι και αυτό...
Οι λύσεις στα προβλήματα της ζωής ξεκινουν με την καταγραφή και την αποδοχή της πραγματικότητας και όχι με τον αυθαίρετη προσαρμογή της σε αυτό που θα
επιθυμούσαμε.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Atmos, αναφέρει πόσες τζούρες τραβάνε την μέρα κατά μέσο όρο (κατά δήλωσή τους).
Δεν έχει όμως τόση σημασία, γιατί δεν ασχολείται με στατιστικά: αυτό που λέει είναι πως, σε αντίθεση με προηγούμενες έρευνες, εμείς βρήκαμε πως ένας έμπειρος ατμιστής με τον εξοπλισμό της προτίμησής του, είναι δυνατόν να παίρνει τόση νικοτίνη όση ένας καπνιστής. Δεν λέει για τον μέσο ατμιστή.


Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Ποτε δεν πειστηκα οτι παιρνω λιγοτερη νικοτινη απο το ΚΤ (και ας διαβαζα τα αντιθετα) για τον απλο λογο οτι ηξερα ακριβως πως αντιδρα ο οργανισμος μου στην πολυ νικοτινη κατι που εβλεπα να συμβαινει και με το ΗΤ.
Αυτο περισσοτερο με καθησυχασε παρα με προβληματισε γιατι ηξερα οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχω βρει αξιο αντικαταστατη.

Προσωπικα θα ηθελα μια ερευνα (οπως αναφερθηκε πιο πανω) για τις επιπτωσεις ολων των αλλων συστατικων που εισπνεουμε με το ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
οσο η νικοτινη δε χαλαει την υγεια μου....δε με χαλαει καθολου

ας παιρνω και περισσοτερη.....που δεν παιρνω (το ξερω απ'το σωμα μου, οταν παιρνω λιγοτερη το ταραζω στην πιπιλα κι οταν παρω παραπανω ...μπαφιαζω)!

εδω καπνιζα 30 χρονια, εις γνωση μου οτι μπορει (σχεδον σιγουρα) να παθω καρκινο και παρ' ολα αυτα συνεχιζα ακαθεκτος....

η νικοτινη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μεταλλαξιογονος ουσια...οποτε, αντε γεια μας  :party_beer_01:

Αποσυνδεδεμένος porto13

  • **
  • 363
  • Φύλο: Άντρας
Ειναι δυνατόν ενας πρώην καπνιστής 60-70 κτ την ημέρα,
να "παίρνει" την ιδια νικοτίνη ατμίζοντας 2-3 tank με 12gm??
Παρακαλώ τους έμπειρους ατμιζοντες,ας βοηθήσουν να καταλάβω γιατί εχω χάσει την μπάλα... :confused1:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2011, 10:46 από porto13 »

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Ειναι δυνατόν ενας πρώην καπνιστής 60-70 κτ την ημέρα,
να "παίρνει" την ιδια νικοτίνη ατμίζοντας 2-3 tank με 12gm??
Παρακαλώ τους έμπειρους ατμιζοντες,ας βοηθήσουν να καταλάβω γιατί εχω χάσει την μπάλα... :confused1:
Κοίτα, οι προϋπάρχουσες έρευνες λέγανε πως η νικοτίνη στους ατμιστές ήταν πολύ λιγότερο, της τάξης του ενός δέκατου, απ' ότι στους καπνιστές.
Αυτή η καινούρια βρίσκει νούμερα που κινούνται στα ίδια επίπεδα με αυτά των καπνιστών.
Δεν αναφέρεται σε συγκεκριμένα άτομα, και τα αποτελέσματα διαφέρουν πάρα πολύ (από 13 σε 800, να καταλάβεις) αλλά οι περισσότεροι είναι κοντά σε νούμερα που παλιότερες έρευνες είχαν βρει σε καπνιστές.
Δεν υπάρχει αντιστοιχία πακέτων-ml , ούτε υποστηρίζει κάτι παρόμοιο αυτή η έρευνα.
Αλλά βρέθηκε ότι, είναι δυνατόν ένας ατμιστής να προσλαμβάνει αντίστοιχη ποσότητα νικοτίνης με τον καπνιστή, έτσι γενικά.


Για συζητήσεις σχετικά με τη νικοτίνη, η συνέχεια εδώ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2015, 16:08 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276034 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364