vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

202 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, treloneritis

Twitter

Κλώνοι του Kayfun Prime

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #90 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 14:40 »
Απ ότι είδα σε review παραπονιούνται και για τον γνήσιο για υπερτροφοδοσια μετά από γέμισμα...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9591
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #91 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 14:50 »
Στο νήμα του γνήσιου δεν έχει υπάρξει , αν δεν κάνω λάθος, σχετική αναφορά.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #92 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 15:01 »
Έχει έχει κι ο αυθεντικός λίγη. Καραστάνταρ.

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #93 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 15:21 »
Εμενα ο κλωνος ουτε υποψία και υπερτροφοδοσιας ουτε και υγρο στον αερα.

Συνεχίζω ομως να κάνω αυτο που εκανα και στον v3, κλείνω γεμιζω και ατμιζω κλειστός και μάλιστα αρκετά (δε φαντάζεστε ποσο κρατα κλειστος),μετα από τζουρες (ακομα και αρκετές ξαναλεω) ανοίγω μια πλήρη βόλτα μονο.

Στον v3 καλοκαίρι που το υγρό γίνετε νερο ατμιζα κλειστός και άνοιγα μονο για να γεμίσει το βαμβακι (ψυχωση-συνηθεια αλλα υγρασια ουτε για καλαμπουρι).

Επισης κανω 2,5 πυρήνα οποτε ίσως βάζω και παραπάνω βαμβακι από ενδεχόμενος απο 2 πυρήνα.

Το καπακι σε αυτον εχει και εσοχή για να μη δημιουργηθεί η υπερπιεση της αναπλήρωσης.

Εαν με απλα σφίξιμο το καπάκι έχετε υγρα στον αερα φταιει το λαστιχακι διοτι δεν στεγανοποιεί πλήρως.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #94 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 15:33 »
Υπερτροφοδοσία έχει και ο αυθεντικός και ο κλώνος, ακόμη και αν έχεις κλείσει τέρμα τα υγρά.

1. προσέχεις να μην το παρακάνεις στο γέμισμα και 2. παίρνεις 2-3 τζούρες πρωτού ανοίξεις υγρά
και μην δω κανένα τσομπάνη να γράφει "εγώ βάζω μπόλικο βαμβάκι και δεν έχω ίχνος υπερτροφοδίας",
το θέμα δεν είναι να βάζεις παραπάνω βαμβάκι με το ό,τι συνεπάγεται αυτό (πχ βαμβακίλα για κάποιες
εως αρκετές τζούρες ή "πειραγμένη" τροφοδοσία), αλλά να βάζεις όσο "πρέπει".

Επίσης, στο κάτω μέρος από το top cap που έχει ιδιαίτερα βαθύ αβλάκι, αν έχει μαζευτεί υγρό, το βγάζει
από το σημείο ένωσης του top cap με το από κάτω μέταλο (πάνω μέρος του tank) δημιουργώντας ένα μικρό
δάκρυ. Αυτό το έπαθα άπειρες φορές στον original, στο κλώνο τον καθαρίζω συχνά, οπότε δεν ξέρω αν
συμβαίνει και εκεί -θα το τεστάρω κάποια στιγμή- απλά το αναφέρω μήπως τύχει και σε κάποιον άλλο
(αν δεν συμβαίνει στον κλώνο, ο original θα φύγει... νύχτα).

Κατά τ' άλλα, Kayfun Prime = ο top ατμοποιητής του 2017, κατέχτησε το θρόνο του MTL και θα αργήσει πολύ
να κατεβεί (ακόμη και αν του PBusardo βγάζει καλύτερη γεύση). Με τον κλώνο, όσο τον έχω χρησιμοποιήσει
(τον χτύπησα μόλις ήρθε Ελλάδα) δεν εντόπισα κάποιο "θέμα", ούτε καν με τα o-rings, οπότε είμαστε σε καλό δρόμο.

Αποσυνδεδεμένος kapapa

  • **
  • 251
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #95 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 15:41 »
Αρα για καποιον που θελει εναν δευτερο εκτος του γνησιου αξιζει;


Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος st2anger

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #96 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 15:56 »
Οταν τον γεμισεις και ανοιξεις κατευθειαν τα υγρα, δεν κανει την μπουρμπουληθρα που δειχνει οτι πηρε υγρο,ενω αυτο που λεει και ο FML ατμιζεις για λιγο με κλειστα υγρα και τα ανοιγεις μετα απο λιγες τζουρες και εισαι κομπλε.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9591
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #97 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 16:22 »
Πάντως αν έχει υπερτροφοδοσία τότε ποιό είναι το νόημα της λειτουργίας κλεισίματος των υγρών κατά την αναπλήρωση :confused1:

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #98 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 16:41 »
Πρόκειται καθαρά περί κατασκευαστικού λάθους.
Μόλις τον άνοιξα κλείνοντας σφιχτά τα υγρά και πρόσεξα πως οι εγκοπές στο top cup είναι μικρότερες από αυτές του V3 οπότε ίσως δεν εκτονώνεται ο αέρας όπως πρέπει.
Αυτό που με τρελαίνει είναι το γιατί έχω υπερτροφοδοσία με κλειστά υγρά??

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #99 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 16:44 »
Γιατι βαζεις πολυ βαμβακι.Στεγνωε το βαμβακι που εχεις ηδη με το φαιρ, κουμπωσε ξανα,αν ακομα εχεις υπετροφοδωσια εχει προβλημα ο ατμο,διαφορετικα βαλε λιγοτερο βαμβακι.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #100 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 17:06 »
Έχω 4 τεμάχια V3 ενάμισυ χρόνο τώρα οπότε, αν μη τι άλλο, στο βαμβάκωμα τέτοιων deck δεν έχω κενά μαθήσεως...
Και γιατί σήμερα από το πρωί δούλευε μια χαρά και μόλις τον άνοιξα τα έκανε μαντάρα??
Κάτι τρέχει με τον άτμο αυτό.
Το γκαμώτο είναι πως είναι ο πρώτος επισκευάσιμος που μου βγαίνει μάπα και είναι και ο πρώτος που πήρα από Ελλάδα...

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #101 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 17:16 »
Δεν ειναι θεμα μαθησεως,απο την στιγμη που βλεπεις οτι ο ατμο δε παιζει σωστα,πας στις πιο σιγουρες αιτιες κ δοκιμαζεις πιθανες λυσεις.Τα περισσοτερα στραβα τα προκαλει το βαμβακι στο στησιμο.

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #102 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 17:23 »
Θα γραψω κατι ισως κουτό για εσένα αλλα λεω μπας.

Τα υγρά κλείνουν μέχρι κάτω;
Στον v3 κλωνο μου δεν κατέβαινε η καμπάνα μου μέχρι την βάση και τυραννιομουν κυριολεκτικά με orings και βρε τι κανω λαθος τι κανω λαθος;

Στο ψαξιμο λοιπον ειδα μια φωτο οπου ενας φιλος ανοιξε με ενα πενσακι το ανω περιμετρικό χείλος της βάσης γιατι έσφιγγε την Καμπάνα και δεν τερμάτιζε.
Το εκανα ευλαβικά και εγω και τέλος.

Επουδενί δεν σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο αφου ειναι αγορασμενος απο ελλαδα και πιστεύω θα σου κάνουν μία αλλαγή.
Απλα το γραφω γιατί αν και σπανιο υπήρχε αυτό το κατασκευαστικό λάθος σε εμένα.

Ενω δεν τον χρησιμοποιώ με το τζαμακι αλλα με το ατσαλενιο τανκ γιατι τον εχω στο συνεργείο στην αρχη τα εκανα ολα με το τζαμι για να μπορώ να δω οτι τερματιζει κατω και βλεπω σπείρες λέγοντας μην εχω ξανα το ιδιο φαινόμενο.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #103 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 19:09 »

Πρώτες εντυπώσεις:

  • Γεύση καλή προς πολύ καλή. Πρέπει όμως να τον δοκιμάσω με περισσότερα υγρά για να μιλήσω με βεβαιότητα.
  • Το πρόβλημα με την υπερτροφοδοσία μετά την αναπλήρωση δεν το είχα. Τον έχω βέβαια γεμίσει μόνο 3-4 φορές...
  • Σφιχτός για τα γούστα μου. Στο πιο αεράτο του μου φαίνεται πιο σφιχτός κι από φαινόμενο lite.
  • Δεν αντιμετώπισα υγρασίες, πολλώ δε μάλλον διαρροές.
  • Τα μαντζαφλάρια δεξιά κι αριστερά από τις βίδες δεν μου αρέσουν καθόλου!
  • Απλό και εύκολο μηχανάκι. Θα βολέψει πολύ κόσμο, ειδικά τους σφιχτοτζούρηδες! 
  • Αθήνα-Βέροια περνάνε τελωνείο τα δεματάκια;  :laugh1:



Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #104 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 19:26 »
Εδώ είσαι, αν γέμισες 3-4 φορές και δεν είχες θέμα υπερτροφοδοσίας, "φωτογράφισε" την ποσότητα βαμβακιού σου, το βάθος που το έβαλες κλπ, και μοιράσου το. Διότι έχω την εντύπωση οτι κάτι γίνεται για να ακούγεται απο αρκετούς χρήστες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538480 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60526 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238872 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12