vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 8 χρήστες
giorgos1999, dkostas, tony1976, Ribot, manoslykos, yorgoss, white varadero, Jorge

Twitter

Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"

Αποσυνδεδεμένος Ultra-One

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 26, 2009, 00:45 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον atmistis.

Η NOBACCO έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει.
Ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ έκανε αυτό που μπορούσε να κάνει.
Ο ΕΦΕΤ και οι άλλες Δημοκρατικές δυνάμεις αυτής της Χώρας
όμως, θα κάνουν τη δική τους δουλειά;
Λέω εγώ τώρα…   :hmmm:
Το Δημοκρατικές, σε παρένθεση θάλεγα......... :(

Αποσυνδεδεμένος akis

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 26, 2009, 13:48 »
και απο εμενα μπραβο στην nobacco για της χημικες αναλυσεις των υγρων τους.
βεβαια οπως ειπαν πολλοι περιμενουμε με αγωνια τα αποτελεσματα απο τον ατμο!!

Υ.Γ δεν ειδα κανενα να λεει οτι:
να γινει αναλυση του ατμου ΚΑΙ τι στιγμη που στεγνωνη το ατομαιζερ και βγαζει ενα αηδιαστικο ντουμανι που οταν το κατεβαζουμε μας πιανει βηχας!!


Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 26, 2009, 14:21 »
Akis πολύ σωστή παρατήρηση! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 26, 2009, 15:28 »
Επίσης χρειαζόμαστε:
Α) Μια ανάλυση του ατμού όταν βγαίνει από passthrough...
B) Ανάλυση για όταν η μπαταρία είναι προς το τέλος, και δίνει "κρύο" ατμό.
Γ) Αναλύσεις για όταν ο ατμός βγαίνει από τον λαιμό, καθώς και όταν βγαίνει από τα ρουθούνια...
Δ) Ανάλυση για τον ατμό όταν τον χτυπάει ο ήλιος, το φεγγάρι, οι ηλιακές κηλίδες, η ραδιενέργεια...
Ε) Ανάλυση για τις περιπτώσεις που πιθανόν να ατμίζουμε σε συνθήκες μηδενικής βαρύτητας...
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Οκ, υπερβάλλω λιγάκι, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι το εξής:
Είναι σωστό, λογικό και επιβεβλημένο να ξέρουμε τι ατμίζουμε και τι (πιθανές) επιπτώσεις να εχει στην υγεία μας μακροπρόθεσμα.
Αλλά βασικό είναι να ξέρουμε εκ των προτέρων πως το ΗΤ δεν είναι πανάκεια! Είναι μια πιο ασφαλής εναλλακτική, πάντα εν σχέση με το κανονικό τσιγάρο.

Κακά τα ψέμματα, μιλάμε για χημικές ουσίες που μπαίνουν στα πνευμόνια μας. 100% ασφαλής δεν μπορεί να είναι. Και αν πραγματι θελουμε "ασφάλεια", απλά κόβουμε κάπνισμα/άτμισμα και είμαστε οι καλύτεροι!

Προσωπικά θα είμαι ευχαριστημενος αν μάθω πως το ΗΤ είναι εστω και 50% ασφαλέστερο του κανονικού. Και οι μέχρι στιγμής ερευνες και μελέτες με υπερκαλύπτουν σε αυτό τον τομέα.

Αποσυνδεδεμένος akis

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 26, 2009, 15:49 »
Επίσης χρειαζόμαστε:
Α) Μια ανάλυση του ατμού όταν βγαίνει από passthrough...
B) Ανάλυση για όταν η μπαταρία είναι προς το τέλος, και δίνει "κρύο" ατμό.
Γ) Αναλύσεις για όταν ο ατμός βγαίνει από τον λαιμό, καθώς και όταν βγαίνει από τα ρουθούνια...
Δ) Ανάλυση για τον ατμό όταν τον χτυπάει ο ήλιος, το φεγγάρι, οι ηλιακές κηλίδες, η ραδιενέργεια...
Ε) Ανάλυση για τις περιπτώσεις που πιθανόν να ατμίζουμε σε συνθήκες μηδενικής βαρύτητας...
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

τι διαβαζω ο μ@##κας  :wall: :wall:

Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 26, 2009, 15:49 »
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα (Untertaker) απολύτως.
Άλλα στη συγκεκριμένη περίπτωση συμβαίνει το γνωστό "τώρα που βρήκαμε παπά ας θάψουμε πέντε - έξη".
Τόσα χρόνια καπνίζαμε κανονικά τσιγάρα και ούτε που μας ενδιέφερε τι βάζαμε στα πνευμόνια μας.
Τώρα μας έχει πιάσει ( σχεδόν) υστερία.
Και δεν λέω.......  όσες περισσότερες αναλύσεις τόσο το καλύτερο.
Αλλά δεν ξέρω πέραν του e-cig το ψάχνουμε έτσι και για αλλά πράγματα που καταναλώνουμε τρώμε αναπνέουμε?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2009, 15:58 από liquidx »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 26, 2009, 16:36 »
Το πραγμα κατα τη γνωμη μου παντα, θα παει σε αναλυσεις σε ολο το φασμα λειτουργιας του η.τ., απο μονο του  ;)
Αφου αρχισαν οι "πολεμιοι" αυτοι δλδ που εχουν συμφερον απο την εξαφανιση του, να το καταδικαζουν τοσο ευκολα και γρηγορα, δν μπορει να γινει διαφορετικα.
Θα πρεπει να αποδειχτει απο τις εταιρειες που το εισαγουν - κατασκευαζουν - εμπορευονται, οτι ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο επικινδυνο απο το κ.τ., αλλιως πολυ απλά.... θα το απαγορευσουν  >:(
Εμενα επισης μου αρκει να αποδειχτει εστω και κατα το 1/3 ασφαλεστερο απο το κ.τ.  :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 26, 2009, 16:41 »
Άκη. Ίσως κατάλαβα λάθος το μήνυμά σου αλλά ο Undretraker είναι γνωστός για το χιούμορ του και δεν νομίζω ότι ήθελε να σε ειρωνευτεί.

Όσο γι' αυτό που είπες, το βρίσκω πολύ λογικό. Κι εγώ έχω αναρωτηθεί πολλές φορές τι να περιείχε ο ατμός όταν μύριζε καμένο ή έχει απαίσια γεύση. Απλά είναι δύσκολα εφαρμόσιμο γιατί πολλές φορές αυτό γίνεται μόνο για μερικές τζούρες και ύστερα επανέρχεται.
Πραγματικά έχω σκεφτεί ότι ίσως σε 2-3 τζούρες να πήρα ό,τι γλίτωσα ένα μήνα ολόκληρο.
Αν κάποιος ατμοποιητής το κάνει μόνιμα θα είναι ίσως πιο εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 26, 2009, 17:16 »
Αυτο Λευτερη ειναι το μονο ευκολο νομιζω.
Αν αφησουν τον ατμ "στεγνο" σχεδον απο υγρα, μπορουν να μετρησουν τι ειδους ατμο "βγαζει"  ;)
Λυσεις υπαρχουν, διαθεση υπαρχει, δεν ξερω ομως ποσο "βαθια" θελουν να "σκαψουν" αυτοι που εχουν συμφερον απο την πωληση των η.τ. (ναι και εδω συμφεροντα φυσικα παιζονται) και ποσα χρηματα χρειαζονται για ερευνες σε τετοιο βαθμο.
Προσωπικα (παλι) θα πληρωνα το τιμημα μιας αυξημενης τιμης του η.τ. που θα με διασφαλιζε σε τετοιο βαθμο μεσω ερευνων  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 26, 2009, 18:07 »
Εγώ εννοούσα περιπτώσεις που υπάρχει υγρό στον ατμ. και ενώ θα 'πρεπε να ατμίζει κανονικά, πετάει πού και πού περίεργες γεύσεις.

Έτσι που λες είναι... φάουλ. Και το λάδι άμα το παρατηγανίσεις, νομίζω γίνεται κάτι άλλο. Σε μια τέτοια περίπτωση δε θα φταίει το προϊόν αλλά η λάθος χρήση. Όταν αρχίσει και λιγοστεύει ο ατμός, αλλάζεις φιλτράκι και δεν περιμένεις να αρχίσει να μυρίζει.

Όχι βέβαια ότι θα ήταν κακό να ξέρουμε τι περιέχει ο ατμός εκείνη την ώρα!
Υπ' όψιν, μιλάω γενικά για όλα τα η.τ. τώρα.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 26, 2009, 18:44 »
Εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι... φαουλ  :))
Υποψιαζομαι οτι καποιες στιγμες ο ατμ μενει λιγο στεγνος δλδ δεν προλαβαινει να κατεβει υγρο προς στιγμην γι αυτο και η περιεργη γευση  ;)
Νομιζω η γευση στις περιπτωσεις που αναφερεις, ειναι ιδια με την περιπτωση που "ξεμενει" απο υγρο (μονο που τοτε ειναι περισσοτερο εντονη - αποπνικτικη).
Αυτο το στηριζω στο γεγονος οτι συμβαινει συχνοτερα στο 901 που εχει "δυνατοτερο" ατμ απο το εβο, στο οποιο μου συμβαινει πολυ πιο σπανια.
Μιλαω κι εγω φυσικα για ολα τα η.τ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 26, 2009, 19:16 »
Έχω εντοπίσει και διαφορετικές γεύσεις πάντως.
Για μένα ύποπτοι είναι:
1. Ο πολυεστέρας
2. Το τμήμα του καλωδίου που εισχωρεί στον ατμοποιητή.
3. Οι κολλήσεις στην άκρη του σπειρώματος.
4. Κάποιες λεπτομέρειες..

Ετοιμάζω ένα σχετικό άρθρο "ανατομίας", μάλλον θα τα πούμε εκεί γιατί (σύνηθες φαινόμενο) έχουμε ξεφύγει από το θέμα εδώ πέρα.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 26, 2009, 22:00 »
Τί να πω κι εγώ.
Συμφωνώ με τον Under 100!%.
Μωρέ, χειρότερο να μην είναι, γιατί και το ίδιο με το τσιγάρο να είναι το προτιμώ.
Αφού ήδη νιώθω πολύ καλύτερα στην καθημερινή μου ζωή. Λαχανιάσματα, βρασίματα βήχες, τα γνωστά...
Και το ίδιο κακό να είναι, προτιμώ να συνεχίσω να ατμίζω. Για να το κόψω...χμμμ όχι στα άμεσα σχέδια.. :)

Αποσυνδεδεμένος freyarip

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 29, 2009, 15:28 »
Eνα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ και απο μενα για τις ερευνες και τη γενικοτερη προσπαθεια που κανετε εκει στη NOBACCO για την απενεχοποιηση του η.τ. που ειναι θεμα χρονου πιστευω να πεσουν μαζικα πανω του να το φανε γιατι απλα δεν τους συμφερει να ατμιζουμε.
Αυτο που θα ηθελα να προσθεσετε στα σκελη της ερευνας ειναι αν οι ουσιες (τοξικες ή οχι)
αποροφουνται το ιδιο απο τον οργανισμο μας ειτε το "κατεβαζουμε" ειτε οχι.
Εγω για παραδειγμα δεν το κατεβαζω μου αρεσει πιο πολυ να το βγαζω απο τη μυτη γιατι εχει πολυ εντονο αρωμα ετσι και επισης δεν με ενοχλει στο λαιμο καθολου.

Αποσυνδεδεμένος Ultra-One

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χημικές Αναλύσεις Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ"
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 29, 2009, 22:39 »
Άντε και οι υπόλοιποι αντιπρόσωποι να κάνουν το ίδιο!!!!!

Αν αποδειχθεί ότι τα φιλτράκια και υγρά της Intellicig, Njoy και λοιπά είναι επίσης τελείως ασφαλή, τότε πρέπει να πολεμήσουμε να βγει αυτή η είδηση στα ΜΜΕ για να αποστομόσουμε τους ανεγκέφαλους που προσπαθούν να βγάλουν το η.τ επικίνδυνο!!!!!!! :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180498 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33922 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535992 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10194 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12